امروز: دوشنبه 23 تير 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 11 تير 1399 - 10:14

اتحادخبر:  معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور به آغاز طرح غربالگری تنبلی چشم (آمبلیوپی) از روز یکشنبه ۱۵تیرماه اشاره کرد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تشدید همه گیری بیماری کووید۱۹در کشور، طرح آمبلیوپی با تمهیدات ویژه و شرایط خاص اجرا می شود زیرا تمام تلاش ما به سلامتی کامل کودکانمان معطوف شده و حاضر نیستیم که این طرح به هر قیمتی اجرا شود.

اتحادخبر:  معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور به آغاز طرح غربالگری تنبلی چشم (آمبلیوپی) از روز یکشنبه ۱۵تیرماه اشاره کرد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تشدید همه گیری بیماری کووید۱۹در کشور، طرح آمبلیوپی با تمهیدات ویژه و شرایط خاص اجرا می شود زیرا تمام تلاش ما به سلامتی کامل کودکانمان معطوف شده و حاضر نیستیم که این طرح به هر قیمتی اجرا شود.

اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم با تمهیدات کرونایی

به گزارش ایرنا؛مینو رفیعی افزود: پروتکل های ویژه ای برای اجرای این طرح و توسط ستاد پیشگیری از بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور تدوین و ابلاغ شده است که بر پایه پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت وستاد ملی کرونا قرار دارد.

 

وی با ذکر تفاوت های اجرای طرح آمبلیوپی در سال جاری نسبت به سالهای گذشته، گفت: امسال طرح غربالگری تنبلی چشم تنها به وسیله دستگاه انجام می شود و از E چارت استفاده نمی شود و علت آن نیز تسریع در انجام غربالگری و به حداقل رساندن حضور کودک در مراکز و همچنین تماس کمتر بین کودک با فرد غربالگر است.

 

وی همچنین در خصوص مراکز غربالگری تنبلی چشم نیز ادامه داد: طرح آمبلیوپی امسال نیز همچون سالهای گذشته در مهدهای کودک(درصورت دایر بودن)، پایگاه های سیار عشایری و روستایی، مجتمع های بهزیستی، پایگاه های بسیج، مساجد، پایگاه های سلامت شهرداری و... انجام می شود و هزینه آن در مراکز دولتی ۳۳۰۰ تومان و در مراکز غیر دولتی ۶۸۰۰تومان است.

 

رفیعی افزود: همچنین از ورود کودکان و یا والدین دارای علایم و مشکوک به کرونا به مراکز غربالگری جلوگیری می شود.

 

معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور همچنین بر لزوم خود ارزیابی خانواده ها تاکید کرد و از آنان خواست تا در صورت مشاهده علایم بیماری کرونا،احتمال برخورد با فرد مبتلا و همچنین در صورت ابتلا به کووید۱۹ تا یک ماه پس از بهبودی  کامل،از حضور در مراکز غربالگری،خودداری کنند.

وی همچنین از عدم اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در استان های قرمز گفت و توضیح داد: اجرای طرح در استان های قرمز تا پیش از عادی تر شدن وضعیت شیوع کرونا ممنوع است و بر اساس پروتکل های ابلاغ شده، لزوم هماهنگی کامل طرح با ستاد کرونای استانی تصریح شده است.

 

پیشگیری از معلولیت بینایی ۳۰۰ هزار کودک با اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم

 

رفیعی به آمار به دست آمده از اجرای طرح آمبلیوپی در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد که  در سال گذشته در حدود ۲۰هزار غربالگر و ۱۰۰اپتومتریست در اجرای طرح با بهزیستی همکاری داشته اند و ۳میلیون و ۳۰۰هزار کودک سه تا شش ساله در سراسر کشور مورد غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند که از این تعداد،۱۹هزار و ۶۰۰کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی و به مراکز درمانی ارجاع شدند.

رفیعی با تاکید بر اهمیت سلامت کامل کودکان و توجه به نتیجه طرح نیز گفت: روند درمانی این کودکان نیز توسط سازمان بهزیستی دنبال شد و هزینه مراجعه این ۱۹هزار کودک به اپتومتریست نیز توسط بهزیستی پرداخت شد.

 

وی افزود: سازمان بهزیستی در سال گذشته مبلغی در حدود ۲میلیارد تومان به کسانی که نیاز به جراحی و یا عینک داشته اند، کمک مالی کرده است.

معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور یادآورشد:در طول ۲۳سال اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در کشور، ۴۳میلیون غربال انجام شده است و نزدیک به ۳۰۰هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی و درمان شده اند که در صورت عدم اجرای این طرح، دچار کم بینایی شدید، نابینایی تک چشمی و یا دو چشمی می شدند و در حقیقت سازمان بهزیستی از معلولیت بینایی بیش از ۳۰۰هزار کودک پیشگیری کرده است.

 

رفیعی در خصوص طرح آگاهسازی پیشگیری از معلولیت در مدارس نیز گفت: تعطیلی مدارس در سال گذشته تا حدودی به انجام این طرح آسیب زد و با توجه به اینکه ممکن است تعطیلات مدارس در سال تحصیلی آینده نیز بیشتر باشد، تعاملات سازنده و مثبت بسیار خوبی با همکاران خود در وزارت آموزش و پرورش داشته ایم تا بتوانیم این آموزه ها را در سامانه های آموزش غیرحضوری نظیر «شاد» و... وارد کنیم تا با روش هایی غیر از آموزش چهره به چهره، هم تاثیر لازم را بگذاریم و هم اینکه جامعه هدف را از دست ندهیم.

 

وی همچنین در خصوص تفاوت طرح غربالگری تنبلی چشم با طرح های سنجش سلامت کودکان در بدو ورود به دبستان نیز گفت: هدف ما در سازمان بهزیستی شناسایی تنبلی چشم است و با طرح سنجش بینایی آموزش و پرورش که برای کودکانی که به سن ۶ سالگی رسیده اند انجام می شود، متفاوت است.

معاون سازمان بهزیستی افزود: با توجه به اینکه سن طلایی درمان و مداخله در تنبلی چشم، زیر ۸ سالگی است، طرح غربالگری تنبلی چشم برای کودکان ۳ تا ۶ساله انجام می شود، تا فرصت کافی برای درمان وجود داشته باشد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • شهردار تنگ ارم استعفا داد
 • بازدید سرزده فرماندار از ادارات شهرستان دشتستان / تصاویر
 • 319 بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند/ افزایش آمار جان‌باختگان به 152 مورد
 • برای احیای ورزش باید از مدارس شروع کرد/زاهدی فرد داور مقتدری است
 • از بستری شدن ۸ نفر از کادر درمان هرمزگان تا افزایش ۳۵ درصدی فوتی ها بر اثر کرونا
 • قیمت اوراق مسکن باز هم افزایش یافت
 • تعطیلی و محدودیت های آرامستان هنوز پا بر جا می باشد/تجهیزات و فضاهای آرامستان به صورت روزانه ضدعفونی می گردد
 • کروناهراسی و عادی‌انگاری کرونا هر دو خطرناک است
 • هنر مسگری در بازار سنتی یزد
 • توقف ضبط برنامه «عصر جدید» تا اطلاع ثانوی
 • مناطق حفاظت‌شده استان بوشهر وضعیت حساسی برای آتش‌سوزی دارد
 • طرح مجلس برای بازگرداندن دوباره «کوپن»
 • امروز آخرین مهلت ثبت خود اظهاری داوطلبان کرونایی آزمون دکتری
 • تفاوت میان حجاب و عفاف چیست؟/ انواع حجاب در آیات قرآن
 • تصاویری از دماوند که ثبت آن ۱۰ سال زمان برد