امروز: شنبه 05 مهر 1399
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 14 مرداد 1399 - 11:00
اختصاصی صفحه ادبیات داستانی اتحادخبر (روات)

اتحادخبر-مهدی بردبار:رمانِ مزرعه ی حیوانات با عنوانِ اصلی(Animal Farm) اثرِ به‌ یادماندنی از جورج اورول است که به شکل خاص بر مبنای انقلاب روسیه در سال(۱۹۱۷) نوشته شده است. براساس این کتاب یک فیلم انیمیشن بریتانیایی در سال(۱۹۵۴) میلادی به کارگردانی (John Halas و Joy Batchelor) ساخته شده است.جورج اورول نام مستعار "اریک آرتور بلر"...

خلاصه ی رمانِ "قلعه حیوانات" نوشته ی "جورج اورول"

مهدی بردبار:

رمانِ مزرعه ی حیوانات با عنوانِ اصلی(Animal Farm) اثرِ به‌ یادماندنی از جورج اورول است که به شکل خاص بر مبنای انقلاب روسیه در سال(۱۹۱۷) نوشته شده است. براساس این کتاب یک فیلم انیمیشن بریتانیایی در سال(۱۹۵۴) میلادی به کارگردانی (John Halas و Joy Batchelor) ساخته شده است.
جورج اورول نام مستعار "اریک آرتور بلر"است. نویسنده‌ای که دو کتابش"قلعه حیوانات و ۱۹۸۴"با هم از دو کتاب از هر نویسنده ی قرن بیستمی ‌ای بیشتر فروش داشته است.

خلاصه ی رمان مزرعه حیوانات


داستان با خوابِ"میجر" پیر شروع می‌شود.خوابی که در آن همه ی حیوانات بدون سلطه و تسلّط و زورگویی انسان‌ها به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی می‌کنند. بعد از آن در یک گردهمایی میجر به حیوانات دیگر می‌گوید که؛ آن ها باید برای رسیدن به چنین بهشتی کار کنند و زحمت بکشند.حیوانات با شوق شدید از رویای میجر استقبال می‌کنند اما میجر سه شب بعد از این گردهمایی می‌میرد.
بعد از مرگ میجر سه خوک جوان به نام‌ های "اسنوبال"، "ناپلئون" و "اسکویلر" اصولِ اساسی میجر را در قالب فلسفه ی"حیوان دوستی" معرفی می‌کنند. این قوانین عبارتند از:

همه ی آن ها که روی دوپا راه می‌روند دشمن هستند.
همه ی آن ها که چهارپا یا بالدار هستند دوستند.
هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس را ندارد.
هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت را ندارد.
هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل را ندارد.
هیچ حیوانی حق کشتن حیوان دیگری را ندارد.
همه حیوانات با هم برابرند.

بالاخره یک نیمه شب حیوانات موفق می‌شوند که صاحب مزرعه آقای"جونز" را شکست بدهند و او را از مزرعه فراری بدهند.مزرعه ی آقای جونز به مزرعه حیوانات تبدیل می‌شود و حیوانات مزرعه خود را وقفِ به رسیدن به رویای میجر می‌کنند.


"باکسر"-اسبِ گاریچی- با اشتیاق زیاد، تمام وقت، انرژیِ خودش را پای رسیدن به رویایِ بهشت می‌گذارد و از قدرت زیادش در جهت رفاه و پیشرفت مزرعه استفاده می‌کند. باکسر عقیده ی؛ "بیش تر کار خواهم کرد." را به عنوان شعار خودش در نظر می‌گیرد.


اسنوبال به حیوانات خواندن یاد می‌دهد و ناپلئون به گروهی سگ جوان اصول"حیوان دوستی" را می‌ آموزد.وضعِ مزرعه حیوانات خوب و روبه راه است. تا وقتی که آقای جونز دوباره برای پس گرفتن مزرعه‌ اش پیدایش می‌شود.حیوانات در نبردی به نام "جنگ گاودانی" او را شکست می ‌دهند و تفنگِ جا مانده ی آقای جونز را به عنوان یادگار این نبرد برمی ‌دارند.


در ادامه داستان میانِ ناپلئون و اسنوبال بر سر آینده مزرعه اختلاف به وجود می‌آید و این دو بر سرِ قدرت با همدیگر وارد رقابت سخت و تنگاتنگی با یکدیگر می‌شوند. اسنوبال نقشه ی تأسیس یک آسیاب را می‌ریزد، اما ناپلئون با این برنامه مخالفت می‌کند و اسنوبال در یک جلسه برای رأی این طرح سخنرانیِ پُرشوری انجام می‌دهد. اما ناپلئون جواب کوتاه و مختصری به اسنوبال می‌دهد اما بعدش صدایی عجیب درمی‌آورد و نُه سگ جنگی؛ همان‌ هایی که ناپلئون آنها را آموزش داده بود، به طویله حمله می‌کنند و اسنوبال را از مزرعه فراری می‌دهند.
ناپلئون فرماندهی مزرعه حیوانات را به دست می‌ آورد و اعلام می‌کند که دیگر هیچ جلسه‌ای تشکیل نخواهد شد و از حالا به بعد خوک‌ ها تصمیم گیرنده هستند و این به نفع همه حیوانات مزرعه است.
ناپلئون سریعاً نظرش را در موردِ آسیاب تغییر می‌ دهد و با ساختِ آسیاب موافقت می‌ کند و همه حیوانات مخصوصاً باکسر همه ی توان‌ شان را پایِ کار می‌ریزند تا آسیاب تکمیل شود.
یک روز طوفانی آسیاب خراب می‌شود. انسان‌ هایِ کشاورزِ ساکنِ آن منطقه با لحنی مسخره آمیز می‌گویند:"حیوانات دیوارهایی ساخته ‌اند که مستحکم نیست، هرچند ناپلئون مدّعی است که همه چیز زیر سر اسنوبال است و او به مزرعه برگشته تا آسیاب را تخریب کند.به همین بهانه برایِ نشان دادنِ قدرت، یک پاکسازیِ بزرگ راه می‌ اندازد که طی این اتفاق حیوانات مختلفی که به عقیده ی ناپلئون در فتنه بزرگ اسنوبال دست داشتند؛ (که در اصل منظور این بوده که هر حیوانی با قدرت ناپلئون مخالف است) درجا اعدام می ‌شوند.


حیوانات گرسنه هستند، از سرما رنج می برند و بیش از حدِ توانِ خود کار می کنند و ناپلئون؛ حالا حاکم مطلق و بی چون و چرایِ مزرعه است.(باکسر شعار دیگری هم به شعارهایش اضافه می‌کند: ناپلئون همیشه درست می‌گوید.) تاریخ را تحریف می‌کند و تلاش می‌کند اسنوبال را شخصیتی منفی نشان دهد.


در طولِ داستان، رفتارِ ناپلئون کم کم بیشتر به انسان‌ها شباهت پیدا می‌کند. مثلاً در تختخواب می‌خوابد، ویسکی می‌نوشد و با کشاورزانی که در همسایگی ‌اش هستند؛ داد و ستد می‌کند. اصولِ حیوان دوستی در اصل این اعمال را قدغن کرده بود اما تبلیغات‌ چیِ ناپلئون، برای تک تکِ اقدامات ناپلئون دلایل موجهی می‌ تراشد و حیوانات را متقاعد می‌کند که ناپلئون رهبر بزرگی است و دارد اوضاع را برای همه بهتر می‌کند. آقای "فردریک"- کشاورز همسایه- ناپلئون را فریب می ‌دهد تا از او الوار بخرد و بعد به مزرعه حمله می‌کند و آسیاب را خراب می‌کند. پس از خراب شدنِ آسیاب نبردی تن به تن در می‌گیرد که در آن باکسر زخمی می‌شود.طبق گفته ی تبلیغات‌ چیِ ناپلئون، باکسر پس از منتقل شدن به بیمارستان با آرامش از این دنیا می‌ رود و در آخرین لحظاتِ زندگی شورشِ حیوانات را تحسین می‌کرده. اما واقعیت این است که ناپلئون وفادارترین و زجر کشیده ‌ترین کارگرِ خود را به یک قصاب فروخته تا با پولش بتواند ویسکی بخرد.


در ادامه ی داستان سال های زیادی سپری می‌شود و خوک ‌‌ها به انسان‌ ها شبیه می‌شوند. مثلِ آدم‌ ها راه می ‌روند و لباس می‌ پوشند.در نهایت هفت اصلِ حیوان دوستی که به "هفت فرمان" معروف است و کنار مزرعه نوشته شده، در یک اصل خلاصه می‌شود که این است: همه حیوانات برابراند اما برخی ‌ها از بقیه برابرتر هستند. ناپلئون در یک مهمانیِ شام از کشاورزی به نام آقای "پیلکیگتون" پذیرایی، و اعلام می‌کند که قصد دارد با کشاورزان متحد شود تا علیه طبقه ی کارگر چه در جامعه حیوانات و چه در جامعه انسان ‌ها قد علم کند. حیواناتی که دارند از پنجره ی خانه کشاورز به جمع بزرگان نگاه می‌کنند، دیگر نمی‌توانند بگویند که چه کسی خوک است و چه کسی انسان...کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/05/15 - 09:57
0
1
درود مهدی جان
مثل همیشه تحلیل و نگرشت عالی و پر محتوا
زنده باد
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها