امروز: سه شنبه 24 تير 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 24 خرداد 1399 - 07:30
توصیه های شیخ سخن سعدی به شیخ حسن روحانی

اتحادخبر- حبیب اله نعمتی:شیخ حسن روحانی در پی ائتلاف دو جریان به پاستور رسید، ائتلافی که دیگر تکرار نخواهد شد چرا که پایبندی و الزامات به آن چنان که باید نبود و نیست؛ بهرحال فرصت چندانی نیست و بسیاری از وعده های رئیس جمهور و مطالبات مردم معطل مانده است؛ برجام نافرجام و سایه شوم کرونا قوز بالا قوز گردیده است. در این باب یادآوری دو نکته خالی از لطف نیست...

 سال آخر؛ زنگ حساب

حبیب اله نعمتی:

 

شیخ حسن روحانی در پی ائتلاف دو جریان به پاستور رسید، ائتلافی که دیگر تکرار نخواهد شد چرا که پایبندی و الزامات به آن چنان که باید نبود و نیست؛ بهرحال فرصت چندانی نیست و بسیاری از وعده های رئیس جمهور و مطالبات مردم معطل مانده است؛ برجام نافرجام و سایه شوم کرونا قوز بالا قوز گردیده است. در این باب یادآوری دو نکته خالی از لطف نیست:

 

الف:احزاب: احزاب قارچی و فصلی هستند، انتخاباتی هستند، چند ماهی هستند و چند سالی نیستند، چنان که باید شناسنامه ای ندارند و لذا  اعضا هم الزام والتزامی ندارند و به نام و نانی کوچ شان زیاد است. و به همین دلایل مهم ترین کارکرد احزاب که ارتباط دولت و مردم و مشارکت سیاسی است چندان محقق نگردیده است. 

 

ب:شیخ حسن روحانی: در پله آخر ایستاده است و از دوره هشت ساله یکسال بیش باقی نمانده، زنگ حساب به صدا در آمده و بایستی پاسخگوی وعده‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... و.... باشد، نگذاشتند؛ نتوانست؛ نخواست؛ چندان توفیری ندارد.

توصیه ها فراوان هست اما توصیه های شیخ سخن سعدی را از رساله "نصیحه الملوک" به کارگزاران و در این جا برای شیخ حسن روحانی یادآور می شویم  بدان امید که مفید واقع شود:

 

1: اخبار ملوک پیشین را بسیار مطالعه نماید که از فایده خالی نباشد:یکی آن که به سیرت خوب ایشان اقتدا کند. دوم اینکه در تقلب روزگار پیش از عهد ایشان تأمل کند تا به جاه و جمال و ملک و منصب فریفته و مغرور نشوند. 

2:سوز دل مسکینان آسان نگیرد که چراغ شهری را بسوزد. 

3: پادشاهی که عدل نکند و نیکنامی توقع دارد بدان ماند که جو همی کارد و امید گندم دارد. 

4: در هر دو سه ماه شحنه روانه زندان نماید به غوص اندر احوال زندانیان، تا بی گناهان را خلاص دهد و گناه کوچک را پس از چند روزی ببخشد. 

5: حق بزرگان به زیردستان شروط خدمت بجای آوردن است و فضل خداوندگاران شکر خدمت بندگان گفتن و منت نانهادن. 

6: پادشاهان و لشکریان از بهر محافظت رعیت اند تا دست تطاول قوی از ضعیف کوتاه گردانند، چون دست قوی کوتاه نگردانند و خود دراز دستی روا دارند مر این را فایده نباشد لاجرم بقایی نکنند. 

7: دشمنان متفق را متفرق نتوانی گردانیدن مگر بدان که با بعضی از ایشان دوستی بدست آری. 

8: سلطان که در بند راحت خویش بود مردم از وی راحت نبینند و راحت وی پایدار نماند. 

9: هر که بنیاد بد می نهد بنیاد خود می کند. 

10: آثار خیر پادشاهان قدیم را محو نگرداند تا آثار او همچنان باقی بماند. 

11: جلیس خدمت پادشاهان کسانی سزاوار باشند عاقل، خوبروی، پاکدامن، بزرگزاده، نیکنام، نیک سرانجام، جهان دیده، کار آزموده، تا هرچه از او در وجود آید پسندیده کند. 

12: زهد و عبادت شایسته است نه چندان که زندگی بر خود و دیگران تلخ کند، عیش و طرب ناگزير است نه چندان که وظایف طاعت و مصالح رعیت در آن مستغرق شود. 

13: تفویض کارهای بزرگ به مردم ناآزموده نکند که پشیمانی آرد. 

14: داد ستمدیدگان بدهد تا ستمکاران خیره نگردند که گفته اند: سلطان که رفع دزدان نکند حقیقت خود کاروان می زند. 

15: پادشاهان به رعیت پادشاه اند پس چون رعیت بیازارند دشمن ملک خویشند. 

16.از جمله حسن تدبیر پادشاه یکی آن است با خصم قوی در نپیچد و بر ضعیف جور نکند که پنجه با غالب افکندن نه مصلحت است و دست ضعیفان بر پیچیدن نه مروت. 

17: قوّت رای آن است که دخل فردا امروز بکارد و کار امروز به فردا نگذارد. 

18: اعتماد کلی بر نوآمدگان نکنید. 

19: هر چه در مصالح مملکت در خاطرش آید به عمل نیاورد، نخست اندیشه کند پس مشورت. 

20:آن کن که خیر تو در قفای تو گویند که در نظر از بیم گویند یا از طمع.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/03/26 - 13:28
0
1
اصلاح طلب و اصولگرا یکی هستند .نوبتی هست , نوبت اصلاح طلب یک روز , اصولگرا یک روز , گروهی اطراف اصولگرا به صندلی رسیدند, گروهی هم اطراف اصلاح طلب اکثریت پستها و صندلیها از ستاد انتخاباتی بیرون می آید.
1399/03/25 - 18:22
1
0
ما هیچ کاره ایم. سال ۸۴ قرار بود یه نفر برای هشت سال رییس جمهور باشه ....یه طرف بود و اقایان رفسنجانی. کروبی و معین طرف دیگه...اون هشت سال بود ...
سال ۹۲ قرار بود یه نفر دیگه هشت سال رییس جمهور بشه....یه طرف بود و جلیلی. رضایی و... طرف دیگه... و این رییس هست... ما هیچ کاره ایم
1399/03/25 - 08:46
0
1
گردن دیگران نیندازید. مال بد بیخ ریش صاحبش!
1399/03/25 - 00:31
0
0
درود بر استاد نعمتی
1399/03/24 - 18:45
0
0
من که دو بار به روحانی رای دادم. کور و پشیمان هستم. اصلا به نظرم اصلاح طلبان اشتباه کردند به روحانی رای دادند
1399/03/24 - 14:43
0
1
سلام من خودم خيلي براي راي آوردن روحاني تلاش كردم خداييش به صد نفر رو زدم براي راي دادن به روحاني به اميد روزاي خوبي كه هرگز نيامد قطعا اين تجربه به قيمت مشخص شدن ماهيت واقعي اصلاحات بود كه امثال من براشون مشخص نشده بود روحاني نقاب از چهره اين جناح محبوب ديروز كه ديگه امروز هيچ محبوبيتي نداره را براي امثال ما كنار زد اي كاش با قوي ترين ترين كانديد بيايد تا براي خودتون هم مشخص بشه فقط و فقط براي خودم متاسفم كه به اين جناح اعتماد كرديم.
البته جناب صابري عزيز شما هميشه براي ما مورد احترام بوديد و هستيد.
1399/03/24 - 13:27
0
0
سلام دولت روحاني و بهتره بگيم اصلاح طلب ها به هيچكدام از وعده هاي انتخاباتي خود عمل نكردن تو سال 1396 روز افتتاحيه ستاد انتخابات روحاني تو خيابان فردوسي من به نمايندگي از طرف معلمان حق التدريسي هاي استان بوشهر با جناب محمد باقر سعادت رييس ستاد انتخاباتي دكتر روحاني در استان و نماينده وقت شهرستان دشتستان صحبت كردم گفتيم براي راي آوردن روحاني همه تلاشمان را خواهيم كرد فقط ما را ساماندهي كنيد كه دقيقا جناب سعادت از طرف دولت اين قول را به همه داد چقدر براي راي آوردنش تلاش كرديم ولي دريغ از استخدام يك نفر از ما معلم ها الان بيش از صد هزار نفر هنوز بلاتكليف هستيم شك نكنيد هر كدام از ما حداقل ده نفر را ميتونستيم پاي صندوق راي بياريم ولي روحاني همه ما را از خودش و جبهه اصلاحات نا اميد كرد من خودم الان عضو گروه تلگرامي معلمان هستم كه بيش از 20000 عضو دارد همه ميگن ديگه به اصلاح طلب ها راي نديم كه امثال روحاني - جهانگيري - نوبخت - الهيار تركمن - مهدي نويد ادهم - فاني - بحطايي و ..... دوباره بخوان ما را سالهاي سال ما را بازي بدن
شك نكنيد با قوي ترين كانديد هم تو انتخابات بياييد كه احتمالا سيد حسن خميني باشه باز راي نمياريد اين را من اصلاح طلب هزار آتيشه دارم مينويسم.
خداحافظ انتخابات -خداحافظ اصلاحات
1399/03/24 - 10:23
0
1
درود به شما .بسیار حالب .واقعا همین طور هست که فرمودید حزب ها یک شب درست می شوند برای مدتی کوتاه که انتخابات هست هستند بعد خیری از اونا نیست تا انتخابات بعدی .این که حرب نیست...


ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • دکتر خلیلی رییس پزشکی قانونی شهرستان دشتستان، پزشک مدافع سلامت آسماني شد
 • ابلاغ جدید سرپرست سابق فرمانداری دشتستان در استانداری بوشهر
 • پذیرش ۱۵ مبتلای جدید در بیمارستان‌های استان بوشهر / ترخیص ۳ مورد
 • وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی در کازرون
 • نرم‌افزارها در پایتخت کتاب ایران به یاری کتاب‌خوان‌ها می‌آیند
 • بزرگی به عقل و هوشه، نه سن و سال + تصاویر
 • مرد برازجانی که با ترک اعتیاد، نویسنده شد/ قلم به جای موادمخدر
 • خطر آتش سوزی در روستاهای بخش شبانکاره ونبود آتش نشانی/تصاویر
 • اختصاص ۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای آسیب دیده از کرونا در فارس
 • افکار پلاسیده و ضرورت فکری اساسی
 • یک بوشهری به سمت مشاور حقوقی رئیس شوراهای مذهبی کشور منصوب شد+تصویر حکم
 • نوید راه‌اندازی شهرک تخصصی سنگ در شیراز
 • وضعیت کشور سوئیس در مقابله با ویروس کرونا/ به شدت کمال گرا هستم/ چالش های پیشگیری از سرطان در اینستاگرام
 • بهترین نوشیدنی هنگام ورزش و کوهنوردی
 • کاربرد ماسک‌های پارچه‌ای و پزشکی در مقابله با ویروس کرونا