امروز: جمعه 17 مرداد 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 08 مرداد 1399 - 11:12
گفتگو اتحاد خبر با یک بهبود یافته کرونایی؛

اتحاد خبر: این روزهای کرونایی که می گذرد گه گاه نام عزیزانی را می شنویم که درگیر ویروس کرونا شده اند، روزهایی که نام این ویروس با قرنطینه و خانه نشینی عجین شده است، خیلی از کسانی هستند که ناخواسته به دام بیماری کرونا افتادند. اکنون با یک بهبود یافته از دام کرونا که از نزدیک این ویروس را لمس کرده و چند روزی میزبان آن بوده و سایه شومی بر سر او بوده گفتگو کرده ایم...

اتحاد خبر - مهشید شهنه مطلق: این روزهای کرونایی که می گذرد گه گاه نام عزیزانی را می شنویم که درگیر ویروس کرونا شده اند، روزهایی که نام این ویروس با قرنطینه و خانه نشینی عجین شده است.
خیلی از کسانی که ناخواسته به دام بیماری کرونا افتادند روزهای سخت و دشواری را پشت سر گذاشتند کسانی که فکر نمی کردند کرونا به سراغ آنها هم بیاید و گریبان گیرشان کند. اکنون با یک بهبود یافته از دام کرونا که از نزدیک این ویروس را لمس کرده و چند روزی میزبان آن بوده و سایه شومی بر سر او بوده گفتگو کرده ایم تا تجربیات و حال و احوال خود را برای همگان به اشتراک بگذارد.

دلخوش به اینکه در برازجان زندگی می کنم
رها یکی از بهبود یافتگان کرونا در برازجان که خود را ۲۸ ساله معرفی کرده، حال و هوای تازه از روزهای کرونایی و اطلاعات اخبار از این ویروس را اینگونه روایت می کند که اوایل دی ماه ۱۳۹۸ به دلیل مطالعه زیاد، شنیدم که بیماری ناشناخته ای به چین‌ آمده و هیچ درمانی برای آن‌ نیست و قدرت سرایت خیلی بالایی دارد، بیشتر مردم چین و شهرشان را درگیر این ویروس کرده است. به شدت می ترسیدم و دلم برای مردم چین به درد می آمد، با خود گفتم چه خوب شد که من‌ برازجان زندگی می کنم. شاید زمانی که در حال خواندن این خبر بودم هیچوقت به ذهنم نمی رسید که ممکن است خودم روزی درگیر این بیماری شوم.

نزدن ماسک، عامل اصلی ابتلا به کرونا
علت ابتلایش به ویروس کرونا را دو هفته استفاده نکردن از ماسک عنوان می کند و می گوید: تا یک مدت خیلی خوب رعایت می کردم، ماسک می زدم‌ و مرتب دست هایم را ضدعفونی می کردم، اصلا جایی نمی رفتم ولی بدلیل رژیم های غذایی سیستم ایمنی بدنم ضعیف شد و در همان دوره از ماسک زدن‌ و اینهمه اصول بهداشتی را رعایت کردن خیلی خسته شده بودم و حدود دو هفته از ماسک استفاده نکردم. جای خاصی هم‌ نرفتم، شاید از محل کارم به خانه یا از خانه به محل کار، بالاخره آدم هایی بودند که با آنها برخورد داشتم.همه چیز با یک سوزش ته گلو و سردرد شروع شد
او ادامه می دهد: این علائم شاید مثل سرماخوردگی همیشگی ام شروع شد. اول با سوزش ته گلو و سردرد شروع و بعد بی حالی. معمولا اینجور مواقع قبل از سرماخوردگی همین‌ علائم را داشتم ولی اصلا به این فکر نکردم که ممکن است کرونا باشد. تا اینکه بعد از سه روز واقعا حالم بدتر، بی حالیم بیشتر شد و بدن درد خیلی شدید گرفتم به طوری که درد تک تک استخوان های بدنم را احساس می کردم یعنی شب تا صبح اصلا خواب نداشتم. به دلیل اینکه پدر و مادرم دیابتی هستند و پدرم عمل قلب باز انجام داده می ترسیدم که نکند واقعا کرونا باشد و ناخواسته به آنها انتقال دهم.

حتی اوایل که این علائم را داشتم، به خواهر و برادرهایم می گفتم که من همچین علائم هایی را دارم و آنها با خنده به من می گفتند نه تو چیزیت نیست و مثل همیشه نهایتا یک سرماخوردگی ساده داری حتی آنها هم باور نمی کردند. مادرم هنوز باوز نمی کند که من کرونا داشتم و الان حالم خوب شده است.

تست اولیه ام مشکوک به کرونا بود
او روزهای قبل از تست آزمایش خون برای تشخیص کرونا را اینگونه شرح می دهد: به دکتر جعفری پزشک عمومی مراجعه کردم و با تشخیص او آزمایش خون اولیه را دادم که متاسفانه جوابش مشکوک بود، به همین دلیل نامه ای به من داده شد و در پایگاه ولیعصر که آن موقع تست می گرفتند، رفتم و تست حلق و بینی دادم.

فکر می کردم حالم خوب است اما کرونا داشتم
این بانوی ۲۸ ساله اولین اقدامات بعد از مشکوک بودن جواب اولیه آزمایش خون را جدا کردن وسایل و اتاقش را عنوان می کند و می گوید: در این مدت چون فکر می کردم که مشکوک به کرونا هستم از همان اول اتاقم را از سایر افراد خانواده جدا کردم. سعی کردم حتی ظرف غذا، کیسه زباله و خیلی چیزها را جدا کنم چون آن موقع هنوز نمی دانستم کرونا دارم.
به آنهایی که در ارتباط بودم گفتم و سریع اطلاع‌رسانی کردم که اگر آنها هم همچین علائمی را دارند مراقب باشند ولی متاسفانه بعد از ۶ روز جواب تست حلق و بینی که در پایگاه ولیعصر دادم نتیجه‌اش آمد، یادم است زمانی که نتیجه تستم آمد به نسبت حالم خوب بود و می گفتم که من کرونا ندارم و یک آنفولانزای ساده بوده ولی متاسفانه با من تماس گرفتند و گفتند که جواب تست کرونای شما مثبت است.


روحیه خودم را نباختم
از او می پرسم: زمانی که متوجه شدید به کرونا مبتلا هستید چه حس و حالی داشتید؟ می گوید: در زندگی خیلی دختر مثبت اندیشی هستم به همین دلیل اصلاً به این فکر نکردم که دچار بیماری شدم که دارو و درمان ندارد و از دست هیچکس کاری بر نمی آید. سعی کردم مراقبت و استراحت بیشتری کنم همچنین تاکیدم بر استفاده از تغذیه سالم و مقوی بود.

رها از تاثیر خیلی زیاد حفظ روحیه در شرایط درگیری اش با کرونا می گوید: چیزی که به من کمک کرد تا با وجود مشکلات و سختی ها و بیماری خیلی زود به سلامتی نزدیک شوم حفظ روحیه بود. واقعا در این شرایط حتی یک بار هم ناامید نشدم. روحیه بالایی که داشتم به نظر خودم باعث گذر از این بیماری شد.

خانواده ام در طول دوره درمان همراهم بودند
او ماجرای مراقبتش در طول دوره درمانش را اینگونه شرح می دهد: خانواده‌ام واقعاً همه جوره با من بودند و اعضای خانواده هر متخصص و دکتری را که می شناختند با آن تماس می‌گرفتند و سعی می کردند خیلی خوب به من برسند.
در این مدت خواهرم خیلی از من مراقبت می‌کرد و هوایم را داشت. به دلیل اینکه پدر و مادرم بیماری قند خون دارند نذاشتم بهم نزدیک شوند. ظرف غذای من را در پادری اتاق می گذاشتند که حتی با هم برخورد نداشته باشیم و کلاً در ظرف یکبار مصرف غذا می خوردم.

و همچنین می گوید: در این مدت هنگامی که می خواستم دست و صورتم را بشویم به شدت با الکل، وایتکس و آب ضدعفونی انجام می کردم. هر چند وقت یکبار پنجره را باز می‌گذاشتم تا هوا تازه شود.

عامل انتقال کرونا به هیچکس نبودم
می پرسم بیماری تان را به کسی انتقال دادید؟ می گوید: خدا را شکر می کنم که بیماری را به هیچکس انتقال ندادم آنقدر مراقبت کردم که هیچ کدام از اعضای خانواده و همچنین همکارانم به کرونا مبتلا نشدند. نزدیکترین افراد کنار من که خانواده‌ام بودند حتی یک عطسه ساده هم نکردند.

کرونا گرچه برایم خفیف بود اما مرگ را با چشمم دیدم
رها از روند درگیری بیماری با بدنش می گوید: خداروشکر بیماری به صورت خفیف بود، فقط همان چند روز اول که بدن درد و تپش قلب شدید داشتم خیلی اذیت شدم چون روی تنفسم تاثیر گذاشت و به سختی نفس می کشیدم. ولی سه شب مرگ را به چشم خودم دیدم. حتی به تمامی دکترهای قلب برازجان مراجعه کردم اما به بهانه های مختلف من را پذیرش نکردند.

قرنطینه خانگی، بهترین راه درمان
از او درباره مراجعه به بیمارستان در طول دوره درمانش می پرسم، پاسخ می دهد: اصلا به بیمارستان مراجعه نکردم و فقط در قرنطینه خانگی بودم به این دلیل که محیط بیمارستان آلوده است و فکر می‌کردم بیماریم آنقدر حاد نیست که به بیمارستان مراجعه کنم. و اعلام می‌شد که به بیمارستان‌ها مراجعه نکنید پس ترجیح دادم بیمارستان برای بیماران حادتری باشد.

و همچنین می گوید: از مرکز بهداشت که با من تماس می گرفتند، می‌پرسیدند که چه تغذیه ای مصرف می‌کنم و احوالم را جویا می شدند. واقعا هم از دست آنها هیچ کاری بر نمیاد و بیشتر این پرسش‌ها و پاسخ‌ها برای این بود که بدانند چه کارهایی انجام داده ام که حالم رو به بهبود است تا این روشها را به بیماران حادتر از من انتقال دهند.


بیماری کرونا یک روزه درمان نمی شود
رها طول دوره درمانش و عوارض بیماری را اینگونه شرح می دهد: بعد از ۲۱ روز قرنطینه خانگی تست دادم و جواب تستم منفی شد.
برای مدتی حس بویایی ام را از دست دادم و به طور کامل بر نگشته یعنی حس بویاییم ضعیف شده ولی صحیح و سالم هستم خدا را شکر.

ماسکم را حتی برای یک دقیقه در نمی آورم
از او می پرسم: در حال حاضر چه کار هایی انجام می دهید که به این ویروس مبتلا نشوید؟ می گوید: دیگر اشتباه قبل را تکرار نمی‌کنم و حتماً ماسک می‌زنم و ماسکم را حتی برای یک دقیقه در نمی آورم چون برایم تجربه شد. دو هفته ای که ماسک نزدم و این دو هفته باعث شد کرونا بگیرم و به خاطر همین تا زمانی که کرونا هست ماسک میزنم، هر خریدی که وارد خانه مان می شود را با مواد ضدعفونی شستشو می دهم، محیط خانه را همچنان ضدعفونی می‌کنم و تهویه هوا را انجام می دهم، بیرون که هستم اگر دست به چیزی بزنم بلافاصله دستم را ضدعفونی می کنم و بعد می شویم درکل سعی می کنم که پروتکل های بهداشت را رعایت کنم.

کرونا با کسی شوخی ندارد
توصیه تان به افرادی که کرونا گرفتند و افرادی که کرونا نگرفتند چیست؟

از آنهایی که کرونا گرفتند خواهش می کنم روحیه شان را حفظ کنند چون این بیماری جنبه روانی دارد و هر چه کمتر به آن فکر کنند زودتر حالشان خوب می‌ شود. زمانی که کرونا گرفتم به این فکر می کردم که یک دوره استراحت می کنم حالم خوب می‌شود و به زندگی عادی بر می گردم اصلاً به این فکر نکردم که کرونا دارم و هیچ درمانی ندارد و ممکن است حتی بمیرم. افراد کرونایی باید بیشتر روی تغذیه شان خوب کار کنند و ویتامین c بسیار مصرف کنند. تغذیه تاثیر زیادی روی روند بهبودی بیماران و طول درمان آنها دارد.


این بیماری جدی است و با هیچ کس شوخی ندارد مردم فکر نکنند کرونا برای دیگران است چون تا زمانی که جدی گرفته نشود، رعایت مردم هم کمتر است پس آن را جدی بگیرند و رعایت کنند. باید از تجمع پرهیز کنند و بهترین کار این است که در منزل بمانند تا اگر کسی درگیر بیماری است و خبر ندارد باعث شیوع بیشتر این بیماری نشود.

پیاز و لیمو که سرشار از ویتامین c هست همیشه با غذایشان مصرف کنند. همچنین مایعات و آب زیاد مصرف کنند و فراموش نکنند که آب خنک گلو را تحریک می کند.

و اما افرادی که هنوز گرونا نگرفتند، از آنها خواهش می کنم حتماً پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. این بیماری چیزی نیست که ما بگوبیم نه من نمی گیرم. کرونا از شما نمی پرسد که ببخشید اجازه می‌دهید من را بگیری و با کسی شوخی ندارد.
هنگام بیرون رفتن حتماً حتماً از ماسک استفاده کنند و مرتب دست ها را بشویند. اگر بیرون می رویم رعایت کنیم تا سلامتی خودمان و دیگران را به خطر نیندازیم.

صحبت پایانی:
از آنجایی که پلاسمای بهبود یافتگان ویروس کرونا به دلیل وجود پادتن ضد ویروس برای نجات جان بیماران کرونایی مفید است، دوست داشتم که اهدا پلاسما انجام دهم ولی متاسفانه چنین آزمایشگاهی با این ویژگی در برازجان وجود ندارد. از مسئولین مربوطه خواهشمندم به فکر تدابیر لازم برای دسترسی به این امر باشند.

در پایان تشکر ویژه دارم از دکتر لیلا جعفری بابت لطف بسیاری که به من داشتند و در طول دوره بیماری به دلیل اطلاعات بالا در این زمینه، با راهنمایی‌ هایشان به من انگیزه و روحیه دادند.

همچنین از خانواده ام که کنارم خیلی استرس کشیدند، دوستان و همکارانم که بسیار نگران حالم بودند تشکر می کنم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • در کنار پروژهای زیر بنایی از ارتقاء مبلمان شهری غافل نمی شوم/ خبرنگار، سرمایه اجتماعی از دید مجموعه مدیریت شهری
 • اضافه شدن 5 فوتی جدید در اثر کرونا / ۲۹۰ بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند
 • عدم کار حرفه ای و آینده دار نبودن این شغل، مهم ترین چالش خبرنگاران استان
 • تغذیه کنکور
 • برخی نشریات روزی نامه هستند تا روزنامه/ چاپ خبرکشته شدن زن زائو در دیلم باعث شد به دیلم دستگاه های لازم پزشکی داده شود
 • فال روزانه ۹۹.۰۵.۱۵
 • نتایج مثبت یک واکسن دیگر کرونا روی انسان
 • حدود ۲۰۰۰ خبر و گزارش تهیه و منتشر کرده ام/ مهمترین مشکل خبرنگاران بیمه است
 • ۲ شرکت پتروشیمی در استان بوشهر آماده افتتاح شد
 • اضافه شدن 3 فوتی جدید در اثر کرونا /۳۱۰ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند
 • یکی از عملکرد خوب شورای پنجم انتخاب شهردار است/ شورای برازجان از نداشتن ساختمان مطلوب رنج می برد
 • ممنوعیت برگزاری برخی مراسم‌های محرم در استان‌ها / روند نزولی بستری‌های کرونا
 • جشنواره ملی ازدواج اقوام ایران زمین
 • تکمیل اطلاعات ثبت‌نام فرهنگیان در سامانه مسکن ملی آغاز شد
 • ۶۶۰۰ داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد استان بوشهر شرکت می‎کنند
 • تونل های انحراف آب سد دالکی به بهره برداری رسید/تصاویراختصاصی
 • در کنار پروژهای زیر بنایی از ارتقاء مبلمان شهری غافل نمی شوم/ خبرنگار، سرمایه اجتماعی از دید مجموعه مدیریت شهری
 • ثبت ‌نام آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی از 13 مرداد شروع می‌شود
 • طلای ۱۸ عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو/ جمعه ۱۰ مرداد ۹۹+جدول
 • حاج ناصر بازرگان نماد استقامت و پیروزی در ورزش / آخرین دونده ی دو ماراتن
 • اقتدار داور به سن و سال نیست/ مسئولین به ورزش بانوان توجه بیشتری داشته باشند
 • مهارت خودآگاهى
 • صعود مشترک کوهنوردان برازجانی و یاسوجی به قله کینو / تصاویر
 • اضافه شدن 7 فوتی جدید در اثر کرونا /فوت نوزاد هفت‌روزه / کرونا درگرو همراهی همه‌جانبه مردم و مسئولان
 • جزئیات جدیدی از آتش سوزی در کارخانه سیمان دشتستان
 • اضافه شدن 10 فوتی جدید در اثر کرونا /بهبودی ۵۹۱۱ مورد تاکنون/ بستری ۳۰۶ بیمار
 • اضافه شدن 7 فوتی جدید در اثر کرونا / 281بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند
 • نخل ها و زخم ها
 • پیام تسلیت حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر درپی درگذشت زنده یاد صدرالله محمدی باغملایی
 • افتتاح تونل های انحرافی آب سد دالکی/ هزینه ١٠٠ میلیارد تومانی برای احداث تونل‌ ها / تصاویر اختصاصی
 • دکتر سروستانی از پزشکان متخصص شهر برازجان آسمانی شد / جزییات
 • ثبت ۱۲ فوتی جدید کرونا در استان بوشهر /فوت نوزاد ۲۳ روزه بر اثر کرونا / اضافه شدن ۴۰ تخت icu به تخت های ویژه
 • خودکشی جوان ۲۶ ساله در یکی از معابر شهری برازجان
 • وداع تلخ در استادیوم تختی برازجان / میزبان همیشگی ، این بار میهمان بود
 • کرونا حریف پدربزرگ ۹۷ ساله دشتستانی نشد
 • تشریح روند بازگشایی مدارس/مهر ۹۹، سال تحصیلی متفاوتی خواهیم داشت
 • پیام تبریک مدیر کل تأمین اجتماعی استان به مناسبت هفته تأمین اجتماعی
 • برای احیای ورزش باید از مدارس شروع کرد/زاهدی فرد داور مقتدری است
 • لایو در اینستاگرام عامل تهدید به انتشار تصاویر شخصی شد
 • تونل های انحراف آب سد دالکی به بهره برداری رسید/تصاویراختصاصی
 • حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی استان بوشهر ۵۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافت
 • بایدها و نبایدهای یک قرارداد
 • مسئولین؛ قهرمانان ورزشی استان را بیشتر بشناسند
 • در کنار پروژهای زیر بنایی از ارتقاء مبلمان شهری غافل نمی شوم/ خبرنگار، سرمایه اجتماعی از دید مجموعه مدیریت شهری
 • ۳۲۳ بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند/ افزایش آمار جان‌باختگان به ۱۳۶ مورد