امروز: دوشنبه 03 آذر 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 11 آبان 1399 - 11:00
گفتگوی اتحاد خبر با احمدخادم زاده کوهنورد کهنه کار دشتستانی؛

اتحادخبر-سانازدانشگر: احمد خادم زاده کوهنورد برازجانی بیش از 10 سال است که به شکل حرفه ای کوهنوردی می کند. وی توانسته طرح سیمرغ که شامل فتح  31 قله مرتفع در 31 استان کشور است را برای اولین بار در دشتستان به پایان برساند و نام برازجان را در لیست طرح سیمرغ به ثبت برساند. این کوهنورد با استقامت در گفتگو با اتحاد جنوب برایمان از طرح سیمرغ...

اتحادخبر-سانازدانشگر: احمد خادم زاده کوهنورد برازجانی بیش از 10 سال است که به شکل حرفه ای کوهنوردی می کند. وی توانسته طرح سیمرغ که شامل فتح  31 قله مرتفع در 31 استان کشور است را برای اولین بار در دشتستان به پایان برساند و نام برازجان را در لیست طرح سیمرغ به ثبت برساند. این کوهنورد با استقامت در گفتگو با اتحاد جنوب برایمان از طرح سیمرغ، کوهنوردی، صبر و استقامت، سختی ها ، خداوند، اخلاق و منش، محبت و مهربانی با حیوانات  و تجربه های شیرین کوهنوردی می گوید که شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می کنم.

احمدخادم زاده عضو باشگاه کوهنوردی سهند برازجان که اولین گروه کوهنوردی در برازجان بود که تاسیس شد. وی متولد 1347 در شهر برازجان است. این کوهنورد نظامی بازنشسته است. او در قدیم فوتبال بازی می کرده و الان کوهنوردی می کند.


علاقه به طبیعت من را به سمت کوهنوردی کشاند

احمد خادم زاده؛ کوهنورد برازجانی دلیل انتخاب رشته کوهنوردی را اینگونه بیان می کند: بعد از اینکه فوتبال را کنار گذاشتم به دلیل علاقه مندی ام به طبیعت و همچنین فعالیت های محیط زیستی که داشتم به رشته کوهنوردی علاقه مند شدم و دیدم که این رشته بسیار خوب و انفرادی است که هر شخصی می تواند توانایی خود را نشان دهد. آن زمان که جوان بودم کوه های اطراف برازجان را می رفتیم.

بیش از 10 سال است به شکل حرفه ای کوهنوردی می کنم

 احمد خادم زاده از شروع  کوهنوردی و عضویت خود در باشگاه سهند برازجان اشاره ای دارد و می گوید: الان نزدیک به 10 الی 15 سال می شود که به صورت حرفه ای کوهنوردی می کنم و کوه های غیربومی و خارج از استان می رویم. قبلا گروهی داشتیم که تعدادی دوستان صمیمی با هم به کوهنوردی می رفتیم. در سال 1390 بود که گروه ما برنامه ای با گروه سهند داشت که با هم ادغام شدیم که پس از آن گروه سهند برنامه کوهنوردی به کوه دماوند را تدارک می دید. علاقه مند شدم به آنجا صعود کنم. در آن برنامه شرکت کردم و بعدا نیز به دلیل این‌که می خواستم رسمیت داشته باشد؛ عضو باشگاه سهند برازجان شدم. از سال 1390 عضو باشگاه کوهنوردی سهند برازجان شدم.


مشوقان اصلی در مسیر کوهنوردی

این کوهنورد اشاره ای به مشوق های اصلی خود در رشته کوهنوردی دارد و می گوید: حاج فتح الله موسوی مدیر باشگاه سهند برازجان همیشه  من را تشویق می کرد. افراد زیادی که با آن ها کوهنوردی می کردم. آقای جوکار، مجید رضایی، مسعود صفری و دیگر دوستان، گرمسیری ها بودند که در کنار آن ها چیزهایی یاد گرفتم. همچنین خانواده ام که از آن ها تشکر ویژه دارم که دوری من را تحمل کردند. خانواده ام همیشه پشتیبان من بودند، به من افتخار می کنند و با برگشت من از آخرین صعود در طرح سیمرغ یک خوشحالی که در وجودشان دیدم احساس کردم که مسیرهای بعدی را ادامه بدهم.

تصمیم جدی برای ثبت نام برازجان در طرح سیمرغ

کوهنورد با انگیزه برازجانی از تصمیم جدی خود برای ثبتِ نام برازجان در لیست طرح سیمرغ تاکید دارد و می گوید:  سالی که با باشگاه سهند برازجان  کوهنوردی شروع کردم. متوجه شدم نام برازجان در طرح سیمرغ نبود. دیدم در لیست سیمرغ از استان بوشهر یک الی دو نفر بیشتر نبودند. از شهرهای خارگ و گناوه این طرح را به پایان رسانده بودند و نامی از برازجان دیده نمی شد با وجود اینکه تمام کوهنورد های استان از برازجان هستند و بهترین اساتید و کوهنوردهای کشور هستند ولی نامی از برازجان در طرح سیمرغ نبود. تصمیم جدی گرفتم که نام برازجان را در طرح سیمرغ ثبت کنم.  تصمیم گرفتم این طرح را شروع کنم. بعضی وقت ها با گروه های دیگر و گاهی با همشهریان و گروه های شهر خودمان اقدام به این کار کردم. با پرداخت هزینه  شخصی طرح را به اتمام رساندم.
یکی از اهداف طرح سیمرغ آشنایی با فرهنگ شهرهای دیگر است

احمد خادم زاده به تشریح طرح سیمرغ می پردازد و می گوید:  طرح سیمرغ سه سال است که اجرا شده و شخصی به نام حسین نظر مدیریت این گروه و پروژه طرح سیمرغ را دارد. ما 31 استان داریم که نماینده هر شهری یک قله دارد. مثلا در استان بوشهر قله بیرمی است. در طرح سیمرغ باید 31 قله را فتح کنید. یکی از اهداف این طرح این است که با فرهنگ ، آداب و رسوم شهرهای دیگر آشنا شوید. طرح سیمرغ بسیار جالب است که در سراسر کشور اجرا شد و اکثر کوهنوردان در حال اجرای این طرح هستند.


اولین کوهنورد برازجانی که طرح سیمرغ را به پایان رساند

این کوهنورد برازجانی اولین شخصی است که در دشتستان توانسته طرح سیمرغ را به پایان برساند. او برایمان از چگونگی و تعداد صعودهای خود می گوید: چون از سال 90 با بچه های سهند شروع کردم نزدیک به پنج قله سیمرغ را صعود کرده بودم. برنامه ای در برازجان اجرا شد که استاد نظر و دیگر دوستان از تهران آمده بودند وقتی دیدند که برازجان کوهنوردهای زیادی دارد گفت: چرا از شماها در طرح سیمرغ شرکت نمی کنید. بعد این اتفاق تصمیم گرفتم این طرح را اجرا کنم. در سال 98 سیزده قله را در عرض 5 ماه صعود کردم و برج 11 که ویروس کرونا وارد شد اکثر برنامه های کوهنوردی کنسل شد. از برج سه 99 مجددا اعلام کردند که دوستان می توانند کوهنوردی را ادامه دهند. از آخرای خرداد 99 تصمیم گرفتم که ادامه طرح سیمرغ را به پایان برسانم که از 1 تیر تا 25 مهر ماه نه قله باقی مانده را به پایان رساندم. آخرین قله که صعود کردم؛ قله تشگر بود که 25/7/99 این طرح را به پایان رساندم. در دشتستان کوهنوردان زیادی داریم که قله های زیادی را فتح کرده اند و شاید بیشتر از 31 قله صعود کرده اند. ولی قله های طرح سیمرغ را به اتمام نرسانده اند. اولین شخصی هستم که در دشتستان طرح سیمرغ را به پایان رساندم.کوه باعث خودسازی انسان می شود

احمد خادم زاده به شیرینی از حس و حال کوهنوردی اشاره می کند و می گوید: وقتی پا به کوه می گذارید؛ کوه جایی است که من همیشه این کلمه را در نظر دارم و در ذهنم است که می گویند: وجب به وجب کوه برای ما مقدس است؛ کوه جای ایمن و مطمئني است که باعث خودسازی انسان می شود. چون وقتی که تنها می شوی و با خودت و خدایت راز و نیاز می کنی. رشته کوهنوردی را بر این اساس انتخاب کردم که کوه بسیار آرامش بخش و دلنشین است.  

خداوند را شاکرم که می توانم کوهنوردی کنم

این کوهنورد حس و حال فتح قله را برایمان اینگونه شرح می دهد و می گوید: همیشه وقتی در مسیر برای فتح قله حرکت می کنم در ابتدا خداوند را شاکرم که به من سلامتی داده که بتوانم در این مسیر حرکت کنم. بخصوص وقتی به قله می رسیم. دوباره شکر گزاری خداوند را به جای می آوریم که این قله را به اتمام رساندم و صعود کردم. خداوند را شاکرم که قدرتی به من داد که توانستم مسیر کوهنوردی را با سختی هایی که دارد ادامه دهم. چون قله هایی هستند که واقعا سخت است. مسافت های زیاد نزدیک به 17 کیلومتر با کوله های سنگین می خواهید یک قله را صعود کنید و به همین خاطر خداوند را شاکرم که جسم  سالمی به من داد که مثلا در صعود قله شاه البرز که 17 کیلومتر است را بتوانم در یک روز صعود کنم.


کوهنوردی به من تحمل، صبر و استقامت آموخت

از وی می پرسم کوه چه درسی به شما آموخت؟ او کوتاه و تامل برانگیز و کوتاه در پاسخ به سوالم می گوید: تحمل، صبر و  استقامت؛ در همه جا باید حوصله کرد. تا جایی که توان داشته باشم کوهنوردی را ادامه می دهم.

فتح قله دماوند را به استادی تقدیم کردم که الفبای کوهنوردی را به من آموخت

احمدخادم زاده از صعود به بلندترین قله ایران  و استاد کوهنوردی اش یادی می کند و می گوید: با وجود اینکه من بازنشسته هستم و شغل خاصی نداشتم و باید در خانه می نشستم؛ بهترین ورزش که کوهنوردی است را انتخاب کردم. قبل از خدمت سربازی کوهنوردی می کردم اما نه به شکل حرفه ای. این رشته انفرادی را انتخاب کردم تا بتوانم آن را ادامه بدهم. بلندترین قله ایران که دماوند است را در سال 1395 فتح کردم. صعود به بلندترین قله ایران واقعا حس خوبی دارد  و آن روز واقعا خوشحال بودم. آن روز صعودم را به استاد بزرگم شکرالله جوکار؛ کسی که اولین الفبای کوهنوردی را به من آموخت تقدیم کردم. استادم همیشه در کنارم بوده و همیشه یاری ام کرده است.

 


سختی های کوهنوردی

کوهنورد برازجانی با تاکید به این نکته که کوهنوردی رشته آسانی نیست؛ خطرات و مشکلات خاص خود را دارد می گوید: کوهنوردی مشکلات و خطرات مخصوص خود را دارد. کوهنوردی رشته ای نیست که بتوانید به سادگی آن را انجام دهید. کوه هایی بودند که ما دست به سنگ می شدیم. احتمال داشت ریزش کند. و کوهنورد را زخمی و حتی به مرگ شخص ختم شود ولی ما با احتیاط ، نیت و توکل به خدا می رفتیم. با سختی هایی که بود تحمل می کردیم. با صبر و حوصله قله را صعود می کردیم.


آموزش و تجربه دو رکن اساسی کوهنوردی

از احمد خادم زاده می پرسم هر شخصی می تواند به راحتی کوهنوردی کند؟ او در پاسخ می گوید: رشته کوهنوردی، رشته ساده ای نیست. ابتدا باید تجربه داشته باشد. باید از کوه های با ارتفاع کم و کوه های شهر های خودمان که سبک تر و راحت تر هست شروع کنید. به طور مثال همه افراد نمی توانند مستقیم به ارتفاع 4 هزار متر برود. حتما باید اول ارتفاع 2 هزار متر را طی کند تا بتوانند ارتفاعات بالا را صعود کند. یک هفته قبل از صعود به دماوند دو قله 4 هزارمتری را صعود کردیم. اگر نتوانی این قله ها را صعود کنید، نمی توانید به دماوند بروید. خیلی ها بودند که تا دماوند نصف راه آمدند و برگشتند؛ چون آنجا اکسیژن کم و هوا سنگین است و احتمال سردرد و سکته وجود دارد. برای همین باید کلاس ها را رفته باشید. طرح سیمرغ هفت کلاس دارد که باید این کلاس ها را بروید و آموزش ببینید تا بتوانید طرح را به پایان برسانید و مثلا کلاس هایی به نام کوهپیمایی که ابتدایی ترین و ساده ترین کلاس است که باید بتوانید آن را طی کنید. نحوه کوهپیمایی و شب مانی در کوهنوردی، صعود و فرود را در کلاس ها به شما آموزش می دهند. یکی از کلاس های ما سنگنوردی بود. کلاس برف یخ داریم که حتما باید در برف و یخ بتوانی حرکت کنید. جاهایی هست که در برف باید بخوابیم و شب مانی داریم. باید استقامت کنید. کلاس های هواشناسی دارد که یک کوهنوردی که می خواهد صعود کند باید هوا را بشناسد.  قبل صعود هواشناسی کند که دچار خطر رعد و برق و بارندگی در مسیر نشود. قطب نما، جی پی اس و نقشه همه در این کلاس ها آموزش می بینید تا بتوانید این قله های بلند را صعود کنید.نام برازجان بر فراز قله های  خارج از ایران

این کوهنورد آرزوی ورزشی خود را صعود به قله های خارج از ایران می داند و می گوید: برنامه ام این است که اگر خدا بخواهد و سالم باشم؛ بتوانم رشته کوهنوردی را در خارج از کشور ادامه بدهم. مثلا در کشور ترکیه و... قله های بلندتر را صعود کنم و نامی از برازجان در این رشته خارج از ایران بر فراز کوه ها آورده شود.

تاثیر مثبت کوهنوردی در زندگی شخصی

از وی می پرسم کوهنوردی در اخلاق و زندگی شخصی شما تاثیر داشته است؟ او در پاسخم می گوید: بله؛ صد درصد. این را مطمئن هستم. کوهنوردی صبر ، حوصله و استقامت را در انسان ایجاد می کند که بتوانی با صبر زندگی را سپری کنید.


خاطره شیرین آشنایی با دوستان خوب

احمدخادم زاده فتح هر قله را  پر از خاطره و جذابیت می داند و می گوید: 31   قله استان ها را که رفتم. هر قله آن بالای دو خاطره شیرین است. همه قله ها قشنگ و جالب بودند. همه قله ها برای من تازه بود. خاطره شیرین من همین که در این برنامه ها با دوستان زیادی آشنا شدم. برخورد و رفتارهای خوبی که باعث شد رفت و آمدهای خانوادگی ایجاد کردیم. این برای من خاطره شیرین است.

وقتی حیوانات محبت را با محبت پاسخ می دهند

کوهنورد برازجانی که قله های زیادی را فتح و استان های زیادی را سفر کرده است. یکی از شگفتی های کوهنوردی را محبت حیوانات می داند و دراین باره می گوید: محبت؛ هیچوقت فراموش نمی کنم در بعضی از قله ها که می رفتیم. در مسیر بعضی حیوانات را می دیدیم و به آن ها آب  و غذا می دادیم. همین محبت بود که حیوانات دنبال رو ما بودند. مثلا آهو ، کبک یا هر حیوانی که می دیدیم و به آن ها آب و غذا می دادیم. احساس می کردم که دنبال ما می آیند و به ما محبت می کنند. در قله زلیخا بود که احساس کردم که یک پرنده مدام بالای سر ما چرخ می خورد و حرف می زند. چرا؟ چون قبل آن برنامه لانه ای در مسیر دیدیم. ابتدا به دوستان نگفتم تا کسی دست به تخم کبک ها نگذارند. چون اگر دست بزنی احتمال دارد مادر در لانه نشیند. همان مادر تا مسافت زیادی بالای سر ما دور می زد و جواب محبتمان را می داد.رشته کوهنوردی را به جوانان توصیه می کنم

احمد خادم زاده رشته کوهوردی را به جوانان توصیه می کند می گوید: رشته ورزشی کوهنوردی رشته بسیار خوبی است و آدم بتواند در این مسیر حرکت کند و انسان سازی خود را در این رشته پیدا کند. شخصا در این رشته توانستم اخلاق و رفتارم را تغییر دهم. به نتیجه بهتری رسیدم که به جوانان توصیه می کنم این رشته را انتخاب کنند. ای کاش زودتر از این ها به دنبال این رشته می رفتم.


تقدیر و تشکر

این کوهنورد در پایان از همه افرادی که حامی و مشوق او در کوهنوردی بوده اند تشکر می کند و می گوید: از مدیر باشگاه سهند برازجان حاج فتح الله موسوی بسیار تشکر می کنم. این استاد وقتی که من عازم کوه می شدم تا آنجا که تلفن خط می داد پیگیر کارم بود. تشکر ویژه از مدیر باشگاه و دیگر همنوردان دارم که پیگیر کارم بودند. همین که از قله برمی گشتم توصیه های ایمنی را به من می کرد. از آقای موسوی تشکر ویژه ای دارم. همچنین اساتید زیادی بودند که با آن ها کوهنوردی کرده ام اسامی آن ها زیاد است. از همه متشکرم. از استاد بزرگم آقای جوکار که اولین شخصی بود که الفبا کوهنوردی را به من آموزش داد تا من توانستم تا اینجا ادامه دهم.


مسئولین کوهنوردی را جدی بگیرند

وی با تاکید به این نکته که مسئولین با شروع کوهنوردی می توانند الگوی مناسبی برای مردم باشند می گوید: در پایان از مسئولن تشکر می کنم که چندین همایش که در شهر برازجان برگزار کردیم. خواهش می کنم مسئولین رشته کوهنوردی را جدی بگیرند. رشته ای که در منطقه ما کوهستان زیاد دارد و برای مردم که بتوانند ورزش عمومی داشته باشند که بتوانند مردم در روزهای جمعه در بوم بلند بروند حمایت کنند و حتی خودشان شرکت کنند که مردم بتوانند مسیر آن ها را ادامه دهند.

 

 

 

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/08/11 - 13:21
0
1
آفرین بر پیروز طرح سیمرغ حاج احمد خادم زاده کوهنورد افتخار آفرین برازجان
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • شرایط فعالیت اصناف در برازجان اعلام شد/ گروه های صنفی که از شنبه اجازه فعالیت ندارند
 • 228 فوتی کرونا در دشتستان/ رسانه ها سنگ تمام گذاشته اند/ ایجاد محدودیت در ورودی دشتستان/ نحوه کار ادارات
 • دفاعیه ی بادمجانی
 • کاهش بستری‌ها و فوتی‌های کرونایی در استان بوشهر/ تشدید نظارت‌ بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ نحوه تردد کارمندان و کارگران
 • شبی که اخلاق فدا شد
 • ویدیو/ بارش پاییزی دره فصلی روستای گلدشت دشتستان را لبریز کرد
 • محدودیت های سخت گیرانه ای که فرماندار دشتستان مطرح کرد/ پلمب مطب‌ها در صورت رعایت نکردن پروتکل‌ها/ درخواست از مردم و اصناف
 • پیام تسلیت شهردار دالکی در پی درگذشت حجت‌الاسلام شیخ مصطفی عالم زاده
 • میزان رعایت پروتکل ها در برازجان ۵۰ درصد است/ دشتستان در وضعیت نارنجی/ کمبود انسولین به زودی برطرف می شود
 • گزارش تصویری نشست خبری استاندار بوشهر با موضوع محدودیت‌های کرونایی آذرماه
 • بیانیه هیئت فوتبال استان بوشهر به حمایت از داور بین المللی این استان خطاب به باشگاه استقلال تهران
 • تعطیلی تمامی اماکن ورزشی شهرستان دشتستان از اول آذرماه
 • ز شیرِ شتر خوردن و سوسمار (۱)
 • پیام تسلیت رئیس شورای شهر دالکی در پی درگذشت حجت‌الاسلام شیخ مصطفی عالم زاده
 • زاهدی فرد بی توجه به حواشی ، شایستگی خود را نشان داد
 • وداع جانسوز مردم برازجان با زنده یاد مهندس علی پورجم/ تصاویر
 • بانویی که برای اولین بار رشته پیلاتس را به برازجان آورد / مسئولین جلوی افرادی که بدون هیچ استانداردی در خانه کار می کنند را بگیرند
 • شرایط فعالیت اصناف در برازجان اعلام شد/ گروه های صنفی که از شنبه اجازه فعالیت ندارند
 • وداع حزن انگیز مجموعه شهرداری برازجان با زنده یاد علی پورجم / تصاویر
 • چرنوبیل تنگدستی (خودکشی) در پایتخت انرژی ایران
 • درخواست‌های شورای شهر دالکی از فرمانده انتطامی دشتستان / تصاویر
 • تصاویر تمرین شاهین شهردارى بوشهر در ورزشگاه شهید بهشتى
 • غـیـــر مـجـــازهـا/ نظر فرماندار و برخی از شهروندان
 • نام برازجان بر فراز قله های طرح سیمرغ /کوهنوردی نماد صبر،تحمل و استقامت است
 • فاجعه ای مهیبتر از کرونا پس از کرونا
 • ژیمناستیک بانوان نیاز به حمایت و توجه جدی تری دارد / آموزش کودکان به من روحیه می دهد
 • پیام تسلیت شهردار برازجان به مناسبت درگذشت مهندس علی پورجم
 • تیم فوتبال پرسپولیس برازجان احیا می‌شود/ فعالیت ۲۹ خانه ورزش روستایی در دشتستان/ تسهیلات کرونایی ناچیز است
 • شش هزار بازرسی از اصناف دشتستان/ مهم‌ترین درخواست واحدهای صنفی/ احکام تعزیرات حکومتی بازدارنده نیست
 • ۳۶درصد شاغلان پتروشیمی جم بومی هستند
 • .: حسن حدود 10 ساعت قبل گفت: با عرض ادب واحترام ...
 • .: نسل سوخته حدود 11 ساعت قبل گفت: ریشخند و استهزا مشخصا ...
 • .: حسینی حدود 11 ساعت قبل گفت: سفارش اکید براین است ...
 • .: داوطلب حدود 11 ساعت قبل گفت: فرمایش شما صحیح چرا ...
 • .: محمد حدود 11 ساعت قبل گفت: باسلام نویسنده محترم متن ...
 • .: یکتا حدود 11 ساعت قبل گفت: اگر خیر خواهانه بود ...
 • .: امیر آرامی به حدود 12 ساعت قبل گفت: به نظر من و ...
 • .: شهروند حدود 12 ساعت قبل گفت: با احترام به جایگاه ...
 • .: ناشناس حدود 12 ساعت قبل گفت: اصلا بعضی ذاتا فضولا. ...
 • .: محسن کرمی حدود 13 ساعت قبل گفت: فزول باشی جان! مگه ...