امروز: جمعه 27 فروردين 1400
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 17 اسفند 1399 - 20:16
گرامی داشت روز برازجان نیازمند آئین نامه و نقشه راه

اتحاد خبر _ غلامرضا شاکری :نام گذاری یک روز در سال به نام یک شهر یکی از اقدامات موثر در راستای حفظ آداب و فرهنگ و سنن یک سرزمین است و قطعا برای انتخاب نام آن و مقارن بودن با اقلیم، طبیعت، تاریخ، سنن و ... انتخاب می شود.در منطقه دشتستان و برازجان کشاورزی و بخصوص نخلداری یکی از برجسته ترین شاخصه های شهر برازجان و شهرستان دشتستان است و یکی از خواستگاه های اولیه تشکیل این شهر بوده است.

غلامرضا شاکری

 
 نام گذاری یک روز در سال به نام یک شهر یکی از اقدامات موثر در راستای حفظ آداب و فرهنگ و سنن یک سرزمین است و قطعا برای انتخاب نام آن و مقارن بودن با اقلیم، طبیعت، تاریخ، سنن و ... انتخاب می شود.
در منطقه دشتستان و برازجان کشاورزی و بخصوص نخلداری یکی از برجسته ترین شاخصه های شهر برازجان و شهرستان دشتستان است و یکی از خواستگاه های اولیه تشکیل این شهر بوده است.

 


با توجه به قدمت این دیار کهن که همواره مردمانش مهد علم و ادب و نوع دوستی بوده اند قطعا  پتانسیلهای خاصی وجود دارد  که می بایست به آنها توجه ویژه ای گردد تا باعث جذب گردشگر، جذب سرمایه گذار، و حفظ هویت فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و... گردد.
با توجه به شرح فوق می توان گفت یکی از اساسی ترین فعالیت های فرهنگی در یک دهه اخیر شهر برازجان تصمیم شورای اسلامی دوره چهارم شهر برازجان مبنی بر انتخاب و نامگذاری یک روز به اسم روز برازجان بود.
این تصمیم بسیار ارزشمند در پی کشمکش‌های بیهوده یکسال بی سرانجام اجرایی نشد تا شورای پنجم  با حساسیت، پیگیری و هماهنگی با شورای فرهنگ عمومی اقدام به تایید نام این روز نمودند.
نام گذاري ۱۲ اسفند به نام روز برازجان روز شکوفایی درختان و نخلستان ها به عنوان روز برازجان نامگذاری شد، اما به دلیل تعجیل شورای چهارم در نامگذاری این روز، آیین نامه و نقشه راه جهت برگزاری برنامه ها تدوین و مصوب نشد و عملا اجرای مراسمات بر اساس برنامه ای مدون شکل نپذیرفت و شهرمان هنوز هم از این موضوع ضربه می خورد و می بایست جهت سال های آینده برنامه های مدون جهت برگزاری و اجرای مراسم روز برازجان و استفاده بهینه برای معرفی نام و پتانسیل های شهر در سطح کشور باشیم.
 البته عوامل دیگری نیز در ضعف برنامه های روز برازجان وجود دارد و آن هم دخالت‌های برخی افراد مسئول شهری و شهرستان (بخصوص غیر بومی ها) در عدم برگزاری مراسم ها و برنامه های این روز بسیار موثر بود، شهری که تا قبل از برنامه های روز برازجان شاهد مراسمات متعددی بوده و برنامه های بزرگی در فضای بسته اجرا می شد، اما باز هم شاهد بودیم برخی از مسئولین اصرار بر عدم برگزاری مراسمات روز برازجان که می توانست محدود و در فضای باز اجرا شود به بهانه شرایط کرونایی جلوگیری نمودند و به جرأت می توان گفت همین برنامه های نصف و نیمه هم به دلیل برخی دخالت‌ها و ناملایمات به سرانجام نرسیده تا برنامه های امسال مانند سال‌های گذشته اجرایی نگردد.
 در سال جاری نیز با پیگیری های بسیار فراوان از سوی مهندس متین به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر جهت برگزاری مراسم ها و برنامه های روز برازجان صورت پذیرفت، و با تلاش های ایشان آیین نامه برگزاری روز برازجان تدوین   گردید که این آیین نامه جهت تصویب به صحن شورای اسلامی شهر تقدیم شد تا با این اقدام ارزشمند در سالهای آینده با برنامه ریزی بسیار قوی تر برنامه های این روز برگزار گردد.
 هر چند طی دو سال اخیر به بهانه شرایط کرونایی و وضعیتی که شرح داده شد، توفیق بزرگی حاصل نگردید ولی امیدوارم در سال های آینده شاهد برگزاری مراسم در خور شأن نام و مردم، در روز برازجان باشیم.
در آخر از همه مردم شریف و اصیل برازجان بخصوص اقوام و طوایف این شهر تقاضای مشارکت بیشتر در این چنین برنامه هایی داشته تا مراسم این روز بزرگ بهتر برگزار شود.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
روز دشتستان و پشتکوه و آبپخش و دالکی یا روز برازجان؟‍
اگر قرار است نخل و نخیلا نماد فرهنگی و سمبل شهر یا جایی باشد،ی باشد، نخلستان نماد خوزستان و بم و کرمان و بندرعباس و هرمزگان است و یا آبپخش دشتستان که خود آن را نگین سبز استان میخوانند و میدانندش و سعداباد شبانکاره و دالکی است، نه شهر برازجان

روز برازجان همان روزی است که این آبادی از مرکز بخش به شهر ارتقا یافت و دارای شهرداری شد. یک محصول کشاورزی که نمیتواند نماد فرهنگی باشد!. نام گذاذی بر جنین اساسی، نهایت بی سلیقگی و نامربوطی و نشانه بی خبری و بیگانه بودن از مفهوم فزهنگ است
1399/12/20 - 10:59
0
1
سلام خدمت همه دوستان این آیین نامه رو خود آقای مشاور نوشته کاش کمی و کمی اعضای شورا مردم رو می‌دیدند
1399/12/18 - 16:57
1
2
اول اینکه دست جناب مهندس متین درد نکنه ، خدا نگهشون داره واسه شورا
دوم اینکه مگه شما سخنگوی شورا هستید ؟
سوم اینکه حداقل یه بومی بیاد بگه غیر بومی ها چنان کردن
چهارم افراد غیر بومی مافیای تابلو تبلیغاتی شهر رو دست گرفتن لطفا پیگیری کنید اگر پاسخگویی وظیفه شماست
1399/12/18 - 16:51
0
3
آیین نامه جهت تصویب به صحن شورای اسلامی شهر نــــیامده
1399/12/18 - 12:30
0
3
آیین نامه برگزاری روز برازجان هنوز توسط اعضای شورا تصویب نشده، کمیته تطبیق هم مانده، عملا کار زیادی داره.. البته کاش در این آیین نامه اتفاقاتی چون کرونا لحاظ می شد که در صورت بروز چنین اتفاقاتی برنامه ها مجازی برگزار شود و برای برگزاری مجازی نیز دستور العمل هایی وجود داشت مثل امسال نباشد که 100 نفره برگزار شود.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • راه نرفته ای بنام سید حسن خمینی
 • بررسی لایحه منطقه آزاد بوشهر در کميسيون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور استاندار بوشهر
 • بهانه اي براي خودكشي نهنگ ها
 • طنز/ کنجیر(8)
 • مشیر دالکی زنگ خطر را برای حریفان به صدا در آورد / تصاویر
 • فعالیت سایت‌ اداری شهرداری تا یکم اردیبهشت‌ماه تعطیل است
 • ثبت نام ۱۰۲۲ نفر جهت شرکت در انتخابات دوره ششم شوراهای اسلامی شهر و روستا در دشتستان/ افزایش حضور بانوان در انتخابات شوراهای اسلامی روستاها
 • روند افزایش ابتلا به کرونا دراستان بوشهر نگران کننده‌است
 • نشست شورای سلامت شهر وحدتیه در راستای اجرای مصوبات ستاد کرونا برگزار شد
 • مصائب جمعی وحدتیه
 • موج سنگین کرونا در اغلب استان‌ها/علل شکل‌گیری خیز چهارم بیماری
 • پزشک فوق تحصص ریه: ویروس کرونا دست ساخت بشر نیست
 • سومین پیروزی متوالی تیم فوتسال مشیر دالکی در لیگ دسته دوم باشگاه های کشور
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1400/01/21
 • خروج سیمان تولیدی بوشهر به خارج از استان ممنوع شد
 • .: محسن 1 روز قبل گفت: خیانت وقتی رخ میده ...
 • .: مهدی حدود 2 روز قبل گفت: ‏نتانیاهو بعد از حمله ...
 • .: مهدی حدود 2 روز قبل گفت: چرا اتحاد خبر همش ...
 • .: احمد خواجه حسنی حدود 2 روز قبل گفت: درود بر جناب مظاهری ...
 • .: احمد خواجه حسنی حدود 4 روز قبل گفت: مخاطبین ارجمند با تقدیم ...
 • .: گمنام حدود 4 روز قبل گفت: گذشت اون موقع که ...
 • .: عالی عالی عالی حدود 4 روز قبل گفت: عالی عالی عالی ...
 • .: حسین حدود 5 روز قبل گفت: بر خلاف صد در ...
 • .: غلومرضا حدود 5 روز قبل گفت: باور کنید سید حسن ...
 • .: غلومرضا حدود 5 روز قبل گفت: طرفداران سیدحسن، میخواهند از ...