امروز: يکشنبه 06 مهر 1399
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 07 شهريور 1399 - 09:37

اتحاد خبر _ جاويد مظاهري :با پيدايش انسان بر روي كره ي زمين ، فعاليت هاي متنوع انساني نيز آغاز گرديد . كشاورزي ، دامداري ، شكار و ساير فعل و انفعالات بشر در تلاش براي بقاء ، روز به روز دايره ي وسيع تري به خود گرفتند و انسان اوليه را بر آن داشتند تا به حوزه هاي ديگر زندگي خود نيز توجه كند .

انسان و ايمني

جاويد مظاهري

با پيدايش انسان بر روي كره ي زمين ، فعاليت هاي متنوع انساني نيز آغاز گرديد. كشاورزي، دامداري ، شكار و ساير فعل و انفعالات بشر در تلاش براي بقاء ، روز به روز دايره ي وسيع تري به خود گرفتند و انسان اوليه را بر آن داشتند تا به حوزه هاي ديگر زندگي خود نيز توجه كند . اگر هنگام كشاورزي مورد اصابت صاعقه اي شديد قرار مي گرفت ، اگر به وقت شكار ، حيواني جسور و تنومند قصد جان او را مي كرد ، اگر در زمان دامداري و چراي گله در دره يا پرتگاهي سقوط مي كرد ، و يا اگر هنگام استراحت در زير سايه ي صخره اي ترك خورده ، بيم آسيب او مي رفت ، مي بايست پيش از آن كه به چنين بلايايي گرفتار آيد ، براي آنها چاره انديشي كند . به همين دليل بود كه در زمان هايي كه ابرهاي متراكمي آسمان را دربرمي گرفتند و امكان بروز سيل يا هر بلاي ويرانگر ديگري احساس مي شد ، انسان اوليه از غار خود خارج نمي گرديد . به وقت شكار حتما نيزه اي براي دفاع و ضماد و مرهمي براي درمان جراحت احتمالي اش با خود همراه مي برد . براي گله هايش به دنبال بهترين و ايمن ترين چراگاه ها مي گشت تا خود و دارايي اش در تاريكي شبي مخوف در قعر دره اي سقوط نكنند. از سويي ديگر با انتخاب بهترين و ايمن ترين غارها مي كوشيد تا خود و خانواده اش را در برابر حوادث و رخدادهاي پيش رو محافظت كند.
شايد از همين زمان بود كه عنصري به نام "ايمني" در زندگي انسان پديدار شد و ناخواسته داراي چنان ارزش و اهميتي شد كه تمامي زواياي زندگي او را تحت الشعاع خود قرار داد . بعدها و با گذر زمان نقش اين عنصر حياتي چنان پررنگ و فربه گرديد كه بعنوان بخش لاينفكي از تمامي فعاليت هاي انسان، همواره و در همه جا او را همراهي نموده و مي نمايد.
با وسيع تر شدن دايره ي فعاليت هاي انسان و صنعتي شدن زندگي وي، نقش ايمني از گذشته ها بسيار مهم تر و ارزشمندتر گرديد. اگر انسان اوليه صرفا خود را در مقابل بلاياي طبيعي محافظت مي كرد، اينك و با ورود "ماشين" به زندگي انسان عصر صنعت و تكنولوژي ، مي بايست خود را از آسيب هاي صنعتي و ماشيني نيز در امان مي داشت. به همين دليل بود كه عنصر "ايمني" نقشي به مراتب پررنگ تر و جذابيتي حياتبخش تر به خود گرفت. نقشي آنچنان اثربخش و خيره كننده كه با تلفيق با "بهداشت" و "محيط زندگي" و تشكيل واژه ي پراهميتي به نام HSE توانسته است يكي از اركان اساسي هر سازمان صنعتي را به خود اختصاص دهد. بهداشت ، ايمني و محيط زيست در كنار همديگر ، نوعي واكسيناسيون تكنولوژيكي و صنعتي به شمار مي آيند كه پيش از بروز هر حادثه اي مي توانند "منابع انساني" آن سازمان را كه مهمترين منابع و دارايي هاي آن به شمار مي روند ، از گزند آسيب هاي احتمالي مصون دارند. شايد تلاش هاي متوليان اين حوزه چندان ديده نشده و به چشم نيايد اما يقينا انسان معاصر بخش عمده اي از تداوم حيات خود را مديون همين عنصر زندگي بخش است.  


سرپرست HSE  پالايشگاه هشتم مجتمع گاز پارس جنوبيکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/06/07 - 19:07
0
0
درود بر مهندس مظاهري كه در منطقه خيلي به درد هم استاني ها مي خورد
1399/06/07 - 12:40
0
0
احسنت بر مهندس عزیز و پرتلاش مجتمع.
1399/06/07 - 11:47
0
0
درود
بسیار عالی 👌
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها