امروز: پنجشنبه 19 تير 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 08 خرداد 1399 - 09:02

اتحادخبر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با ورود ملخ صحرایی در اوایل اسفند ماه ۹۸ به این استان تاکنون کار مبارزه با این آفت در قالب سمپاشی ۴۰هزار و ۸۱۵ هکتار از عرصه‌های آلوده انجام شده‌است.محمد تقی منوچهری افزود: به دلیل ریزش دسته‌های ملخ در مناطق کوهستانی و سخت گذر استان بوشهر استفاده از هواپیمای سمپاش برای از ...

اتحادخبر:  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با ورود ملخ صحرایی در اوایل اسفند ماه ۹۸ به این استان تاکنون کار مبارزه با این آفت در قالب سمپاشی ۴۰هزار و ۸۱۵ هکتار از عرصه‌های آلوده انجام شده‌است.

۴۰ هزار و ۸۱۵ هکتار عرصه‌های استان بوشهر علیه ملخ سمپاشی شد

به گزارش ایرنا؛ محمد تقی منوچهری افزود: به دلیل ریزش دسته‌های ملخ در مناطق کوهستانی و سخت گذر استان بوشهر استفاده از هواپیمای سمپاش برای از بین بردن کامل آفت مناسب نیست و از طرفی به علت نبود راه دسترسی نیز بکارگیری ۱۰ دستگاه سمپاش یو ال وی پشت وانتی، امکان پذیر نشد.

 

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بهترین شیوه مبارزه با آفت ملخ در مناطق سخت گذر سمپاشی زمینی است به همین دلیل تامین اعتبار راه سازی و ایجاد راه دسترسی برای استفاده از سمپاش‌های یو ال وی در مناطق کوهستانی و سخت گذر ضروری است.

 

منوچهری اضافه کرد: با حضور موفق نیروهای فرمانداری و دهیاری‌ها در زمینه مبارزه و بهره‌گیری از همه امکانات موجود بویژه تجربه اکیپ‌های ردیابی و کنترل، تجهیزات فنی مبارزه نظیر انواع سمپاش‌های پشتی، اتمایزر، توربولاینر، زنبه‌ای، فرغونی، پشت تراکتوری و تنوع در سموم مصرفی، شناسایی و کنترل موفق ریزش‌های اولیه در اسفند و فروردین و کنترل در بدو ورود ملخ، ممانعت از تخم‌ریزی بسیاری از دسته‌های ملخ با کنترل سریع، تخریب مکانیکی مناطق تخم‌ریزی با شخم و مبارزه بسیار موفق با پوره‌های سنین اولیه، مبارزه قاطع و ممانعت از بالدار شدن پوره‌ها در تمام کانون‌های استان در فروردین۹۹، مبارزه مشترک با کانون های مرزی استان فارس و بوشهر در منطقه دشت پلنگ و فراشبند باعث شد تا براساس گزارش سازمان حفظ نباتات کشور این استان بهترین مبارزه در میان استان‌های آلوده به آفت ملخ را داشته باشد.

 

وی یادآور شد: تاکنون ۳۰ تن انواع سموم در استان بوشهر برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی تامین و کار سمپاشی با ۳۸ دستگاه سمپاش از انواع مختلف پشتی اتمایزر و اهرم از بغل، پشت تراکتوری، توربولاینر، زنبه‌ای و فرغونی در دست اجرا است.

 

منوچهری اظهار داشت: امسال برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی تاکنون ۶۰ اکیپ ردیابی در استان بوشهر تشکیل شده و کار مبارزه با این افت را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به مرمت و بازسازی هفت باند فرودگاه برای ورود هواپیمای سمپاش در استان بوشهر افزود: با وجود وسعت مناطق آلوده به آفت ملخ صحرایی اما با تلاش انجام شده تاکنون از بروز کمترین خسارت حتی در عرصه‌های طبیعی نیز جلوگیری شده‌است.

 

منوچهری اضافه کرد: با توجه به پیش بینی‌ها ورود دسته‌های جدید ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان و شاخ آفریقا تا پایان خرداد ماه جاری در صورت تحقق این پیش بینی احتمال هجوم این آفت به همه شهرستان‌های استان بوشهر وجود دارد در این ارتباط آمادگی برای ردیابی و مبارزه با دسته‌های جدید با تدارک سم کافی، تجهیزات، امکانات مبارزه، نیروی انسانی و ادامه همکاری سایر نهادها ضروری است.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • دکتر خلیلی رییس پزشکی قانونی شهرستان دشتستان، پزشک مدافع سلامت آسماني شد
 • حکم مسئول دفتر ارتباط مردمی نماینده دشتستان در مجلس صادر شد
 • اختلافات ارضی مردم با منابع طبیعی تعیین تکلیف شود/شناسنامه دار کردن اراضی کشاورزی دشتستان/عکس
 • مشمولان سهام عدالت برای دیدن سبد سهام‌شان چکار کنند؟
 • ۲۸۳ بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند/ افزایش آمار جان‌باختگان به ۹۵ مورد
 • ۱۴ جانباخته حادثه آتش سوزی کلینیک سینا تحویل خانواده‌ها شدند
 • انتصاب مدیر کل مستمری‌ها و مدیرکل نام نویسی و حسابهای انفرادی سازمان تأمین اجتماعی
 • بازدید استاندار بوشهر از روند اجرای پروژه راه آهن بوشهر+ تصاویر
 • نوشیدنی‌هایی برای بهبود تاب‌آوری جسمی و روانی در بحران کرونا
 • ۹۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه راه آهن بوشهر - شیراز مصوب شده است
 • گزارش فیلم‌های پایان هفته سیما
 • پیام تسلیت مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر به مناسبت شهادت دومین شهید مدافع سلامت استان
 • تقدیر از برگزیدگان بوشهری در جشنواره نقالی و شاهنامه خوانی «نقشا» +تصاویر
 • پیام تسليت جمعی از اصلاح طلبان دشتستان به مناسبت‌ درگذشت مرد صلح و اصلاح، از بزرگان شهر دالکی حاج غلامرضاحاجی زاده
 • وضعیت آبرسانی شهرها و روستاهای استان بوشهر به صورت ویدئو کنفرانسی به ریاست مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بررسی شد