امروز: سه شنبه 30 دي 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 24 دي 1399 - 12:15
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در گفتگو با اتحاد جنوب و اتحاد خبر:

اتحادخبر: مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر دوشنبه شب گذشته در قالب نشستی مجازی با اعضای گروه اتحاد جنوب به سئوالات تعدادی از شهروندان پاسخ داد. غلامرضا منتظری در این گفتگو از ۳۵ فقره رفع تصرف از اراضی ملی به میزان ۳۶۴ هکتار طی 9 ماهه سال جاری، اجرای ۱۵ پروژه آبخیزداری در شهرستان های استان بوشهر در سال جاری و  خبر داد...

اتحادخبر: مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر دوشنبه شب گذشته در قالب نشستی مجازی با اعضای گروه اتحاد جنوب به سئوالات تعدادی از شهروندان پاسخ داد. غلامرضا منتظری در این گفتگو از ۳۵ فقره رفع تصرف از اراضی ملی به میزان ۳۶۴ هکتار طی 9 ماهه سال جاری، اجرای ۱۵ پروژه آبخیزداری در شهرستان های استان بوشهر در سال جاری و  خبر داد.

 

به گزارش اتحاد خبر؛ مهندس غلامرضا منتظری در این گفتگو همچنین میزان اراضی ملی در استان بوشهر را یک میلیون و 800 هزار هکتار اعلام کرد و بر حفاظت از این اراضی تاکید کرد. وی گفت در بخش زمین خواری با هیچکس تعارف نداریم و مردم با شماره 1505 برای گزارش تخلفات و تعرضاتی که صورت می گیرد تماس بگیرند، وی همچنین به ضرورت ارایه طرح مرتع داری تا پایان سال 1400، برخورد قاطع با قطع درختان توسط افراد سودجو و تاکید بر توسعه زراعت چوب و سایر موارد حوزه فعالیت خود اشاره کرد که شما را به ملاحظه ماحصل این گفتگو دعوت می نماییم.-جناب مهندس منتظری لطفا در ابتدا اشاره ای به مهمترین وظایف و ماموریت های اداره کل منابع طبیعی داشته باشید.
- در رابطه با رسالت منابع طبیعی و ماموریت سازمانی این اداره کل؛ در ماده دو قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع در سال ۴۶ مصوب شد؛ حفظ و احیا و اصلاح به توسعه و بهره برداری از جنگل ها و مراتع و بیشه های طبیعی و اراضی ملی شده متعلق به دولت بر عهده سازمان جنگل بانی ایران است. مهم ترین ماموریت ما حفاظت است. حفظ انفال و سرمایه های ملی و منابع طبیعی تجدید پذیر که سه عنصر حیاتی برای زندگی ما و برای تمدن‌بشری می توان به آن اشاره کرد. باید از این سه عنصر آب، خاک و گیاه مراقبت و حفاظت کنیم تا نسل های آینده و نسل فعلی از آن به نحو مطلوب بهره ببرند.‌

- استان بوشهر چقدر عرصه ملی دارد و از این مقدار چند هکتار شامل مراتع می شود؟
- طبق آماری که ما داریم نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از مجموع دو میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار اراضی استان را عرصه های ملی تشکیل می دهد که این عرصه ها شامل مناطق بیابانی و کانون های فرسایش بادی، رویشگاه های جنگلی و مراتع می شود که در بعضی مناطق مراتع ما مشجر است که شامل رویشگاه جنگی و اراضی مراتعی به صورت تلفیقی می شود اما به صورت آماری از این یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار اگر من تفکیکی انجام داده باشم؛ ۳۳۲  هزار هکتار اراضی بیابانی است که خود اراضی بیابانی نیز شامل پهن های ماسه ای و کانون های فرسایش بادی می شود و شامل اراضی شور و پست ساحلی و دشت های با رویشگاه های گیاهان شوری پسند و اراضی فاقد پوشش می شود. ۲۲۷ هزار از اراضی ما نیز رویشگاه های جنگلی را شامل می شود که ۳۴ هزار جنگل های دست کاشت است اعم از جنگل هایی که در راستای فعالیت های بیابان زدایی و همچنین در مناطقی که نهال کاری با هدف توسعه جنگل های دست کاشت بوده است. ۱۹۳ هزار هکتار جنگل های طبیعی داریم. از نظر تیپ جنگل ها و نوع رویشگاه هایمان تنوع خاصی استان بوشهر دارد. هم مناطق رویشگاهی زاگرسی داریم.‌ جنگل های زاگرسی که گونه هایی مثل بنه، بادام، کلخونگ، انجیر و سایر گونه هایی که در مناطق مرتفع استان مناطق رویشی آن ها است. همچنین رویشگاه های خلیجی عمانی داریم که گونه های مثل کهور ایرانی، آکاسیاه، حرا،کُنار، کخور پاکستانی که  بصورت دست کاشت در بعضی مناطق شاهد آن هستیم. گونه هایی مثل اوکالیپتوس در مناطق خلیجی عمانی ما شاهد آن هستیم.

- وضعیت نیروهای حفاظت و لجستیک منابع طبیعی چگونه است؟
- در سئوال اول گفتم که حفاظت بعنوان محور اصلی و ماموریت اصلی ما در مجموعه منابع طبیعی به آن نگاه می شود. پس باید بحث حفاظت موضوع مهم و جدی ما باشد. از نظر حفاظت مجموعه ای به نام یگان حفاظت طبیعی داریم. در هر شهرستان یک یگان حفاظت و در برخی مناطق پاسگاه داریم مثل کلمه و تنگ ارم و شبانکاره در دشتستان. بعضی مناطق که حساسیت های بیشتری دارد ما پاسگاه هایی نیز داریم. هدف این مجموعه حفاظت از عرصه های ملی است که کارشان گشت زنی، مراقبت و در صورت مشاهده تعرض به اراضی ملی آن ها وارد عمل می شوند و پرونده تشکیل می دهند و به دادگاه ارجاع داده می شوند و برای رفع تصرف پیگیری می شود. چون در فضای مجازی خیلی نمی توان عدد و رقم ارائه داد منتها با توجه به گستردگی استان، ما پیگیر هستیم که شرایط به نحوی پیش رود که خلاهایی  هم اگر داشته باشیم؛ این خلاها برطرف شود. مطمئنا با ایده آل های ما فاصله دارد و از طرفی با کارها و اقدامات خوبی که انجام گرفته است ما شاهد این بودیم که با عملکرد نیروها بخشی از تعرضاتی که به اراضی ملی صورت می گرفته خوشبختانه کنترل و پیشگیری شود. در مجموع یگان حفاظت منابع طبیعی فعال است و تلفن ۱۵۰۵ شماره شبانه روزی است؛ اگر احیانا جایی تعرضاتی صورت بگیرد، اطلاع رسانی شود و ما انتظار داریم در این زمینه مردم در کنار ما باشند. اگر حفاظت، مردمی و مشارکت محور باشد موفقیت ما بیشتر خواهد بود.

- آیا نیروی کافی برای حفاظت از منابع طبیعی استان در اختیار دارید؟
- وقتی اشاره می کنم نیاز به مشارکت و همراهی مردم داریم قطعا نیاز ما به طور کامل برطرف نشده است؛ نیروهای ما در حد استانداردی که تعریف شده متاسفانه نیست اما وضعیت به صورت نسبی قابل قبول است. نیاز به حمایت بیشتر از مسئولین داریم اگر بحث مجوزها و بحث تامین اعتبار حل شود ما درخواست هایی داریم که این خلاها را بتوانیم به شکلی پوشش بدهیم، جبران کنیم و مشکل حفاظتی را به صورت اصولی حل کنیم. همانطور که اشاره کردم وقتی ما یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار اراضی ملی داریم که باید از آن محافظت شود و وقتی مقایسه می کنیم سایر اراضی مسثنیات مردم، اراضی مسکونی و سایر اراضی که هر قطعه زمین یک مالک دارد تعداد محدود نیروهای منابع طبیعی برای پوشش دادن یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار قطعا جوابگو نیست. اما در مجموع با همین داشته های اندک ما تلاش کرده ایم که اجازه ندهیم تعرضاتی به اراضی ما  صورت بگیرد.

- سرانه فضای سبز در استان چقدر است و چقدر با استانداردهای ملی و جهانی فاصله دارد؟
- سوال را به شکل دیگر باید پاسخ بدهم چون وقتی بحث فضای سبز می شود فضای سبز شهری نیز قطعا باید مورد نظر قرار بگیرد که در حوزه وظایف ما نیست. یک آمار در سرانه جنگل از استان  در کشور و متوسط جهانی عرض می کنم؛ متوسط سرانه جهانی جنگل حدود هشت دهم هکتار است یعنی به ازای هر نفر در دنیا هشت دهم هکتار متوسط سرانه جنگل است. در کشور ما کمتر از دو دهم هکتار متوسط سرانه است. طبیعی است چون بخشی از کشور ما مناطق کویری را شامل می شود که رویشگاه هایی نداریم و وسعت کشور به نسبت جمعیت به شکلی است بخصوص وسعت مناطق بیابانی که ابن سرانه پایین تر از آن نرم جهانی باشد. در استان بوشهر هم تقریبا سرانه با توجه به محاسباتی که ما داریم دو دهم هکتار سرانه جنگل است که به نسبت متوسط کشور سرانه مطلوبی است اما اگر عزم جدی باشد که ما راهکار و برنامه های آن را داریم که با توسعه جنگل های دست کاشت و تقویت رویشگاه های طبیعی ما می توانیم این سرانه را بالاتر ببریم ولی در حال حاضر سرانه جنگل در استان بوشهر دو دهم هکتار است.
- برخورد شما با زمین خواران چگونه بوده و آیا پرونده زمین خواری مفتوح دارید؟
- با توجه به اینکه استان بوشهر از یک طرف دارای ساحل طولانی است که نیاز به حفاظت دارد. حریم ۶۰ متری دریا نیاز به حفاظت دارد. از طرفی استانی هستیم که صنعت و بخصوص صنعت نفت و گاز رو به توسعه است. قطعا ارزش زمین یک ارزش بالایی است و روز به روز ارزش افزوده بالاتری شامل بحث زمین می شود و انسان هایی که فرصت طلب و سودجو هستند و حریص برای تصرف اراضی ملی هم هستند و متاسفانه تعرضات و تصرفاتی ما شاهد بوده ایم اما در هر جایی که تصرفات اراضی ملی بوده ما وارد عمل شده ایم. تعداد زیادی پرونده در مراجع قضایی داریم به لحاظ مسائل حفاظتی من در فضای مجازی نمی توانم آمار پرونده ها را بدهم و وارد جزئیات بشوم فقط آمار کلی از اراضی که رفع تصرف شده است می دهم. در ۹ ماهه سال جاری ۳۵ فقره رفع تصرف از اراضی ملی داشته ایم که ۳۶۴ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده است. جا دارد که از مراجع قضایی و مراجع نظامی تشکر کنم که در این زمینه ما را همراهی کردند و ما این روند را با شدت بیشتر ادامه می دهیم. در تمام شهرستان ها مراجع مسئول در کنار ما هستند. ما با هیچ کس تعارف نداریم و هر جایی ببینیم که زمین خواری صورت گرفته با احکام قضایی وارد عمل می شویم و نسبت به رفع تصرف اقدام می کنیم.

 

- آیا برنامه خاصی برای کوتاه کردن دست کسانی که به اراضی ملی دست اندازی می کنند دارید؟
- چند برنامه و راهکار را داریم که از اراضی ملی حفاظت کنیم؛ یگان حفاظت منابع طبیعی در قالب گشت و مراقبت فعال است، اگر جایی مشاهده شود که اراضی ملی تصرف شده است اقدام می کند. مراجع قضایی رسیدگی می کنند و مراجع نظامی با ما همکاری می کنند. یکی دیگر از برنامه های ما برای اینکه بتوانیم بهتر از اراضی ملی حفاظت کنیم؛ هماهنگی بیشتر با مراجع قضایی و انتظامی است. جلساتی که با قضات محترم داریم؛ ارتباطی که با مراجع انتظامی در این زمینه داریم. هماهنگی هایی که صورت می گیرد قطعا موثر است. بحث کاداس و حدنگاری اراضی است. نقشه های قدیمی نقشه هایی است که اشکالاتی دارند. تمام نقشه ها را رقومی کردیم و بحث کاداس و حدنگاری را انجام داده ایم که خیلی می تواند کمک کند افرادی که با انواع و شگردهای مختلف بخواهند اراضی را ثبت کنند. عملیات کاداس به عنوان یک عامل بازدارنده باشد. پرونده های مهم زمین خواری را در شورای حفظ حقوق بیت المال طرح می کنیم و در آنجا تصمیمات خوبی گرفته می شود که به ما کمک می کند در حفاظت اراضی ملی بتوانیم موفق باشیم. یکی از کارهایی که امسال انجام دادیم؛ بلوک بندی مناطق و عرصه های طبیعی بر پایه ریسکی که دارند انجام دادیم. برخی مناطق پرریسک در بحق تصرفاتی که انجام می شود هستند. بعضی جاها که پایین تر هست و بعضی جاها شرایط عادی است. منطقه را بلوک بندی کردیم و در مناطقی که ریسک بالاتری است تمرکز امکانات و نیروهایمان را آنجا بیشتر کردیم. این برنامه را ادامه می دهیم که نواقص و نارسایی ها را ترمیم کنیم. از همیاران طبیعت استفاده می کنیم. در بحث آتشسوزی ها، مراقبت از اراضی در سایر موارد همیاران طبیعت خیلی به ما کمک می کنند. در حال سازماندهی برای افرادی که علاقه مند به این موضوع هستند کارت صادر می کنیم. دعوت می کنم از کسانی که در این زمینه می توانند به ما در قالب همیار طبیعت کمک کنند در کنار ما باشند. سامانه ۱۵۰۴ داریم که شبانه روزی است و اگر موردی باشد و اطلاع رسانی شود سریع یگان حفاظت را وارد عمل می کنیم و در این زمینه اقدام خواهیم کرد.

 

- از فعالیت های آبخیزداری جهت ذخیره سازی آب بفرمایید و اینکه تاکنون چند سد در سطح استان ساخته شده و آیا این کار تداوم خواهد داشت؟
- فعالیت های آبخیزداری از اوایل دهه ۷۰ شروع شد. قبلا در قالب کمیته آب جهاد سازندگی داشتیم یا در حوزه ادارات کشاورزی و یا وزارت نیرو داشتیم. از اویل دهه ۷۰ تا به امروز آماری که ما داریم. حدود ۸۱۰  سازه آبخیز داری اعم از بند خاکی، سامانه پخش سیلاب و بندهای سنگی ملاتی احداث شده است. یک توضیحی  بدهم که اصطلاح سد را نباید به کار ببریم؛ وقتی اصطلاح سد به کار می بریم به صورت عام یعنی سازه ای که مانع ایجاد می کند. منتها وقتی در بحث سدسازی به صورت فنی بحث می شود؛ سدها سازه هایی هستند که برای ذخیره آب استفاده می شود و در حوزه وزارت نیرو است. ما فعالیت های آبخیزداری داریم. همانطور که اشاره کردم فعالیت های آبخیزداری طیف عظیمی از فعالیت ها را شامل می شود.‌ اعم از فعالیت های خشکه چین، گابین بندی، بندهای چپری، هلالی های آبگیر و بندهای سنگی ملاتی و بندهای خاکی را شامل می شود. اما ۸۱۰ سازه خاکی و سنگی ملاتی از ابتدای فعالیت های آبخیزداری تا به الان در استان بوشهر کار شده که از این ۸۱۰ سازه هدف بوده استحصال آب بوده است. میانگین ۱۲۸ میلیون متر مکعب ما استحصال روان آب سالانه داریم که عمدتا تغذیه سفره های آب زیرزمینی و افزایش رطوبت خاک و سایر اهدافی که بوده به اضافه اینکه تاثیرات دیگری مثل کنترل سیل را داشتیم، ما مناطق سیل خیزی داشتیم؛ همین بالا دست شهر برازجان طی سال های اخیر ۳۳ سازه آبخیزداری کار شده که خیلی موثر بوده است. همین چند سال قبل شاهد سیلی بودیم که تعدادی تلفات انسانی داشتیم و خودروهایی که طعمه سیل شدند و خسارت هایی که وارد شد. امسال شدت بارندگی در برازجان هم بالا بود اما خوشبختانه آن خسارتی که چند سال قبل پیش آمد شاهد نبودیم که بخشی از آن تاثیر همین سازه ها بوده است و مطمئنا این فعالیت ها تداوم دارد. در سال جاری ۱۵ پروژه آبخیزداری داریم که در ۱۰ شهرستان در حال اجرا است یا کار اجرایی آن در روزهای آینده شروع خواهد شد که هفت پروژه آن مربوط به شهرستان دشتستان است. از نظر اعتبارات آبخیزداری نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال جاری ۲۴ میلیارد تومان تا الان مصوب داریم که بخش عمده آن تخصیص پیدا کرده است که از محل اعتبارات استانی مبلغ ۳ میلیارد تومان است و ۱۶ میلیارد تومان از سایر ردیف های ملی ما اعتبار آبخیزداری داریم.

- سنددار شدن اراضی مسکونی مردم که منابع طبیعی مدعی آنهاست در چه وضعیتی است؟
- در مناطق روستایی در قالب طرح‌های هادی اراضی ملی به بنیادمسکن واگذار می شود و تعین و تکلیف‌ اراضی بر عهده بنیادمسکن است. در مناطق شهری هم در محدوده قانونی شهرها اراضی را به راه و شهرسازی واگذار می کنیم که قطعا تعیین تکلیف بر عهده راه و شهرسازی است اما ممکن است افرادی در گذشته در اراضی ملی اقدام به ساخت و ساز کرده باشند که طبق قانون اراضی ملی تا زمانی که سند ملی دارد قطعا نمی تواند توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی سنددار شود مگر با رای مراجع قضایی و اگر افرادی باشند که در گذشته ها در جاهایی ساخت و ساز کرده باشند و مدعی این باشند که این اراضی مستثنیات بوده و نباید ملی اعلام می شد با توجه به مقررات ملی شدن اراضی اگر ملی اعلام شده باشد قانون راه را مشخص کرده است. از طریق شعبات ویژه دادگستری می توانند طرح دعوی کنند و به درخواست آن ها رسیدگی می شود و  اگر حق و حقوقی داشته باشند قطعا به آن توجه خواهد شد. در مناطق مسکونی که در محدوده قانونی شهر باشه متولی راه و شهرسازی است و ما ورود نمی کنیم. چنانچه اراضی نیاز به تغییر و تحول باشد ما با مسکن تغییر و تحول می دهیم. در مناطق روستایی هم با بنیادمسکن در قالب طرح هایی تغییر و تحول می شود. خیلی از روستاها هنوز تغییر و تحول صورت نگرفته است اما همکاری های متقابلی که بین مجموعه منابع طبیعی و بنیادمسکن است انشاالله در آینده برای تمام روستا اراضی که در محدوده طرح هادی است با بنیادمسکن تغییر و تحول خواهد شد.

- آیا برای مراتع استان سند هم اخذ شده است و مقدار آن را بفرمائید.
- کلا برای اراضی ملی وظیفه داریم اخذ سند کنیم و در تمام پلاک هایی که اجرای مقررات ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری داشتیم اراضی سند دار شده اند. سندهای دفترچه ای بوده که از سال ۹۵ عملیات کاداس صورت گرفته و ادامه دارد. به سمتی می رویم که همه این اراضی را به  تک برگ تبدیل کنیم. در رابطه با مراتع توضیح کلی بدهم که اولا مراتع ممیزی می شوند و طبق عرف محلی سامانه ها معرفی می شوند که ما ۹۰۵ سامانه عرفی داریم. مرتع دار مالک نیست و سند به نام هیچ مرتع داری صادر نمی شود. مرتع دار حق علف چر و بهره برداری ار عرصه های مرتعی را دارد اما این عرصه ها مثل سایر اراضی ملی جزو انفال و اراضی ملی محسوب می شود که این مراتع سند ملی دارند. یک میلیون و ۲۶۲ هزار هکتار از اراضی ملی استان اراضی مرتعی را شامل می شود که هفت هزار و ۷۰۰ خانوار دامدار اعم از دامدار عشایری و دامدار روستایی ما از این مراتع بهره برداری می کنند. بخش هایی طرح مرتع داری دارند و بخش هایی هنوز طرح مرتع داری ندارند چرا که مجموع دام ما حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دامی در استان است که شامل دام های عشایری و دام های روستایی می شود. توضیحی درباره طرح های مرتع داری بدهم؛ طبق ابلاغیه و بخشنامه ای که سازمان جنگل ها داشته ما اطلاع رسانی کرده ایم همه مرتع داران ما تا پایان سال ۱۴۰۰ باید طرح مرتع داری داشته باشد اگر نداشته باشند پروانه  چرای آن ها ابطال می شود که من خواهش می کنم دامداران ما به ادارات منابع طبیعی شهرستان ها مراجعه کنند و نسبت به تهیه و ارائه طرح مرتع داری اقدام کنند تا انشالله مشکلی پیش نیاید و ما هم شرمنده عزیزان نشویم.

- اگر هدف آب بند ها نگهداشت آب و تقویت سفره های آب زیر زمینی ست، آیا پس از ساخت، نظارتی هم صورت می گیرد یا دیگر به حال خود رها میشود؟ چون بسیاری از بند های احداث شده بدلیل انباشت مواد آبرفتی از بارندگی های سال های قبل توانایی نگهداشت آب را ندارند. آیا برنامه ای برای بالا بردن بازدهی چنین طرح هایی دارید؟
- در رابطه با سازه های آبخیز داری می توان گفت: این سازه ها با هدف کنترل روان آب در مسیر آبراه ها عمدتا احداث می شود؛ طبیعی است که سازه هایی که در مسیر سیلاب قرار می گیرند به مرور شاهد انباشت رسوبات پشت این سازه ها باشیم. در مرحله اول و در اولویت کاریمان این است که سازه هایی بسازیم که بتواند حجم قابل توجه ای از روان آب را کنترل کند و با تاخیر این روان آب در مسیر خود قرار بگیرد. رسوباتی که پشت این سازه ها قرار گیرد مثل همه سدهای بزرگی که ساخته می شود این رسوبات دو حالت دارد یا می‌توانیم بعد از فصل بارندگی این مخزنی که ایجاد کرده و رسوبات انباشته شده را تخلیه کنیم. بحثی هم درباره نگهداری سازه ها است. در مناطقی که سازه ها تخریب می شوند. بالاخره جریان سیل یا جریان آب است و سازه هم برای مدت زمان خاصی احداث شده است. البته سیل های با دوره ۵۰ ساله و حتی در مناطقی صد ساله در طراحی ها ملاک است اما با توجه به اینکه کار رسوب برداری مخازن کار بسیار پر هزینه ای است و ردیف اعتباری خاصی نیز در این زمینه نداریم. در مواردی به صورت محدود با حمایت کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها و فرمانداران محترم یا از طریق اعتبارات ملی منابعی تامین شده و در مناطقی اقدام به رسوب برداری شده است اما به صورت عمده نه این سازه ها یک دوره مفید دارند و به مرور باید جایگزین و کار شوند. رسوب برداری اگر حجم رسوب بالا باشد قطعا هزینه رسوب برداری بسیار بسیار بالا خواهد بود. یکی از راهکارهایی که ما می توانیم در این زمینه به عمر مفید سازه ها اضافه کنیم؛ مشارکت مردم در بعضی مناطق داوطلب شدند از این رسوبات برای اراضی کشاورزی شان استفاده می کنند که باید با هماهنگی منابع طبیعی و معاونت آبخیزداری  اداره کل منابع طبیعی و ادارات طبیعی شهرستان ها درخواست بدهند. یک خاک حاصل خیز ممکن است در این مخزن ها باشد که مردم بتوانند از آن برای مراتع زراعی و باغی خود استفاده کنند. از طرف دیگر با تخلیه مخزن، عمر مفید سازه ها بالا می رود که به مردم پیشنهاد می کنم در این زمینه بیشتر فعال باشند. این کاری دو سر سود است هم بهره برداران ما سود می برند که این خاک را جایی استفاده کردند و باز سود آن برای بهره برداران ما خواهد بود که این سازه ها عمر بیشتری خواهند کرد.‌

- یکی از مشکلات بسیار مهم در حوزه حفظ منابع طبیعی در دشتستان قطع درختان است که غالبا بدون مجوز هست و توسط افرادی سودجو انجام میشود و مشخص نیست این افراد تحت چه عنوانی به همین راحتی چوب  درختان قطع شده  را از شهرستان خارج می کنند. با توجه به اینکه این مسولیت مستقیما بر عهده منابع طبیعی میباشد. لطفا در این مورد توضیح بفرمایند.
- اجرای طرح تنفس جنگل های شمال از یک طرف و افزایش قیمت ارز که واردات چوب را بسیار گران کرده باعث شده که نگاه به سایر مناطق که رویشگاه های جنگلی ما هستند بیشتر شود و افرادی به آن مناطق رجوع کنند. ما هم نگرانیم از این بابت. در خصوص قطع درختان یک توضیحی بدهم یک وقت قطع درختان باغی است. یک وقت قطع درختان جنگلی است. قطع درختان جنگلی ممکن است در مناطق مختلف متفاوت باشد. به سه شکل توضیح می دهم: در اراضی مستثنیات یا مردمی حالا اراضی زراعی یا باغی باشد قطع درخت با تصمیم مالک صورت می گیرد. اما برای جابجایی درخت قطع شده حتما با منابع طبیعی باید هماهنگی کند و تقویمی که ما داریم مجوز حمل چوب این درختان را از مهر ماه در شش ماهه اول سال می دهیم. هیچگونه مجوز جابجایی چوب داده نمی شود. بنابراین کسانی قرار است در مستثنیات خودشان اقدام به قطع درخت کنند حتما باید با مجوز و هماهنگی منابع طبیعی باشد. در حالت دوم در اراضی ملی قطع درخت به کل ممنوع است. هیچ جایی قطع درخت مجوز داده نمی شود اما در بعضی از مناطق که جنگل های دست کاشت داریم بعضی از گونه ها به مراحلی می رسند که نیاز به تُنک کردن و حرص شاخه های زائد دارند مثلا گونه های گز به مرحله پیری که می رسند باید شاخه های خشک آن ها زده شود تا جوانه ها رشد بیشتری داشته باشند. فصل حرص کردن با نظارت سخت و مجوز منابع طبیعی صورت می گیرد که خیلی محدود است و آن هم با تشخیص و با کارفرمایی منابع طبیعی صورت می گیرد. اینطور نیست که افراد خودسرانه بتوانند انجام دهند. گونه های جنگلی که قطع آن به طور کلی ممنوع است. درخت هایی که در حاشیه جاده ها کاشته شده که حرص آن به عهده راهداری است. اگر در جایی نیاز به حرص داشته باشد آنجا هم نمی شود اسم قطع درخت به آن اطلاق کنیم. برای حمل این چوب ها که حرص می شود نیاز به هماهنگی و اخذ مجوز از منابع طبیعی است. اگر در جایی مشاهده شود مطمئنا کنترل می شود. اقداماتی که انجام داده ایم؛ امسال در مناطقی کامیون های حامل چوب که به صورت غیر مجاز بوده توقیف شده است. محموله های زغال توقیف شده اند. این اقدامات در سال جاری صورت گرفته است. از مردم می خواهیم  اگر در جایی مشاهده کردند افرادی سود جو اقدام به قطع درخت می کنند در اولین فرصت به ادارات  منابع طبیعی و به یگان حفاظت اطلاع رسانی کنند که از این کار جلوگیری شود. درختان و جنگل ها سرمایه های ما هستند و مربوط به همه مردم است. باید همه در کنار هم باشیم که اجازه ندهیم به افرادی که متاسفانه تنها منافع شخصی خودشان را می بینند و به منافع عمومی بی توجه هستند به خودشان اجازه دهند که نسبت به قطع درختان اقدام کنند.

- آیا برخورد بازدارنده و قاطعی با این افراد شده است؟
- بله قطعا با این افراد برخورد قاطع شده ؛ وسایل و خودرو آن ها توقیف شده است. در مراجع قضایی پرونده سازی برای این افراد در سال های قبل و سال جاری انجام شده است.

 

- آیا مجازات این افراد به گونه ای سختگیرانه هست که باعث عدم تکرار این موضوع شود یا خیر؟
- در رابطه با مجازات افرادی که به اراضی ملی دست درازی یا تصرف می کنند اولا نوع مجازات را مراجع قضایی تعین می کند و ما در این زمینه به عنوان یک مدعی وارد می شویم. بستگی به نظر قاضی و مرجع قضایی دارد. در خیلی از مناطق کار قلع و قمع که انجام می دهیم و بناهایی که ساخته شده یا درختانی که کاشته شده و تخریباتی که صورت می گیرد و ضرر و زیانی که افرادی که آنجا را تصرف کرده اند می بینند قطعا مجازات کوچکی نیست. الان مورد داشته ایم که مبلغ ۱۰۰ میلیون جریمه برای متصرفین تعیین شده که رقم بالایی است.

 

- در روستای رونی از بخش ارم تفکیک مرتع و مستثنیات صورت نگرفته است. همچنین هیچ شیارکنی جهت تقویت مرتع نشده است. لطفا توضیح بفرمایید.
- در روستای رونی یک سری اقداماتی صورت گرفته است. ما ظیفه داریم در عرصه های ملی از تصرفات افراد جلوگیری کنیم. اگر افرادی ذی حق باشند باید از طف مراجع قضایی ورود کنند و اگر حقی دارند بگیرند. قولی که ما به مردم این روستا این است که ما قطعا محدوده ها را مشخص می کنیم گر چه مشخص شده منتها با توجه به حساسیتی که در روستا پیش آمده و ادعا شده که افرادی هستند که اراضی ملی در تصرفشان است. همکاران ما برخورد نکردند یا دوگانه کاری شده است این است که ما با حساسیت خاص مجموعه بازرسی منابع طبیعی را مامور کرده ام که در روزها و هفته های آتی روی این موضوع در حال کار هستند که قطعا رسیدگی خواهند کرد. مراتع اگر ممیزی شده باشد سامانه مشخص شده است اگر ابهامی باشد ما آن ابهام را برطرف می کنیم. اگر جایی اراضی ملی در تصرف افراد باشد قطعا اگر همکار من کوتاهی کرده باشد بعد از گزارشی که بازرسی به من خواهد داد اقدام خواهم کرد و با همکارم نیز برخورد خواهم کرد و در این زمینه تعارفی نداریم. در رابطه با طرح هایی که باعث تقویت مراتع می شود؛ اعتبارات ما محدود است. کل استان یک میلیون و ۲۶۲ هزار هکتار مرتع داریم؛ طبیعی است که ما به مرور این طرح هایی که باعث تقویت مراتع می شود را اجرا کنیم. امیدواریم اعتبارات به شکلی باشد که در آن روستا هم وظیفه مان را انجام دهیم اما توصیه ای که داریم این است که مرتع دار همیشه به امید این ننشیند که از اعتبارات دولتی استفاده شود. اعتبارات دولت محدود است. ما در خیلی از مناطق داریم که مرتع داران خودشان پیش قدم شده اند و اقداماتی می کنند. چون باعث پوشش گیاهی مرتع دار می شود. باعث افزایش بازدهی مرتع می شود. ما در مراتعی سراغ داریم که مرتع دار اقدام به نهال کاری کرده و الان نهال های آن در وضعیت ایده آلی قرار گرفته است. در جاهایی اقدام به بذر پاشی کرده است. روستای رونی جز روستاهایی است که خوشبختانه متوسط بارندگی ما خوب است و می شود مرتع دار خودش وارد عمل شود و نسبت به حفظ و حفاظت از مرتع اقدام کند.

- چه فرقی بین آب خیز داری وآ ب خان داری هست؟ آیا سد سازی بهتر هست یا آبخیز داری؟
- همانطور که از معنی کلمه پیداست آب خان معنی سفره آبی می دهد. وقتی بحث آب خان داری می کنیم یکی از فعالیت های آبخیزداری آب خان داری است که تقویت سفره های زیرزمینی است یعنی شما هر فعالیت و عملیاتی را انجام دهید که آب جاری که حاصل از باران و برف به صورت روان آب بر سد جاری است به سفره های زیر زمینی تزریق شود به آن آب خان داری می گویند اما وقتی صحبت از آبخیزداری می شود معنی گسترده تر می شود. تمام فعالیت هایی که در حوزه آبخیز با هدف کنترل فرسایش، سیل، رسوب و حفظ پوشش گیاهی و تغذیه سفره های زیر زمینی صورت می گیرد به آن می گویند آبخیزداری که عملیات آبخیزداری طیف گسترده ای از فعالیت ها را شامل می شود.

- جناب مهندس منتظری با تشکر از وقتی که گذاشتید و به سئوالات پاسخ دادید؛ چنانچه نکته مهمی دارید که در سئوالات نبود بفرمایید.
- از فرصتی که فراهم شد تشکر می کنم. یک نکته در پایان صحبت هایم عرض می کنم؛ چون نگرانی همه ما این است درختی قطع نشود و جنگلی تخریب نشود. الان با توجه به شرایط و تقاضای بالایی که برای بحث چوب و صنایع چوب است، یکی از راهکارها که سیاست اصولی سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور است و در سال جاری ما به دنبال اجرای آن هستیم که متاسفانه در استان بوشهر زیاد با استقبال مواجه نشده است بحث زراعت چوب است. چنانچه در مناطقی مستعد کاشت درختانی که سریع الرشد هستند و این گونه ها را همکاران ما به متقاضیان معرفی می کنند فراهم باشد ما آمادگی این را داریم همکاری کنیم و انشاالله در زمینه زراعت چوب افرادی که متقاضی هستند در این زمینه وارد شوند و کمک کنند تا بخشی از نیاز چوب کشور از این طریق برطرف شود. ما کشت های مختلف داریم چه اشکال دارد گونه هایی که می توان از چوب آن استفاده اقتصادی کرد هم به عنوان یکی از کارهایی که برای بهره برداران ما ارزشمند و اقتصادی خواهد بود استفاده شود.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • اجتماع فاطمیون در برازجان / تصاویر
 • غرق شدن دو کودک خواهر و برادر در روستای محمدجمالی دشتستان /عکس
 • برگزاری دوره کارگاه سطح یک پیلاتس بانوان در شهر برازجان / تصاویر
 • 3.6 درصد افزایش ازدواج در استان بوشهر/ بیشترین اسامی نوزادان
 • معارفه رئیس جدید هیات ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی دشتستان برگزار شد / تصاویر
 • سقوط و واژگونی خودرو در دشتستان یک کشته و سه مجروح برجای گذاشت
 • عضویت زاهدی فرد در هیئت رئیسه انجمن مینی فوتبال فدراسیون همگانی کشور / تصاویر
 • دشتستان قطب کوهنوردی استان/ سنگنوردی، بدون رقیب در استان/ استقبال بالای بانوان در کوهنوردی
 • اعلام زمان ثبت نام داوطلبان ششمین دوره شوراهای اسلامی
 • صعود قله پراس توسط کوهنوردان باشگاه سهند برازجان/تصاویر
 • آئین کاشت نهال به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در برازجان
 • ۳۵ فقره رفع تصرف از اراضی ملی/ ۱۵ پروژه آبخیزداری در دست اجرا/ ممنوعیت قطع درخت در اراضی ملی/ تاکید بر توسعه زراعت چوب
 • قربانیان کوچک
 • رژیم کتوژنیک خوب یا بد؟
 • درختکاری در برازجان به مناسبت روز هوای پاک
 • سپاسگزاری خانواده صابری
 • حضور یک جوان دشتستانی در راس امور نمایندگی های گروه خودرو سازی سایپا
 • انتصاب سرپرست اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر / تصویر حکم
 • برای رسیدن به المپیک ۲۰۲۴ می جنگم/ مسئولین رشته جودو را نمی شناسند/ چهار سال عضویت مستمر در تیم ملی جودو
 • محمد حسین زاهدی فرد رئیس هیات ورزشهای همگانی استان بوشهر شد
 • اهم و فالاهم
 • پارلمان مجازی
 • حاج قاسم فاتح خاکریز معرفت
 • اندر باب پژوهش
 • گزارش تصویری/سومین رزمایش بزرگ بسیج دریایی مردم پایه منطقه دوم دریایی سپاه پیرامون جزیره فارسی استان بوشهر
 • انتخابات یا انتصابات؟!
 • کوهپیمایی باشگاه سهند برازجان در مسیر غارجمبلی/تصاویر
 • بازدید معاون استاندار بوشهر از پروژه در حال احداث مجتمع فرهنگی شهید سلیمانی برازجان /تصاویر
 • افزایش 37 درصدی تخت های فعال تامین اجتماعی استان/ به زودی همه شهرستان های استان دارای درمانگاه خواهند شد/ افتتاح بزرگ ترین پلی کلینیک تخصصی سرپایی استان تا پایان سال در برازجان
 • بوشهرِ ما یا بوشهر شما؟
 • .: ایرانی حدود 8 ساعت قبل گفت: باسپاس ازتمامی دست اندرکاران ...
 • .: رضوی 1 روز قبل گفت: بادرود وسپاس از زحمات ...
 • .: دنیز حدود 2 روز قبل گفت: پروتکل بهداشتی را رعایت ...
 • .: سیاح حدود 2 روز قبل گفت: احسنت بر پژوهشگر و ...
 • .: وحید حدود 3 روز قبل گفت: من با رژیم کتوژنیک ...
 • .: سیما حدود 3 روز قبل گفت: بیش ترین اسامی انتخاب ...
 • .: آرزو حدود 4 روز قبل گفت: ما فرزندان خود را ...
 • .: ازیتا حدود 4 روز قبل گفت: باسلام شما اول باید ...
 • .: میلاد حدود 4 روز قبل گفت: با سلام همانطور که ...
 • .: بوشهر پژوه حدود 5 روز قبل گفت: ندانم که روستای کهن ...