امروز: سه شنبه 29 مهر 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 31 شهريور 1399 - 09:18
گزارش اتحاد خبر ازمشکلات آموزش مجازی و بازگشایی مدارس در روزهای کرونایی؛

اتحادخبر: باتوجه به شیوع کرونا و اوج گرفتن آن در روزهای اخیر پیش از آغاز سال تحصیلی 1399 – 1400 موضوع بازگشایی مدارس به یکی از دغدغه اصلی برای معلمان، اولیاء و دانش آموزان تبدیل شده است. دغدغه ای که از یک سو پای جان دانش آموزان و معلمان را وسط کشانده و از سوی دیگر نبود زیرساخت های مناسب جهت برگزاری کلاس ها بصورت مجازی...

اتحاد خبر - مهشید شهنه مطلق: باتوجه به شیوع کرونا و اوج گرفتن آن در روزهای اخیر پیش از آغاز سال تحصیلی 1399 – 1400 موضوع بازگشایی مدارس به یکی از دغدغه اصلی برای معلمان، اولیاء و دانش آموزان تبدیل شده است. دغدغه ای که از یک سو پای جان دانش آموزان و معلمان را وسط کشانده و از سوی دیگر نبود زیرساخت های مناسب جهت برگزاری کلاس ها بصورت مجازی سختی تدریس و یادگیری را به همراه دارد.

 

با وجود اقدامات انجام شده از سوی دولت به منظور برگزاری کلاس های مجازی با استفاده از اپلیکیشن شاد هنوز کمبودهای زیرساختی برای تحقق این مهم در مدارس وجود دارد و در بعضی از دورس، تدریس اینترنتی جوابگو نیست و نیاز به حضور دانش آموزان در مدرسه حس می شود که بسیاری از اولیاء از حضور فرزند خود در مدرسه جلوگیری بعمل می آورند، از این رو خبرنگار اتحاد خبر جهت بررسی بیشتر این موضوعات، گفتگوهایی را با مدیر، معلم و اولیاء دانش آموزان انجام داده که در ادامه می خوانید.

 


یکی از بانوان آموزگار که در پایه سوم تدریس می کند، ضمن ابراز نارضایتی از شرایط کنونی آموزش می گوید: آموزش غیرحضوری باعث ایجاد مشکلات زیادی برای معلم، دانش آموز و اولیا می شود و همچنین سرعت یادگیری را کاهش می دهد.


این آموزگار برازجانی ادامه می دهد: هیچ امکاناتی از جمله گوشی و امکانات اولیه تدریس برای ضبط فیلم‌ های آموزشی در اختیار معلم‌ ها قرار نگرفته است.
او با اشاره به مشکلات موجود در زمینه اینترنت و گوشی، اضافه کرد: من به عنوان یک معلم در تهیه گوشی و اینترنت با مشکلاتی مواجه شدم. اما این مشکل زمانی دو چندان می شود که بخش قابل توجهی از خانواده ها نیز امکان تهیه گوشی و همچنین اینترنت برای دانش آموز خود ندارند.


معلم دیگری که در پایه دوم آموزش می دهد و بسیار از وضع تدریس از طریق فضای مجازی گله مند است، می گوید: استفاده از اپلیکیشن شاد برنامه مناسبی برای یادگیری دروس نیست. از این رو به دانش آموزان گفته ایم که سه روز در هفته را به مدرسه بیایند.

 


او در ادامه می افزاید: اولیا اطمینان نمی کنند که فرزندانشان را در این ایام خطرناک کرونایی در محیط های این چنینی بفرستند و سلامتی فرزندشان برای آنهه در اولویت قرار دارد.


"به اولیا گفته ام حداکثر تا پایان مهر ماه فرصت دارید در اپلیکیشن شاد عضو شوید" این را آموزگار جوان برازجانی که در مدرسه دولتی تدریس می کند، می گوید و ادامه می دهد: از ۳۵ دانش آموزی که دارم، شش نفر از آنها موفق به عضویت در برنامه شاد شده اند. مابقی دانش آموزان  به دلیل شرایط اقتصادی نتوانسته اند گوشی برای فرزندشان تهیه کنند.

 


یکی از معلم های مدرسه غیرانتفاعی در برازجان از مشکلات فضای مجازی و برنامه شاد می گوید: سرعت اینترنت برای تدریس آنلاین بسیار ضعیف است و انتظار می رفت حداقل تبلت تحصیلی و اینترنت با سرعت بالا در اختیار دانش آموزان قرار دهند تا دچار این همه ناهماهنگی نشویم.


او ادامه می دهد: دانش آموزان هر پایه را برای حضور در مدرسه به دو گروه تقسیم کرده ایم ولی باز هم نگرانی و استرس ابتلا به کرونا با ما همراه است.


این بانوی ۲۶ ساله می افزاید: آموزش و پرورش می توانست بجای شبکه شاد که اینهمه هزینه بردار است از شبکه ملی با آموزش های فراتر و جامع تر استفاده کند. تا اینکه دانش آموزان و اولیا را به چنگ هم بیندازد.

 


به طور کلی این روند آموزشی یعنی استفاده از فضای مجازی و اپلیکیشن شاد اصلا جایگزین مناسبی برای تدریس حضوری نیست.


سرعت پایین اینترنت، عدم دستیابی همگانی به تجهیزات و ابزار فضای مجازی و عدم آموزش لازم معلمان و دانش‌ آموزان برای فعالیت در این عرصه مشکلاتی را برای تدریس به وجود آورده است و موجب نارضایتی شدید معلمان در تمام استان ها و شهرها شده است.


تا آنجا که معلمان پایه های اول تا ششم ابتدایی که معتقدند آموزش صرفا مجازی کافی نیست، گلایه از تکرار تدریس دارند. آنها می گویند: هر کلاس را به دو یا سه دسته تقسیم کرده اند که هر دسته در یک روز جداگانه به مدرسه می آیند و یک درس را دوبار باید تدریس کنند از طرفی برای دانش آموزانی که میل به حضور در مدرسه را ندارند هم باید برای بار سوم، همان درس را بصورت مجازی تدریس کنند و این شیوه از تدریس باعث می شود که کتب درسی تا پایان سال به صورت کامل تدریس نشود.

 


بعضی از معلمان به عدم انجام تکالیف توسط دانش آموزان اشاره می کنند و می گویند: خیلی از اولیاء بجای فرزندانشان مشق می نویسند و تکالیف آنها را انجام می دهند که این کار ضربه بزرگی به فرزندانشان است.


در آخر جالب است بدانید غلامرضا کریمی رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش چندی پیش در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره کرونا و آموزش اظهار کرد: از ۱۹۱ کشور دنیا بیشتر از ۸۰ کشور نتوانسته‌ اند مدارس را بازگشایی کنند. برخی کشورها آموزش‌ های تلویزیونی را ادامه دادند، برخی کشور ها مانند ژاپن، روسیه، آمریکا و کره جنوبی که از قبل پلتفرم‌ های مجازی برای این کار طراحی کرده بودند بلافاصله آموزش‌ ها را از طریق مجازی شروع کردند.۸۰ درصد دانش آموزان استان بوشهر از اینترنت و تبلت هوشمند استفاده می کنند
معاون پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی آموزش و پرورش استان بوشهر در این خصوص در گفتگو با اتحاد خبر اظهار کرد: ۸۰ درصد دانش آموزان استان بوشهر از اینترنت و تبلت هوشمند استفاده می کنند.


عبدالرضا بندری گفت: برای دانش آموزان سیم کارت رایگان همراه با اینترنت فعال سازی شده تا خللی در آموزش آنها صورت نگیرد.
معاون پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی آموزش و پرورش استان بوشهر تصریح کرد: آموزش از راه مجازی برای سراسر کشور یکسان بوده ولی با این وجود نباید تنها به نرم افزار شاد اکتفا کرد بلکه تلاش و همت دانش آموزان نیز در بحث یادگیری آنها حائز اهمیت زیادی است.


وی تاکید کرد: با توجه به قولی که استاندار بوشهر برای خرید تبلت تحصیلی جهت آموزش در فضای شاد داده، در این زمینه پیگیری ‌های لازم در دست اقدام است تا شرایط برای برخورداری دانش آموزان کم بضاعت از ابزار آموزشی مورد نیاز فراهم شود.

کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/06/31 - 13:19
0
1
تصمیمات خلق الساعه وزارت آموزش و پرورش وعدم مسئولیت پذیری وزیر و سایر مسئولان وزارت باعث سردرگمی معلمان و دانش آموزان شده‌، بطوریکه این وضعیت موجب فشار و استرس هم به معلم که هیچ پشت وپناهی ندارد و هم به والدین محترم شده است. در واقع آقایان مسئولیت بازگشایی و عدم بازگشایی مدارس را به معلمان وخانواده ها سخاوتمندانه واگذار کرده اند تا خود با وجدان راحت به سایر مسئولیت های!!!!!! خود بپردازند.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • سه قطعه كوتاه هارمونيك به بهانه پرواز استاد شجريان
 • یک بوشهری عضو هیأت مدیره هولدینگ شرکت سرمایه گذاری سازمان تأمین اجتماعی کشور شد
 • استارت طرح آوای ورزش در همسایگی در شهر برازجان / تصاویر
 • تکواندو مصداق احترام، شرافت، سرسختی و شکست ناپذیری ست
 • نوبت دهی شماره‌گذاری و تعویض پلاک خودرو در بوشهر اینترنتی شد
 • گزارش تصویری/ به وقت برداشت از نخل‌ های سروقامت دشتستان
 • قطع شدن دست در آتش باران عراقی‌ ها / از جنگیدن برای وطنم پشیمان نیستم / دزدی، فساد و اختلاس خون شهدا را پایمال می کند
 • شانس حتی خوب مُردن هم گذشت
 • میدان شهید سپهبد قاسم سلیمانی در اهرم افتتاح شد / تصاویر
 • بازگشت محدودیت‌هایی کرونایی به مناطق قرمز استان
 • جنگ خانمان سوز است و مخالف آن هستم/ اکثر جراحت رزمندگان برخورد ترکش بود/ خاطره ای جالب ولی نادر
 • کاهش ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر/ سرگردانی داوطلبان بومی
 • نمایشگاه خودرو‌های کلاسیک - شیراز
 • عملیات اجرایی پروژه بوستان روستای قلعه سفید دشتستان آغاز شد/ تصاویر
 • معرفی مداحان برازجانی(5)