امروز: يکشنبه 07 خرداد 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 03 فروردين 1399 - 08:41

 

اتحادخبر: مسئول امور توزیع داروهای کرونا در سازمان غذا و دارو، از کاهش ریت مرگ و میر بیماران کرونا با تغییر پروتکل درمانی خبر داد و جزییات تولید داروی ایرانی ضدکرونا را تشریح کرد.

اتحادخبر:مسئول امور توزیع داروهای کرونا در سازمان غذا و دارو، از کاهش ریت مرگ و میر بیماران کرونا با تغییر پروتکل درمانی خبر داد و جزییات تولید داروی ایرانی ضدکرونا را تشریح کرد.

دکتر علی رزازان در گفت‌وگویی درباره آخرین وضعیت تامین و توزیع داروهای ضد کرونا، گفت: باید توجه کرد که هر چقدر دارو وارد کشور یا در کشور تولید شود، ما بلافاصله آن‌ها را توزیع می‌کنیم. زیرا همه کشور به این داروها نیاز دارد و ما می‌خواهیم که این داروها در دسترس همه پزشکان و بیمارستان‌ها قرار گیرند.
هیچ کشوری داروی قطعی ضدکرونا ندارد

وی افزود: برخی پزشکانی که بر روی بیماری کووید-۱۹ کار کرده‌اند، متوجه شدند که برخی از داروهای ضدویروسی بر روی این بیماری جواب نمی‌دهند. بر همین اساس نه تنها ما بلکه همه دنیا و حتی خود چین هنوز داروی قطعی برای درمان کووید-۱۹ ندارند. بر اساس ژنتیک متفاوت افراد برخی از داروهای ضدویروسی در مبتلایان به کرونا خوب جواب می‌دهد و در برخی افراد هم پاسخ نمی‌دهد.

 

خروج اسلتامیویر از خط اول درمان کرونا

کمبود کاذب در ۲ دارویی که برای مقابله با کرونا استفاده می‌شود

رزازان با بیان اینکه طبق پروتکل درمانی‌مان اسلتامیویر از خط اول درمانی کرونا حذف شده است، گفت: زیرا شواهد بالینی نشان داد که مصرف این دارو تاثیری در بهبودی کووید-۱۹ ندارد. با حذف اسلتامیویر از پروتکل درمانی کووید-۱۹ پزشکان داروهای خط بعدی درمان را تجویز کردند و همین موضوع باعث شد که مقداری مصرف آن‌ها بیشتر شود؛ مانند داروهای کَلِترا. حال پیش از این تمرکز ما بر واردات اسلتامیویر بود و پیش‌بینی نمی‌شد که این دارو کنار گذاشته شود. البته هنوز هم سازمان بهداشت جهانی به کل این دارو را کنار نگذاشته و ما در ایران آن را از پروتکل حذف کرده‌ایم. بنابراین تمرکز بر روی دو داروی دیگر یعنی کَلِترا و ریباورین بیشتر شد و باعث شد که اکنون یک کمبود کاذبی در این داروها ایجاد شود.

مسئول امور توزیع داروهای کرونا در سازمان غذا و دارو تاکید کرد: ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا هر چه زودتر این داروها را به اندازه‌ای تامین کنیم که در تمام مراکز درمانی و بیمارستان‌هایمان دپوی مختصری از این داروها داشته باشیم، اما به جرات می‌گویم که با تمام تلاشی که همکارانم در سازمان غذا و دارو انجام داده‌اند، تاکنون هیچکس از بی‌دارویی به مشکل برنخورده است. دارو رسیده، هر چند که کم کم می‌رسد، اما با وجود تمام تحریم‌ها و خصومت‌هایی که با کشورمان وجود دارد، دارو را رسانده‌ایم. البته باید توجه کرد که در حال حاضر این داروها در بازار جهانی هم پیدا نمی‌شود؛ چراکه اروپا و آمریکا و... خودشان هم درگیر شده‌اند. با این حال توانسته‌ایم تاکنون داروها را تامین کنیم.

 

جزییات توزیع داروهای ضدکرونایی

 

رزازان درباره نحوه توزیع داروهای ضدکرونایی در کشور نیز گفت: داروها را در سه بخش توزیع می‌کنیم؛ بخش اول در مراکز جامع خدمات سلامت توزیع می‌شوند که این مراکز به صورت ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته فعال هستند. این مراکز خط اول مقابله با بیماری‌های واگیر هستند که دارو را از قبل برایشان تامین کرده بودیم و هنوز هم تامین می‌کنیم. حال زمانی که بیمار به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه می‌کند، تشکیل پرونده داده و اطلاعاتش در سامانه سیب وزارت بهداشت ثبت می‌شود. باید توجه کرد که بیمارانی که اطلاعات‌شان در این مراکز ثبت می‌شود، توسط کارشناسان بهداشت به طور مدام ردیابی و پیگیری می‌شوند. حتی اگر در قرنطینه خانگی باشند.


۱۰ داروخانه منتخب برای عرضه داروهای کرونا در تهران

 

وی افزود: سطح دیگر در حوزه بیمارستان‌ها و بخش‌های بستری است برای بیمارانی که به بستری نیاز دارند و حال‌شان به گونه‌ای است که ممکن است به اکسیژن و تجهیزات خاص نیاز داشته باشند. این بیماران در بیمارستان بستری می‌شوند و داروهایشان هم در بیمارستان وجود دارد. سطح سوم، سطح دیگری در حوزه سرپایی است که بیماران به مطب‌ها یا بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، اما نیاز به بستری ندارند و نسخه دارویی‌شان را از داروخانه‌های منتخبی که داروهای ضدکرونا را عرضه می‌کنند، تهیه می‌کنند. در تهران ۱۰ داروخانه منتخب و در هر کلان‌شهر حداقل سه داروخانه منتخب تعیین کرده‌ایم.

 

آخرین وضعیت توزیع ماسک و دستکش در داروخانه‌ها

 

رزازان ادامه داد: در زمینه ماسک و دستکش به آن وضعیت کمبودی که مردم تصور می‌کنند، نرسیدیم، بلکه اولویت اول‌ را برای توزیع ماسک و دستکش مراکز درمانی و بیمارستان‌ها قرار دادیم؛ چراکه این مراکز مستقیما با بیماران سروکار دارند. مشخص است که آن‌ها برای تامین ماسک و دستکش باید در اولویت قرار گیرند. بر همین اساس اگر مردم دیدند که کمبودی از ماسک و دستکش در داروخانه‌ها ایجاد شد، به دلیل اولویت‌بندی هایمان بود.


ژل و محلول ضدعفونی کننده در داروخانه‌های سراسر کشور موجود شد

 

وی تاکید کرد: در زمینه الکل هم باید توجه کرد که به طور کلی خرید الکل طبی از سوی داروخانه‌ها، در حد ساخت داروهای ترکیبی و جالینوسی است. داروخانه محل خرید و فروش الکل طبی در حجم بالا نیست. حال سیاستی که ما به خرج دادیم، این بود که بجای اینکه الکل‌ها را به صورت باکس در داروخانه‌ها توزیع کنیم تا به فروش برسد، این الکل‌ها در داروخانه‌ها را به محلول‌های ضدعفونی که اثربخشی و کارایی بهتری در برابر ویروس کرونا دارند، تبدیل کردیم. بنابراین بحث بر سر این بود که مردم به جای الکل، محلول ضدعفونی دریافت کنند که خیالمان راحت باشد که این محلول‌ها نسبت به طیف وسیعی از میکرواُرگانیسم‌ها اثربخشی و کارایی دارند. در حال حاضر انواع ژل و انواع محلول‌های ضدعفونی در تمام داروخانه‌های سراسر کشور موجود است و فراوان است و محدودیتی در این زمینه نداریم.

وی گفت: در حوزه ماسک و دستکش هم داریم از طریق شرکت‌های پخش سراسری مجاز، آن‌ها را در داروخانه‌ها توزیع و کمبودش را برطرف می‌کنیم، اما اولویت‌مان همچنان در بیمارستان‌ها است. زیرا آن‌ها در تماس مستقیم با بیماران هستند.

 

جزییات ساخت داروی ایرانی برای درمان کرونا

 

رزازان درباره جزییات تولید داروی ضد کرونا در کشور، با بیان اینکه این دارو، دارویی است که در دنیا وجود دارد، گفت: ماده اولیه آن در حال ورود به کشور بوده و قرار است از سوی یکی از شرکت‌های داروسازی ما که به صورت تخصصی داروهای ضدویروسی می‌سازد، تولید شود. حال ممکن است این دارو هم به صورت ترکیبی تولید شود یا به صورت جداگانه تولید شود. از زمانیکه ماده اولیه وارد کشور شود تا زمانیکه دارو وارد بازار شود، معمولا بین سه تا ۱۰ روز زمان می‌برد. در حال حاضر در مرحله واردات مواد اولیه آن قرار داریم.


داروی ضدالتهابی در مرحله تست

 

وی همچنین اظهار کرد: در عین حال یک داروی دیگر هم که ضدالتهابی است و حدود دو سال پیش از سوی یک شرکت دانش‌بنیان مطرح و تولید شد، در حال تست است. در حال حاضر پزشکان ما متوجه شدند که یکی از اقداماتی که باید برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام دهند، این است که التهاب بیمار را از بین برند. این داروی تزریقی ضدالتهابی حدود دو سال قبل در ایران مطرح شد و در حال حاضر این دارو برای بیماران به صورت کلینیکال مصرف می‌شود و در حال تست است که نتایج آن هنوز منتشر نشده است، اما شواهد نشان می‌دهد که این دارو برای برخی بیماران جواب داده است. باید توجه کرد که این داروها برای درمان کرونا نیستند، بلکه این داروها کاربردهای متنوعی دارند. حال متوجه شدند برای برخی بیماران پاسخ می‌دهد. این دارو مشابه خارجی هم دارد که به آن مجوز واردات نداده‌ایم.

 

کار تحقیقاتی بی‌نظیر پیزشکان ایرانی در مقابله به کووید-۱۹

 

رزازان با بیان اینکه در حال حاضر آمریکا اعلام کرده است که داروهای ضدمالاریا می‌تواند به درمان مبتلایان به کرونا کمک کند، گفت: این دارو از ابتدا در پروتکل درمانی ما قرار داشت و هنوز هم هست، اما باید توجه کرد که کووید-۱۹ یک بیماری کاملا جدید است. نکته مهم این است که پزشکان و داروسازان ما در ایران، کاری را که از نظر تحقیقاتی دنیا باید در عرض یکسال انجام دهد را دارند در عرض دو هفته انجام می‌دهند و این یک افتخار است. شک نکنید که قطعا کشورهای دیگر از نتایج بالینی ما در زمینه مقابله با کرونا استفاده خواهند کرد. زیرا ما مدام پروتکل را تغییر داده و بهترین درمان را انتخاب می‌کنیم و اصراری به هیچ پروتکلی نداریم.


کاهش نرخ مرگ‌ومیر کرونا در کشور با تغییر پروتکل درمانی

 

وی تاکید کرد: از زمانیکه این پروتکل‌ها دچار تغییرات شده، ریت مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا به شدت کاهش یافته است. می‌توان به جرات گفت که اگر بیمار مبتلا به کرونا، بیماری زمینه‌ای نداشته باشد و در مراحل آخر بیماری نبوده و بیماری‌اش زود تشخیص داده شود، با توجه به تجاربی که پزشکان طی یکی دو هفته اخیر به دست آورده‌اند، امکان ندارد که فوت کند. بنابراین از این جهت خیال‌مان راحت است.


مردم شیوع بالای کرونا را جدی نگرفتند

نگران سلامت افرادی هستیم که مسافرت رفتند

رزازان با تاکید بر اینکه داروی تخصصی که مختص درمان کووید-۱۹ باشد، هنوز وجود ندارد، گفت: به هر حال ما داریم تامین و توزیع داروها را انجام می‌دهیم و وضعیت را کنترل می‌کنیم. می‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم. اما همراهی مردم و خودقرنطینگی آنها می‌توانست به سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت برای شکست سریع‌تر کرونا کمک کند، اما مردم هنوز درجه بالای شیوع کرونا را جدی نگرفته و مورد توجه قرار نداده اند. اگر شیوع کمتر و کوچکتر شود، سریع‌تر می‌توان بیماری را کنترل کرد. اما در حال حاضر نگران کسانی هستیم که در این روزها مسافرت کرده‌اند و می‌خواهند به شهرهای خود بازگردند.

 

 

 

ایسنا کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • آئین استقبال، تکریم و تجلیل از دریادلان دشتستانی ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش / تصاویر
 • "فردوس" مرکز درمانی که حال بیماران در آن خوب می شود/ ویزیت و خدمات رایگان به ایتام و خانواده های نیازمند
 • بازدید فرماندار دشتستان از پروژه های عمران شهری آب پخش / تصاویر
 • ملاحظاتی بر راه اندازی اندیشکده های حکمرانی استانی
 • از خانواده شهید هندیزاده در اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر تقدیر و تجلیل بعمل آمد
 • برپایی میز ارتباطات مردمی تامین اجتماعی در مصلای نماز جمعه شهرستان بوشهر
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1402/03/06
 • قیمت محصولات ایران خودرو امروز شنبه شش خرداد ۱۴۰۲
 • بوشهر به یک رنسانس فکری نیازمند است
 • مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر مدیر برتر گفتمان‌ساز جوانی جمعیت شد
 • این کفش ۳.۵ میلیون دلار ارزش دارد/ عکس
 • ۲۷ فقره سرقت در دشتستان کشف شد/ دستگیری ۱۰ سارق
 • مشکل شهرصدرا چند مدیریتی است
 • انتخابات در ۸۲۳ شعبه اخذ رای استان بوشهر برگزار می‌شود
 • استعدادهای ورزشی بوشهر حمایت می‌شوند/ توسعه زیرساخت‌های شهرستان
 • شهردار دالکی انتخاب شد / جزئیات
 • حمله نا حق به یک انتقاد به حق!
 • مراسم بزرگداشت هفته ملی جمعیت در شهر برازجان برگزار شد/تصاویر اتحاد خبر
 • دومین جلسه شورای اداری شهرستان دشتستان در سال جدید برگزار شد/ تصاویر
 • گام موثر و چشمگیری در دشتستان برداشته نشده
 • فرماندار شیوه ی عامه پسندی دارد/ با نگرش های سیاسی نمی توان انسجام اجتماعی را محقق کرد
 • تغییرات چشمگیری نداشته ایم و مشکلات همچنان باقیست/ مهمترین اولویت باید تغییر مدیران ضعیف و بازمانده از دولت قبل باشد
 • استفاده از افراد همسو به جای افراد متخصص/ هنرمندان دلزده و ناامیدند و اماکن فرسوده و ناکارآمد
 • بررسی پروژه پل دره آردو و تکمیل بلوار سعادت(بلوار ۵۰ متری) در دستور کار شهرداری برازجان قرار گرفت
 • بازدید فرماندار از بخش ها و روستاها در حد بازدید و عکس گرفتن نباشد/ بیمارستان ۱۷ شهریور ، راه گیسکان و سد دالکی از اولویت های فرماندار باشد
 • حضور میدانی و بازدید از مناطق مختلف شهرستان نقطه قوت ایشان است/ فرماندار زیر بار تحمیل مدیران ضعیف نرود
 • قطعی شدن حضور یک کاندیدای انقلابی در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم
 • ۸۰۰میلیارد تومان اعتبار برای کریدور دالکی به کنارتخته/ به ۱۹۸ روستای دشتستان شخصا سر زدم/ پیگیر کمبود سیلندر گاز هستیم
 • از نقاط قوت فرماندار سرکشی مستمر به روستاهای دورافتاده است / دسترسی سخت فعالین اجتماعی به فرماندار
 • چه کسی به ما حمله می کند!؟
 • اولین دورهمی همکاران و همراهان اتحاد جنوب در سال 402 / تصاویر
 • گل‌های آل‌کثیر نشانه نشاط پرسپولیس است/ قهرمانی شوخی ندارد
 • معارفه سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر / تصاویر
 • امدادگری عشق است/ بخاطرسرطان مادرم وارد هلال احمر شدم/ امدادگر باید آموزش دیده، خونسرد و خلاق باشد
 • کمبود سیلندر گاز و دعوا و درگیری
 • بازگشت رسمی وحید مصدق به شورای اسلامی شهر برازجان/ تصاویر معارفه
 • برگزاری سومین سالگرد درگذشت استاد فرج الله کمالی/ تصاویر اتحاد خبر
 • تولد نوزاد زیباترین لحظه ایست که ماماها تجربه اش می کنند/ ماماها جان دو نفر را نجات می دهند/ چرا سختی کار شامل ماماها نمی شود؟
 • میرآب، حقابه، طالبان!
 • دستگیری قاتل فراری به ضرب گلوله
 • سرپرست شهرداری و شهردار سعدآباد انتخاب شدند / جزئیات
 • نارضایتی‌های کارگران پارس جنوبی به شکل مطلوب مدیریت می‌شود
 • در حوزه ورزش انتظار بیشتری از فرماندار می رفت/ معاونان فرماندار را قوی ندیدم
 • شهردار دالکی انتخاب شد / جزئیات
 • رالی خانوادگی بازنشستگان در بوشهر برگزار شد
 • .: هادی پور 1 روز قبل گفت: احسنت جناب خواجه حسنی ...
 • .: شولی حدود 3 روز قبل گفت: سلام و درود به ...
 • .: دشتستانی حدود 3 روز قبل گفت: درود به آقای ضیا ...
 • .: زیارتی حدود 4 روز قبل گفت: درود. جناب مجاهد به ...
 • .: محمود حدود 4 روز قبل گفت: کاش همسو بودن/ کم ...
 • .: حسن حدود 4 روز قبل گفت: یاد دوره پرفروغ سید ...
 • .: حسن حدود 4 روز قبل گفت: هنر و فرهنگ و ...
 • .: سلام حدود 4 روز قبل گفت: خدا قوت به دکتر ...
 • .: Mahmood حدود 4 روز قبل گفت: سلام تجربه ثابت کرده ...
 • .: علیرضا یاربخت حدود 5 روز قبل گفت: فقط یک کلام خاک ...