امروز: شنبه 18 مرداد 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 10 تير 1399 - 12:10
گفتگوی اتحاد خبر با خانم دکتر شهاب زاده فوق دکترای ژنتیک سرطان و فعال در فضای؛

اتحاد خبر: خانم دکتر شهاب زاده بانویی اصالتا برازجانی است که هم اکنون در سوئیس سکونت دارد و از صفحه اینستاگرامی خود در راستای ارتقاء سطح آگاهی مردم کشور خود استفاده می کند. گفتگوی اتحاد خبر با این فوق دکترای ژنتیک سرطان:.. دوماه بعد از آموزش های من، اولین مورد کرونا ویروس در ایران شناسایی شد/ دنبال کنندگان صفحه من از دیگران جلوتر بودند....

اتحادخبر - ارسلان متوسلی: از روزهای اول شیوع بیماری کرونا در جهان و سپس در ایران، در کنار زحماتی که سربازان خط مقدم جبهه سلامت در جدال با ویروس کرونا می کشیدند، افرادی هم داوطلبانه و دلسوزانه به جهت اطلاع رسانی از اخبار و روند شیوع بیماری کرونا در فضای مجازی (اینستاگرام) فعالیت می کردند و همچنان فعال هستند که نقش موثری در ارتقاء سطح آگاهی مردم دارند، اگر در شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحه ای داشته باشید و پیگیر اخبار و اتفاقات بیماری کرونا باشید، به زودی به صفحه ای آموزشی و بسیار پر بازدید می رسید که این روزها بعنوان صفحه ی مرجع قرار گرفته است، خانم دکتر شهاب زاده که همه او را با نام دکتر شادی می شناسند بانویی اصالتا برازجانی است که هم اکنون به همراه همسر خود به جهت ادامه تحصیل در سوئیس سکونت دارد و از صفحه اینستاگرامی خود در راستای ارتقاء سطح علمی و آگاهی مردم کشور خود استفاده می کند. گفتگوی اتحاد خبر با این فوق دکترای ژنتیک سرطان و فعال در فضای مجازی بخوانید:

*لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

- با عرض سلام، من دکتر شهاب زاده هستم متولد شهر برازجان، که همه مرا در اینستاگرام با اسم دکتر شادی و با آیدی @dr.shadi.life می شناسند، دکترای ژنتیک سلولی ملکولی را در ایران خواندم و فوق دکترای ژنتیک سرطان را در شهر زوریخ سوئیس و دانشگاه eth پنجمین دانشگاه برتر دنیا خواندم و در حال حاضر دو سالی می شود که به همراه همسرم آقای رضا فرامرزی، در یک موسسه تحقیقاتی ژنتیک مرتبط با دانشگاه eth کار می کنم.

 

*شاید اولین سوالی که برای خوانندگان این گفتگو پیش آمده، این است که هدف شما از فعالیت مجازی در این سطح گسترده که نیازمند صرف زمان زیادی است، چیست؟

- دلیل اصلی اینکه من در اینستاگرام به کار آموزش مشغول هستم این است که من بشدت کمال گرا هستم، یعنی زمانی که پا در هر عرصه ای می گذارم، فارغ از موضوع و کاری که ورود پیدا کرده ام دوست دارم بهترین باشم، در واقع بهترینِ خودم باشم، همینطور که در زمینه تحصیلاتم سعی کردم مدام بهترین خودم باشم یا در تحقیقات، مقاله نویسی هایی که انجام می دهم، زندگی شخصی، روابط و هر چیز دیگری، این خصوصیت باعث شد از روزی که پا به اینستاگرام گذاشتم یعنی حدودا پنج سال پیش، با خودم عهد کردم که صفحه من به شکلی باشد که بتواند به دیگران آگاهی برساند و یک صفحه شخصی نباشد که دیگران صرفا عکسی از من ببینند، بخاطر برنامه ریزی زیادی که برای وقتم دارم، اغلب شب ها را به این کار اختصاص می دهم.

 

*به موضوعات مختلفی از جمله سرطان، ایدز، محصولات تراریخته و کرونا پرداخته اید، مرجع نشر مطالب عنوان شده توسط شما کجاست؟ بعبارتی چگونه تولید محتوا می کنید؟

- از بدو ورودم شروع به نوشتن در مورد مسائل فرهنگی، اجتماعی و موضوع کتاب خوانی کردم در واقع هر چیزی که حس کنم شاید تلنگری به کسی باشد یا آگاهی بخش باشد. من روی ژنتیک سرطان کار می کنم و تقریبا از سه سال پیش هم شروع به نوشتن در مورد موضوع سرطان کردم، مطالبی پیرامون پیشگیری از سرطان نوشتم و چالش هایی بوجود آوردم و سعی کردم آگاهی مردم را در این زمینه بالا ببرم که هر نفر در زندگی خود یک قدم به سمت سالم زندگی کردن بردارد و یک قدم هم از زندگی سرطان زای خود دور شود.

اما در کل تمام موضوعاتی را که نوشتم به رشته من مرتبط هستند. ما برای انجام کار باید به روز باشیم و مطالب به روز را بدانیم و از این رو من برای تولید محتوا منابع زیادی را بررسی و زیر و رو می کنم و از نشریات معتبر علمی و مقالات ISI و نتایج تحقیقات گروه های علمی جهان استفاده می کنم و یک پکیج کامل با منبع علمی موثق را ترجمه، به زبان ساده آماده و منتشر می کنم.
* آخرین موضوعی که به آن پرداختید و باعث مرجع شدن صفحه شما شد ویروس کرونا است، در این خصوص توضیحاتی بفرمایید.

- ابتدا باید اشاره کنم تقریبا در ایران اولین کسی بودم که راجع به موضوع کرونا صحبت کردم، یک روز بعد از سال تحویل میلادی خبری راجع به کرونا ویروس که در چین شایع شده بود پخش شد و باعث شد خیلی از مردم دنیا احساس خطر کنند، اما این مسئله در ایران ناشناخته بود و مردم و مسئولان نمی دانستند که این ویروس چیست. از همان روز من شروع به اولین آموزش های کرونا ویروس کردم و هشدارهایی دادم و پیش بینی کردم که بزودی در ایران هم چنین مواردی خواهیم داشت و مردم کمی پیرامون این ویروس مطلع شدند، دقیقا دوماه بعد از آموزش های من، اولین مورد کرونا ویروس در ایران شناسایی شد و باعث شد تمام هشدارها و پیش بینی های من که بر اساس یافته های محققان بود و اتفاق هایی که در دنیا افتاده بود، تعبیر شوند و باعث جلب اعتماد مردم به صفحه من شد.

عامل دوم دنبال کردن صفحه من و نشر مطالبی که من می نوشتم توسط تعداد زیادی از پزشکان، پرستاران و کادر درمان کشورمان بود. البته صادقانه اطلاع رسانی کردن آخرین اخبار به زبان بسیار ساده علمی و رسانه ای شدن مطالب صفحه من پس از مدت ها در رسانه های کشور باعث تمایل مردم به دنبال کردن مطالب جدید از صفحه من شد.

 

*چگونه اعتماد کادر درمان را کسب کردید؟

- با اطلاع رسانی مستقلانه و دقیق اخبار جدید و پرهیز از اعمال سلیقه یا در نظر گرفتن منافعی در آگاهی بخشی و آموزش ها. 

 

*تاثیر آموزش ها در زندگی دنبال کنندگان صفحه شما چطور است؟

- دنبال کنندگان صفحه من از نظر آموزشی به نسبت سایرین جلوتر و مجهزتر بودند، یعنی مواردی را که من از دو ماه قبل گفته بودم، آنها رعایت کرده بودند و خرید ماسک ها و مواد ضد عفونی کننده را در زمانی که هیچکس نمی خرید، انجام داده بودند و در پیام هایی که به من می دهند از حس خوب و جلوتر بودن خود نسبت به دیگران می نویسند.

 

*از بروز ترین اخباری که پیرامون واکسن کرونا منتشر شده و سوال همگان است توضیحاتی بفرمایید.

- این ویروس تا حد زیادی شناخته شده است و در حال حاضر 160 شرکت و چندین کشور در حال کار کردن روی واکسن هستند که آکسفورد، مدرنا و چین در صدر هستند و بزودی یعنی شاید تا شهریور ماه واکسن ها را پخش کنند و اما در زمینه دارو هم کارهایی صورت گرفته، اما توجه داشته باشید که ویروس یک موجود زنده است و وقتی ما با موجود زنده سر و کار داریم هرگز نمی توانیم به طور کامل آنرا بشناسیم و ساخت واکسن بسیار سخت و پیچیده است.

 

تا زمانی که دارو و واکسن کرونا در اختیار همه قرار نگرفته است، وظیفه ما چیست؟

- ما باید راه و زنجیره انتقال این بیماری را محدود کنیم، آن هم با آگاهی، رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم تمسخر کسانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند. 

اگر فکر کنیم دیگران در دنیا باید شبانه روز زحمت بکشند واکسن و دارو را بدست ما برسانند ولی ما وظایف و مسئولیتی را که بعنوان یک انسان و شهروند بر عهده داریم انجام ندهیم، به شدت اشتباه است. مسئولیت ما رعایت پروتکل های بهداشتی، دوری از دورهمی ها، استفاده از ماسک و... است. بخشی از مسئولیت کار هم با دانشمندان و محققان است که در حال انجام است و مسئولیت بخشی از کار هم با دولت ها است.

*وضعیت کشور سوئیس در مقابله با ویروس کرونا چگونه است؟

- سوئیس از ابتدا به همه اطلاع رسانی کرد اما بخاطر ارتباط با ایتالیا، کرونا خیلی زود وارد سوئیس شد و شدید و فراگیر شد، ما به مدت دو ماه قرنطینه شدید داشتیم، به غیر از پلیس، آتش نشانی و فروشگاه ها (که فروشگاه ها هم قوانین سخت و خاص خود را داشتند)، بقیه جاها بسته بود و مردم در خانه قرنطینه بودند و دولت بابت قرنطینه به مردم پول می داد و مردم به فکر دارو، غذا و مایحتاج خود نبودند و به بیرون از خانه نمی رفتند. بعد از آن دو ماه هم تا الان فاصله گذاری خیلی شدید است و مردم خیلی مسئولانه رعایت می کنند، دورهمی های علمی و دوستانه و کاری را انجام نمی دهیم و مردم آموزش صحیح دیدند و بیماری کنترل شد.

 

*یکی از کارهای ارزشمندی که شما به همراه چند پزشک ایرانی انجام دادید ایجاد صفحه ای جهت معرفی پزشکانی بود که به رایگان مردم را ویزیت می کردند، چه تعداد ویزیت انجام شد؟ از اتفاقاتی که در این خصوص افتاد توضیحاتی بفرمایید.

- موسس و ایده پرداز این صفحه خودم بودم و فراخوان دادم پزشکانی که دوست دارند به رایگان مردم را ویزیت کنند پیام دهند و بعد از بررسی مدارک تحصیلی و کارت نظام پزشکی شان و چک کردن صحت آنها از سایت نظام پزشکی و بررسی سایر مشخصاتشان، آنها را در این صفحه معرفی کردم و مردم را به رایگان ویزیت کردند که تاکنون حدود بیست هزار ویزیت رایگان انجام شده است همچنین شش عمل رایگان انجام شد، از دو خودکشی پیشگیری شد، خیلی از اتفاقات روانی جلوگیری شد و در ماهنامه نظام پزشکی هم درمورد این صفحه تحسین شد.

علاوه بر اینها توسط گروهی که سرپرستش خودم بودم کلی ماسک، شیلد و مواد ضدعفونی کننده تولید کردیم و به مراکز درمانی کوچک شهرستان ها اهدا کردیم.

 

*پیرامون رشته ژنتیک توضیحاتی بفرمایید.

- رشته ژنتیک پایه علم شناخت و درمان بیماری ها است، همه بیماری های دنیا در یک اختلال ژنی یا پروتئینی نهفته است که در بدن ایجاد می شود و همیشه همه کارهایی که در بدن ایجاد می شود چه از نظر مقاومت، ایمنی، بیماری ها و چه از نظر دستورهایی که برای جلوگیری از بیماری ها صادر می شود، همیشه پای یک ژن در میان است و همیشه رشته ژنتیک است که باید مشخص کند عامل بیماری چیست؟ چه ژن هایی دستخوش تغییر شده اند؟ چه ژن هایی کارکردشان مختل شده است؟ و چه ژن هایی در سلسه ی ایجاد یک عملکرد بدن دچار اشکال شده اند و نتوانسته اند کار اصلی خود را انجام دهند؟ در نتیجه ی آن چه اتفاقاتی در بدن افتاده که یک بیماری تولید شود؟ نتیجه این علم باعث ایجاد راهکارهایی برای ساخت دارو توسط داروسازان می شود و اینکه پزشکان بتوانند بیماری را تشخیص دهند و در واقع رشته ژنتیک اگر نبود هیچ بیماری تا امروز تشخیص و درمان نمی شد.

 

*در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

- ما یک تیم تحقیقاتی 50 نفره هستیم که حدود یک سال و نیم است شروع به فعالیت به روی ژن های دخیل در تولید سرطان کردیم و 10 نفر متخصص ژنتیک هستیم که قسمت ژنتیکی این کار را بر عهده داریم و بقیه هم شامل گروه های داروسازی، علوم پزشکی، علوم کامپیوتر و... هستند. من هم تا بحال حدود 12 مقالهISI  در نشریات دنیا راجع به کارهای ژنتیکی که در دوران تحصیل و کار انجام داده ام چاپ کرده ام اما نتیجه نهایی این گروه هنوز منتشر نشده چون پروژه ما هنوز ادامه دارد.

 

*در خصوص ویروس کرونا هم فعالیتی دارید؟

- بله در حال حاضر با یک گروه تحقیقاتی در ایران همکاری دارم، در واقع ما جزء اولین گروهی هستیم که کار تحقیقات به روی کووید19 را در ایران انجام می دهیم فعالیت من در بخش ژنتیکی مولکولی است و سرپرستی این قسمت را برعهده دارم و کارهای مرتبط با کارهای ژنتیکی مولکولی ژن کووید19 با بنده است و از این بابت بسیار خوشحال هستم که با این گروه همکاری دارم و توسط این گروه برای سرپرستی و مدیریت قسمت مولکولی انتخاب شده ام؛ و تقریبا در نیمه راه هستیم و بزودی طی یک ماه آینده مقالاتی از ایران در نشریات پزشکی و ژنتیکی دنیا به چاپ می رسد. شیوه کاری ما به این صورت بوده که نمونه ها از ایران به دست من رسیده و کارهای مولکولی را انجام می دهم و کارهای پزشکی اش در ایران به سرپرستی پروفسور هاشمیان و دکتر ترابی انجام می شود.

 

*روزهای شما در سوئیس چگونه می گذرد؟

- صبح ساعت شش بیدار می شوم و سر کار می روم و از صبح مشغول آزمایش و تحقیق هستم تا بعد از ظهر و گاهی هم در زمان های استراحت اینستاگرام را چک می کنم و گزارش کارها را تایپ می کنم و بعد از کار مسیر خانه را با دوچرخه یا پیاده می روم چون بخشی از مسیرم در جنگل قرار دارد، از طبیعت استفاده می کنم، شب ها جدا از کارهای خانه و شخصی، به مطالعه مقالات جهت نشر مطالب علمی در اینستاگرام می پردازم و هماهنگی پزشکان صفحه دوم را انجام می دهم.

 

*به طور میانگین چقدر زمان صرف اینستاگرام خود می کنید؟

- در روزهای تعطیل سه ساعت و نیم و در روز های عادی دو ساعت که اکثرا هم شب ها هستند.

 

*راجع به صفحه ای که برای انگلیسی زبان ها ایجاد کرده اید بفرمایید، جرقه ایجاد این صفحه چگونه زده شد؟ استقبال خارجی ها چطور بوده؟ و فعالیت این صفحه چگونه است؟

- دوسالی است که صفحه ای در مورد زیبایی های ایران ایجاد کرده ام، این صفحه مثل دو صفحه اصلی من نیست و حدود 2 الی 3 هزار نفر دنبال کننده دارد که تا قبل از کرونا 15 نفر از آنها ترغیب شدند و به ایران سفر کردند ولی فعالیتم در این صفحه زیاد نیست، هفته ای یک مطلب منتشر میکنم.

 

*سخن پایانی.

- ما در جامعه ای که زندگی می کنیم، مسئولیت های اجتماعی متعددی را هم برعهده داریم، در این موقعیت بحرانی باید تصمیمات درست و با در نظر گرفتن منافع همگانی بگیریم، امروزه عده ای در بخش آموزش و اطلاع رسانی، پزشکانی در خصوص ویزیت رایگان، پرستارانی در بخش مراقبت از بیماران کرونایی، عده ای در تولید ماسک و توزیع رایگان، مسئولیت خود را به نحو احسن انجام می دهند و از سایر مردم جامعه هم انتظار می رود با ماسک زدن، پرهیز از تجمعات، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عمل کردن به پروتکل های بهداشتی، مسئولیت اجتماعی خود را انجام داده تا این بحران را هم به سلامت پشت سر بگذاریم.

 

*ان شاءا... و باسپاس از اینکه وقت ارزشمند خود را در اختیار ما قرار دادید، شادی، سلامتی و بهترین ها از آن شما باشد.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • در کنار پروژهای زیر بنایی از ارتقاء مبلمان شهری غافل نمی شوم/ خبرنگار، سرمایه اجتماعی از دید مجموعه مدیریت شهری
 • بیش از دو میلیون خبر و گزارش نوشته ام/ چاپ خبر اعتصاب نانوایان برازجان در روزنامه آیندگان باعث افزایش دستمزد کارگران شد
 • برخی نشریات روزی نامه هستند تا روزنامه/ چاپ خبرکشته شدن زن زائو در دیلم باعث شد به دیلم دستگاه های لازم پزشکی داده شود
 • حدود ۲۰۰۰ خبر و گزارش تهیه و منتشر کرده ام/ مهمترین مشکل خبرنگاران بیمه است
 • یکی از عملکرد خوب شورای پنجم انتخاب شهردار است/ شورای برازجان از نداشتن ساختمان مطلوب رنج می برد
 • گزارش و خبر باید مشکلی را از دوش مردم بردارد/ نبود پارک مطبوعات در استان بوشهر از مشکلات اهالی رسانه است
 • اضافه شدن 3 فوتی جدید در اثر کرونا /۳۱۰ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند
 • گذری در گذر کهن
 • اضافه شدن 5 فوتی جدید در اثر کرونا /فوتی‌های مثبت در استان بوشهر به 352 مورد رسید
 • همیشه در تیررس مشکلات بعد از خبرهایمان هستیم/ مهمترین مشکل خبرنگاران عدم حمایت از طرف دولت است
 • بازداشت خانگی شماری از مسئولان بندر بیروت
 • با حمایت های استاندار و معاون عمرانی استاندار پروژه بهسازی ورودی شهر سعدآباد با جدیت در حال اجراست/تصاویر
 • ۹۱ کیلوگرم موادمخدر در گناوه کشف شد
 • واکسن آنفلوانزا باید در اختیار افراد آسیب پذیر قرار گیرد
 • گلکسی نوت۲۰ و نوت۲۰ اولترا معرفی شدند
 • در کنار پروژهای زیر بنایی از ارتقاء مبلمان شهری غافل نمی شوم/ خبرنگار، سرمایه اجتماعی از دید مجموعه مدیریت شهری
 • تونل های انحراف آب سد دالکی به بهره برداری رسید/تصاویراختصاصی
 • ثبت ‌نام آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی از 13 مرداد شروع می‌شود
 • اقتدار داور به سن و سال نیست/ مسئولین به ورزش بانوان توجه بیشتری داشته باشند
 • مهارت خودآگاهى
 • صعود مشترک کوهنوردان برازجانی و یاسوجی به قله کینو / تصاویر
 • جزئیات جدیدی از آتش سوزی در کارخانه سیمان دشتستان
 • اضافه شدن 10 فوتی جدید در اثر کرونا /بهبودی ۵۹۱۱ مورد تاکنون/ بستری ۳۰۶ بیمار
 • نخل ها و زخم ها
 • اضافه شدن 7 فوتی جدید در اثر کرونا / 281بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند
 • پیام تسلیت حزب کارگزاران سازندگی ایران شاخه استان بوشهر درپی درگذشت زنده یاد صدرالله محمدی باغملایی
 • آتش سوزی در کارخانه سیمان دشتستان ۵ نفر مصدوم بر جای گذاشت/ جزییات
 • افتتاح تونل های انحرافی آب سد دالکی/ هزینه ١٠٠ میلیارد تومانی برای احداث تونل‌ ها / تصاویر اختصاصی
 • تصویر روز اتحادخبر(469)/گاه باید بیرون روی از پیله ی خود!
 • تقدیم به روح مرحوم مهندس صدراله محمدی باغملایی
 • دکتر سروستانی از پزشکان متخصص شهر برازجان آسمانی شد / جزییات
 • ثبت ۱۲ فوتی جدید کرونا در استان بوشهر /فوت نوزاد ۲۳ روزه بر اثر کرونا / اضافه شدن ۴۰ تخت icu به تخت های ویژه
 • خودکشی جوان ۲۶ ساله در یکی از معابر شهری برازجان
 • وداع تلخ در استادیوم تختی برازجان / میزبان همیشگی ، این بار میهمان بود
 • کرونا حریف پدربزرگ ۹۷ ساله دشتستانی نشد
 • تشریح روند بازگشایی مدارس/مهر ۹۹، سال تحصیلی متفاوتی خواهیم داشت
 • پیام تبریک مدیر کل تأمین اجتماعی استان به مناسبت هفته تأمین اجتماعی
 • برای احیای ورزش باید از مدارس شروع کرد/زاهدی فرد داور مقتدری است
 • در کنار پروژهای زیر بنایی از ارتقاء مبلمان شهری غافل نمی شوم/ خبرنگار، سرمایه اجتماعی از دید مجموعه مدیریت شهری
 • تونل های انحراف آب سد دالکی به بهره برداری رسید/تصاویراختصاصی
 • بایدها و نبایدهای یک قرارداد
 • حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی استان بوشهر ۵۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافت
 • مسئولین؛ قهرمانان ورزشی استان را بیشتر بشناسند
 • ۳۲۳ بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند/ افزایش آمار جان‌باختگان به ۱۳۶ مورد
 • حکم بخشدار ارم صادر شد