امروز: يکشنبه 06 مهر 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 16 مرداد 1399 - 21:00
گفتگوی اتحاد خبر با خبرنگاران استان بوشهر به مناسبت روز خبرنگار(4)

اتحاد خبر: هفدهمین روز از ماه میانی تابستان به یاد شهید بزرگوار، محمود صارمی روز خبرنگار نامگذاری شده است. به همین مناسبت به سراغ تعدادی از خبرنگاران کوشا و فعال استان بوشهر رفتیم تا با طرح چند سئوال کوتاه ضمن گرامی داشت روز خبرنگار، قدردان زحمات آنها باشیم. گفتگوی ما را با مهرداد جشنی پور سردبیر سایت سوک و جنوب نیوز بخوانید:...

گزارش و خبر باید مشکلی را از دوش مردم بردارد/ نبود پارک مطبوعات در استان بوشهر از مشکلات اهالی رسانه است

اتحاد خبر: هفدهمین روز از ماه میانی تابستان به یاد شهید بزرگوار، محمود صارمی روز خبرنگار نامگذاری شده است. به همین مناسبت به سراغ تعدادی از خبرنگاران کوشا و فعال استان بوشهر رفتیم تا با طرح چند سئوال کوتاه ضمن گرامی داشت روز خبرنگار، قدردان زحمات آنها باشیم. گفتگوی ما را با مهرداد جشنی پور از خبرنگاران پیشکسوت و سردبیر سایت سوک و جنوب نیوز بخوانید:

 

چند وقت است خبرنگاری می کنید و تا حالا چند خبر و گزارش تهیه کردید؟

- از سال 1378 به عنوان خبرنگار فعالیت خبری را در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) دفتر بوشهر آغاز کردم و تا سال 1394 با این خبرگزاری ادامه دادم. البته با آغاز فعالیت خبرگزاری تسنیم، در سال 92 شعبه استانی این خبرگزاری را در استان بوشهر بر عهده گرفتم و به مدت چهار ماه با این خبرگزاری به عنوان اولین مدیر استانی همکار بودم که به دلایل شخصی کناره گیری کردم اما همچنان تا سال 1394 با ایرنا بودم. از سال 95 تا 97 نیز مدیر خبرگزاری فارس در استان بوشهر بودم. طی این 21 سال فعالیت حرفه ای خبرنگاری، با سایت های خبری هم همکاری داشتم به گونه ای که از سال 90 تاکنون سردبیر سایت سوک و هم زمان از سال 97 تاکنون نیز همین عنوان را در سایت جنوب نیوز دارم. این که چند خبر و گزارش تهیه کرده ام طبیعی است که نمی توانم آمار دقیقی بدهم اما هم زمانی فعالیت در خبرگزاری و سایت های استانی ، این شرایط را ایجاب می کرد که اخبار و گزارش های متعددی در طول ماه داشته باشیم به گونه ای که در خبرگزاری فارس روزانه تا 30 خبر و گزارش هم ارسال می کردیم.

 

تاثیرگذارترین خبر یا گزارشی که تا حالا آماده‌ کردید چه زمانی و در چه موردی بوده؟

- متناسب با هر رویدادی، گزارش و خبر تهیه کرده ام و برایم از این حیث که این نوع خبرها می تواند مشکلی را از دوش مردم بردارد حائز اهمیت است. از موضوع اشتغال جوانان استان در تاسیسات نفت و گاز و شرکت های بزرگ اقتصادی استان تا مشکلات صیادان، کشاورزان، شرکت های تولیدی، ضعف های فراوان در نظارت بر بازار و گرانی های بی ضابطه و حوزه بهداشت و درمان.
"بازار سياه يك تخلف پزشكي در بوشهر" ( https://www.irna.ir/news/82294926)  در 15 آبان 1395، "وضعيت صيد و صيادي در استان بوشهر مطلوب نيست" در 3 مرداد سال 1392 در خبرگزاری ایرنا( https://www.irna.ir/news/80750303 ) ،"خود تحریمی در استان بوشهر ( http://www.ettehadkhabar.ir/fa/posts/10596) در 23 اسفندماه سال 1391 در سایت اتحاد خبر، "افزایش اجاره بها به نقطه جوش رسید/ بیداد گرانی رهن و اجاره در بوشهر" (http://sook.ir/fa/news/231353) در 2 تیر 1399 در سایت سوک، درخواست اهالی محله بی سیم بوشهر از مسوولان قضایی ( https://www.irna.ir/news/83172630) در 26 دی 1397 در ایرنا، "سایه سنگین رکود در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر/ سردرگمی دولت در ایجاد اشتغال پایدار" (ttp://gamkhabar.ir/module/news/54427/) در 21 فروردین سال 1396 در خبرگزاری فارس، سهم بوشهر از بودجه 95 چه خواهد بود؟ (http://pgnews.ir/module/news/126157/) در هفتم اذر سال 1395 در سایت خلیج فارس، "در این شرایط چه کسانی سود می برند" ( https://www.irna.ir/news/82154768 ) در 29 تیر 1395 در ایرنا و "روایتی از کودتای خزنده مخملی علیه ایران اسلامی" ( http://www.jonoubnews.ir/fa/news/217362 ) در 10 فروردین سال 1396 در جنوب نیوز  از جمله بخشی از یادداشت ها و گزارش های خبری بوده که طی این سال ها با ذکر اسم کار کرده ام هر چند به اعتقاد خودم "گرگ امان مان را بریده" ( http://payameasalooye.ir/newspaper/page/1077/1/70384/0 ) در روزنامه پیام عسلویه در 26 آذر 1397 و "استان بوشهر در سال 97 با همه حواشی" ( http://www.jonoubnews.ir/fa/news/229055  ) در روز 29 اسفندماه سال 1397 از بهترین آثارم در حوزه گزارش نویسی بوده است. یکی از یادداشت های خبری ام نیز در سال 1396 ، از بین 14 هزار اثری که به دبیرخانه جشنواره ملی ابوذر در تهران ارسال شده بود توانست رتبه اول را در بخش آزاد در سطح کشور کسب کند.

 

مهمترين چالش خبرنگاری را در حال حاضر چه می دانید؟ 

- نبود پارک مطبوعات در استان بوشهر از مشکلات اهالی رسانه است و فضای مناسبی برای هم‌اندیشی اهالی رسانه در استان وجود ندارد. نداشتن امنیت شغلی، درآمد پایدار، بیمه، بازنشستگی و عدم تعریف دقیقی از نقد از دیگر چالش های موجود در حرفه خبرنگاری است. از دیگر مشکلات این حوزه ورود افراد بدون هر گونه تخصص به حرفه خبرنگاری است به گونه ای که هر فردی می تواند هر زمان اراده کند خود را خبرنگار بداند در حالی که برای ورود به هر ضغل و حرفه ای نیاز است که فرد دارای مدرکی معتبر از صنف مربوطه باشد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • عملیات نگهداری و تعمیرات در راستای صیانت از تاسیسات آبیاری ضروری است
 • پایان پُر مهر یازدهمین دوره مربیگری تئوری درجه ۳ شهرستان دشتستان/تصاویر
 • هفتمین شهید مدافع سلامت استان بوشهر آسمانی شد
 • فال روزانه ۹۹/۰۷/۰۵
 • کمبود سیلندر گاز در پایتخت انرژی بوشهری‌ها را کلافه کرد
 • ۲۴ دستگاه «بیت کوین» در دشتستان کشف شد
 • جنگ خانمان سوز است و مخالف آن هستم/ اکثر جراحت رزمندگان برخورد ترکش بود/ خاطره ای جالب ولی نادر
 • تست کرونای نماینده دشتی و تنگستان مثبت شد
 • راه‌اندازی بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر گام بلندی در پیشرفت حوزه درمان استان است
 • انتصاب و معارفه معاونین جدید شهرداری بندر بوشهر
 • افزایش حقوق تا ۹۰درصد شاغلان هم تراز
 • اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از ۴ شهریور تا ۴ مهر
 • نتایج اولیه واکسن کرونا با ۹۸درصد ایمنی
 • توزیع واکسن آنفلوانزا در شبکه بهداشت/ واکسن هنوز به داروخانه ها عرضه نشده است
 • اعضای بدن ۲ دشتستانی برای نجات ۶ بیمار اهدا شد