امروز: شنبه 05 مهر 1399
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 18 مرداد 1399 - 13:00
به مناسبت 17 مرداد؛

اتحاد خبر- اکبر صابری: برای مبارزه با فساد، خبرنگار باید هم دسترسی لازم به اطلاعات داشته باشد و هم از امنیت و حمایت برخوردار باشد. با شعار مبارزه با فساد و احضار و محاکمه چند خرده فاسد مشکل فساد از این مملکت رخت برنمی بندد. برای تکریم خبرنگار، به جای کارت هدیه، به او آزادی عمل، پاسخگویی و دسترسی به اطلاعاتی که لازمه کار اوست هدیه دهید... 

تکریم خبرنگار

 

اکبر صابری:

هفدهم مرداد سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی روز خبرنگار نامیده شده است. یاد آن شهید جاوید را گرامی داشته و این روز را به همکاران رسانه ای خود تبریک عرض می نمایم.

کار خبرنگاری از مشاغل سخت و بسیار حرفه ای است که نه شب و روز می شناسد و نه ساعت و وقت معینی دارد. سرعت و دقتی بسیار لازم دارد تا خبر شرایط یک خبر حرفه ای را داشته باشد. به همین دلیل نمی توان گفت همه خبرنگاران کشور و از جمله استان ما بوشهر خبرنگارانی حرفه ای و تمام عیار هستند. اما می توان ادعا کرد طی این سالها خبرنگاران استان بوشهر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند و تعداد حرفه ای ها بیشتر شده و غیرحرفه ای ها هم برای بهتر شدن در حال تلاش و آموزش هستند. خبرنگاران استان چه آنها که حرفه ای هستند و چه آنها که آماتور و در ابتدای راهند همه تلاش دارند صدای مردم باشند ونوری را به زوایای تاریک جامعه خود بتابانند تا مسئولان را متوجه کم و کاستی ها و مشکلات نمایند.  

با همه این شرحی که گذشت، متاسفانه جامعه مطبوعات و رسانه های کشور از چالش ها و مشکلات بسیاری رنج می برد. خبرنگاران به عنوان یکی از عناصر اصلی این جامعه بزرگ دردها و رنج های بی شماری دارند. از مشکلاتی که برای کار حرفه ای خود دارد تا مشکلات مالی و معیشتی. از محدودیت های قانونی تا گوش های ناشنوای برخی مسئولان. از پاسخگو نبودن تعداد قابل توجهی از مسئولان تا مشکلاتی که برای تهیه یک خبر یا گزارش ساده دارند.

از وابسته بودن مطبوعات به یارانه یا آگهی های دولتی که مهترین چالش مطبوعات ایران و استان بوشهر است که قدرت نقادی آنها را به شدت کاهش داده است؛ تا مشکلات مالی و حقوق پایین خبرنگاران و عوامل نشریات چالش دیگری است که انگیزه فعالان در این حوزه را کاهش داده است.

متاسفانه در این شرایط و سالهای سختی که بر مردم می گذرد فرهنگ و رسانه هیچ وقت اولویت دولت نیز نبوده است. گرچه نمی توان از مختصر حمایتی که در دولت تدبیر و امید به رسانه ها شده چشم پوشید اما این حمایت آنقدر کم و ناچیز بوده که نتوانسته پای لنگ رکن چهارم دموکراسی را از گِل درآورد.

با آزادی بیان و قلم مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی و مطالباتی که در این حوزه از انقلاب اسلامی انتظار می رفت متاسفانه فاصله وجود دارد. مطبوعات محدودیت های قانونی و حتی غیرقانونی و سلیقه ای زیادی دارند که کار را برای آنها که می خواهند مستقل و روشنگرانه بنویسند سخت کرده است. بسیاری از روزنامه نگاران و خبرنگاران از خودسانسوری رنج می برند و نتوانسته اند زبان گویای مردم باشند.

برای داشتنی کشوری آزاد و آباد باید به خبرنگاران و اهل قلم میدان و فرصت بیشتری داد. برای مبارزه با فساد، خبرنگار باید هم دسترسی لازم به اطلاعات داشته باشد و هم از امنیت و حمایت برخوردار باشد تا جامعه و حکومت و حاکمان از سلامت بیشتر برخوردار شوند. با شعار مبارزه با فساد و احضار و محاکمه چند خرده فاسد مشکل فساد از این مملکت رخت برنمی بندد.

برای تکریم و پاسداشت مقام خبرنگار، به جای کارت هدیه، به او آزادی عمل، پاسخگویی و دسترسی به اطلاعاتی که لازمه کار اوست هدیه دهید.  

در پایان مجددا روز خبرنگار را به همکاران رسانه ای خودم تبریک عرض می کنم و برای یکسال زحمت خالصانه و مجدانه به آنها خسته نباشید و خدا قوت عرض می نمایم. 

 

مدیر مسئول هفته نامه اتحاد جنوب

و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/05/19 - 00:22
0
3
روز خبرنگار گرامی باد, خداوند به انسان زبان داد که حرف بزند, که متاسفانه از ترس، زبان به حرکت در نمی اید و انهایی که زبان مدح و ستایش باز می کنند , دارند خیلی خوب می خورند و خیلی خوب سوارند, و خیلی خوب تفریح می کنند , خداوند به انسان دست داد ,به قلم سوگند یاد کرد , دست از ترس توان قلم زدن ندارد , قیس بن مسهرها زبانشان بریده شد
1399/05/18 - 14:07
1
2
درود بر حاجی عزیز
حق نوشتید 👌👌👌
1399/05/18 - 13:48
1
2
قلمتان مانا جناب صابری عزیز، حرف دل ما خبرنگارا را زدی، احسنت به نکته های عالی که اشاره فرمودید، هفته خبرنگار میشه، مسئولین از خبرنگاران میخواهند قدردانی کنند، ولی باز هم به اسم ما به کام آنها تمام میشود، به بهانه تجلیل از ما نشست خبری برگزار می کنند و باز از خود می گویند.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها