امروز: چهارشنبه 13 اسفند 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 10 دي 1399 - 18:43
مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر در گفتگو با اتحاد جنوب و اتحاد خبر:

اتحادخبر: مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر در قالب نشستی مجازی با گروه اتحاد جنوب به سئوالات تعدادی از شهروندان پاسخ داد. دکتر زهرا نویدی فرد در این گفتگو از افزایش تخت های فعال تامین اجتماعی استان به 360 تخت و افتتاح بزرگ ترین پلی کلینیک تخصصی سرپایی استان تا پایان سال در برازجان و کسب رتبه سوم پذیرش بیماران سرپایی در کشور خبر داد...

اتحادخبر: مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر دوشنبه شب گذشته در قالب نشستی مجازی با اعضای گروه اتحاد جنوب به سئوالات تعدادی از شهروندان پاسخ داد. دکتر زهرا نویدی فرد در این گفتگو از افزایش تخت های فعال تامین اجتماعی استان به 360 تخت و افتتاح بزرگ ترین پلی کلینیک تخصصی سرپایی استان تا پایان سال در برازجان و کسب رتبه سوم در بخش پذیرش بیماران سرپایی در کشور خبر داد. وی همچنین گفت: مراجعین سرپایی در سال 98 بیش از 3 میلیون نفر بوده و بیش از 11 هزار عمل جراحی در سال گذشته در بیمارستان های تامین اجتماعی استان بوشهر انجام شده است. دکتر نویدی فرد همچنین از وجود هفت درمانگاه فعال تامین اجتماعی در استان، حذف دفترچه های تامین اجتماعی و جایگزین کردن نسخه الکترونیک، اضافه شدن 20 تخت به بیمارستان مهر برازجان تا دهه فجر سال جاری، رتبه سوم مدیریت درمان استان بوشهر در کشور خبر داد. شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می نماییم.- خانم دکتر نویدی فرد ضمن تشکر بابت پذیرش دعوت اتحاد جنوب و اتحاد خبر برای این گفتگو؛ ظرفیت های بخش درمان تامین اجتماعی استان را توضیح بفرمایید؟
- سازمان تامین اجتماعی در استان با دارا بودن سه بیمارستان ملکی با ظرفیت ۲۶۰ تخت فعال در شهرستان های بوشهر، دشتستان و عسلویه در بخش بستری و همینطور هفت مرکز درمان سرپایی در سطح استان ارایه خدمات درمانی را انجام می دهد. معاونت خرید راهبردی و اسنادپزشکی نیز در قالب عقد قرارداد با پزشکان و موسسات درمانی (بالغ بر ۵۲۰ موسسه و مرکز طرف قرارداد) در قالب درمان غیر مستقیم مشغول به ارایه خدمات می باشد.

- آیا شاخص های درمانی استان در دوره مدیریت شما بهبودی داشته است؟
- به لطف پروردگار متعال و مساعدت مدیرعامل محترم سازمان تامین اجتماعی جناب آقای دکتر سالاری و تلاش و کوشش مجموعه همکاران ما در مدیریت درمان استان شاخص بهره مندی در بخش بستری و بخش سرپایی رشد خیلی خوبی داشته است به شکلی که در حوزه بستری پس از حدود ۲۵ سال از تاسیس مدیریت درمان استان و در مدت کمتر از یکسال و در ماه های آتی شاهد افزایش آن به ۳۶۰ تخت فعال و رشد ۳۷ درصدی را به زودی شاهد خواهیم بود. در بخش درمانگاهی نیز در آینده خیلی نزدیک همه شهرستان های استان دارای یک درمانگاه ملکی خواهند بود. ضمنا مدیریت درمان استان در شاخص اشغال و چرخش تخت رتبه دوم و سوم کشوری را دارا است. در خیلی از شاخص های بستری از رتبه تک رقمی کشور برخوردار است. مثل میانگین اقلام دارویی، آزمایشگاه و مراجعه به رادیوگرافی است. در بخش سرپایی رتبه استان در تعداد کل مراجعه کنندگان سرپایی و تعداد کل ویزیت های انجام شده از رتبه سوم کشوری برخوردار است. تعداد کل مراجعین سرپایی ما در استان در سال ۹۸ بالغ بر ۳ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۹۶ مراجعه بوده و تعداد کل ویزیت های سرپایی در سال ۹۸ بالغ بر یک میلیون و ۷۰۲ هزار و ۹۰۶ مراجعه صورت گرفته و تعداد کل بستری شدگان ۳۲ هزار و ۷۱۸ بیمار بوده که رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است. تعداد اعمال جراحی ما در سال ۹۸ معادل ۱۱ هزار و ۹۹۱ عمل بوده که رتبه ششم کشوری را به خود اختصاص داده است.

- برنامه های مدیریت درمان در حوزه ارتقاء و بهره گیری از تجهیزات پزشکی و تجهیزات هایتک در استان چیست؟
- خوشبختانه در سال جاری در بیمارستان مهر برازجان به یک دستگاه سی تی اسکن شانزده اسلایس مجهز خواهد شد. همچنین تعداد ۲۰ تخت مراقبت های ویژه با امکانات لازم شامل ونتیلاتور، تخت های مخصوص و سایر تجهیزات لازم به ظرفیت استان اضافه می شود و همچنین دو دستگاه از واحدهای رادیولوژی استان در شهرستان های گناوه و کنگان به سیستم دیجیتال تبدیل می شود و با توجه به بحران کرونا دستگاه های اکسیژن ساز مراکز نیز نوسازی و افزایش ظرفیت خواهند یافت.

- مدیریت درمان استان چه برنامه هایی برای ارتقاء کیفیت سطح خدمات و ارتقاء میزان رضایتمندی مراجعین دارد؟
- مدیریت درمان تامین اجتماعی بوشهر یکسری برنامه ها و طرح هایی جهت ارتقای کیفی در سطح دسترسی و ارایه خدمات به مردم در بخش های بستری و سرپایی دارد که من بخشی از آن را خدمتتان عرض می کنم؛ طرح نسیم ۱۹ را داریم که ارسال دارو به بیماران دارای بیماری زمینه ای به صورت رایگان به درب منزلشان است که این طرح در دوران کرونا مصوب شد که به درخواست آن ها و ثبت در سامانه مذکور است. طرح تبسم پذیرش ۲۰ است که ارتقای فرایندهای پذیرش و مدیریت اطلاعات سلامت مراکز و ایجاد بسترهای انصاف و دسترسی مردم به خدمات ارایه شده درمانی و ایجاد خدمات ویژه به سالمندان خواهد بود. طرح تک آزما را داریم که شامل تحول کمی و کیفی آزمایشاه های مراکز درمانی ملکی در سطح استان است. طرح سبت است. ساماندهی و ارتقاء بخش تصویربرداری و گرافیک استان در حوزه رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آر ای و سنوگرافی است. برنامه جذب جامع پزشکان را داریم که شامل برنامه هایی جهت به کارگیری بیشتر و طرح های ماندگاری پزشکان در سطح استان است و همچنین ما پایش عملکرد حوزه کاری پزشکان را داریم. طرح ارتقای بخش های اتاق عمل و زایشگاه های مراکز بستری را داریم که همان او آر  و او بی است. طرح خوشایندسازی محیط کار و خدمت در قالب اجرای برنامه های بیمارسنان شاد و بیمارستان مهربان را داریم و همچنین اجرای برنامه ها و دستورالعمل های مدیریت سبز در راستای سازگاری مراکزمان با الزامات محیط زیست است و اجرای استاندارد مدیریت منابع انسانی همان ایزو ۳۴ هزار را در جهت تقویت و ارتقاء ظرفیت های نیروها و منابع انسانی داریم.- برنامه‌ها و طرح‌های مدیریت درمان در توسعه بخش بستری و افزایش تختهای فعال بیمارستانی را توضیح بفرمایید
- خوشبختانه در سال جاری با موافقت آقای دکترسالاری مدیرعامل محترم سازمان حدود صد تخت بستری به ظرفیت های تخت های فعال بیمارستان های ملکی ما در مدیریت درمان اضافه می شود که تعداد تخت های فعال از ۲۶۰ تخت به ۳۶۰ تخت افزایش می یابد که نکته مهم این است که از تخت های افزایش یافته ۲۰ تخت آن تخت های ویژه است که توزیع آن ها با توجه به ظرفیت ها و نیاز به شرح زیر است: از این ۱۰۰ عدد تخت ۷۰ تخت آن در بیمارستان سلمان فارسی است، ۲۰ تخت در بیمارستان مهر برازجان و ۱۰ تخت در بیمارستان نبی اکرم عسلویه است. خوشبختانه ما شاهد رشد ۳۷ درصدی تخت ها در بخش بستری می باشیم که این امر در تاریخ مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بی سابقه است.

- مدیریت درمان در خصوص توسعه بخش خدمات سرپایی و درمانگاهی چه برنامه‌ هایی دارد؟
- این مدیریت طرحی با عنوان هر شهرستان حداقل یک درمانگاه را دنبال می کند. یکسری برنامه های عمرانی را طراحی کردیم و در حال اجرا است که همه شهرستان های استان در آینده ای نزدیک دارای درمانگاه ملکی با حداقل زیر بنای ۲ هزار متر مربع خواهند شد و مراکز موجود نیز سطح بندی آن ها ارتقا پیدا می کند و هم اکنون ما دارای هفت درمانگاه فعال در استان هستیم که برخی از آن ها فاقد ساختمان ملکی بوده اند که مراحل ساختمان آن ها در حال اجرا است و علاوه بر آن هفت درمانگاه، درمانگاه دیر در هفته دولت افتتاح کردیم. درمانگاه شهر خورموج، دلوار، دیلم در حال اجرایی هستند. پلی کلینیک تخصصی برازجان با زیر بنای ۴ هزار و ۴۰۰  متر مربع و درمانگاه جم در سال جاری انشاالله به بهره برداری می رسد. درمانگاه خورموج نیز در اوایل سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

- در بخش منابع انسانی و به کارگیری نیروهای انسانی برنامه‌های استان در سال جاری چه می باشد؟
- با توجه به افزایش سطح خدمات درمانی و موافقت مدیرعامل محترم سازمان در مرحله اول بالغ بر ۱۲۶ نفر کادر درمان و پشتیبانی از طریق فرآیند آزمون و مصاحبه در مرحله استخدام و بکارگیری هستند و همچنین مجوزهای لازم جهت جذب نیروی انسانی مورد نیاز ۱۰۰ تخت اضافه شده به ظرفیت استان نیز در حال انجام است.

- طرح و برنامه‌های مدیریت درمان در راستای دولت الکترونیک و کاهش مراجعه حضوری به مراکز چیست؟
- طرح کامل نسخه الکترونیک برای مراکز درمانی و پزشکان طرف قرارداد اجرایی شده است که هم اکنون ۵۱۰ نفر از  پزشکان با تخصص های مختلف با استفاده از این سامانه جهت تسهیل فرآیند درمان استفاده می کنند. این سامانه ep.tamin.ir است که ما پزشکان را از قبل در این طرح ثبت نام کردیم و پزشک با ثبت کد ملی بیمار وارد این سامانه می شود و پس از ویزیت هرگونه خدمتی که برای بیمار لازم باشد از داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی و هر خدمتی که برای بیمار لازم باشد را از طریق این سامانه ثبت می کند و بیمار با کد ملی خود بدون دفترچه هر واحدی که نیاز است را مراجعه می کند و آن خدمتی را که پزشک برای او در سیستم ثبت کرده است را دریافت می کند. انشاالله به زودی شاهد حذف دفترچه های کاغذی خواهیم بود. خوشبختانه مدیریت درمان استان بوشهر در رنکینگ کشوری رتبه سوم و گاها رتبه چهارم کشوری را در اجرای نسخه الکترونیک در سطح کشور را دارا می باشد. همچنین سازمان با اجرای برنامه ۳۰۷۰ با ارایه ۳۰ خدمت غیرحضوری تا پایان بهمن ماه به میزان ۷۰ میلیون مراجعه را در شعب سازمان کاهش خواهد داد.

- به نظر می رسد در توزیع امکانات و خدمات درمان تامین اجتماعی رعایت عدالت نشده است. در حالی که جمعیت شهرستان دشتستان با جمعیت شهر بوشهر تقریبا هم اندازه است ولی تخت های بيمارستانی، امکانات و تجهیزات، پزشکان متخصص و تعداد کادر درمان در این دو شهرستان تفاوت زیادی دارد.  چرا؟
- توزیع امکانات و مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی کشور در بخش خدمات درمانی از جمله درمان مستقیم در مراکز ملکی تابع میزان و ضریب نفوذ و تعداد بیمه شدگان در هر استان و شهرستان است بر همین اساس شهرستان دشتستان بعد از شهرستان بوشهر تنها شهرستانی است که سازمان تامین اجتماعی در آن دو مرکز سرپایی و بستری دارد که در حال فعالیت هستند. در بخش بستری در برازجان شامل بیمارستان مهر برازجان است که ابتدا این بیمارستان به صورت تک تخصصی زنان بوده ولی هم اکنون با پیگیری هایی که انجام شد تبدیل به بیمارستان جنرال شده و در مرحله توسعه قرار گرفته است. در فاز اول که تا پایان بهمن ماه سال جاری انجام خواهد شد تعداد ۲۰ تخت جدید مشتمل بر ۸ تخت جراحی، ۸ تخت داخلی و ۴ تخت ان آی سی یو به بیمارستان مهر برازجان اضافه خواهد شد. ضمنا احداث ساختمان  ۶۴ تخت خوابی در مجاورت ساختمان موجود بیمارستان نیز در مرحله طراحی و شروع عملیات اجرایی و احداث آن حداکثر تا اوایل سال آینده است. در بخش سرپایی پلی کلینیک استیجاری امام موسی کاظم برازجان در حال خدمت دهی به مردم و بیمه شدگان محترم است. احداث ساختمان پلی کلینیک امام موسی کاظم در مرحله نهایی است و انشاالله تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد. شایان ذکر است که ساختمان جدید پلی کلینیک امام موسی کاظم برازجان با ۴ هزار و ۴۰۰ متر مربع بعد از افتتاح انشالله بزرگ ترین مرکز سرپایی ما در استان بوشهر خواهد بود.‌

- جنرال شدن بیمارستان مهر از آرزوی دیرینه مردم است. چرا طی چند سال گذشته اقدام عاجلی برای این کار انجام نشده است؟
- انشاالله تا پایان بهمن ماه  سال جاری قول می دهیم که ۲۰ تخت جدید به تخت های فعلی بیمارستان مهر برازجان اضافه کنیم که در واقع تخت های بیشتری به آن اضافه می شود. ساختمان ۶۴ تخت خوابی در مجاورت ساختمان فعلی هم در اوایل سال آینده اجرا می شود.

- یکی از مطالبات مردم دشتستان، راه اندازی کلینیک تخصصی درمانی تامین اجتماعی است.آیا در این رابطه اقدامی صورت گرفته است؟
- پلی کلینیک استیجاری تخصصی امام موسی کاظم اکنون در حال خدمت دهی به مردم و بیمه شدگان آن شهرستان است که با احداث ساختمان پلی کلینیک امام موسی کاظم که در مرحله نهایی است و تا پایان سال افتتاح می شود ما قول می دهیم خدمات تخصصی بیشتری را به بیمه شدگان محترم دشتستان ارایه دهیم.

- بیمارستان سلمان فارسی بوشهر تنها بیمارستان تامین اجتماعی در استان است. آیا ارتقاء تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری این بیمارستان در دستور کار است؟
- در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر بهترین دستگاه ها و تجهیزات پزشکی و تجهیزات هایتیک، ام آر ای، سی تی اسکن، دستگاه های آزمایشگاه و تجهیزات اتاق عمل همه بروز ترین دستگاه ها در این مرکز است.‌ انشاالله در حال بازنگری هستیم که تجهیزات مورد نیاز بیمارستان را بروزرسانی کنیم که امسال و یا سال آینده صورت خواهد گرفت.

 

گفتگو: مهراب شاد
پیاده کردن و تنظیم: ساناز دانشگرکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/10/10 - 23:43
0
0
ضمن سپاس از پیگیری اتحاد خبر امیدواریم عملیات اجرایی ساختمان 64 تختخوابی بیمارستان مهر برازجان زودتر عملیاتی گردد شهرستان دشتستان در بخش درمان بسیار فقیر و عقب افتاده است که انشاالله با عنایت دکتر سالاری مدیرعامل سازمان بزرگ تامین اجتماعی کشور و دکتر نویدی این خواسته بحق مردم دشتستان محقق شود.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • كج و راست
 • واژگونی جرثقیل در دشتستان ۲ قربانی گرفت
 • 71 درصد جمعیت استان بوشهر ساکن شهرها/ رشد 58 درصدی بودجه شهرداری ها در سال جاری
 • سه وقف جدید در استان بوشهر ثبت شد
 • نسخه اینترنتی هفته نامه اتحاد جنوب/شماره 1131
 • مسابقات دوچرخه سواری استانی برگزار شد
 • نحوه برقراری «بیمه عمر و حادثه» بازنشستگان کشوری تغییر کرد/مهلت ثبت نام تا ۲۵ اسفند
 • فرمانداری شهرستان دشتستان رتبه سطح عالی را در بین فرمانداری های کشور کسب نمود
 • سرمربی شاهین بوشهر: صعود به لیگ برتر اولویت این تیم است
 • ابتلا به گونه انگلیسی کرونا رو به افزایش / ضرورت اعمال محدودیت سفر به استان‌های درگیر
 • اجرای نسخه نویسی الکترونیک برای پزشکان و دندانپزشکان طرف قرارداد تامین اجتماعی/ دومین درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی در شهر بوشهر در دستور کار
 • مراسم تحلیف مشاوران خانواده مرکز وکلای قوه قضائیه در فارس
 • افزایش درخواست‌های تردد در آستانه نوروز
 • عیدانه تلویزیون با ۵۰فیلم سینمایی
 • برنامه‌ای برای نوروز در شیراز نداریم
 • امروز نیاز نیست از استان خودتان خارج شوید و از کلانشهر بازدید کنید؛ می‌آیید برازجان! / تصاویر
 • همایش شهرداران استان بوشهر در شهر برازجان برگزار شد/تصاویر اختصاصی
 • یک دشتستانی سکاندار اداره امور عشایر شهرستان سمیرم شد / عکس
 • احداث 111 بوستان امید و 93 زمین چمن فوتسال در دشتستان/ آغاز ساخت آبشیرین کن برازجان/ تالار هنر و پایان 11 سال انتظار
 • خلیفه‌کشی
 • مجموعه‌ی پیست اسکیت و ورزشهای ساحلی شهرداری برازجان افتتاح شد / تصاویر
 • جان به لب
 • شاهنامه و میهن پرستیِ ایرانیان
 • فرمانداری ویژه دشتستان روی میز وزارت کشور/ آخرین آمار کرونا در دشتستان/ پرداخت ۹ میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان کمک بلاعوض به خسارت دیدگان سیل
 • حسین کمالی رئیس اتاق اصناف دشتستان شد / عکس
 • سقوط ستارگان به لیگ یک/ برازجان و دشتستان مهد هندبال کشور بود؟!
 • قابلیت پرسپولیس برازجان برای حضور در لیگ یک/ درخواست از فرماندار
 • داستان/ دیدار
 • فرو ریختن یکی از دهانه های پل تاریخی مشیر دالکی / عکس
 • ایل و علم
 • .: جعفری منفرد حدود 22 ساعت قبل گفت: درود بر خوبان شرکت ...
 • .: Amin 1 روز قبل گفت: اگر امثال این مهندسان ...
 • .: هستی 1 روز قبل گفت: من عاشق مردم روستای ...
 • .: علیرضا 1 روز قبل گفت: جناب مظاهری عزیز. ما ...
 • .: شهروند شبانکاره سالاری حدود 2 روز قبل گفت: درود بر فرماندار پرتلاش ...
 • .: جوادداورپناه حدود 2 روز قبل گفت: سلام.خانه ازپایبست ویران است ...
 • .: علی اریان حدود 2 روز قبل گفت: اخه تو کی هستی ...
 • .: جهانبخش صابری حدود 2 روز قبل گفت: درود بر شما واقعا ...
 • .: بهرام نژاد حدود 2 روز قبل گفت: اصلاح نمايم اشتباها بجاي ...
 • .: بهرام نژاد حدود 2 روز قبل گفت: سلام وتشكرازشمااقاسعيد كه هم ...