امروز: چهارشنبه 14 خرداد 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 21 ارديبهشت 1399 - 11:43

اتحاد خبر-اکبر صابری: فرج الله کمالی شاعر توانمندی که با تکیه بر استعداد ذاتی خود شناسنامه گویش دشتسونی به حساب می آمد، بسیار محجوب و متین بود. شاعرانی که با زبان دل مردم شعر می گویند چنان در جان و دل مردم جای می گیرند که حتی سالیان دراز بعد از مرگ شان نیز در بطن جامعه زندگی می کنند و شعرهای آنها همچون رود، درزندگی مردم جریان دارد...

فرج؛ شاعر دردها و محبوب دل ها

اکبر صابری:*

 

از چهار رکن شعر فولکوریک استان بوشهر (محمد بیابانی، ایرج شمسی زاده، حاج علی مرادی و فرج الله کمالی) فقط فرج مانده بود. او سالهای بعد از شمسی زاده و مرادی؛ امید و ملجا شاعران محلی سرای استان بوشهربود.

فرج الله کمالی این شاعر توانمند که با تکیه بر استعداد ذاتی و خدادادی خود طی سه دهه اخیر شناسنامه گویش دشتسونی به حساب می آمد بسیار محجوب و متین بود. آنقدر محجوب و متین که از آن همه بی مهری که در این چند دهه دید گاهی گلایه و شکوه نکرد. ولی همین سکوت و متانت بر محبوبیتش افزود.

اگر بنا بود مراسمی رونق داشته باشد صرف حضور فرج کفایت می کرد؛ حتی اگر اجازه شعرخوانی نداشت! نام فرج موج جمعیت مشتاق را به همراه می آورد. و این است راز محبوبیت شاعری که برای مردم می سراید.  شاعری که دردش درد مردم و دغدغه اش دغدغه آنها بود. 


مردمی بودن، ساده و بی تکلف بودن و شعرهایی که با گوشت و پوست مردم این دیار عجین بود، فرج را محبوب قلب های مردم دشتستان و بلکه استان بوشهر کرده بود.

به یقین جای خالی ایشان در عرصه فرهنگ و ادب دشتستان به این زودی ها و شاید هرگز پُر نخواهد شد.


شاعرانی که با زبان دل مردم شعر می گویند چنان در جان و دل مردم جای می گیرند که حتی سالیان دراز بعد از مرگ شان نیز در بطن جامعه زندگی می کنند و شعرهای آنها همچون رود، درزندگی مردم جریان دارد.

و فرج الله کمالی از این دسته است. شاعری بود که به مردمش عشق می ورزید و مردم نیز عاشقانه او را دوست می داشتند.

به قول استاد محمد غلامی؛ او ترازوی شعر بومی دشتسونی بود.


او جمعه 19 اردیبهشت آخرین برگ از دفتر شعرش را با پرواز به ابدیت سروده است. بی تردید یاد و خاطر این شاعر گران مایه و مردمی در خاطر دشتسونی ها سال های دراز زنده خواهد ماند.


گرچه کمالی استثنایی در ادبیات فولکوریک دشتستان بود ولی نمی توان از ذخیره های گران سنگ این رسته از ادبیات در شهرستان دشتستان چشم فرو بست. محمد غلامی، معصومعه خدادادی، کاووس کمالی نژاد و... جا پای فرج کمالی گذاشته اند و از خصوصیات برجسته و ارزشمند این شاعران مردمی بودن و برای مردم سرودن است. شاعرانی که مردم آنها را نیز بسان فرج کمالی دوست می دارند و قدرشان را می دانند. عمرشان دراز باد.


در پایان ضایعه درگذشت شاعر شهیر خطه جنوب و استاد گران سنگ و ارزشمند شعر و ادب دشتستان فرج الله کمالی را به  خانواده های محترم کمالی وسایر بستگان و بازماندگان محترم ایشان و همچنین مردم شریف و قدرشناس دشتستان و همه علاقمندان به آن عزیز سفر کرده تسلیت عرض می نمایم.

 

*مدیر مسئول هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبرکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • قبیله گرایی سیاسی و قومیتی را قبول ندارم/ سعی می کنم در برابر نقدها زودرنج‌ نباشم/ از اولین شماره های اتحاد جنوب مخاطب این نشریه هستم
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر اختصاصی
 • آینه ی اقلیم دشتسون درگذشت
 • سالشمار زندگی استاد فرج الله کمالی؛ آینه ی شعر دشتسون
 • دیدار منتخب دشتستان در مجلس یازدهم با مدیر مسئول و تحریریه اتحاد جنوب و اتحاد خبر/ تصاویر
 • جزئیات ابتلای 16 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر+نقشه
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر (2)
 • جزئیات ابتلای ۲۳ مورد جدید به کرونا در استان بوشهر / یک نفر به فوت شدگان اضافه شد / فوت خانم ۷۱ ساله دیلمی
 • جزئیات ابتلای 77 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /کرونا در شهرستان بوشهر ترمز برید
 • توضیحات روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر پیرامون رویداد بیمارستان سلمان فارسی
 • چالش‌ها و فرصت‌های روابط عمومی
 • جزئیات 4 مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر/ وضعیت دشتستان همچنان فوق قرمز
 • سیر تا پیاز این روزهای بورس
 • جزئیات ابتلای 79مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /رکورد بی سابقه ابتلا به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ۱۹ مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر