امروز: شنبه 25 ارديبهشت 1400
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 14 آبان 1399 - 20:20
رئیس اتاق اصناف شهرستان در گفتگو با اتحاد خبر؛

اتحاد خبر: رئیس اتاق اصناف دشتستان در در پاسخ به سئوالات اعضای گروه مجازی اتحاد جنوب از پلمب ۳۲ واحد صنفی اتباع بیگانه غیرمجاز در برازجان، دریافت تسهیلات بانکی به عنوان مهم‌ترین درخواست واحدهای صنفی شهرستان، مشکلات کشتارگاه و 6 هزار بازرسی از اصناف دشتستان خبر داد. اتحاد خبر شما را به ملاحظه این پرسش و پاسخ ها دعوت می کند:...

اتحاد خبر: رئیس اتاق اصناف دشتستان در پاسخ به سئوالات اعضای گروه مجازی اتحاد جنوب از پلمب ۳۲ واحد صنفی اتباع بیگانه غیرمجاز در برازجان، دریافت تسهیلات بانکی به عنوان مهم‌ترین درخواست واحدهای صنفی شهرستان، 6 هزار مورد بازرسی از اصناف دشتستان و کم رنگ بودن نقش اتحادیه ها در حوزه نظارت و برخورد با متخلفین خبر داد.

به گزارش اتحاد خبر، عباس اسماعیلی دوشنبه شب گذشته در قالب نشستی مجازی با اعضای گروه اتحاد جنوب به سئوالات تعدادی از شهروندان پاسخ داد. اتحاد خبر شما را به ملاحظه این پرسش و پاسخ ها دعوت می کند:

 

- وظیفه اصلی اتاق اصناف چیست؟ رابطه شما با دستگاه های حاکمیتی چگونه است؟ آیا قانون شما را مکلف به دریافت و اجرای دستورات دولتی و حاکمیتی کرده؟

- رئیس اتاق اصناف دشتستان: اتاق اصناف شهرستان های سراسر کشور یک بخش غیرانتفاعی هستند. وظایف و اختیارات اتاق اصناف در سراسر کشور مطابق ماده ۳۷ قانون نظام صنفی به صراحت تعریف شده که به تعدادی از وظایف آن اشاره می کنم؛ ایجاد هماهنگی بین اتحادیه ها، نظارت بر عملکرد اتحادیه ها، تنظیم و تصویب آئین نامه های مالی - استخدامی - اداری و تشکیلات اتحادیه ها، نظارت بر حسن اقدامات اتحادیه ها در خصوص صدور پروانه کسب، معرفی نماینده اتاق اصناف شهرستان به اداره امور مالیاتی - تعزیرات حکومتی - اداره تامین اجتماعی برای دفاع از حق و حقوق واحدهای صنفی، رسیدگی به اعتراض افراد صنفی نسبت به تصمیمات اتحادیه ها، پیشنهاد تشکیل اتحادیه جدید یا ادغام اتحادیه ها جزء وظایف اتاق اصناف شهرستان است‌ درجه بندی واحدهای صنفی و همچنین تعیین نوع و نرخ کالا و خدماتی که افراد هر صنفی می توانند برای فروش عرضه و ارائه کنند جزء عمده وظایف اتاق اصناف شهرستان است. در ارتباط با دستگاه های اجرایی، یکی از مواد قانونی وظایف اتاق اصناف اجرای مصوبات هیئت عالی نظارت و کمیسیون نظارت شهرستان و استان است که با محوریت اداره صنعت معدن تجارت صورت می‌گیرد. اداره صنعت معدن نظارت کامل در خصوص چارت اداری و مالی را بر بخش غیرانتفاعی اتاق اصناف و اتحادیه تحت پوشش دارد.

 

- منابع مالی اصناف از کجا تامین می شود؟ آیا کمک های دولتی هم دارید؟

- عباس اسماعیلی: منابع مالی اتحادیه صنفی ما در سطح شهرستان مبلغ حق صدور پروانه کسب است که سقف آنرا قانون گذار ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است و در ادامه منابع مالی اتاق اصناف شهرستان ۲۰ درصد از محل درآمد اتحادیه صنفی است که البته یکی از دغدغه هایمان در چند سال اخیر مشکلات مالی است و شاید نیمی از وقتمان را در طول روز درگیر درآمدزایی و حاشیه ها و مسائل و مشکلات مالی هستیم. لازم به ذکر است که بخش اتاق اصناف و اتحادیه صنفی در سراسر کشور از هیچ ردیف بودجه دولتی تامین نمی شوند و تنها راه درآمدشان از محل صدور پروانه کسب اعضا تحت پوشش اتحادیه صنفی است.

 

- تعداد صنوف فعال در شهرستان دشتستان چه تعداد است؟

- اسماعیلی: اتاق اصناف شهرستان دشتستان متشکل از ۲۴ اتحادیه صنفی است و طبق آخرین رصدی که داشتیم در نماگر آماری سامانه اصناف ایرانیان ۹ هزار و ۳۹۵ واحد صنفی را در سطح شهرستان داریم و تعداد شاغلین حوزه اصناف در سطح شهرستان ۲۳ هزار و ۴۸۸ مورد است که نشان دهنده این است که یکی از نهادهای بزرگ در سطح جامعه اصناف هستند و سهم بسزایی را در حوزه اشتغال دارند. در روزهایی که شاهد افزایش چشمگیر نرخ ارز هستیم کسبه این شهرستان با عدم ثبات نرخ ارز مواجه هستند و معضلات بسیاری اعم از افزایش تعرفه برق، افزایش حق بیمه کارگران واحد صنفی، اجاره‌بهای مغازه ها، فعالیت صنفی در واحدهای مسکونی که به وفور شاهد آن هستیم، فروش اینترنتی بدون مجوز و غیرقانونی، اصناف شهرستان را در این روزها تهدید می‌کند. حداقل خواسته اصناف، کسبه و بازاریان از دولت ارائه تسهیلات بانکی با سود معمول و متعارف ۱۸ درصد است. خواهش ما این است که دولتمردان در سطح استان و شهرستان، بانک‌های عامل و فرماندار محترم حمایت ویژه‌ای را در خصوص ارائه تسهیلات به اصناف داشته باشند.


- چند درصد از کسبه برازجان پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، در این زمینه چه کارهایی انجام داده اید چه برخوردی با صنوف متخلف  و چه فرهنگ سازی و حمایت هایی برای صنوف که رعایت میکنند صورت گرفته است؟

- در ابتدای اسفند سال گذشته و با پیداش کرونا اصناف پیرو مصوبه پدافند غیرعامل شهرستان و همراهی اتحادیه‌ها نزدیک به ۴۰ روز واحدهای صنفی در سطح شهرستان تعطیل کردند. در روزهایی که چشم امید کسبه ما به فروش ایام عید بود همراهی کردند هرچند مورد تقابل بعضی از اصناف و نارضایتی تعدادی از کسبه در آن روزها قرار گرفتیم اما اعتقادمان بود در راستای حفظ سلامتی و جان شهروندان و کسبه، شبکه بهداشت و درمان شهرستان را پیرو مصوبه فرمانداری همراهی کردیم.
در روزهایی که مورد اعتراض شدید کسبه بودیم نشست های دورهمی، جشن ها و متاسفانه شاهد برگزاری مراسم خاکسپاری، مراسم عروسی در ایامی بودیم که به سختی کسبه واحدهای صنفی را تعطیل کرده بودند که در آن ایام و در ادامه آن شاهد افزایش مبتلایان کرونا در سطح شهرستان بودیم. در ادامه یکی از بازرسان اتاق اصناف شهرستان گشت مشترک با شبکه بهداشت را به طور روزانه همراه می‌کنند. ما هم بازدیدهای متعددی در این خصوص داشتیم. تمام ظرفیت های بسیج اصناف شهرستان از ابتدای پیدایش کرونا مجموعه اتاق اصناف و اتحادیه ها را همراهی کردند و تشکر می‌کنم از اصنافی که همراهی کردند و توصیه ام در این راستا به مردم و کسبه این است که رعایت پروتکل ها را با حفظ فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در ادامه رعایت کنند تا شاهد کمتر شدن مبتلایان به کرونا در سطح شهرستان باشیم.

 

- با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر برازجان جهت عدم استفاده از اتباع خارجی جهت فروشندگی و کار که به تایید فرمانداری هم رسید. اتاق اصناف چه اقداماتی جهت اجرای این مصوبه داشته است؟

-  اتباع بیگانه در راستای قانون هیچگونه ممنوعیتی برای صدور مجوز و پروانه کسب آن وجود ندارد اما با داشتن پاسپورت، کارت اقامت و کارت کار اتباع بیگانه ای که مدارک و مستندات قانونی را ارائه می‌دهند به اماکن انتظامی شهرستان معرفی می کنیم. در صورت تایید صلاحیت فردی می توانیم از طریق اتحادیه ها پروانه کسب را برای اتباع بیگانه صادر کنیم. اما عموماً در سطح بازار شاهد حضور غیرقانونی و غیر مجاز برخی اتباع بیگانه هستیم. طی یک ماه گذشته ۷۴ واحد صنفی را در بازار که اتباع بیگانه غیرمجاز حضور داشتند را در ابتدا توسط واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف شهرستان شناسایی کردهو تذکر دادیم و ۳۲ واحد را تاکنون پلمپ کردیم. آن دسته از اتباع بیگانه که کارت فروشندگی، کارت کار را از ادارات قانونی اخذ کردند به عنوان فروشنده می‌توانند در واحدهای صنفی حضور داشته باشند و آن عده ای هم که پاسپورت، کارت اقامت و کارت کار دارند می توانند از طریق اتحادیه برای صدور پروانه کسب اقدام کنند.
اشتغال یا ممنوعیت بکارگیری اتباع بیگانه قانون مشخصی دارد و نیازی به مصوبه شورای شهر ندارد. آن دسته از اتباع بیگانه که مدارک قانونی و مستنداتی برای حضورشان در واحد صنفی نداشته باشند نمی توانند در این واحدها حضور داشته باشند و نیازی به مصوبه شورای شهر نیست. ما در این راستا مثل سال های گذشته اقدام کردیم که همراهی اداره کار و مجموعه اماکن انتظامی را بیشتر می طلبد. ولی برخورد با اتباع بیگانه غیرمجاز که در چند وقت اخیر با پیگیری بیشتری که در این خصوص داشتیم اماکن انتظامی در چند وقت اخیر با جدیت و پیگیری بیشتر اماکن انتظامی همراهی کاملی را داشته و ما بیش از ۳۰ مورد واحدهای صنفی را در حوزه ضایعات آهن، فروشندگان پوشاک و فروشندگان میوه و تره بار پلمب کردیم و به دنبال اقدام قانونی در این خصوص هستیم که در ادامه این موضوع را پیگیری می کنیم.


- موضوع جمعه بازار و روز بازار به کجا رسیده است؟ جمعه بازار قبل چه مشکلی داشت که اقدام به تعطیلی آن شد در صورتی که زیرساخت های مکان جدید به نتیجه ای نرسیده بود و همچنان هم رها شده است؟

- مطابق آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری روز بازارهای جمعی موضوع ماده ۸۵ قانون نظام صنفی شرایطی را قانون‌گذار در این خصوص متشکل از شهرداری، سازمان و اداره صنعت معدن تجارت شهرستان، جهاد کشاورزی، اتاق اصناف و اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تعریف کرده است. ما عضو کارگروه هستیم اما شهرداری رئیس کارگروه روز بازارها در سطح هر شهر است. در پی نارضایتی تعدادی از شهروندان و کسبه پیگیر این موضوع بودیم که مکان جمعه بازار را به مکان جدیدی تغییر دهیم. اولین دلیل حضور بی‌رویه اتباع بیگانه با رصدی از طریق واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف شهرستان این است که ۴۰ درصد از غرفه های جمعه بازار شهر برازجان را اتباع بیگانه تشکیل می دادند. ۲۲۰ مورد غرفه در روزبازار سطح شهر برازجان شاهد بودیم که این مطلب یکی از مواردی است که ما به بصورت جدی پیگیر بودیم. قانون‌گذار در خصوص ایجاد روزبازار تعریفی دارد یکی از اهداف روز بازار در این خصوص به نوعی کمک به رفع سد معابر عمومی و فروشندگان کم سرمایه است که عملا روزبازار شهر برازجان خود به نوعی سد معبر عمومی را ایجاد کرده بود و حمایتی هم از فروشنده کم سرمایه نشده بود. یکی از اهداف دیگر روزبازار حمایت از تولیدات داخلی از جمله صنایع دستی خانگی و روستایی است که شاهد این اتفاق در روزبازار برازجان نبودیم. هیچ توجیهی به لحاظ وجود روزبازار وجود نداشت و با وجود مشکلات عدیده در روزهای جمعه و در هفته هایی که معمولا هوای تابستان را گذراندیم و مسیر رفت و آمد مردم در روز جمعه بسیار زیاد بود و ترافیک سنگینی ایجاد شده بود اما درخواست‌های متعددی را از شهرداری و فرمانداری داشتیم که با مدیریت شهردار برازجان و مهندس جامعی این مکان به مکانی دیگر انتقال پیدا کرد. ما منکر وجود روزبازار نیستیم. فروشنده کم سرمایه و دست فروش هم حق امرار معاش و کسب و کار دارد. اعتقادمان به این است که باید از حقوق آنها دفاع شود اما روزبازار قبلی شایسته شهر برازجان نبود و مشکلات بسیار زیادی داشت. امید است که با تشکیل کارگروه‌های جدید شرایطی ایجاد شود که حرمت دستفروش‌ها و فروشندگان کم سرمایه در این خصوص حفظ شود.


- نحوه برخورد با صنوف متخلف به چه صورت است و مردم باید به کجا مراجعه کنند؟

- در خصوص نحوه برخورد با اصناف متخلف هم در حوزه گران فروشی و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در روزهای اخیر شهروندان می توانند گزارش خود را از سه حوزه اتحادیه‌های مرتبط، واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف شهرستان دشتستان و واحد بازرسی و نظارت اداره صنعت معدن و تجارت دشتستان اعلام کنند.


- آیا جرایمی که برای متخلفین لحاظ می کنید بازدارنده هستند یا خیر؟ به کرات مشاهده شده بعد از تایید تخلف و اعمال قانون، اصناف دوباره تخلف را انجام می‌دهند.

- از نظر من پرونده‌هایی که در خصوص تخلفات صنفی و گران فروشی به اداره تعزیرات حکومتی شهرستان ارسال می‌شود حکم قانون بازدارنده نیست. معتقدیم در مرحله اول و دوم حکمی را که قانون‌گذار تعریف کرده و دست قاضی تعزیرات حکومتی را در این خصوص باز گذاشته بازدارنده نیست.
همانطور که در جلسات متعدد خدمت رئیس تعزیرات حکومتی شهرستان دشتستان هستیم یکی از گلایه‌های مجموعه تعزیرات حکومتی این است که به لحاظ قانونی احکام شان بازدارنده نیست.

در سال گذشته ۹ هزار و ۹۱۶ مورد بازرسی و نظارت صورت گرفته توسط واحد بازرسی مان داشتیم که از این تعداد ۴ هزار و ۳۷۵ مورد در حوزه کالا و ۵ هزار و ۵۴۱ مورد در حوزه خدمات بوده است‌. تشکیل پرونده و ارسال به تعزیرات حکومتی هم ۵۸ مورد بوده که ارزش ریالی پرونده ارسالی به تعزیرات حکومتی ۲ میلیارد و ۳۴۲ میلیون در مجموع شده است.
در سال جاری تا ۳۰ مهرماه ۹۹ تعداد بازرسی و نظارت صورت گرفته ۶ هزار و ۸۶ مورد بوده است که از این تعداد ۲ هزار و ۵۸۲ مورد در حوزه کالا، ۳ هزار و ۵۵۸ مورد در حوزه خدمات که تشکیل پرونده و ارسال به تعزیرات حکومتی ۴۹ مورد که ارزش ریالی پرونده ارسالی به تعزیرات به مبلغ ۲ میلیارد ریال است.


- چرا قیمت ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند؟ نظارت بر قیمت ها چه شکل است؟ گاهی دو مغازه نزدیک هم یک جنس را با تفاوت  زیاد می فروشند؟

- مطابق دستورالعمل انجمن حمایت از مصرف کننده تمام کالاهایی که قیمت خورده یک حاشیه سودی را قانون‌گذار تعریف کرده و ممکن است یکی از واحدهای صنفی با درصد سود کمتر و قانونی این کالا را ارائه دهد و مغازه کناری آن با سقف درصد قانونی که حاشیه سودش است آن کالا را به فروش برساند. از یک منظر این موضوع را می‌توانیم به این شکل ببینیم و از یک منظر هم ممکن است بالاتر از سود قانونی هم گاها شاهد گران فروشی هستیم که به نوعی با حوزه بازرسی و نظارت ما در سطح شهرستان ارتباط دارد.

یک سری کالا و خدمات صنفی مشمول دستورالعمل نرخ گذاری است بطوری که مراحل افزایش نرخ توسط وزارت صنعت معدن تعریف شده است. مطابق ماده ۳۷ قانون نظام صنفی تعیین نوع و نرخ برخی از کالا و خدمات جز وظایف و اختیارات اتاق اصناف شهرستان دشتستان است. روند آن به این شکل است که ابتدا درخواست افزایش توسط واحدهای صنفی از طریق اتحادیه بررسی و موافقت می‌‌شود و در نهایت به اتاق اصناف شهرستان ارسال می‌شود‌. در ادامه ما از نمایندگان آن رسته صنفی و رئیس اتحادیه مرتبط دعوت می‌گیریم و موضوع را در هیئت رئیسه مطرح می‌کنیم، دلایل افزایش و آنالیز آن رسته شغلی را ارائه می‌کنند. مصداق آن افزایش نرخ آش است که قیمت مصوب سال گذشته فروشندگان آش در سطح شهرستان ۱۰ هزارتومان بود و باتوجه به افزایش مواد مصرفی اعم از برنج و روغن است‌. روغن را که جز مواد مصرفی در پخت آش است، واحدهای صنفی ۸ ماه گذشته ۱۳۰ هزار تومان خرید می کردند امروز ۳۵۰ هزار تومان خریدازی می کنند که با کمبود آن مواجه هستیم. نگاه ما این است در روزهایی که مردم شرایط معیشتی سختی را می‌گذرانند تا حد امکان افزایش قیمت‌هایی که توسط مجموعه اتاق اصناف شهرستان و اتحادیه‌ها پیشنهاد آن به کمیته نرخ گذاری و کمیسیون نظارت شهرستان ارسال می‌شود حداقل ترین نرخ ممکن را داشته باشیم. پیشنهاد نرخ آش توسط آن رسته شغلی ۱۵ هزار تومان بود و افزایش ۱۵ درصدی یعنی از قیمت ۱۰ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان است. نرخ شهرستان های دیگر را بررسی می‌کنیم نرخ قبلی شهرستان بوشهر در حوزه آش ۱۵ هزار تومان است که نرخ جدید پیشنهاد داده اند. نرخ آش را بیشتر از ۱۲ هزار تومان در خود مجموعه اتاق اصناف مصوب نکردیم ولی پیشنهاد اتحادیه ای که زیر نظر اتاق اصناف شهرستان دشتستان است و به همان شکلی که ما نماینده اصناف مان هستیم درخواستشان را نپذیرفتیم و موافقت نکردیم و با مبلغ ۱۲۰۰۰ تومان موافقت شد که در مراحل بعد روند آن به این شکل است مجدد کمیته نرخ گذاری شهرستان متشکل از نماینده انجمن حمایت از مصرف کننده، اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان و نماینده بازرسی اتاق اصناف دشتستان مجدد در مراحل بعد بررسی می کند و مرحله پایانی هم مجدد کمیسیون عدالت شهرستان متشکل از ۱۳ اداره نماینده شورای شهر، نماینده فرمانداری، نماینده تعزیرات حکومتی و بقیه ادارات حضور دارند که آن نرخی که از اتاق اصناف شهرستان ارسال می‌شود مجدد بررسی می‌شود.

 برخی از فهرست کالاها و خدمات صنفی را قانون گذار طبق دستورالعمل نرخ گذاری تعریف کرده است. اولویت یک، دو و سه را ما شاهدش هستیم. نرخ های اولویت یک شهرستان به این شکل است که قانون گذار بیست نرخ را در اولویت یک تعریف کرده که شامل نرخ خدمات آرایشگران زنانه و مردانه، خدمات پنچرگیری و تعویض روغن، خدمات مکانیسین های اتومبیل، خدمات حمل و نقل شهری، خدمات خشک شویی، خدمات مشاورین املاک، خدمات اتومبیل کرایه، تالار پذیرایی، توقف گاه، خدمات تاسیسات فنی، خدمات تعمیر موتور سیکلت، نان حجیم و نیمه حجیم، خدمات نمایشگاه های اتومبیل، خدمات قالی شویی، خدمات وانت بار و پیک موتوری، شارژ کپسول آتش نشانی، خدمات ساختمانی و خدمات آموزشگاه های رانندگی است. روند کار به این صورت است که از اتحادیه به اتاق اصناف شهرستان درخواست می شود مرحله دوم در مجموعه هیئت رئیسه اتاق اصناف شهرستان موضوع را مطرح می کنیم با حضور نمایندگان اتحادیه ها به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود، مرحله بعد ما به کمیته نرخ گذاری شهرستان ارسال می کنیم و نهایتاً توسط کمیسیون نظارت شهرستان نرخ ها و قیمت کالاهای خدمات اولویت یک تعیین می شود. اولویت دو که متشکل از رسته های خدمات کامپیوتری، خدمات عکاسان، خدمات تعمیرکاران لوازم برقی و لوازم صوتی و تصویری، خدمات فتوکپی، خیاط مردانه و زنانه، رستوران و تالار های پذیرایی، فیلمبرداران مجالس، عینک سازی و تعمیر عینک مشمول گروه دوم کالاها و خدمات صنفی هستند، یعنی در نرخ گذاری اولویت دو هستند که ارائه نرخ های پیشنهادی توسط واحد صنفی و اتحادیه مربوطه ارسال می شود‌. در ادامه پیشنهاد اتحادیه به اتاق اصناف شهرستان ارسال می شود و نهایتاً در کمیته نرخ گذاری شهرستان مورد بررسی قرار می گیرد که نیاز به حضور در کمیسیون شهرستان نیست و فقط تایید رئیس کمیسیون نظارت شهرستان را می طلبد. گروه سوم شامل کالاها و خدمات صنفی هستند که موارد قبل در فهرست کالا و خدمات ذکر شده نیست به نوعی قیمت کالا و خدمات توسط خود واحدهای صنفی و پیشنهاد به اتحادیه تعیین می شود که ما نگاهمان در حوزه نرخ گذاری همانطور که در سطح شهرستان نمایندگان اصناف هستیم در مقابل نمایندگان مردم هستیم و شرایط مردم را درک می کنیم و در قسمتی از نرخ ها که در حوزه اختیارات اتاق اصناف و اتحادیه شهرستان است با این نگاه عمل می کنیم که حداقل ترین افزایش کالاهایی که ما می توانیم مصوب کنیم، داشته باشیم.

درصد سودِ یک سری از کالاها و خدمات توسط انجمن حمایت تعریف شده است یعنی یک سری از قیمت ها را شرکت ها تامین می کنند قیمت برای مصرف کننده روی کالا برچسب قیمت وجود دارد. افزایش قیمت کالاها به نوعی راساً خود واحدهای صنفی در سطح شهرستان و اصناف در سطح کشور برای ادامه فعالیت و حیات به واقع سخت کرده به نوعی که خیلی از واحدهای صنفی ما حتی قادر به تامین کالاها هم نیستند‌. به طور مصداق فروشگاهی که سال گذشته با ۲۰۰ میلیون تومان می توانست انبار مواد غذایی اش را تامین کند امروز برای همان موجودی با یک میلیارد تومان هم توان تامین ندارد. این باعث می شود که اصناف روزهای سختی را در خصوص تامین کالاهایشان سپری کنند. اعتقاد ما این است که افزایش قیمت در بسیاری از کالاها مربوط به گران فروشی است و ارتباط مستقیم هم با نرخ ارز و گاهاً کمبود بعضی از کالاها دارد. منکر گران فروشی هم نیستیم، گران فروشی وجود دارد اما نقش اتحادیه ها در حوزه نظارت و برخورد با متخلفین و گران فروشی کم رنگ است. ضمن اینکه در تمام جلسات توصیه و تذکرمان به مسئولین اتحادیه ها، نظارت بیشتر است. اما با تجربه ای که در حوزه اصناف و کسب و کار و اتحادیه صنفی دارم نقش اتحادیه ها در حوزه برخورد و نظارت گران فروشی واقعا کم رنگ است. مسئولین اتحادیه‌ها به نوعی از طرف اعضاء زیر مجموعه همان اتحادیه انتخابی هستند. از یک طرف نقش حمایتی و دفاع از حق و حقوق زیر مجموعه جزء وظایف ذاتی مسئولین اتحادیه است در مقابل مسئول رسیدگی به تخلفات صنفی هم خود مسئولین اتحادیه هستند. بازرسی ما در حوزه اتاق اصناف مستقل است ولی برای برخورد و تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی استقلال داریم و با مشکلات عدیده ای هم مواجه هستیم. ما سه بازرس در حوزه اتاق اصناف شهرستان در اختیار داریم، که گاهاً در پرداخت حق و حقوق همکارانمان هم با مشکل مواجه هستیم، به نوعی در شرایط جدید باتوجه به اینکه از هیچ ردیف بودجه دولتی حمایت نمی شویم، گاهاً قریب به چند ماه حق و حقوق همین سه بازرسمان را هم نمی توانیم به موقع پرداخت کنیم. این سوال پیش می آید که آیا با سه بازرس می شود ۱۰ هزار واحد صنفی را در حوزه گران فروشی و تخلفات صنفی مدیریت کرد؟ قطعا ما با مشکل بر می خوریم و این پاسخگوی وضعیت آشفته فعلی بازار هم نیست. یکی از وظایف ذاتی بازرسان اتاق اصناف ما شناسایی واحدهای بدون پروانه کسب است که با توجه به وسعت شهرستان شش بخش تابعه و حدود ده هزار واحد صنفی قطعاً رسیدگی به همین وظایف ذاتی ممکن نیست. در صورتی که در ایام کرونا یکی از بازرسان ما به طور روزانه گشت مشترک شبکه بهداشت را همراهی می کند. بحث رسیدگی به شکایات ما در یکی دوسال گذشته با افزایش قیمت، نوسان و نرخ ارز به اوج خود رسیده است. حجم شکایات ما در واحد بازرسی از دو برابر هم عدول کرده و نیاز به نیروی بیشتر در مجموعه بازرسی داریم. در این خصوص نیاز به توجه بیشتر دولت داریم که اگر توقعاتی در حوزه نظارت است نیروهای ما تامین بکنند و ظرفیت بازرسی ما واقعا پاسخگوی حجم بالای اصناف در سطح شهرستان نیست ولی ظرفیت بازرسی اداره صنعت معدن هم پاسخگو نیست. عملا در این شرایط بازرس های ما در برخورد با واحدهای صنفی و واحدهای متخلف به نسبت نیرو با مشکل مواجه هستیم.

 

- بازار روز میوه فروش ها نصف بازار را به تصرف خود درآورده اند چه برخوردی با آن ها شده است؟ آیا اتاق اصناف برنامه ای جهت تفکیک  بازار میوه تره بار دارد یا خیر؟
برخورد با سد معبر در بازار میوه فروش های بازار روز جزء وظایف ذاتی شهرداری است. اما پروانه کسب را که صادر می کنیم در چارچوب آن واحد صنفی پروانه کسب صادر می کنیم. متصدی واحد صنفی موظف است خدمات و کالاهای خود را که تره بار است در سطح بازار روز و گاهاً خوار و بار فروش در سطح چارچوب مغازه خود خدمات دهد اما با سد معبر مواجه هستیم که مشکلاتش به سالیان سال بر می گردد و حوزه اجرائیات شهرداری هم مشکلات خاص خود را دارد. ما در چند وقت گذشته با تلاش جدی و واقعا پیگیری ویژه مهندس جامعی معاون خدمات شهری به همراهی بسیج اصناف شهرستان و واحد بازرسی بازدیدهای متعددی را انجام دادیم. هفته گذشته حدود چهار بازدید را خودم همراهی کردم. امروز که این گزارش را مطرح می‌کنم شرایط بهتری را در سطح بازار روز در خصوص رفع سد معبر شاهد هستیم. آخرین بازدیدم از بازار ساعت ۲ نیمه شب گذشته بود. در ساعاتی که عبور و مرور و حق قانونی شهروندان ما است واحدهای صنفی ما نباید معابر را سد معبر کنند. ما هم در کنار واحد اجرائیات شهرداری برازجان سعی کردیم همکاری کامل را داشته باشیم و برای بهتر شدن وضعیت در کنار آنها هستیم ولی وضعیت فعلی به نسبت سالیان گذشته شرایط خیلی بهتری را دارد.

 

- مدتی است مشکلاتی برای قصاب ها پیش آمده که باعث شده گوشت شهرستان از شهرستان های اطراف تامین شود نظرتان درباره چالش نبود کشتارگاه و مشکل اساسی قصاب ها چیست؟

- موضوع عدم کشتارگاه در سطح شهرستان، معضل و مشکلات بسیاری را برای واحدهای قصابی ما در سطح شهرستان ایجاد کرده است. به دلیل عدم وجود کشتارگاه و هزینه حمل در سطح شهرستان شاهد افزایش قیمت هستیم. واقعا واحدهای قصابی ما در خصوص هزینه حمل متقبل هزینه های بسیار زیادی می شوند و با مشکلات بسیار زیادی هم مواجه هستند. شهرستان دشتستان چند سالی است که از داشتن کشتارگاه محروم است. در مجموعه اتحادیه اتاق اصناف تا چند وقت اخیر هم پیگیر ایجاد کشتارگاه بودیم. در ابتدای کار با چندین سرمایه گذار صحبت کردیم و آنها را معرفی کردیم، از طرفی شرایط و دستورالعمل دامپزشکی و تعریف آن برای ایجاد کشتارگاه برای سرمایه گذار میسر نبود از طرفی دیگر هم با توجه به هزینه کرد بالا به جهت راه اندازی کشتارگاه و عدم توجیه مالی و درآمدزایی برای امر فوق تا این لحظه موفق به ایجاد کشتارگاه در سطح شهرستان نشدیم اما در یک ماه گذشته با پیگیری های مجدانه فرماندار پرتلاش شهرستان دشتستان و رایزنی که با استان داشتند به نتایج خوبی رسیدیم و امیدواریم که بزودی این معضل بزرگی که در حوزه عدم وجود کشتارگاه است برطرف شود و شاهد ایجاد کشتارگاه در سطح شهرستان باشیم.


- موضوع افزایش قیمت تاکسی های شهری، تاکسی تلفنی ها و تاکسی های اینترنتی به چه صورت است؟ نارضایتی هایی در این خصوص وجود دارد؟

- در ادامه افزایش قیمت سوخت در چند وقت گذشته، مجموعه تاکسی تلفنی و راننده های تاکسی تلفنی شهرستان متعاقب آن با افزایش بی رویه و سرسام آور قیمت خودرو و قطعات خودرو مواجه شده اند. آخرین نرخ مصوب تاکسی تلفنی ما ۳ هزار و ۵۰۰ تومان مصوب کمیسیون نظارت شهرستان است که بارها درخواست افزایش قیمت را داشته ایم. در روزهایی که ما نرخ مصوب ۳ هزار و ۵۰۰ تومان داشتیم قبل از افزایش قیمت سوخت، همان نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تومان هم اعمال نمی شد و به نسبت سایر شهرستان ها، ما شاهد کمترین افزایش بودیم اما الان که نرخ تاکسی تلفنی سایر شهرستان ها را که در سال ۹۹ مصوب داشته اند رصد می کنیم، گناوه طی هفته گذشته کنگان، جم و بوشهر مبلغ درون شهری آنها بالاتر از ۸ هزار تومان مصوب شده است. کمیسیون نظارت استان هم نرخ تاکسی تلفنی ها را تایید و مصوب کرده است اما تا این لحظه ما هنوز موفق به متقاعد کردن مجموعه کمیسیون نظارت شهرستان و کمیته نرخ گذاری برای افزایش نرخ تاکسی تلفنی نشده ایم که یکی از گلایه های یکی از رسته های شغلی و اتحادیه ما است و خواهش مان این است که با یک نگاه دقیق تر و مثبت تری به این قضیه بپردازند تا شاهد ورشکستگی و تعطیلی آژانس های بیشتری در سطح شهرستان نباشیم. مصداق این مورد یکی از آژانس های سطح برازجان است که با ۲۷ راننده در چهار سال گذشته مشغول فعالیت بود امروز با ۲ راننده فعالیت می کند یعنی با افزایش قیمت سوخت، خودرو و قطعات و مشکلاتی که در حوزه آژانس است در عمل هیچ توجیهی برای راننده ندارد.
امید است کمیسیون نظارت شهرستان و کمیته نرخ گذاری نرخ پیشنهادی اتحادیه را که توسط اتاق اصناف شهرستان تعیین و پیشنهاد داده شده است با یک نگاه بهتر بررسی کنند تا به دو دلیل شاهد افزایش نرخ تاکسی تلفنی باشیم. ابتدا افزایش نرخ حق قانونی آنها است و دلیل دوم این است که ما نظارت مان را با تعیین نرخ مصوب بتوانیم بیشتر کنیم باتوجه به اینکه نرخ مصوب تاکسی تلفنی همچنان نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی است که قطعا از لحاظ قانونی شاهد تخلف هستیم چون واقعا نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی را نمی توانند اعمال کنند زیرا با این مبلغ مصوب آژانس های سطح شهرستان سرپا نمی ماند و در اداره تعزیرات حکومتی شاهد تشکیل پرونده هستیم که خواهش ما این است که نرخ مصوب جدید را کمیسسون نظارت شهرستان تایید کنند تا ما بتوانیم هم نظارت بیشتری داشته باشیم و هم از تخلفات احتمالی جلوگیری شود.


- مهمترین چالش الان رئیس اصناف چی هست؟ چه ارگان هایی می توانند برای رفع چالش کمک کنند؟

- یکی از چالش هایی که بعنوان نماینده اصناف شهرستان به طور روزانه درگیرش هستم مراجعه مکرر اصناف به جهت ارائه تسهیلات بانکی است که از بخش دولتی انتظار داریم اصناف را در شرایط کسب و کار همراهی کنند‌. انتظار ما از بانک های عامل در سطح شهرستان همان تسهیلات با سود متعارف و معمول بانکی است تا موجب ورشکستگی بیش از پیش نباشیم.
چالش اداری هم که درگیر هستیم موضوع درآمدزایی است. انتظار نظارت و بازرسی بیشتری از دولت داریم که توقع به حق مردم است. در سطح شهرستان با کمبود نیرو در حوزه بازرسی مواجه هستیم و به دلیل مشکلات مالی از دولت انتظار داریم که در این خصوص هم توجه بیشتری به حوزه اتاق اصناف شهرستان داشته باشد.


صحبت پایانی: از توجه مدیر مسئول هفته نامه اتحاد جنوب و وقتی که در اختیار من گذاشتید سپاسگزارم. امیدوارم در روزهای پیش رو شاهد هرچه بهتر شدن وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم عزیزی باشیم که این روزها واقعا در تنگنا هستند و شرایط سختی را سپری می کنند.

 

تنظیم خبر : مهشید شهنه مطلق

انجام گفتگو : مهراب شاد

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/08/17 - 20:59
0
1
کجا اعضای شورای شهر دنبال دست فروس هستند؟ میشه بفرمایید؟ یا دارید دروغ پردازی می کنید؟ شما ظاهرأ از روی حسادت و کینه حرف می زنید نه از روی انتقاد. چه اشکالی داره عضوی از شورا فروسنده باشد؟ مگر فروشندگی عیب هست؟ چرا به فروشندگان توهین می نمایید؟ این عضو شورا خودش بازاری هست پس مشکلات بازاریان را خوب می فهمد. شما هم جایی دیگه بساط تبلیغات منفی را پهن کنید. اینجا حناتون رنگی نداره.
1399/08/14 - 22:56
0
2
شورای شهر که بعضی اعضا خودشون بازاری هستند، همه شهر را گذاشتن دنبال دست فروشها هستند، ریاست شورا ظاهرا اصلا تجربه کار نداره به حرف بازاریها دست فروش ها را از نون خوردن محروم کردن ،انشالله که این دوره به بازاریهای اعضای شورا رای ندهند مردم ، که تو شورا و صفحه مجازی هم تبلیغ جنس میکنند
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • منطقه آزاد، بوشهر را به مرکز صادرات به کشورهای قطر و کویت تبدیل می‌کند/ تشریح کارکردهای خاص منطقه آزاد بوشهر
 • اجرای منطقه آزاد بوشهر تاثیری بر قیمت زمین و مسکن نخواهد داشت/ تفاوت های هفت منطقه آزاد جدید با مناطق آزاد قبلی
 • منطقه آزاد نرخ اشتغال را افزایش می دهد/ تشریح محدوده منطقه آزاد بوشهر
 • تجلیل شهردار خارگ از همراهی و همدلی همسران و خانواده های پرسنل شهرداری
 • پارلمان شهری مطلوب / پارلمان شهری مخرب
 • شماره جدید هفته نامه اتحاد جنوب منتشر شد
 • توزیع بسته معیشتی میان نیازمندان به مناسبت ماه مبارک رمضان
 • عملیات اجرائی لکه گیری معابر شهر دالکی تا یک ماه آینده
 • بیمارستان مهر برازجان به عنوان دستگاه برتر انتخاب شد+تصویر
 • منطقه آزاد باعث توسعه تولید و کاهش بیکاری می شود/ زیرساخت های منطقه ویژه بوشهر در اختیار منطقه آزاد
 • طنز/ کُنجیر (11)
 • محدود شدن آتش در کوه های باغ تاج دشتستان / احتمال زیاد مهار آتش تا امروز
 • محدودیت های جدید تردد به استان در پایان هفته جاری به مناسبت عید فطر
 • سامانه غربالگری کودکان ۵ تا ۶ ساله راه اندازی شد
 • یک بام و دو هوای سیاست جمعیتی
 • .: حمید حیدری حدود 22 ساعت قبل گفت: بسیار جالب و آمرزنده ...
 • .: حسین مومیوند 1 روز قبل گفت: عالی بود ...
 • .: شهروند حدود 2 روز قبل گفت: با سلام قطعا باید ...
 • .: هوای هنر حدود 4 روز قبل گفت: ما بودیم قدر نشناسی ...
 • .: سعدآباد حدود 4 روز قبل گفت: دوست داری همه ی ...
 • .: دنیا دیده حدود 4 روز قبل گفت: شهدالّله ا: تاکنون متنی ...
 • .: آیداانگالی حدود 4 روز قبل گفت: دوردبراقای طحانیان عزیزمن درست ...
 • .: کور سوی امید حدود 4 روز قبل گفت: سلام امیدوارم بجای هشت ...
 • .: عليرضا حدود 5 روز قبل گفت: سلام مگه قراره كسي ...
 • .: نامی نظری حدود 5 روز قبل گفت: سلام و درود. احسنت ...