امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 17 فروردين 1399 - 12:00
گزارش اختصاصی اتحاد خبر از اوج گرفتن کرونا ویروس در دشتستان(2)

اتحاد خبر- مهشید شهنه مطلق: آمار بالای مبتلایان به کرونا ویروس در شهرستان دشتستان است که با فاصله زیادی رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است باعث نگرانی شهروندان شده است. به همین دلیل نظر و راهکارهای 3 فعال اجتماعی دشتستان را پیرامون این مهم جویا شدیم.. نظرات عبدالخالق عبدالهی، غلامرضا شاکری و مهدی پایدار را ملاحظه فرمائید...

دلایل وضعیت قرمز در دشتستان از نظر 3 فعال اجتماعی

اتحاد خبر -مهشید شهنه مطلق:  ظهر شنبه 16 فروردین دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر از افزوده شدن ۱۷ نفر به لیست مبتلایان این ویروس در استان بوشهر خبر داد و افزود: از ۱۷ بیمار جدیدی که نتیجه آزمایش کرونا ویروس آن‌ ها مثبت اعلام‌ شده است، ۱۲ بیمار از شهرستان دشتستان، دو بیمار ساکن شهرستان بوشهر، دو بیمار ساکن شهرستان گناوه و یک بیمار ساکن شهرستان دیلم هستند.

طبق اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر تعداد بیماران مبتلا به کرونا در استان بوشهر تا ظهر شنبه ۱۶ فروردین؛ ۱۲۲ نفر شامل ۶۸ مرد و ۵۴ زن است که 102 بیمار بهبود پیدا کرده و مرخص شده اند.

نکته مهم در این میان آمار بسیار بالای مبتلایان به این ویروس در شهرستان دشتستان است که با فاصله زیادی رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است. بر اساس آمار اعلام شده 44.2 درصد از کل مبتلایان به کرونا ویروس مربوط به شهرستان دشتستان است.

به همین دلیل نظر 3 فعال اجتماعی دشتستان را پیرامون این مهم جویا شدیم.

 

مرگ فقط برای همسایه نیست

"متاسفانه وضعیت کرونا در دشتستان قرمز است و این موضوع دلایل زیادی دارد" این جمله یکی از فعالان اجتماعی در شهر برازجان است. او دلایل خود از وضعیت حال و هوای کرونایی شهرستان دشتستان را اینگونه شرح می دهد و به خبرنگار اتحاد خبر می گوید: اول اینکه چون دشتستان تقریبأ دو سوم جمعیت و مساحت استان بوشهر را در خود دارد طبیعی است آمار ابتلای کرونای آن بیشتر از شهرستان های دیگر باشد.

عبدالخالق عبدالهی ادامه می دهد: دلیل دیگر موقعیت سوق الجیشی دشتستان به عنوان ورودی و خروجی استان فارس است که طبعأ باعث تردد زیاد و احتمال ابتلای بیشتر می شود.

وی دلیل بعدی خود از وضعیت قرمز کرونا در دشتستان را علایق عاطفی و تعداد زیاد مراوده و بده بستانهای خانوادگی بین شهر و روستاهای دشتستان به نسبت جاهای دیگر دانست.

عبدالخالق عبدالهی می افزاید: آخرین علت هم لاپوشانی و پنهان کاری بعضی مسئولین در ارائه قطره چکانی آمار مبتلایان و خصوصأ اصرار بر پنهان نگه داشتن نام و نشان مبتلایان است.

وی معتقد است: این پنهانکاری باعث می شود مردم موضوع را جدی نگیرند، پرهیز نکنند و همچنان فکر کنند خطر دور است و مرگ فقط برای همسایه است.

این روزنامه نگار و فعال اجتماعی در ادامه صحبت های صریح خود اضافه کرد: بدون تعارف عرض کنم ما مردم دشتستان اصلأ رعایت نمی کنیم و در خانه نمی مانیم و بیشتر شعار می دهیم، دلیل؟ بعد از ظهرها سری به جاده سلامت یا تفرجگاههای اطراف شهر بزنید تا متوجه شوید یا به قول قدیمی ها : " حساب بکشید تا به عرض برسید ". با این همه امیدوارم به زودی شعار: "ما کرونا را شکست می دهیم" محقق شود.

 

نبود اعتبار لازم برای قرنطینه کشور و اثراتش در دشتستان

یکی دیگر از فعالان اجتماعی در برازجان با اظهار تاسف از شیوع کرونا ویروس در کشور ایران و به طور خاص در شهرستان دشتستان به خبرنگار اتحاد خبر می گوید: اینکه فکر کنیم ویروس کرونا به دروازه های شهر ما نرسد امری محال و دور از ذهن است.

مهدی پایدار در این باره می افزاید: با نگاه به کشورهای دیگر جهان این انتظار را داشتیم که ایران هم بی بهره از حملات این ویروس مخرب نباشد ولی انتظار می رفت تدابیری اتخاذ شود تا حداقل تلفات جانی و مالی را در کشور داشته باشیم.

وی می افزاید: شاید با اندکی صبر و گذر زمان متوجه شویم کدام قدم را اشتباه برداشتیم. اشتباهی که میشد با الگو برداری از کشورهای کوچک همسایه یا کشوری های بزرگ خاور دور بار آن را کم و کمتر کرد.

این فعال اجتماعی ادامه می دهد: دنیایی که خود را برای قرنطینه برای مبارزه با این مصیبت آماده می کرد از ذهن مدیران تصمیم گیر ما فاصله کهکشانی داشت. این تصمیم بزرگ قرنطینه، اقدام امتحان پس داده ای بود که کشور ما را از صرف هزینه زمانی مبرا می کرد.

وی که از این وضعیت گله مند است، می گوید: خودخواهی رئیس جمهور از یک طرف و نبود اعتبار لازم برای قرنطینه کشور، آن هم برای مدتی محدود باعث شد هزینه های سنگینی به مردم و دولت بار شود. در شهرستان دشتستان این مهم بیشتر نمود پیدا کرد. در برخی شهرستان ها و بخش های همجوار اقدامات خودجوش مدیران شایسته و همیشه همراه مردم، نتیجه داد و هزینه های حاصل از وجود کرونا در مقایسه با دشتستان پایین بود.

مهدی پایدار افزود: بستن و کنترل راه های ورودی شهرهای همجوار موجی از مسافران را در شهرستان دشتستان سرازیر کرد. اعتراض فعالان مدنی و اجتماعی به راحتی نادیده گرفته شد و شد آنچه نمی بایست شود.

 

ضعف در نحوه مقابله با کرونا ویروس

غلامرضا شاکری دیگر فعال اجتماعی در برازجان است، او وضعیت دشتستان را اینگونه شرح می دهد و می گوید: از ابتدای شروع بیماری کرونا ویروس در سطح کشور بیشترین دغدغه فعالان اجتماعی بخصوص در برازجان عدم گسترش این بیماری در سطح دشتستان بود چون به ضعف ها و عدم امکانات شهرستان و استان آگاهی کافی وجود داشت و هر چند این دوستان با برگزاری جلسات متعدد با فرماندار و رئیس شبکه بهداشت و درمان هم در حوزه آموزش و فضای مجازی و هم در حوزه اجرایی مانند تولید ماسک و کمک در پایش مسافران ورودی به استان و ... فعالیت کردند.


او ادامه می دهد: هر چند تدابیر ویژه فرماندار محترم و ریاست شبکه بهداشت از جمله تعطیلی اصناف و تعطیلی یا کاهش مراسمات جشن و عزاداری، اجرای هرچند ناقص طرح تب سنجی یا بازگشت افراد غیر بومی به استانهای خود انجام شد اما به دلیل وسعت، جمعیت، مهاجر پذیر بودن شهرستان و همچنین قرار گرفتن در شاهراه استانهای فارس، خوزستان، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد عملاً تمام این تدابیر بی حاصل شد به طوری که امروزه شاهد آن هستیم که شهرستان دشتستان بیشترین آمار کرونا در سطح استان را دارد.

وی می افزاید: ضعف ویژه در سیستم بیمارستانی و فشارهای وارده بر این پیکره نحیف هم خود حکایتی جداگانه دارد که در این موضوع موثر است اما از واکاوی آن خود داری می کنم.

غلامرضا شاکری می افزاید: بسیاری از مردم از نبود امکانات و تجهیزات مراقبت شخصی گلایه دارند. همچنین در حوزه پیشگیری یکی از عمده دلایل گسترش این بیماری در سطح شهرستان عدم پایش و غربالگری و عدم اجرای قرنطینه مداوم و مستمر بیماران تا آخرین مرحله درمان بود که باعث گردید افراد بیشتری مبتلا شوند، عدم رعایط اصول بهداشتی در دفن فقط یک مورد کرونایی در سطح دشتستان تا کنون 3 فوتی و بیش از چندین آلوده شده را به وجود آورد است که این خود ضعف در نحوه مقابله با این بیماری را نشان می دهد.

این فعال اجتماعی با نگرانی ادامه می دهد: یکی از عوامل دیگر، هجوم مسافران نوروزی به این استان بود که تأثیر بسزایی در اوج گرفتن این بیماری داشت که متاسفانه سازمان صدا و سیما شش برنامه متوالی پیرامون جاذبه های گردشگری استان بوشهر در شبکه های مختلف پخش کرد و باعث هجوم هموطنان از استانهای آلوده به این استان شد چون این استان آخرین استانی بود که آلوده به این بیماری نشده بود. اجرای طرح پایش در شهرهای دیگر استان و عدم ورود مسافران به این شهرها و وجود راههای متعدد به دشتستان که شاهراه استان می باشد باعث هجوم این مسافران به دشتستان شد.

غلامرضا شاکری افزود: متاسفانه جامعه سنتی شهرستان دشتستان و دید و بازدیدهای مکرر، عدم توجه به آموزش عمومی، عدم معرفی شماره تماس یا مرکز ثابت مبارزه با کرونا که به صورت ویژه پیگیر این موضوع باشد از عوامل موثر شیوع این ویروس در دشتستان بوده است.

این فعال اجتماعی در آخر اضافه کرد: با توجه به فصل بهار به خصوص حضور عشایر کوچ رو، کشاورزان، صیفی کاران و زنبورداران از سایر استانها در سطح دشتستان از دلایل آسیب پذیر بودن این شهرستان در مقابل این بیماری است.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/01/17 - 17:25
1
2
فعالان اجتماعی دشتستان هم در حد پیرزنل سر کیچه ما نظر میدن
لطفا ی کم به موضوع با دید حرفه ای نگاه کنید و در ضمن شما هم در حوزه سلامت اطلاعات کافی ندارید و لطفا نظراتتون را در صفحه اینستاگرامتون برای فالوراتون بنویسید از اتحاد خبر هم خواهشمندم با نشر چهارتا حرف کارشناسی نشده اعتبار خودتون را خراب نکنید.
1399/01/17 - 14:00
1
2
بهتر بود دلایل و بررسی علت را از کسانی که در این مورد درگیرند و مسئولیت دارند پرس و جو میکردید، این بزرگوارن نامبرده که خود از جمله کسانی هستند ک طبق اطلاعات فضای مجازیشان قرنطینه رو رعایت نکرده...
متاسفانه سطح کیفی مطالب منتشره اتحاد روز به روز پایین تر میاد
پاسخ: با عالی ترین مسئول مبارزه با کرونا استان که رئیس دانشگاه علوم پزشکی باشند هم مصاحبه کردیم و در همین پایگاه خبری منتشر شده است.
باسلام وخسته نباشید چنانچه میخواهید این ویروس ریشه کن بشود فقط فقط اسم طرف ویروسی را اعلان کنید تا مردم ترس بردارن که اسمشون اعلان می‌شود بزودی این ویروس منحوس قطع می‌شود دربعد چرا ماشینهای از شهرهای بالا می‌آیند اعم از سبزی فروشی ووووو
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • راز قتل خشونت‌بار در وحدتیه؛ قاتل جوان برای مقتول تله گذاشت
 • آتش سوزی در دهرود دشتستان مهار شد / تصاویر
 • احمد غلامی پور: این مجلس نمی تواند کارآمد باشد/ معیشت مردم و توجه به منافع ملت ایران در اولویت باشد
 • سید غالب حسینی: هیچ انتظاری از مجلس ندارم/ مجلس یازدهم از دیگر مجالس ضعیف تر خواهد بود
 • حمزه زارعی: نمایندگان کنونی به دنبال راه اشتباه گذشتگان نباشند/ اولویت مجلس جدید الزام دولت به شفاف سازی در تمامی زمینه‌ ها باشد
 • تأیید ۳۰ مبتلای جدید/ بهبودی ۳۵۵ نفر/ اصحاب رسانه و فعالین اجتماعی رسالت خود در فرهنگ سازی را ‏ادامه دهند
 • آتش سوزی منطقه دهرود دشتستان همچنان ادامه دارد
 • کنایه معنادار میرسلیم به قالیباف
 • جزئیات ابتلای26 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • جوانتر شدن باور نکردنی خانم بازیگر / بیوگرافی زهرا اویسی + عکس
 • جاماندگان سهام عدالت چه کنند؟
 • خروج ایران از فهرست بیشترین آمار ابتلا به کرونا
 • دومین نفتکش ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا
 • شوخی با مسئولین
 • اسماعیل حسام مقدم: نمایندگان مجلس انتقادی بیاندیشند و عملگرایانه اقدام کنند
 • جزئیات ابتلای 77 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /کرونا در شهرستان بوشهر ترمز برید
 • توضیحات روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر پیرامون رویداد بیمارستان سلمان فارسی
 • پیکر مطهر شهید ناوچه کنارک در روستای نظرآقا تشییع و خاکسپاری شد / تصاویر اختصاصی
 • جزئیات ابتلای 17 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ابتلای 14 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ابتلای 41 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • راز قتل خشونت‌بار در وحدتیه؛ قاتل جوان برای مقتول تله گذاشت
 • جزئیات ابتلای 28مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا ۱ خرداد
 • خاطره ای از آزادی خرمشهر/ جلو چشمم دل و روده دوستم بیرون ریخت/ سال ها است که هیچ مسئولی به ما سر نزده است
 • مدیریت به سبک بی خردی
 • بازگشت ملخها
 • طلای ۱۸ عیار نرخ ارز دلار سکه طلا / امروز ۴ خرداد ۹۹
 • استان بوشهر رنگ و بوی شهادت گرفت/ استقبال گرم از شهدای ارتش
 • آتش سوزی در دهرود دشتستان مهار شد / تصاویر
 • قبیله گرایی سیاسی و قومیتی را قبول ندارم/ سعی می کنم در برابر نقدها زودرنج‌ نباشم/ از اولین شماره های اتحاد جنوب مخاطب این نشریه هستم
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر اختصاصی
 • آینه ی اقلیم دشتسون درگذشت
 • سالشمار زندگی استاد فرج الله کمالی؛ آینه ی شعر دشتسون
 • دیدار منتخب دشتستان در مجلس یازدهم با مدیر مسئول و تحریریه اتحاد جنوب و اتحاد خبر/ تصاویر
 • جزئیات ابتلای 16 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر+نقشه
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر (2)
 • جزئیات ابتلای ۲۳ مورد جدید به کرونا در استان بوشهر / یک نفر به فوت شدگان اضافه شد / فوت خانم ۷۱ ساله دیلمی
 • جزئیات 4 مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر/ وضعیت دشتستان همچنان فوق قرمز
 • سیر تا پیاز این روزهای بورس
 • چالش‌ها و فرصت‌های روابط عمومی
 • جزئیات ابتلای 77 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /کرونا در شهرستان بوشهر ترمز برید
 • توضیحات روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر پیرامون رویداد بیمارستان سلمان فارسی
 • جزئیات ۱۹ مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر
 • معلمان مدارس غیردولتی امنیت شغلی ندارند/ عرصه آموزش و پرورش عرصه عشق و محبت است