امروز: دوشنبه 23 فروردين 1400
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 07 اسفند 1399 - 14:14
مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری بوشهر در گفتگو با اتحاد جنوب و اتحاد خبر:

اتحاد خبر: مدیر کل دفتر شهری استانداری بوشهر دوشنبه شب گذشته در قالب نشستی مجازی با اعضای گروه اتحاد جنوب به سئوالات تعدادی از شهروندان پاسخ داد. حمید بردستانی در این گفتگو ضمن ارایه گزارشی از شرح وظایف دفتر شهری و شوراهای استانداری، از رشد 58 درصدی بودجه شهرداری ها در سال جاری و همچنین اجرای 1602 پروژه در شهرهای استان طی 7 سال...

71 درصد جمعیت استان بوشهر ساکن شهرها/ رشد 58 درصدی بودجه شهرداری ها در سال جاری

اتحاد خبر: مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری بوشهر دوشنبه شب گذشته در قالب نشستی مجازی با اعضای گروه اتحاد جنوب به سئوالات تعدادی از شهروندان پاسخ داد. حمید بردستانی در این گفتگو ضمن ارایه گزارشی از شرح وظایف دفتر شهری و شوراهای استانداری، از رشد 58 درصدی بودجه شهرداری ها در سال جاری و همچنین اجرای 1602 پروژه در شهرهای استان طی 7 سال و نیم گذشته خبر داد. شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می نماییم.

 

-جناب مهندس بردستانی، شرح وظایف دفتر امور شهری و شوراهای استانداری چیست؟

- با سلام. حوزه عمرانی استانداری متشکل از چندتا دفتر یا مدیرکل هست. دفترفنی، دفتر امور شهری و دفتر امور روستایی و دفتر مدیریت بحران.

وظیفه دفتر شهری در حوزه راهبری مدیریت شهری و شوراهاست و همچنین تسریع در فرآیند و توسعه پایدار در مناطق شهری، ارتقاء، اثربخشی، افزایش کیفیت خدمات؛ پاسخگویی درمقابل کارکرد، بهره وری و تحقق مورد انتظار در زمینه توسعه پایدارشهری شهرهای استان.
البته برنامه هایی هم به صورت برنامه های اصلی درحوزه محیط زیست و خدمات شهری داریم.
بودجه و خدمات مالی شهرداری ها؛ ارتقاء و اصلاح نظام اداری در سطح شهرداری ها با شاخص ها و ساختار سازمانی. سازماندهی نیروی انسانی؛ استقرار و توسعه دولت الکترونیک؛ راه اندازی میز خدمت الکترونیک درشهرها درسالهای اخیر از جمله وظایف و ماموریت های دفتر شهری و شوراهای استانداری بوده است.

 

-آموزش نیروی انسانی شهرداری ها نقش بسزایی دررسیدن به اهداف مدیریت شهری دارد آیا دفتر امورشهری وشوراهای استانداری دراین راستا اقدامی داشته است؟

- بله درحوزه آموزش و آموزش نیروهای شاغل در شهرداری ها ما سالانه پیش بینی می کنیم و برنامه اش را تنظیم می کنیم و پس از تصویب شورای آموزش و پژوهش شهرداری ها به تصویب شهرداری ها می رسانیم و با همکاری مؤسسات یا دستگاههایی که در حوزه آموزش متخصص هستند و متولی هستند این دوره های آموزشی را در سطح شهرداری ها برگزار می کنیم. این دوره ها هم متناسب با نیازی هست که عزیزان ما، درسطح شهرداری ها لازم است که آموزش ببینند. بعضی از آموزشها را ما سالانه  تکرار می کنیم  و مکرر اصرار داریم که  این آموزشها را تکرارکنیم. به دلیل اینکه این آموزشها ؛ آموزشهای ضمن خدمت هست.  یعنی اینکه همکاران ما؛ در حوزه های مختلف شهرداری، حوزه های شهرسازی، پسماند، بودجه، حوزه های مالی، حوزه های کمیسیون ها (کمیسیون ماده 77 و ماده 100 و سایر کمیسیونهایی که مربوط به شهرداری هست این عزیزان چون مکرر با موضوعات متنوعی  مواجه هستند. لذا دراین خصوص  ما آموزشها را برگزار می کنیم.  آموزشهایی که تصویب  می شود بعضا در سالهای متمادی تکرار می شود.

آموزشهایی که درسالهای قبل از کرونا برگزار می کردیم  به صورت منطقه ای اجرا می کردیم. مثلا درشمال استان. در گناوه برای شهرستان های گناوه و دیلم و درجنوب؛ چهارشهرستان جنوبی را در کنگان برگزار می کردیم و مرکزی را در خورموج و دشتستان جدا و برای شهرستان بوشهر هم یا در شهر بوشهر یا در چغادک یا  در عالیشهر برگزار می کردیم.

در سال 99 بخاطر اینکه مواجه مستقیم با کرونا بودیم به صورت مجازی برگزار کردیم و به نحوی  عمل شد که همه همکاران شهرداری های مان به صورت  آنلاین  و با گوشی  همراهشان آموزشها را دریافت می کردند و اساتیدی در این خصوص از آنها استفاده می شود که کاملا مرتبط با موضوع هستند کاملا در حوزه شهرداری ها یا کارکرده اند یا در هر صورت تجربیات ارزشمندی دارند که این آموزشها ان شاالله مثمر ثمر برای همکارانمان درشهرداری ها قراربگیرد.
در چند سال اخیر 98 هزار و نهصد نفر ساعت دوره آموزشی را برگزار کردیم که در سال جاری هم تا الان 13 دوره آموزشی را برگزار کرده ایم با 7 هزار و دویست و هشتاد نفر ساعت.


- چند شهرداری در سطح استان بوشهر فعال هستند و مهمترین وظایف شهرداری ها را به اختصار بفرمایید؟

- چهل شهرداری در سطح استان داریم یعنی چهل شهر در سطح استان داریم که بیش از 800 هزار جمعیت استان را درخودشان جای  داده اند و بیش از 70 درصد حدودا 71 درصد کل استان در شهرهای ما ساکن هستند.

در ماده  55 قانون شهرداری ها وظایف شهرداری مشروحا توضیح داده شده است. طبق این ماده؛  ایجاد خیابان ها و کوچه ها و مجاری  آب و توسعه معابر؛ حفظ  شهر از سیل  و حریق؛ ایجاد میدانهای  عمومی. برای خرید و فروش  ارزاق  و توقف و سایل نقلیه؛ احداث و   مدیریت غسالخانه ها و گورستانها و ترمینال های مسافربری درون شهری؛ نوسازی، عمران و اصلاحات اساسی؛ تأمین نیازمندی های شهری؛ ایجاد پارکها و پارکینگها و نگهداری پارک و باغهای عمومی، مراقبت در رشد متناسب  و موزون شهرها و نوسازی محلات و سایر وظایف که در ماده قانونی آمده است از وظایف شهرداری هاست.

 

-اعتبارات شهرداری ها ازچه  منابعی تأمین می شود؟

- درآمدها یا اعتباراتی که برای شهرداری ها تأمین می شود عموما از درآمدهای ناشی از عوارض عمومی یا درآمدهای مستمر هست و همچنین از عوارض اختصاصی، بهای خدمات، درآمدهای مؤسسات انتفاعی شهرداریها، کمکهایی که ازطرف دولت و سازمانهای دولتی به شهرداریها می شود همچنین کمکهای اهدایی اشخاص و سازمانهای خصوصی از جمله منابع درآمدی شهرداری هاست.


- اعتبارات عمرانی شهرداری از چه منابعی تأمین می شوند؟
- بخشی از مصوبه های شورای برنامه ریزی استان هست که در سطح شهرها و شهرستانها و کمیته های برنامه ریزی که به ریاست فرمانداران تشکیل می شود برای پروژه های عمرانی از آن محل؛ این اعتبارات مصوب می شود و تعریف  می شود و یک سری اعتبارات از درآمدهای عوارض  هست که از سال 87 قانون ارزش افزوده  را  ماده 38 این اعتبارات به حساب شهرداری واریز می شود.

 

-بودجه شهرداری ها چگونه بسته می شود و آیا شهرداری یک نهاددولتی است؟

- شهرداری ها نهاد عمومی  غیردولتی هستند. بودجه  شهرداری ها  هم بر اساس قانون شهرداری،بخشنامه  هایی که سالانه به عنوان بخشنامه بودجه شهرداری  ها بودجه  را تنظیم می کنند و پس از تنظیم بودجه به شورا تقدیم می کنند و شورا بررسی  می کند و پس از بررسی و فرآیند  قانونی آن که طی شد و هیأت تطبیق هم تایید کرد؛ بودجه در اختیار  شهرداری  قرار می گیرد که شهرداری  این بودجه را اجرا بکند.

در همین موضوع  بودجه کل شهرداری های استان درسال (99) 1394 میلیاردتومان بوده است که نسبت به سال قبل 58 درصد این بودجه رشد داشته است  است  و تا پایان دیماه 70 الی 80 درصد بودجه شهرداری ها تحقق پیدا کرده است و نشانه این هست که عموم شهرداری ها  وقتی که تا پایان دیماه می توانستند 80 درصد بودجه شان  محقق کنند نشانه این است که  بودجه  را واقعی بسته اند  و بر اساس  بخشنامه ها بوده است و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند  و در سال 1400 هم شهرداری ها بودجه  خوبی بر اساس  بخشنامه ها ببندند و این بودجه محقق شود و در این خصوص  اطلاع دارید که 40 درصد عمرانی و 60 درصد جاری در سالهای اخیر این رقم تاحدودی تغییرکرده و رویکرد شهرداری ها به سمت  کاهش هزینه های جاری و افزایش  هزینه های  عمرانی رفته است.


 

-شوراهای  اسلامی  شهرها چه وظایفی دارند و دفتر امورشهری و شوراها چگونه برفعالیتهای  این نهاد نظارت می کنند؟

- وظایف شوراهادر ماده 80 قانون شوراها ذکر شده است. حدودا 34 وظیفه در این ماده ذکر شده که انتخاب شهردار؛ تصویب بودجه؛ تصویب عوارض؛ متمم بودجه؛ اصلاح بودجه، تفریغ بودجه، تصویب  آیین نامه های پیشنهادی شهرداری، نظارت بر طرحهای مصوب در شهرداری، تأیید صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری هر 6 ماه یک بار، تصویب معاملات و تصویب نامگذاری معابر، همکاری بانهادها، اینها ازجمله وظایفی است که درماده 80 قانون شوراها پیش بینی شده و شوراها هم  موظفند که در همین  چهارچوب  وظایفی که دارند را انجام دهند.

در خصوص اینکه دفتر شهری بر فعالیت شوراها چه نظارتی دارد در ابتدای دوره پنجم دفتر شهری در فاصله بین انتخابات تا شروع رسمی فعالیت شوراها یک  دوره آموزشی عمومی را برای همه شوراها در سراسر استان برگزارکرد. در ادامه هم، ما دوره هایی که متناسب و موردنیاز شوراها باشد برگزار کردیم.
ازجمله دوره هایی که اعضای شوراها عضو آن کمیسیون ها  هستند مثل کمیسیون 77ماده 100 که با حضور قضات دیوان عدالت اداری برگزار کردیم. همچنین دوره هایی درموضوع بودجه ها درسال قبل در مورد بودجه که قبل از اینکه بودجه را به شهرداری ها و به شوارها ارسال کنند برگزار کردیم.

نظارت ما؛ یک سری دوره های سه ماهه بازرسی و بررسی نحوه برگزاری هیأتهای تطبیق داریم که بر اساس فرمتهای تعریف شده ای هست. توسط دفتر امور شوراهای شهرها و روستاهای وزارت کشور تهیه شده و بر اساس آن صورت جلسات شوراها را کنترل می کنیم و همچنین اخیرا  هم وزارت کشور  برنامه ای دارد که در مراحل آخر آن هستیم.  راه اندازی سامانه پایش مصوبات شوراها هست. این  سامانه هم ان شاالله در آستانه راه اندازی نهایی هست که به صورت سامانه ای مصوبات شوراها که در جلسات شوراها تصویب می شود به هیأتهای تطبیق ارسال می شود و فرآیند تصویب یا اگر لازم باشد که به هیأت حل اختلاف ارجاع بشود به آنجا در بستر سامانه ارجاع می شود.

هیأتهای حل اختلاف هم داریم که اگرشورا یا اعضای شورالها تخلفی داشته باشد، با گزارش فرماندار یا نظارت خود ما مشکلاتی که بعضی از اعضای شوراها در خارج از وظایفشان اگر خدای نخواسته خلافی یا اشکالی باشد درفرآیند قانونی به این هیأت معرفی می شوند.

-اختیارعزل ونصب شهرداران توسط شورا به یک مشکل بزرگ و رانت زا تبدیل شده است. آیا تاکنون اقدامی جهت حذف این موضوع صورت گرفته یا خیر؟

- عزل ونصب شهرداران طبق قانون از اختیارات شوراها است. این که گهگاهی چالش ایجاد می شود مختص استان ما نیست. درسراسر کشور هست و طبیعی هم هست در هر انتخاباتی چون اعضا چند نفر هستند و شورایی هم هست و اختلاف نظرهم ممکنه روی نفرات به وجود بیاید.

عزل شهرداران هم در قانون فرآیند آن تعریف شده است هم درنصب شهرداران و هم عزل آنها. این فرآیند کاملا روشن است وشوراها درهمین فرآیند می توانند شهردار را انتخاب کنند و یا عزل کنند. در هر صورت این موضوع تا زمانی که این قانون هست به همین نحو باید اجرا بشود و اگر قانون هم اصلاح شود طبیعی است که بر اساس شرایط جدید می توانیم این موضوع را عمل کنیم.

- نظارت برفعالیتهای شورای شهر وظیفه چه نهادی است و اگر ممکن است درمورد پرونده های متعدد تخلفات شوراها توضیح بفرمایید؟
- نظارت برفعالیت شوراهای شهرها وظیفه وزارت کشور است. به خاطر همین هم هست که در قانون هیأت حل اختلاف در وزارت کشور برگزار می شود. در سطح استانها در استانداری با حضور استاندار؛ رئیس دادگستری و دو عضو دیگر نمایندگان شورای عالی استان در این هیأت حضور دارند و مواردی که در مورد اشکال در وظایف اعضای شورا وجود دارد، اگر احیانا خلاف قوانین باشد به این هیأت ارجاع  می شود  و این هیأت هم بر همین اساس این را مطرح می کند و تصمیم گیری می کند و پیشنهادی که لازم هست به هیأت  حل اختلاف مرکزی ارسال می کند و در آنجا تصمیم نهایی گرفته می شود.

درمورد پرونده های متعدد تخلفات  شوراها، عرض کنم که ما ده  تا شورای شهرستان داریم و 40 شورای شهر. از این 40 شورای شهر که 210 عضو دارند ممکن است رفتارهایی منجر به تشکیل پرونده درهیأت حل اختلاف بشود که خیلی زیاد نبوده است. 13 مورد در دوره چهارم و پنجم شوراها در هیأت حل اختلاف تصمیم گیری شده و نهایی شده است.


-درحال حاضر چند پروژه عمران شهری درسطح شهرهای استان فعال هست ومهمترین پروژه های شهرستان دشتستان را در این راستا بفرمایید؟

- پروژه های عمرانی زیادی درسطح شهرها درحال اجرا هست. درحوزه های مختلف مثل آسفالت کوچه و معابر، ایجاد پارکهای محله ای، پارکها و بوستانهای بزرگ، فضاهای ورزشی که شهرداری ها دارند ایجاد می کنند مثل زمین چمن های مصنوعی که درمحلات اجرا می کنند. ما از سال 92 تا دهه فجر 99 هزار و ششصد و دو پروژه عمرانی را در سطح شهرها شروع کردیم و به پایان رساندیم که مجموعا هزار صد و سی وپنج میلیارد تومان اعتبار صرف این 1602 پروژه شده است. که در دهه فجر امسال هم که تقریبا دو هفته از آن می گذرد 245پروژه با اعتبار 279 میلیارد تومان درسطح شهرهای استان؛ توسط شهرداریها اجرا و به بهره برداری رسیده است. این کارنامه خوبی است که شهرداری ها درحوزه عمرانی از خودشان بر جای گذاشته اند.

 

- اعتبارات ارزش افزوده ازمهمترین منابع مالی شهرداری ها محسوب می شود. آیابرای تخصیص این اعتبارات مبنای خاصی وجود دارد؟ و درصورت امکان بفرمایید تاکنون چه رقمی از ابتدای دولت تدبیرو امید به شهرداری های استان پرداخت شده است؟

- برای توزیع اعتبارات ارزش افزوده مبنای قانونی هست. طبق ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده به تناسب جمعیت ارزش افزوده درسطح شهرها و روستاها توزیع می شود. رقمی که ازسال 93 تا پایان دیماه 99 به شهرداری های استان واریز شده است دو هزار و پانصد میلیارد تومان بوده است. که طبق قانون این را در بودجه شان دیده اند و در همان چارچوب هم مصرف کرده اند.

- افزایش حقوق ومزایای کارکنان شهرداری ها چگونه بوده و آیا درسال آینده نیز افزایشی خواهید داشت؟

- حقوق و مزایای کارکنان شهرداری ها یک سری درتاریخ 98/12/1 افزایش پیدا کرد. اول سال هم چون سال 99 بودیک افزایش داشتیم و افزایشی هم درتاریخ 99/6/11 عنوان برقراری و افزایش فوق العاده های شغلی برای کارکنان رسمی وپیمانی بود. این افزایش حقوق و مزایا به نظر من خوب بود یک رشد خوبی را در حقوق همکاران و مزایای آنها به جا گذاشت و درسال آتی هم حتما افزایش وجوددارد طبیعی است در ابتدای سال یک افزایشی درحقوق همه کارکنان دولت و همچنین شهرداری ها خواهیم داشت.

 

- آیا تأسیس شهرداری جدید درسطح استان در دستور کاردارید؟

- دردوره پنجم شوراها ما 3 تا شهرداری به شهرداری هایمان اضافه شد. شهرداری چاه مبارک، شهرداری بیدخون و شهرداری بهارستان درشهرستان جم، درحال حاضر هم یکی دو نقطه هست که شرایط شهر شدن را تقریبا دارند که فرآیندش در دفترسیاسی و تقسیمات کشوری درحال طی شدن است ولی زمانش اصلا مشخص نیست.

 

-چه راهکارهایی برای درآمدزاکردن شهرداری های استان دارید؟

- ما41 فرصت سرمایه گذاری را درسطح شهر ها احصا کردیم و تاکنون هم 20 طرح سرمایه گذاری مشارکتی یابه صورت (bot) توسط شهرداریها با اعتباری بیش از 2000 میلیارد ریال اجرا شده است. درحال حاضر هم 97 میلیارد تومان وام تصویب شده است که 52 میلیارد آن تاکنون پرداخت شده است  و مابقی هم متناسب با‌ پیشرفت فیزیکی طرح هایشان به آنها پرداخت می شود.

هفته قبل در روز چهارشنبه در شهر برازجان همایش شهرداران داشتیم. در روز دوشنبه و سه شنبه و حتی خود چهارشنبه مجموعا از 23 شهر استان باموضوع سرمایه گذاری بازدید داشتیم که آقای کوشش تبار مدیرکل سرمایه گذاری وخدمات مالی شهرداری آمده بود و ما درسراسر استان باتوجه به زمانی که داشتیم از شهرها بازدید کردیم و به همین موضوع کارکردهای بسیارخوبی حرکت بسیار با ارزشی درسطح شهرها شروع شده و به نقطه های خوبی هم رسیده یک رویکرد بسیار مبارکی درشهرها به وجود آمده که شهرداری ها بسیار علاقمند هستند در این حوزه ورود کنند و ورود هم کرده اند و عملکرد خوبی داشتند.

ارزیابی دکتر کوشش تبار هم ارزیابی مثبتی بود و این ارزیابی را در جلسه هم مطرح کرد. خیلی از موارد شهرداری ها بستر را آماده می کند زمینه را ایجاد می کنند که یک سرمایه گذاری بتواند در شهر و نقاط شهری ما بتواند سرمایه گذاری را انجام بدهد و از محل این سرمایه گذاری شهر هم منتفع بشود وطبیعی هم هست و شهرداری هم بهره مند خواهد شد. فراتر از این موضوع اعتقاد دارم حتی یک بلواری توی شهری اگر شهرداری اجرا می کند ما؛صرفا از دید عمرانی به آن نگاه نکنیم. اتفاقاتی که درپیرامون یک پارک محله ای در پیرامون خیابانی که شهرداری اجرا می کند. پیرامون یک فعالیتی که شهرداری انجام می دهد خودباعث ارزش افزوده و رونق کسب و کار درآن نقطه می شود. در همین شهر برازجان یکی از پروژه های خوبی که هم به لحاظ ترافیکی و سایر موارد تأثیر گذار خواهد بود خیابانی است که منتهی می شود به مجتمع فرهنگی درحال احداث. اول خیابان سلامت یا پیستی که شهرداری اجرا کرده است تأثیر این پروژه ها را در زندگی مردم و در نشاط مردم و امید به زندگی مردم؛ همه اینها سرمایه گذاری هست. همین که شهروندانمان یک احساس آسایشی داشته باشند و احساس خوبی در زندگی کردن در شهر به آنها دست بدهد به نظر من بالاتر از همه سرمایه گذاریهاست ونتایح خیلی خوبی خواهد داشت.

 

-توزیع ماشین آلات شهرداریها که ازسازمان شهرداریهای کشور برچه اساس ومعیاری است؟

- توزیع ماشین آلات براساس نیازسنجی و پایشی هست که ما در سطح شهر ها انجام می دهیم. بانک ماشین آلاتی که دراختیار شهرداری هست. ما داریم سن ماشین آلات و نیازی که شهرداری ها دارند احصا کردیم. ضمن اینکه به اطلاعتون برسانم که این ماشین آلان را برای شهرهای زیر50هزار نفر اختصاص می دهیم و توزیع می کنیم و ازسال 93تا الان هم 120 دستگاه  ماشین آلات خدماتی و عمرانی رابه شهرداری های استان دادیم از محل سهمیه اختصاصی که سازمان شهرداری استان تخصیص داده بود دراختیار شهرداری ها قرارگرفت.

- امکان این هست که کاندیداهای شورای شهر از فیلتر تخصصی ومدیریتی عبورکنند وبا تخصص و تجربه وارد شورا شوند؟

- شوراها ازفیلتر تشخیص مردم عبور می کنند. مردم کاندیداها را انتخاب می کنند و به شوراها می فرستند و طبق قانون هم شرایط جدید تعریف نشده که مثلا آیتم های مشخصی که درسؤال شما هست درآن دیده شود. فعلا بر همان شرایط سابق هست و فیلتر؛ فیلتر مردم هستند و مردم انتخاب می کنندو اعضای شورا از دل مردم و عصاره فضائل مردم هستند که به شوراها ورود می کنند و به وظائف شان آن چیزی که بر عهده شان هست را انجام می دهند.
 
- شوراها بعد از گذشت چندماه یا نهایتا یک سال معمولا دو باندی می شوند. آیا راهکاری برای جلوگیری از این وضع ندارید؟

- چالش فکری و اختلاف نظری که درشوراهاهست به نظرمن کاملاطبیعی هست. در هیچ نقطه ای دردنیا نمی توانید یک شورای یک دست یک مجلس یک دست و یک گروهی که قراره کار شورایی انجام بدهند چه درسطح ملی وچه درسطح محلی بگویید که یک دست و بدون اختلاف هستند. این کاملا طبیعی است؛ منتهی آسیبی که ممکن است به این شوراها بزند آنجایی هست که وارد موضوعاتی می شوند که نه به سود مردم هست و نه به سود شهرداریها و نه به سود شهر.

 

 

گفتگو: مهراب شاد

پیاده کردن و تنظیم: فرخ قاسمیانکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • اصناف دشتستان توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند/مشاغل گروه های۲ و ۳ و ۴ تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند
 • پروژه های عمرانی در حال اجرا در سطح شهرستان دشتستان+جزئیات
 • بررسی لایحه منطقه آزاد بوشهر در کميسيون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور استاندار بوشهر
 • برداشت گندم در شهرستان دشتستان آغاز شد
 • دیدار مدیران باشگاه مشیر دالکی با مدیر مسئول اتحاد جنوب و اتحاد خبر
 • راه نرفته ای بنام سید حسن خمینی
 • میزان افزایش حقوق بازنشستگان با ۳۰ سال سابقه
 • آغاز دور مقدماتی فوتسال دسته دو بزرگسالان کشور / برد 2 بر یک تیم مشیر دالکی در دربی هم‌استانی‌ها
 • آغاز صدور کارت اعتباری خرید با توثیق سهام عدالت یا یارانه
 • نماز جمعه این هفته در هیچ یک از شهرهای استان بوشهر اقامه نمی‌شود‌
 • آخرین خبر درباره یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان
 • مثبت شدن نصف تست‌ها در فارس/ساده‌انگاری متهم موج چهار
 • خط و نشان دادستان برای بنگاه‌های ملکی غیرمجاز شیراز
 • خبر استعفای رئیس قوه قضاییه تکذیب شد
 • کمتر از ۲ درصد مبتلایان به کرونا در فارس فوت کرده‌اند
 • .: عالی عالی عالی حدود 10 ساعت قبل گفت: عالی عالی عالی ...
 • .: حسین حدود 13 ساعت قبل گفت: بر خلاف صد در ...
 • .: غلومرضا حدود 19 ساعت قبل گفت: باور کنید سید حسن ...
 • .: غلومرضا حدود 19 ساعت قبل گفت: طرفداران سیدحسن، میخواهند از ...
 • .: بوشهر حدود 20 ساعت قبل گفت: به مجمع بگویید FATF ...
 • .: بوشهر حدود 20 ساعت قبل گفت: اول وی اندیشه معتدل ...
 • .: ن حدود 24 ساعت قبل گفت: جناب وزیر محترم عدالت ...
 • .: اکبری حدود 2 روز قبل گفت: آیت الله جوان سید ...
 • .: علی حدود 2 روز قبل گفت: باورت اشتباه است ،چون ...
 • .: محمدعلی دردانه حدود 2 روز قبل گفت: ایشون با روحانی هیچ ...