امروز: يکشنبه 21 خرداد 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 24 خرداد 1399 - 09:16

اتحادخبر: طی سه روز گذشته آتش بارها در ارتفاعات سبزپوشان شیراز زبانه کشیده و بخش زیادی از منابع طبیعی این منطقه را سیاه پوش کرده است.

ارتفاعات سبزپوشان شیراز از چهارشنبه گذشته در چنبره شعله‌های آتش بوده و علی رغم تلاش نیروهای مردمی و دستگاه‌های فعال  در مدیریت بحران در مهار آن اما بار دیگر وزش باد موجب شعله ور شدن این آتش شده است.

سبزپوشان شیراز در لهیب سرخ آتش

 

این آتش سوزی با تلاش نیروهای مردمی و کارکنان دستگاه‌های مختلف عضو مدیریت بحران در شامگاه چهارشنبه گذشته مهار شد اما بامداد امروز جمعه بار دیگر شعله ‌های آتش در این محل بالا گرفت.

 

جانشین رئیس ستاد بحران شهرستان شیراز در این خصوص اعلام کرد: به محض اطلاع از آتش‌سوزی مجدد در این منطقه، مسولان بخش مرکزی و شهرستان شیراز در منطقه حاضر شده و هماهنگی های لازم جهت فرونشاندن آتش به عمل آمد.

 

عبدالرسول حقیقی افزود: به دلیل عدم امکان پرواز بالگرد در شب، بامداد گذشته نیروها به صورت پیاده به ارتفاعات سبزپوشان اعزام شده‌اند.

حقیقی از تشکیل جلسه فوری مدیریت بحران با حضور فرماندار شیراز در ساعت ۶ صبح امروز جمعه در منطقه ظفرآباد خبر داد و افزود: برنامه‌ریزی نهایی و مدیریت میدانی در منطقه انجام و سه بالگرد نیز جهت مهار آتش در ارتفاعات سبزپوشان منطقه ظفرآباد به محل حادثه اعزام شد.

 

ابتدای صبح امروز جمعه ۲۳ خرداد ۹۹ مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس نیز به تیم های مستقر در منطقه ملحق شد.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز جمعه به خبرنگاران گفت: تیم‌ تخصصی عملیات ویژه شامل ۲۰ آتش نشان متخصص  و کار آزموده سازمان آتش نشانی برای مهار آتش‌سوزی درعرصه‌های مراتع  سبز پوشان ظفر آباد اعزام شد.

 

محمد هادی قانع افزود: با توجه به اعلام نیاز به حضور پرسنل سازمان از سوی مدیریت بحران شهرستان شیراز تیم عملیات ویژه سازمان با مهارتهای خاص به این منطقه اعزام شدند.

وی ادامه داد: جهت مهار آتش مراتع و جنگل های منطقه ارتفاعات سبز پوشان ظفر آباد بیش از ۲۰ نیروی سازمان آتش نشانی شیراز تاکنون  توسط بالگرد به منطقه هلی برن شده و در حال تلاش برای مهار آتش سوزی هستند.

 

وی اظهار داشت: به علت سخت گذر بودن منطقه با استفاده از بالگرد به کانون آتش رسیده ایم و هم اکنون نیروهای بسیج مردمی و محلی به همراه تیم های عملیاتی در این منطقه حضور دارند و با کمک آنها و سایر نیروهای جهادی آتش سوزی در حال کنترل است.

علی‌رغم مهار آتش طی سه  روز گذشته در ارتفاعات سبزپوشان شیراز اما وزش باد باری دیگر موجب شعله ور شدن آتش در این منطقه شد.

 

آتش بار دیگر مهار شد

فرماندار شهرستان شیراز در جمع خبرنگاران از مهار تقریبی آتش در ارتفاعات این منطقه خبر داد.

محمدرضا امیری افزود: کارگروه مدیریت بحران شهرستان شیراز از اولین ساعات گزارش آتش‌سوزی در ارتفاعات ظفرآباد طی دو روز گذشته به ریاست جانشین رئیس ستاد بحران شهرستان و بخشدار مرکزی شیراز در منطقه تشکیل و کنترل آتش سوزی با حضور نیروهای مردمی و نیروهای بومی و منابع طبیعی آغاز شد.

وی با بیان اینکه از بامداد امروز جمعه شخصا در منطقه حاضر شده،گفت: با وجود اینکه سه فروند بالگرد برای عملیات فرونشاندن آتش در ارتفاعات پیش‌بینی شده بود اما تنها با استفاده از اولین بالگرد و اقدام به موقع نیروهای مستقر در منطقه آتش تحت کنترل درآمد و بر اساس برآوردها فعلأ نیازی به اعزام ۲ بالگرد دیگر نیست.

 

وی اضافه کرد: هم اکنون بالگرد هلال احمر نیز برای انجام خدمات پشتیبانی بیش از ۳۰۰ نیروی امدادی حاضر در ارتفاعات به منطقه وارد شده است. 

امیری ضمن قدردانی از تلاش نیروهای مردمی حاضر در منطقه، نیروهای ارتش، بسیج، منابع طبیعی و آتش نشانی اعلام کرد: با کمک همه نیروهای حاضر در منطقه و تحت هدایت مدیریت بحران شهرستان، آتش تا حدود زیادی کنترل شده و در حال حاضر مراحل پایش و لکه‌گیری در حال انجام است.

 

رییس ستاد بحران شهرستان شیراز اظهار امیدواری کرد که در صورتی که با اوج گرفتن وزش باد در بعد از ظهر امروز شاهد شعله ور شدن مجدد آتش نباشیم، حریق ارتفاعات ظفرآباد تا عصر امروز به طور کامل مهار خواهد شد.

وی افزود: به همین جهت و به منظور حصول اطمینان از خاتمه کامل آتش و عدم امکان شروع مجدد آتش، نیروهای امدادی تا پایان شب در منطقه مستقر و به پایش ادامه خواهند داد.

 

خبرنگار ایرنا برای اطلاع از میزان عرصه های منابع طبیعی سوخته شده در این آتش سوزی با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس تماس گرفت که شهرام منتصری در این باره گفت: تخمین وسعت دچار آتش سوزی شده این منطقه نیاز به بررسی‌های دقیق کارشناسان و استفاده از نقشه‌های هوایی دارد که طی روزهای آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

منطقه سبز پوشان در ۱۰ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

 

 

 

 

 

ایرناکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 7 ساعت قبل گفت: با سلام حادثه ها ...
 • .: جواد حدود 16 ساعت قبل گفت: تناقض در گفتار شما ...
 • .: علی حدود 24 ساعت قبل گفت: با سلام . چرا ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق 1 روز قبل گفت: با سلام چقدر کیف ...
 • .: بهنام حدود 2 روز قبل گفت: کاملا مشخصه که این ...
 • .: پاکدخت حدود 2 روز قبل گفت: این عکس گلشیفته فراهانی ...
 • .: برازجان حدود 3 روز قبل گفت: درود بر آقای زاهدی ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 4 روز قبل گفت: با سلام مطمئنا کار ...
 • .: صدرالله حدود 4 روز قبل گفت: سلام ما خریدارن زمینهای ...
 • .: شهروند.دشتستان. حدود 4 روز قبل گفت: هه هه .گندم وارداتی ...