امروز: يکشنبه 15 تير 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 08 تير 1399 - 09:48

 

اتحادخبر:  وقوع حادثه در ایستگاه برق ملک‌مکان شیراز و آسیب یکی از ترانسفورماتورها، ظرفیت تامین و نیاز برق در این کلانشهر را به نقطه سر به سر رسانده و تنها یک شوک برقی می‌تواند مسئولان را مجبور کند تا با اعمال خاموشی نوبتی، فشار و بار وارده به شبکه را برای جلوگیری از مخاطرات کلان‌تر، کنترل کنند؛ مهمترین راهکار برای ممانعت از وارد شدن این شوک، عمل به مسئولیت شهروندی در مدیریت مصرف برق است.

اتحادخبر:  وقوع حادثه در ایستگاه برق ملک‌مکان شیراز و آسیب یکی از ترانسفورماتورها، ظرفیت تامین و نیاز برق در این کلانشهر را به نقطه سر به سر رسانده و تنها یک شوک برقی می‌تواند مسئولان را مجبور کند تا با اعمال خاموشی نوبتی، فشار و بار وارده به شبکه را برای جلوگیری از مخاطرات کلان‌تر، کنترل کنند؛ مهمترین راهکار برای ممانعت از وارد شدن این شوک، عمل به مسئولیت شهروندی در مدیریت مصرف برق است.

مدیریت مصرف برق لازمه عبور از هفته‌های پرچالش شیراز

به گزارش ایسنا؛شامگاه پنجشنبه ۵ تیرماه، به دلیل وقوع یک حادثه پیش بینی نشده در ایستگاه انتقال ملک مکان، که یکی از استراتژیک و بزرگترین ایستگاه‌های فوق توزیع و تامین کننده برق شیراز محسوب می‌شود، بخشی از ظرفیت سخت‌افزاری تامین برق این کلانشهر، دچار مشکل شد به طوریکه تنها راهکار، جایگزین کردن ترانسفورماتور آسیب دیده است؛ اقدامی که با توجه به شرایط فیزیکی این تجهیزات و کار نرم‌افزاری لازم برای نصب و راه‌اندازی آن، فرصتی حدود یک ماهه طلب می‌کند.

به گزارش ایسنا، اگرچه مشکل تامین برق به شکل موقت و با استفاده از ظرفیت‌های خالی شبکه تامین کننده انرژی رفع شد اما مسئولان و متخصصان اعتقاد دارند که طی روزهای آینده و با توجه به احتمال تشدید گرما و افزایش بی‌رویه مصرف برق، ممکن است فشار مضاعفی را به شبکه وارد کرده و موجب اتخاذ تصمیماتی پیرامون اعمال خاموشی نوبتی، شود.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس در این خصوص و در گفت و گو با خبرنگاران ضمن تاکید بر لزوم همراهی شهروندان برای رفع مشکل ایجاد شده، گفت: متخصصان و کارشناسان این شرکت با اعمال مدیریت بار و ایجاد تغییراتی در ایستگاه دانشگاه شیراز سعی در تامین کمبودهای به وجود آمده ناشی از این حادثه آتش سوزی دارند.

غلامرضا نصیری اضافه کرد: با اعمال مدیریت بار در ایستگاه شهید همت شیراز و مناطق برف فروشان و صنایع شیراز سعی شده تا در کوتاه مدت مشکل تامین برق مناطق غرب شیراز حل شود، مشارکت در راه اندازی دیزل ژنراتورهای  بیمارستان‌ها (در ساعات اوج بار)  به ویژه در محدوده مرکز به سمت غرب شیراز  و همفکری با دانشگاه  علوم پزشکی شیراز نیز از اولویت هایی است که دنبال می شود.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با اشاره به اینکه برای راه اندازی ترانسفورماتور جدید ملک مکان شیراز نیز اولویت هایی تعیین شده است، گفت: در این زمینه برنامه فشرده ای تدوین و به کارشناسان و گروه های تعمیراتی ابلاغ شده است و به سرعت عملیات جایگزینی این ترانسفورماتور انجام خواهد شد.

نصیری همچنین گفت: با انجام عملیات و مانورهای تخصصی، برنامه‌ریزی لازم برای تامین برق شهر صدرا هم انجام و با ایجاد تغییرات و جابجایی بار در ایستگاه‌های شهید همت، دانشگاه و خان زنیان، اولویت‌هایی تعیین شده است.

وی با باین اینکه همه گزینه‌ها برای امکان مدیریت بار در روزهای آینده بررسی شده است، گفت: شهروندان مطمئن باشند که مسئولان و کارشناسان شرکت برق منطقه ای فارس همه تلاش خود را برای اعمال نشدن خاموشی دائمی در شیراز به کار خواهند بست اما تحقق این امر نیازمند همراهی کامل شهروندان و اعمال مدیریت مصرف است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با توصیه به کاهش مصرف برق خصوصا در ساعات اوج بار، اضافه کرد: از مردم تقاضا می‌شود با حداکثر صرفه‌جویی و اقداماتی از قبیل تنظیم کولرهای گازی بر روی ۲۴ درجه، استفاده از دور کند کولرهای آبی، خاموش کردن وسایل پر مصرف برقی طی ساعت‌های ۱۳ تا ۱۷ و خاموش کردن لامپ های اضافی، در تامین برق طی روزهای آینده و تا جایگزینی ترانسفورماتور آسیب دیده، همراهی داشته باشند.

تاکید معاون برق منطقه‌ای بر لزوم مدیریت مصرف

معاون بهره‌برداری و قائم مقام مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان‌های فارس و بوشهر نیز با اشاره به اینکه پروسه رفع مشکل ایستگاه ملک‌مکان شیراز که دچار حادثه شده بود، زمان‌بر خواهد بود، خواستار همراهی مشترکان و مدیریت مصرف برق برای ممانعت از اعمال خاموشی نوبتی در کلانشهر شیراز شد.

حمزه روغنیان با بیان اینکه حادثه آتش سوزی ایستگاه برق ملک مکان، موجب بروز اختلال در تامین برق حدود ۲۰ درصد از مشترکان کلانشهر شیراز شد، گفت: تامین برق شهرهای شیراز و صدرا توسط ۶ ایستگاه انتقال، انجام می‌شود و ایستگاه ملک مکان، یکی از مهمترین ایستگاه‌هاست که برق بخشی از مرکز و غرب کلانشهر شیراز را تامین می‌کند.

روغنیان ادامه داد: در این ایستگاه، ۷ دستگاه ترانسفورماتور عظیم الجثه قرار دارد که ۲ دستگاه آن ۴۰۰ به ۲۳۰ کیلوولت، ۳ دستگاه آن ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت و ۲ دستگاه دیگر ۶۳ به ۲۰ کیلوولت است. در حادثه شامگاه پنجشنبه یکی از ترانسفورماتورهای ۴۰۰ به ۲۳۰ کیلوولت آسیب جدی دیده است.

 

رفع موقتی مشکل برق شیراز

 

معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق شیراز نیز با یادآوری اینکه وقوع چنین حوادثی در شرایط افزایش بار شبکه و گرمای هوا، غیرمعمول نیست، خاطرنشان کرد: بحث علت وقوع حادثه در درجه اول اهمیت قرار ندارد؛ اکنون موضوع مهم، مشارکت همه برای مدیریت مصرف برق طی روزهای آتی است.

محمدرضا منصوری صبا با اعلام هشدار جدی نسبت به لزوم مدیریت مصرف برق، از سوی تمام مشترکان  خصوصا مشترکان کلانشهر شیراز، اضافه کرد: اگر مردم طی روزهای آینده مدیریت مصرف برق و همکاری ۱۰۰ درصدی در کاهش مصارف غیرضروری را نداشته باشند، برای کنترل بار امکان اعمال خاموشی نوبتی وجود دارد.

معاون شرکت توزیع نیروی برق شیراز با تاکید براینکه تنها راه حل خروج از این مشکل ناخواسته، همکاری گسترده و کامل شهروندان برای کاهش مصارف غیرضروری و مدیریت مصرف خواهد بود، تاکید کرد که از تمام توان تخصصی برای کاهش زمان جایگزینی ترانسفورماتور آسیب دیده و رفع مشکل استفاده خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بروز مشکل در یکی از ترانسفورماتورهای ایستگاه برق ملک‌مکان، اهمیت توجه به مسئولیت شهروندی را در مدیریت مصرف برق که به دلیل فصل گرما و شرایط کرونایی حاکم بر جامعه افزایش یافته، پررنگ‌تر کرده است.

بنا بر تاکید مسئولان و کارشناسان صنعت برق، بهترین راهکار برای عبور از ۲ هفته سخت و جلوگیری از خاموشی‌های نوبتی، همکاری و مشارکت عمومی برای کاهش ۵ درصدی مصرف انرژی برق خواهد بود.

حادثه ایستگاه برق ملک‌مکان ظرفیت تامین حدود ۱۰ درصد انرژی برق مورد نیاز شیراز را از بین برده و اکنون این کلانشهر در نقطه سربه سر تامین و مصرف برق قرار دارد، برخی کارشناسان تامین و انتقال برق معتقدند این میزان همیشه ظرفیتی برای اطمینان بخشی به برقرسانی مطمئن محسوب می‌شود تا اگر تاسیساتی آسیب دید، امکان تامین برق تا رفع مشکل وجود داشته باشد.

به اعتقاد کارشناسان طی روزهای آینده اگر کوچکترین شوکی به شبکه تامین و توزیع برق در شیراز وارد شده یا هوا گرم تر شود و مردم هم رعایت کافی را نداشته باشند؛ چالش تامین برق مورد نیاز، دستگاه‌های مسئول را وادار به اعمال خاموشی‌های نوبتی خواهد کرد که قطعا در شرایط کنونی، به زیان همه خواهد بود.

با توجه به موقعیت مکانی ایستگاه ملک مکان، مشترکان ساکن در محدوده مرکز، غرب و شمالغرب شیراز، بیش از سایر مشترکان، مسئولیت بیشتری برای کنترل و مدیریت مصرف برق عهده‌دار خواهند بود.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • پیام تسلیت مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر به مناسبت شهادت دومین شهید مدافع سلامت استان
 • ۱۸میلیون ایرانی تاکنون کرونا گرفته‌اند
 • پیام تسلیت شهردار برازجان در پی عروج دکتر خلیلی رئیس پزشکی قانونی شهرستان دشتستان
 • تعمیرات مبل؛ قیمت و درخواست بهترین رویه کوبی
 • پیام تبریک سرپرست شهرداری بندر بوشهر به مناسبت 14 تیر ماه روز شهرداری ها و دهیاری ها
 • طرز تهیه پودر چیلی؛ چاشنی تند پرطرفدار
 • تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است
 • پیام تسليت جمعی از اصلاح طلبان دشتستان به مناسبت‌ درگذشت مرد صلح و اصلاح، از بزرگان شهر دالکی حاج غلامرضاحاجی زاده
 • عزم جدی ستاد شهرستان با اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند
 • مبتلا شدن به کرونا ننگ و عار نیست/از فردا ماسک‌زدن اجباری است
 • کلاهبرداری با عنوان ثبت‌نام کتب درسی
 • سیروس گرجستانی به سوی خانه ابدی بدرقه شد
 • شمار جان‌باختگان کرونا در استان بوشهر 3 رقمی شد
 • پیام نماینده شهرداران استان بوشهر به مناسبت ۱۴ تیرماه روز شهرداری ها و دهیاری ها
 • رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر: هنری که پیام دارد، ماندگار است+ تصاویر
 • دکتر خلیلی رییس پزشکی قانونی شهرستان دشتستان، پزشک مدافع سلامت آسماني شد
 • وضعیت کشور سوئیس در مقابله با ویروس کرونا/ به شدت کمال گرا هستم/ چالش های پیشگیری از سرطان در اینستاگرام
 • یک بوشهری به سمت مشاور حقوقی رئیس شوراهای مذهبی کشور منصوب شد+تصویر حکم
 • حکم مسئول دفتر ارتباط مردمی نماینده دشتستان در مجلس صادر شد
 • از شکار شکارچیان در بیابان های منطقه جلوگیری میکنم/ برای پرندگان و حیوانات آبخوری می سازم/تصاویر
 • تمدید اعتبار دفترچه تامین اجتماعی را غیرحضوری انجام دهید +جزییات
 • اختلافات ارضی مردم با منابع طبیعی تعیین تکلیف شود/شناسنامه دار کردن اراضی کشاورزی دشتستان/عکس
 • مشمولان سهام عدالت برای دیدن سبد سهام‌شان چکار کنند؟
 • ۱۴ جانباخته حادثه آتش سوزی کلینیک سینا تحویل خانواده‌ها شدند
 • ۲۸۳ بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند/ افزایش آمار جان‌باختگان به ۹۵ مورد
 • انتصاب مدیر کل مستمری‌ها و مدیرکل نام نویسی و حسابهای انفرادی سازمان تأمین اجتماعی
 • بازدید استاندار بوشهر از روند اجرای پروژه راه آهن بوشهر+ تصاویر
 • نوشیدنی‌هایی برای بهبود تاب‌آوری جسمی و روانی در بحران کرونا
 • گزارش فیلم‌های پایان هفته سیما
 • ۹۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه راه آهن بوشهر - شیراز مصوب شده است