امروز: يکشنبه 06 مهر 1399
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 16 مرداد 1399 - 08:38

اتحادخبر:  با آغاز فصل صید میگو، شناورهای صیادی از جمله لنج‌ها و قایق‌های استان بوشهر به‌همراه بیش از ۸ هزار ملوان و خدمه، فعالیت و تلاش خود را در ۳۵ صیدگاه میگوی خلیج فارس آغاز کردند.

اتحادخبر:  با آغاز فصل صید میگو، شناورهای صیادی از جمله لنج‌ها و قایق‌های استان بوشهر به‌همراه بیش از ۸ هزار ملوان و خدمه، فعالیت و تلاش خود را در ۳۵ صیدگاه میگوی خلیج فارس آغاز کردند.

فعالیت 8000 صیاد میگو در آبهای خلیج فارس آغاز شد/ ممنوعیت صید "ترال" برای کشتی‌ها

به گزارش تسنیم، صید آبزیان یکی از راههای امرار معاش ساحل‌نشینان استان بوشهر است که در این راستا صید میگو از جایگاه ویژه‌ای برای صیادان این استان برخوردار است.

 

930 کیلومتر مرزدریایی خلیج فارس با استان بوشهر، ظرفیت مهمی در صید آبزیان فراهم کرده که به گفته سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر سالانه افزون بر 60 هزار تن انواع آبزیان در آبهای استان بوشهر صید و وارد بازار می‌شود.

 

رضا جعفر ابراهیمی با بیان اینکه "صیدگاه‌های آبزیان در استان بوشهر به سبب صید به روش غیرمجاز در طول سال صدمات فراوانی دیده است" اظهار داشت: لنج‌ها و قایق‌های صیادی استان بوشهر با صدور مجوز، برای صید آبزیان راهی دریا می‌شوند اما برخی از شناورهای بی‌هویت اقدام به صید غیرمجاز می‌کنند که توسط یگان حفاظت شیلات با همکاری دیگر نهادها و ارگان‌های دریایی شناسایی و توقیف می‌شوند.

 

وی صید ترال یا کف‌روب را روش صید میگو و آبزیان کف‌زی دانست و بیان کرد: این نوع روش صید ممنوع و منسوخ شده است و تنها در زمان آزادسازی صید میگو، صاحبان شناورها به همراه خدمه با دریافت مجوز می‌توانند اقدام به صید این آبزی کنند.

 

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر با بیان اینکه "صید ترال برای کشتی‌ها در زمان آزادسازی صید میگو ممنوع است" خاطر نشان کرد: صید میگو تنها برای قایق‌ها و لنج‌های صیادی در مدت معینی که پژوهشکده میگو اعلام می‌کند آزاد است و پس از آن صید میگو  تخلف محسوب می‌شود چراکه صید ترال به ذخایر آبزیان خسارت جبران ناپذیری وارد می‌کند.

 

ابراهیمی با بیان اینکه "صید میگو برای قایق‌ها و لنج‌های صیادی در آبهای خلیج فارس آزاد اعلام شده" تصریح کرد: پس از گشت‌های تحقیقاتی پژوهشکده میگو، نتایج آن در کمیته مدیریت صید استان بررسی شد و زمان صید میگو برای قایق‌ها از 13 مرداد و برای لنج‌ها از 15 مرداد ماه تعیین شده است.

 

وی با بیان اینکه "مجوز صید میگو برای قایق‌ها 24 ساعته است" گفت: قایق‌های صیادی تا زمان اعلام ممنوعیت صید هر روز با دریافت مجوز می‌توانند اقدام به صید میگو در زیستگاه‌های تعیین شده در خلیج فارس کنند که مجوز این شناورها 24 ساعته تعیین شده است.

 

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهربا اشاره به آزادسازی صید میگو از 15 مرداد ماه برای لتج‌های صیادی خاطرنشان کرد: لنج‌های صیادی استان بوشهر از امروز برای صید میگو راهی دریا شدند که مدت زمان مجوز صید این شناورها بین 4 روز تا 7 روز تعیین شده است.

 

ابراهیمی با بیان اینکه "شناورها پس از مدت تعیین شده به اسکله‌ها برای تخلیه صید برمی‌گردند" گفت: مجدا برای این شناورها مجوز صادر می‌شود و تا زمان اعلام ممنوعیت،  صید میگو در آبهای استان بوشهر ادامه دارد.

 

وی، با اشاره به وضعیت صید و ذخیره زیستگاه‌های میگو تصریح کرد: بر اساس تحقیقات پژوهشکده میگو امسال وضعیت ذخایر این آبزیان بهتر از سال قبل است که امید می‌رود صیادان با دست پر از سفر صید میگو برگردند.

 

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر تعداد صیدگاه‌های آبزیان استان را بیش از 35 صیدگاه دانست و افزود: بر اساس ارزیابی‌های انجام شد از سفر صید قایق‌های صیادی استان بوشهر که روز گذشته برگشته‌اند در برخی صیدگاه‌ها ذخایر مطلوب بوده است.

 

ابراهیمی با بیان اینکه قایق‌های صیادی در مسیر دریایی تنگستان تا دیر وضعیت صید میگو را خوب اعلام کردند گفت: این صیادان اعلام کردند که در سفر 24 ساعت در صید میگو هر قایق بین 20 تا 100 کیلوگرم میگو صید کرده‌اند که بیشترین میگو در  منطقه تنگستان و دیر صید شده است.

وی با بیان اینکه وزش باد شمال مانع از فعالیت صیادی برای قایق‌ها می‌شود تصریح کرد: روز گذشته وزش باد سبب شد قایق‌های صیادی در منطقه بوشهر صید میگوی آنها کمتر از دیگر نقاط شود و هر قایق بین 10 تا 15 کیلوگرم میگوی سرتیز صید کرده است.

 

بر اساس اعلام پژوهشکده میگوی کشور، صیادان استان بوشهر  سال قبل در زمان آزاد سازی صید میگو از 30 تیرماه تا 12 شهریور یک‌‌هزار و 250 تن میگو صید کردند که پیش بینی می‌شود امسال صیادان در آب‌های ساحلی استان بوشهر 1500 تن میگو صید کنند.

 

بر پایه این گزارش  با آغاز فصل صید میگو شناورهای صیادی استان بوشهر به همراه بیش از 8 هزار ملوان تلاش صیادی خود را برای صید میگو در   35 صیدگاه میگوی خلیج فارس آغاز کردند.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها