امروز: شنبه 25 ارديبهشت 1400
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 19 آبان 1399 - 12:18
گزارش اتحادخبر از ساخت و سازها در حومه شهر برازجان؛

اتحادخبر- مهشید شهنه مطلق: متاسفانه نه تنها در برازجان بلکه در اکثر شهرهای کشور مشکل ساخت و ساز در حریم شهرها وجود دارد و همچنان رو به رشد است.باتوجه به اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز بر آشفتگی بافت شهری تاثیرگذار است ولی شاهد ساخت و ساز بدون پروانه در حومه شهر برازجان هستیم. رشد قارچ گونه ساختمان‌های غیر مجاز ...

اتحادخبر- مهشید شهنه مطلق: متاسفانه نه تنها در برازجان بلکه در اکثر شهرهای کشور مشکل ساخت و ساز در حریم شهرها وجود دارد و همچنان رو به رشد است.

 

باتوجه به اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز بر آشفتگی بافت شهری تاثیرگذار است ولی شاهد ساخت و ساز بدون پروانه در حومه شهر برازجان هستیم. رشد قارچ گونه ساختمان‌های غیر مجاز خطر اصلی برای جان مردم است و می بایست مسئولان اقدامات خود را هر چه سریعتر در زمینه مقابله با این موضوع به مرحله اجرا در بیاورند. اگر ساخت و سازهای غیرقانونی تخریب شوند شاید درس عبرتی برای دیگران شود تا شاهد چنین اتفاقات و نازیبایی هایی در بافت شهر نباشیم.


در این میان برخی شهروندان از خرید و فروش این ملک ها احساس رضایت دارند و حتی دیگران را هم برای خرید تشویق می‌کنند. این افراد نگران نیستند که شاید طی یک شکایت از سوی ادارات مربوطه خانه هایشان را با خاک یکسان کنند و دیگر سرپناهی برای زندگی نداشته باشند.  وقتی آب و برق برایشان رایگان و شش دانگ خانه برای آنها مهیا باشد مشخص است که دیگر سراغ خانه هایی با سند   رسمی و محضری نمی‌روند و به خرید زمین هایی در حومه شهر با سند عادی و قولنامه ای روی می‌آورند.


سال هاست در شهر برازجان بسیاری از افراد در خانه‌هایی بدون رعایت ضوابط شهرسازی به ساخت و سازهای غیرمجاز و بدون پروانه ساخت بنا زندگی می کنند و علاوه بر زشت کردن چهره شهر بیش از دیگران در معرض بلاهای طبیعی مانند زلزله قرار می گیرند.
با این وجود برخی از شهروندان، مالکین منازل مسکونی و زمین ها از خرید و فروش این املاک راضی هستند که در این خصوص گفتگویی با برخی از آنها انجام شده است.


یکی از شهروندان برازجانی در گفتگو با اتحاد خبر می گوید: این زمین ها را من ۱۰ سال پیش خریدم و الان یک مادر سند از کل زمین ها دارم که به وسیله آن زمین هایم را تقسیم بندی کرده و می فروشم.


این مرد می افزاید: هنگام خرید این زمین ها باید مواظب بود تا کسی فریب نخورد و یک زمین را به چند نفر نفروشند.


از او می پرسم: ترس از این ندارید که خانه تان را تخریب کنند؟ پاسخ می دهد: نه من ۱۰ سال است که در کنار کارخانه آرد برازجان زندگی می‌کنم و ترسی از تخریب و ویرانگی ندارم چون تا به حال هیچ اخطاری در این زمینه به من داده نشده است.


مرد دیگری به نام کاظم در محدوده زمینش مشغول کار است. او با کمال رضایت از خرید زمینی که غیررسمی آنرا خریده می‌گوید: آب و برق این زمینها رایگان است و این موجب می‌شود که مردم برای خرید چنین زمین هایی ترغیب شوند.


وی ادامه می‌دهد: حدود دو ماه است که هیچ گشتی برای بازرسی از طرف اداره راه و شهرسازی یا شهرداری صورت نگرفته و اخطاری بابت تخریب منزل مسکونی به من داده نشده است.


این مرد می افزاید: روند خرید این زمین‌ ها به این صورت است که بین صاحب زمین و خریدار قول نامه ای نوشته می‌شود ولی اگر مشکل شخصی پیش بیاید بر عهده صاحب زمین و اگر مشکل دولتی پیش بیاید برعهده خریدار است.
علی، مرد دیگری است که در این خانه ها زندگی می‌کند او به خبرنگار اتحاد جنوب می گوید: یک‌ سال است‌ که در این محل زندگی می‌کنم و مادر سند دارم ولی پروانه ساخت ندارم.


وی می افراید: خانه ام را طبق استاندارد مهندسی ساخت کردم که برای گرفتن سند، کارشناسان ایرادی از پی، شناژ و... نگیرند.


سه هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی در دشتستان رفع تصرف شد


فرماندار دشتستان در گفتگو با اتحاد خبر اظهار کرد: طی یک سال گذشته بالغ بر سه هزار و ۳۰۰ هکتار زمین دولت از حوزه اراضی ملی و ۸۷ هکتار از حوزه راه و شهرسازی در دشتستان رفع تصرف شده و همچنین در حوزه امور اراضی و جهاد کشاورزی هم رفع تصرفاتی صورت گرفته است.
فتح الله نوروزی بیان کرد: تا کنون ۳۷ هکتار در حوزه امور اراضی رفع تصرف شده است که ۱۰ هکتار از آن در سال ۹۹ صورت گرفته و ۲۵ هکتار دیگر هم در سال جاری رفع خواهد شد.
وی افزود: صیانت از اراضی ملی حفظ و رعایت حقوق مردم و دولت است و ما نمی خواهیم یک متر از زمین مردم را دولت و یک متر از زمین دولت را مردم تصرف بی جا کرده باشند.


فرماندار دشتستان گفت: تیم حفاظتی اداره کل ها و اداره های شهرستانی متولی زمین نسبت به پیگیری و رفع تصرفات احتمالی که در حوزه شهرستان صورت گرفته با جدیت بیشتر برای بازرسی از این‌ زمین ها ورود کنند.
نوروزی تصریح کرد: رفع تصرفات خوبی در حوزه راه و شهرسازی، منابع طبیعی و امور اراضی انجام شده است که کافی نیست و مدیران متولی زمین ها در شهرستان باید دقیق تر و پیگیرتر اقدام کنند.


وی ادامه داد: کمیسیون صیانت از اراضی هم از مدیران در راستای مقابله با زمین خواری حمایت خواهد داشت و با تخلفات انجام شده برخورد قانونی می‌کند.
نوروزی تاکید کرد: از شهروندان می خواهیم که با عدم خرید زمین های دارای سند عادی ما را همراهی کنند و حتما با استعلام از نهادهای رسمی مراقب باشند تا در خرید زمین و ساختمان کلاهبرداری از آنها صورت نگیرد.
وی افزود: باید محدوده بندی زمین های دولت در دستور و در برنامه و اولویت اصلی اداره های متولی زمین قرار بگیرد و به هیچ وجه انشعاب آب در محل های غیر قانونی واگذار نمی شود.


متخلفان ساخت و ساز غیرمجاز مورد برخورد  قضایی قرار می‌گیرند

 
رئیس اداره راه و شهرسازی دشتستان در گفتگو با اتحادجنوب در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی دولتی اظهار کرد: چنانچه اشخاص در اراضی دولت بدون هر گونه دلیل و سند مالکیت قانونی اقدام به ساخت و ساز و تصرف کنند بدوا توسط یگان حفاظت از اراضی راه و شهرسازی این شهرستان توقف کار آنها انجام و سپس به مراجع قضایی شکایت می شوند.
زهرا هوایی بیان ‌کرد: در این خصوص تاکنون برای افراد متصرف پرونده هایی تشکیل شده و در مراجع قضایی مطرح و  رسیدگی یا اینکه تصرف آنها اعاده به وضع سابق شده است.


وی افزود: چنانچه اشخاص بر روی اراضی که اقدام به تصرف می‌کنند ادعای حقی داشته باشند می‌بایست قبل از هر گونه اقدام با مراجعه به مراجع قضایی اثبات حق کنند در غیر این صورت تصرف آنها غیر قانونی محسوب می شود و توسط یگان حفاظت این اداره جلوگیری از ساخت و ساز آنها خواهد شد.
هوایی گفت: علاوه بر رفع تصرف متصرفین در صورت احراز سوء نیت و اصرار بر تصرف به مجازات جرم ارتکابی در شعب کیفری دادگاه محکوم می‌شوند.
وی افزود: از شهروندانی که اطلاع از وضعیت مالکیت اراضی قبل از خرید ندارند انتظار است که از مراجع ذیربط استعلام کنند.


ساخت و سازهای خارج از محدوده شهری غیرقانونی است


شهردار برازجان نیز به اتحاد خبر گفت: ما در دو محدوده زمین خواری داریم، یکی محدوده شهر که جزء محدوده خدماتی شهرداری است و باید پروانه و پایان کار بگیرند و کاربری ها مشخص باشد و دیگری خارج از محدوده شهر است.
محمد حسن محمدی با تاکید بر اینکه ساخت و سازهای خارج از محدوده شهری غیرقانونی است بیان کرد: یکی از متولیان مربوطه برای جلوگیری از این اتفاقات غیرمجاز در حومه شهر، شهرداری است و به جز شهرداری همه ارگان ها باید با همکاری یکدیگر با زمین خواری مقابله کنند.
وی افزود: ما باید قبل از هر اقدامی اطلاع رسانی کرده و از اینگونه ساخت و سازها پیشگیری کنیم. برای ساخت و سازها کمیسیون ماده ۱۰۰ حکم می دهد و طبق آن حکم اقدامات صورت می‌گیرد‌.


ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی پس از صدور حکم قضائی تخریب می شود


مدیر جهاد کشاورزی دشتستان تصریح کرد: با دریافت گزارش هایی پیرامون ساخت و ساز غیرمجاز نیروهای گشت به محل مورد نظر رفته و پس از بازدید نقاط مورد نظر را در یو تی ام وارد می کنند و اگر در حوزه شهری باشد به مسکن و شهرسازی اعلام می شود.
منصور نوذری با اشاره به این موضوع که اگر زمین مورد نظر در حوزه اراضی کشاورزی باشد نیز تخلف محسوب می شود گفت: پس از شکایت و بررسی و صدور احکام قضائی با هماهنگی شورای تامین، نیروهای انتظامی و امنیتی و با حضور دستگاه‌های مرتبط اقدام به تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده مشخص شده می‌شود.


شایان ذکر است یکشنبه گذشته به منظور بررسی ساخت و سازهای غيرمجاز در شهرستان دشتستان جلسه ای با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بوشهر و شورای تامین استان و شهرستان در محل فرمانداری دشتستان تشکیل گردید و تصمیماتی برای مقابله با زمین خواری و ساخت و سازهای غیر مجاز در این شهرستان گرفته شد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/09/05 - 14:53
0
1
اگر مسئولین به وظایفشان عمل کنند و زمین و مسکن مناسب در اختیار مردم بگذارند کسی حاضر نمی شود پولش را خرج بیابان کند. اینکه مسئولین در انجام وظایف خود کوتاهی کنند و تنها راه کارشان تخریب خانه اقشار ضعیف جامعه باشد، ظلم به مردم است.
1399/08/21 - 11:50
0
1
تا زمانی که قانون با پول در قوانین شهرداری و مسکن و شهرسازی قابل خرید و فروش است و وزارتخانه های مربوط به تامین مسکن محرومین و افراد بی بضاعت توجه ای نمی کنند. چهره شهرهای ما درکل کشور عزیزمان روز به روز زشت تر و حوادث قهریه الهی جان ومال بیشتری از جامعه خواهد گرفت. زیرا برای داشتن شهری خوب و در خور انسانها نقشه جامع و تفصیلی مطالعه شده توسط کارشناسان نیاز دارد. اما حیف و دریغ که شهرداران فقط میخواهند چند صباحی آوازه ای داشته و ادارات شهرسازی مراقب جایگاهی باشند و سودجویان در فکر پر کردن حسابهای بانکیشان، درشهری که 100هزار جمعیت دارد در هر خیابانش و کوچه و پس کوچه اش مغازه و مغازه، پارکش شده تجاری، میدانش مغازه، مسجدش مغازه، کتابخانه اش مغازه...
1399/08/19 - 19:25
0
3
خوب مردم مستضعف وکم درآمد شهر برازجان برای تامین مسکن خود باید چکار کنند آن هم در زمانی که قیمت یک پلاک زمین دویست متری به یک میلیارد تومان و حتی بالا تر رسیده! چرا ارگان های دولتی به وظایف خود در رابطه با واگذاری زمین و خدمات مربوطه به شهروندان برازجان طی این چند ساله اخیر اقدامی نکرده اند و بلکه برعکس افراد کم درآمد جامعه را تحت فشار قرار داده اند؟ چرا مسکن مهر در تمام شهر های کشور به بهره برداری رسیده اما در برازجان بیش از سیزده ساله که بلاتکلیف و نیمه کاره رها شده؟
1399/08/19 - 18:43
0
3
تهیه گزارش کار چندان سختی نیست ولی قضاوت آن در صلاحیت یک خبرنگار نیست بنده یک سوال دارم وقتی قیمت زمین از یک میلیارد فراتر رفت مسئولین کجا بودند چند نفر از شهروندان می‌توانند صفرهای میلیارد ا بشمارند کجایند آقایان مبارزه با گران‌فروشی
چرا میخواهید مسئولین تامین شهرستان را تحریک کنید که خانه های قشر کارگر و مَستضعف جامعه را تخریب کنند وجدان کاری هم دارید؟
مگر مسئولان زمین خواران را نمی‌شناسند چرا جلوی زمین خواران را نمی‌گیرند زورشان به چهارتا آدم بدبخت می‌رسد مگه فرق اینهایی که خانه های مردم را تخریب می‌کنند با صهیونیست ها در چیست؟ لطفا کمی در تهیه مطالب خود دقت بفرمایید

با سلام
همچنانکه تصاویر واضح و گویا هست یکی از مناطق که موضوع این گزارش است، منطقه آبرسانی در محدوده شرقی شهر برازجان هست. در این منطقه که اتفاقا در محدوده شهری هست (وجود تابلو محدوده شهری سازمان شهرداری برازجان در انتهای آبرسانی سوم) ساخت و ساز بسیاری انجام گرفته و جمعیت زیادی در آن سکونت دارند. باید از شهرداری برازجان پرسید طی 7، 8 و 9 سال گذشته تا به الان که این منطقه به مرور شکل گرفت و خانواده های بسیاری آنجا ساکن شده اند چه خدمات شهرداری ارائه شده است؟ آیا معابر و کوچه ها تسطیح و آسفالت گردید؟ آیا حتی خدمات پسماند شهرداری در آنجا برقرار شد و زباله ها جمع آوری شد؟ آیا کوچه ها و معابر نامگذاری شد؟ و ... که حالا شهرداری توقع دارد اهالی این منطقه بیایند و کلی پول و هزینه جهت کسب مجوزها و اخذ پروانه ساختمانی نمایند؟
قبل از اینکه شهرداری طالب اخذ هرگونه وجه از مردم این منطقه باشد که جزو محدوده شهر محسوب می شوند بهتر است خدمات عمرانی، زیرسازی و ... را به آنجا هم برساند تا مردم با میل و رغبت و بدون هیچ مقاومتی مثل سایر ساکنان دیگر محلات برازجان جهت اخذ مجوزها و پروانه ساختمانی اقدام نمایند. قطعا ساکنان مناطق سه گانه آبرسانی طی نمودن مراحل قانونی و اداری را که منجر به کسب سند رسمی برای ملک خود باشد می پسندند و مشتاقانه خواهان ان هستند به شرطی که شهرداری هم این مناطق هیچ برخوردار را هم ببیند و خدمات خود را در آنجا هم به مردم ارائه دهد.
خوشبختانه امروز به همت ادارات برق و آب شهرستان این مناطق دارای آب، برق و روشنایی معابر شده اند و ساخت و سازها اغلب به اتمام رسیده لیکن مانده تسطیح و آسفالت معابر و انجام خدمات پسماند شهرداری. اگر این هم بزودی انجام پذیرد شهروندان ساکن این مناطق جهت پرداخت تخلفات مطابق تصمیمات ماده 100 شهرداری و اخذ مجوزات لازم اقدام خواهند کرد تا هم برای شهرداری مفر مالی داشته باشد و هم ساکنان آن مناطق به سند رسمی دست یابند و دیگر غیرمجاز محسوب نشوند.
با تشکر
1399/08/19 - 13:22
0
3
گزارشتان عالی بود متاسفانه خیلی ها آگاهی کافی در این خصوص ندارند و با اندکی پول دست به خرید چنین زمین و خانه هایی می زنند که بعدها دچار ضرر می شوند. البته مقصر دولت است که مردم مجبور شده اند به چنین جاه هایی رجوع کنند.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • منطقه آزاد، بوشهر را به مرکز صادرات به کشورهای قطر و کویت تبدیل می‌کند/ تشریح کارکردهای خاص منطقه آزاد بوشهر
 • اجرای منطقه آزاد بوشهر تاثیری بر قیمت زمین و مسکن نخواهد داشت/ تفاوت های هفت منطقه آزاد جدید با مناطق آزاد قبلی
 • منطقه آزاد نرخ اشتغال را افزایش می دهد/ تشریح محدوده منطقه آزاد بوشهر
 • تجلیل شهردار خارگ از همراهی و همدلی همسران و خانواده های پرسنل شهرداری
 • پارلمان شهری مطلوب / پارلمان شهری مخرب
 • شماره جدید هفته نامه اتحاد جنوب منتشر شد
 • توزیع بسته معیشتی میان نیازمندان به مناسبت ماه مبارک رمضان
 • عملیات اجرائی لکه گیری معابر شهر دالکی تا یک ماه آینده
 • بیمارستان مهر برازجان به عنوان دستگاه برتر انتخاب شد+تصویر
 • منطقه آزاد باعث توسعه تولید و کاهش بیکاری می شود/ زیرساخت های منطقه ویژه بوشهر در اختیار منطقه آزاد
 • طنز/ کُنجیر (11)
 • محدود شدن آتش در کوه های باغ تاج دشتستان / احتمال زیاد مهار آتش تا امروز
 • محدودیت های جدید تردد به استان در پایان هفته جاری به مناسبت عید فطر
 • انتصاب مدیرکل تامین اجتماعی استان بوشهر
 • یک بام و دو هوای سیاست جمعیتی
 • .: معلم حدود 5 ساعت قبل گفت: قلمتان مانا و اندیشه ...
 • .: عباسی حدود 11 ساعت قبل گفت: هنر شهر،استان و کشور ...
 • .: حمید حیدری حدود 23 ساعت قبل گفت: بسیار جالب و آمرزنده ...
 • .: حسین مومیوند حدود 2 روز قبل گفت: عالی بود ...
 • .: شهروند حدود 2 روز قبل گفت: با سلام قطعا باید ...
 • .: هوای هنر حدود 4 روز قبل گفت: ما بودیم قدر نشناسی ...
 • .: سعدآباد حدود 4 روز قبل گفت: دوست داری همه ی ...
 • .: دنیا دیده حدود 4 روز قبل گفت: شهدالّله ا: تاکنون متنی ...
 • .: آیداانگالی حدود 4 روز قبل گفت: دوردبراقای طحانیان عزیزمن درست ...
 • .: کور سوی امید حدود 4 روز قبل گفت: سلام امیدوارم بجای هشت ...