امروز: شنبه 19 آذر 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 02 فروردين 1399 - 10:56
آخرالزمان و ظهور در گفتگو با علامه کورانی؛

اتحاد خبر: علامه کورانی از علمایی است که تخصص‌شان مسائل آخرالزمان و علایم ظهور است. وی از مؤسسان حزب‌الله لبنان بوده و در زمان جنگ ایران و عراق حضور داشته و تأثیر مستقیمی در به راه‌اندازی صنعت موشکی ایران داشته است.

اتحاد خبر: علامه کورانی از علمایی است که تخصص‌شان مسائل آخرالزمان و علایم ظهور است. وی از مؤسسان حزب‌الله لبنان بوده و در زمان جنگ ایران و عراق حضور داشته و تأثیر مستقیمی در به راه‌اندازی صنعت موشکی ایران داشته است.

 

علامه کورانی از معدود علمایی است که به صورت تخصصی در زمینه مسائل تاریخ اسلام به پژوهش پرداخته است. از جمله تخصص ایشان مسائل آخرالزمان و علایم ظهور است. وی از موسسین حزب الله لبنان بوده و در زمان جنگ ایران و عراق حضور داشته، و تأثیر مستقیمی در به راه اندازی صنعت موشکی ایران داشته است.
 5e74c2d46a9d2_2020-03-20_16-49
گفتگویی خواندنی در خصوص علایم ظهور و نقش ایران در ظهور امام زمان را با ایشان در پیش رو خواهید خواند؛ و بررسی احادیث در خصوص ویرانی تهران در آخرالزمان و بحث سید خراسانی و یمانی و سفیانی در تحولات قبل از ظهور از جمله مباحث این گفتگو بوده است.

باتوجه به اینکه اصالتا لبنانی هستید، علت حضورتان در ایران ارتباطی به احادیثی که در کتاب‌های تان ذکر کرده اید وجود دارد؟ به خاطر بحث آخر الزمان و نقش ایران و قم در قیام حضرت حجت است؟

بنده از جنوب لبنان هستم. البته هر سال یکبار حداقل به لبنان می‌روم و ارتباطات خود را با دوستان لبنانی دارم. من به این علت به ایران آمدم ایران که در احادیث مختلف که هم شیعیان و هم اهل سنت نقل کرده اند ذکر شده است: اولین یاران امام زمان اهل مشرق، و اهل خراسان هستند و با پرچم‌های سیاه و کوچک قیام خود را آغاز می‌کنند.

من قبلا طلبه نجف بودم. وقتی در ایران قیام و انقلاب رخ داد همه جهان اسلام شاد شد. مهم‌ترین انگیزه من برای حضور در ایران این بود که در احادیث آخرالزمان آمده است ایران و قوم سلمان زمینه سازان ظهور امام زمان هستند.

در یکی از کنفرانس ها، شیخ صالح حنیفر از تونس به ایران آمده بود. شیخ در برف لیز می‌خورند و به زمین می‌خورند. شیخ صالح می‌گوید، این همان حدیثی است که می‌گوید امام زمان را یاری باید کرد حتی اگر چهار دست و پا در برف برای یاری ایشان حرکت کنید. (اشاره به اینکه عربستان و یمن برف زیادی ندارند و منظور از منطقه برف نشین در روایات ایران است.)

شیخ صالح گفت: ما در تونس معتقدیم که ایران در کلام پیامبر به عنوان نماینده و لیدر رهبری اسلام برای تشکیل حکومت امام زمان قیام خواهد کرد.

در ایام جنگ هم در جبهه‌ها حضور داشتید؟

بله دو سال در جبهه‌ها حضور داشتم. عماد مغنیه را از لبنان آوردم اینجا و به رزمندگان آموزش دادند.

جرقه صنعت موشکی ایران با کسی دوست دار امام خمینی و هیتلر بود

با توجه به اینکه در تأسیس حزب الله هم نقش داشتید، و با توجه به اینکه در صنعت موشکی هم نقش داشتید بفرمایید جرقه شروع این صنعت موشکی از کجا شکل گرفت؟

از سال ۱۹۸۲ میلادی جرقه صنعت موشکی ایران را زدیم. یک نفر که هم طرفدار هیتلر بود و هم طرفدار امام خمینی بود را ایران آوردیم و کمک کرد تا صنعت موشکی شکل بگیرد.

کجایی بودند اصالتا؟

الان معذور هستم بیشتر از این توضیح بدهم.

به هر حال من با اعتقاد به خدمت به یاران امام زمان به قم آمدم. و اولین کاری که با یکی از دوستان به نام آقای مهری کردیم تحقیق در خصوص احادیث امام مهدی بود؛ و یک معجم احادیث جمع کردیم؛ و بعد از آن هم عصر ظهور نوشته شد. از آن زمان ما را به عنوان متخصص در زمینه عصر ظهور دانستند؛ و بعد از عصر ظهور هم معجم امام مهدی (عج) را نوشتیم که هر حدیثی شناسنامه دارد و سندش بررسی شده است و کاملا علمی بحث شده است.

من به لبنان نمی‌روم، چون در لبنان نمی‌توانم دست به قلم شوم و مشغول می‌شوم. مخصوصا سید حسن نصر الله که تمایل دارد که برنامه‌های بیشتری در لبنان داشته باشم و در برنامه‌های مختلف حضور داشته باشم. منزل ما در لبنان هم از نظر آب و هوا در بهترین نقطه هست. ولی وقتی به لبنان می‌روم اختیار زمانم در دست من نیست.

خاطره‌ای از سید حسن نصرالله

اشاره کردید به ارتباط با سید حسن نصرالله، بفرمایید ایشان را چطور آدمی می‌بینید و خاطره‌ای اگر از ایشان دارید بفرمایید.

سید حسن ممیز (زیرک) هست. ذهن‌های بشر مثل موتور‌های ماشین است. بعضی موتور ژیان دارند. بعضی موتور بنز دارند، و موتور ذهن سید حسن موتور قوی‌ای است.

در همان اوایل که صدام گروهی را از عراق بیرون کرد، که سید حسن هم از جمله آنان بود، بنده توفیق داشتم که در بیروت به استقبال شان رفتیم و مدرسه امام مهدی را به کمک بعضی دوستان در بیروت تاسیس کردیم. مدتی هم در قم ساکن بودند.

دیدار‌های سید حسن با رهبری مخفیانه است

الان هم قم می‌آیند؟

الان نمی‌تواند قم بیاید. اسرائیل و موساد به وزن ایشان حاضرند طلا خرج کنند تا شکارش کنند. اگر هم به دیدار رهبری بیایند مخفیانه حضور پیدا می‌کند.

اصل روشنفکری حرکت فرانسوی است برای تخریب اسلام

به سراغ بحث اصلی مان برویم که در خصوص شبهات پیرامون امام زمان است. سروش معتقد بود که بحث ولادت امام زمان (عج) را عده‌ای از شیعیان سیصد سال بعد از حضرت حجت جعل کردند؛ و اصلا ایشان به دنیا نیامده اند.

من خنده ام می‌آید. آقای سروش را از خیلی وقت پیش می‌شناسم. در لندن در سال ۱۹۷۴ حدودا می‌شناختم. در یک انجمن طلاب شیعه در لندن دعوت شدیم برای کنفرانس سالیانه شان و او هم آنحا حضور داشت.

آقای سروش اهل خبره در علم اسلامی نیست. خودش اصلا احادیث امام مهدی را با دقت نخوانده است. اگر هم بخواند خیلی نمی‌فهمد. احادیث فارسی را بیشتر خوانده است. به زبان عربی تسلطی ندارد. حتی تسلطش به انگلیسی ضعیف است. بعد‌ها فرانسوی‌ها و دانشگاه سوربونی به او دکتری دادند.

من یک مقاله‌ای به زبان عربی دارم که خواهش می‌کنم این را ترجمه کنید؛ که اصل روشنفکری حرکت فرانسویاست برای تخریب اسلام. اگر کسی بخواهد دین جدیدی تاسیس کند فرانسوی‌ها به لندن می‌فرستند. مانند بهایی، بابی و ... . انگلیسی‌ها اگر ببینند کسی بخواهد کار فرهنگی ضد دین بکند آن فرد را به دانشگاه سوربون فرانسه می‌فرستند.

پرفسور رشید بن عیسی متفکر بزرگ که در یونسکو حضور داشت به من گفت: از سروش پرسیدم شنیده ام که در تهران افکاری را مطرح کرده اید از جمله صراطات مستقیم، دین منهی روحانیت و شبهات در پیرامون امام مهدی؟ و به سروش گفت: من می‌دانم چه کسی دکتری به شما داده است؛ و کسی که به شما دکتری داده است شاگرد فلان دکتر بوده است. وقت می‌گیرم در حضور شما و می‌رویم پیش استاد استاد شما، و در حضور شما ثابت می‌کنم کسی که به شما دکتری داده است علم ندارد و غرض سیاسی دارد. به سروش گفتم حاضرید پیش ایشان برویم؟ گفت: بله. وقت گرفته شد، ولی سروش نرفت.

آقای سروش شکلی هستند، محتوایی ندارند. احادیث را نخوانده اند.

تفکرات سروش مانند بنی‌صدر است

احادیث ولادت حضرت حجت تاریخ صدورش به زمان ولادت حضرت مقارن هست؟

اصلاً ایشان احادیث را ندیده اند. اگر هم ببیند شاید نصف آن حدیث را بتواند درک کند. فهم عربی سروش همانند فهم عربی بنی صدر هست.

زمانی بنی صدر در همین فیضیه آمد و سخنرانی کرد. گفت: قال الله تعالی: و لا تَقِف ما لیس لک به علم. تّقفُ به معنی تبعیت هست. از مصدر قّفی می‌آید. ولی بنی صدر خواند ولا تّقِف به معنی متوقف نشدن خواند. بنی صدر این آیه را به این مضمون معنی کرد: اگر علمی ندارید متوقف نشوید.

این اشتباهاست. معنی صحیح این هست اگر علم ندارید پیروی نکنید.

این‌ها عربی نمی‌فهمند. سروش از همین نوع هست. نه علم تاریخ، نه علم رجال، نه علم حدیث و نه علم کلام را نمی‌داند. همین ادعا در خصوص جعل احادیث امام زمان را که مطرح می‌کند در جواب ایشان می‌گوییم اقای محترم شما همین کتاب معجم امام زمان را خوانده اید؟ می‌گوئید برای من اثبات نشده است امام زمان به دنیا آمده است. خیل خب ۵۰ حدیث صحیح در همین کتاب هست که سندش با بررسی راویان حدیث بررسی شده است. الان ۲۰۰ نفر از علمای اهل سنت هم معتقد به ولادت حضرت حجت هستند. نظراهل سنت را دیدی؟

شما مدعی عرفان و صوفی گری هستید. خب می‌دانید آقای شعراوی استاد ابن عربی قائل امام زمان با همین نسب هستند؟ در کتاب شعرانی هم هست. سروش نمی‌بیند و نمی‌خواند. چرا که اهل هوا و هوس است. سروش از نظر علمی تبل تو خالی است.

وقتی در قم با یکی از علما می‌خواست مناظره کند من گفتم به جای ایشان حاضرم مناظره کنم.

زمانی در لندن در یک مناظره‌ای نشستیم و گفت: می‌توانیم نماز جمعه را به جای روز جمعه در روز چهارشنبه بخوانیم، این یک امر اعتباری از طرف خداوند نیست، بلکه به بندگان موکول شده است.

من در جواب گفتم این حرف‌ها را وهابی‌ها در دهان شما قرار داده اند؛ و اصل این صحبت هم در حمایت و دفاع از معاویه است که معاویه روز چهارشنبه نماز جمعه را خواند.

خب این نظرات معاند آمیز باعث شد که غربی‌ها از امثال سروش خوششان بیاید؛ و غربی‌ها گفتند می‌توانیم تکانی به مبانی اسلامی بدهیم.

سروش هوس جدید دارد که سخن جدید بگوید. به رشید بن عیسی گفتم جدیدترین نظریات دینی که دانشگاه سوربون مطرح کرده است چیست؟ گفت: ۲۰ نفر از همین اساتید سوربونی، جدیدا نامه‌ای به پاپ نوشته اند که دینی می‌خواهیم که حرم در داخل آن نباشد. من گفتم چرا این طرز تفکر وجود دارد؟ مانند این است که بگوییم قوانین راهنمایی و رانندگی باشد، ولی بدون تابلو‌ها و چراغ راهنمایی و رانندگی. خب حرم وقتی نباشد همین است. گفتم چرا این نظر را داده اند. گفت: علتش این است که می‌خواهند محرمات دین از بین برود. برای همین رسما از پاپ تقاضا کردند. این حرکت سوربون و افکار سروش یک پشت صحنه‌ای دارد که باید آن را دید. مثلا می‌گوید اسلام منهی روحانیت. خب مگر می‌شود گفت: قانون منهی مجریان و متخصصین قانون و دادگاه ها؟ آیا می‌توانیم بگوئیم ماشین می‌خواهیم تعمیر کنیم بدون رفتن پیش متخصص و مکانیک؟

فرض کنید یک استاد دانشگاه در لندن مسلمان می‌شود، خب وقتی می‌خواهد قوانین اسلامی را یاد بگیرد باید برود پیش امثال سروش و اسلام را از او یاد بگیرد؟ یا باید پیش متخصصین دین و علما برود؟

۲۰۰ نفر از علمای اهل سنت قائل به ولادت امام زمان هستند

سید کمال حیدری در صحبتی خطاب به علما مدعی شده اند که برای اثبات ولادت امام زمان فقط سه حدیث صحیح السند هست؛ و بقیه احادیث ضعیف السند هستند.

نه این حرف درست نیست. در کتاب فرهنگ موضوعی امام مهدی، قسمت احادیث سند الصحیح در خصوص ولادت حضرت حجت است. ما به ایشان می‌فرماییم این احادیث را بررسی کنید و اصلا مطالعه کردید؟ بیشتر از ۵۰ حدیث و بیش از ۲۰۰ نفر از علمای اهل سنت که ولادت حضرت حجت را شهادت می‌دهند.

اهل سنت مبلغ حکومت جهانی امام مهدی باشند و به مردم امید بدهند

یکی از اصلی‌ترین اختلافاتی که میان اهل سنت و شیعه در خصوص امام زمان هست همین موضوع ولادت هست؛ که آیا اصلا امام زمان به دنیا آمده اند یا خیر؟

ببینید وعده قیام جهانی حضرت حجت و تشکیل حکومت جهانی و ظهور حضرت عیسی توسط پیامبر روایت شده است و مورد اتفاق شیعه و سنی هست. فقط اینکه برخی از اهل سنت می‌گویند نمی‌دانیم متولد شده است یا نه، برخی از اهل سنت معتقدند متولد شده و فرزند امام حسن عسگریاست، و اغلب شان هم می‌گویند که متولد نشده است.

اصل موضوع تشکیل حکومت اسلامی و قیام، اما زمان و نزول حضرت عیسی قطعی است. فقط اختلاف در به دنیا آمدن یا نیامدن حضرت هست.

خب اصلا این مسئله‌ای نیست که در به دنیا آمدن یا نیامدن حضرت متوقف بشود. خب شما نسبت به حکومت عدل الهی که قطعی است تبلیغ بکنید.

۹۰ درصد احادیث امام مهدی مشترک بین شیعه و سنی است؛ و همه معتقدند که حرکت حضرت از مکه به مدینه و عراق و دمشق است.

ایرانیان اصلی‌ترین یاران حضرت هستند

در یکی از کتاب‌های تان نوشته اید که معلوم نیست ایران می‌آیند یا خیر؟

من حدیثی ندیده ام که در آن روایت شده باشد که حضرت به ایران تشریف می‌آورند. ولی این مسلم است که عمده یاران حضرت ایرانی اند؛ و فرمانده کل قوای حضرت ایرانی هست. خب این مسئله‌ها متفق القول هست که حضرت می‌آید. خب آقایان اهل سنت بیایند و این را نقل کنند. امید بدهند به مردم در خصوص تشکیل حکومت جهانی امام زمان. اختلاف فقط در متولد شدن یا نشدن است. سنی‌ها می‌گویند بعد‌ها به دنیا خواهد آمد. ولی خب اشتراکات زیادی هم وجود دارد. وضعیت ظاهری حضرت، ابرو، نحوه قیام، حرکت از مکه به عراق و دمشق و بسیاری از امورات دیگر مشترک است. چرا مژده نمی‌دهید که حضرت روزی خواهند آمد و امید به مردم نمی‌دهید؟ به این ملتی که غربی‌ها همیشه به سرشان می‌زند مژده بدهید. امید بدهید.

سید خراسانی یعنی حاکم ایران

مشخصات کلی سید خراسانی که در روایات آمده است چیست؟

اصلا روایتی تحت عنوان سید خراسانی ما نداریم. فقط خراسانی در روایات آمده است؛ و خراسانی یعنی حاکم ایران. لازم نیست حتما اهل ایران باشد. مثل یمانی حاکم یمن. خراسانی حاکم یمن. روایت قطعی داریم که اهل سرزمین مشرق و اهل ایران اولین قومی هستند که زمینه ساز ظهور حضرت مهدی هستند. قیام ایرانی‌ها در احادیث شیعه و سنی قطعی هست. حدیث قیام پرچم‌های سیاه از سمت خراسان، قبل از ظهور امام زمان قطعی است و صحیح السند هست. اما وهابیت آن را مصادره به مطلوب کرده اند. گفتند این روایت صحیح است، ولی منظور ایران نیست، منظور از خراسان افغانستان است و پرچم‌های سیاه هم یعنی طالبان؛ و بعد هم دیدید پرچم‌های داعش را هم سیاه قرار دادند.

مراحل مختلفی در قیام ایرانیان طی خواهد شد. سلاح به دوش می‌گیرند، ولی نمی‌جنگند. سلاح به دوش می‌گیرند که بگویند ما قدرت نظامی داریم؛ و بعد‌ها با غربی‌ها هم جنگ خواهند کرد. در سال ظهور حضرت داخل ایران اختلاف می‌شود؛ و در ایران دو دستگی ایجاد می‌شود؛ و این قطعیاست. یک گروه می‌گویند پرچم حکومت ایران را به امام زمان می‌دهیم، ولی عده‌ای مخالفت می‌کنند. یاران خراسانی پیروز خواهند شد. البته توسط آذربایجانی‌ها به پیروزی می‌رسند. امام صادق می‌فرماید: اگر آذربایجانی‌ها قیام کردند پیروز می‌شویم و قیام قبل از ظهور تحقق می‌یابد. در نهایت یاران خراسانی پیروز می‌شود. خراسانی یعنی حاکم خراسان. سید هم هست.

یمانی هم هفت ماه قبل از ظهور حضرت حاکم یمن می‌شود و یمانی نماینده خاص امام زمان هست. سفیانی هم حاکم سوریه می‌شود و ما سوریه را قطعا از دست می‌دهیم. ولی خدا یمن را به ما خواهد داد. سید حسن نصرالله به من پیغام فرستاد که در برنامه‌های تان مراعات بشار اسد را بکنید. گفتم ما غیر از خوبی نمی‌خواهیم، ولی وقتی از سفیانی سخن می‌گوئیم باید بگوئیم که هفت ماه قبل از ظهور امام زمان سفیانی حاکم سوریه می‌شود. ما خواستار ظهور حضرت هستیم، و خدایی نکرده نمی‌خواهیم به بشار اسد لطمه‌ای بزنیم. سفیانی که دشمن سرسخت امام زمان هست فقط یک سال در سوریه حکومت می‌کند.

روایتی در خصوص صفات سید خراسانی نداریم

خصوصیات سید خراسانی را بفرمایید.

اصلا در روایات خصوصیاتی در مورد خراسانی نداریم.

خراسانی بعد از ظهور حضرت، خدمت امام زمان می‌رود و امام ایشان را به عنوان حاکم ایران منسوب می‌کند؛ و شعیب ابن صالح هم فرمانده نیرو‌ها می‌شود.

در مورد شعیب ابن صالح هم که از راویان اهل سنت نقل شده است دروغ‌های فراوانی بعضا دیده می‌شود. نمونه ش. کتاب الفتن هست که متعلق به نعیم بن حماد که هم عصر امام رضا هست، ولی پر از روایات ضعیف است.

باید برای روایات اهل بیت به سراغ منابع معتبر برویم از جمله شیخ صدوق، شیخ طوسی، شیخ کلینی، و کافی؛ لذا در خصوص صفات سید خراسانی اصلا چیزی نداریم. فقط اسم خراسانی به عنوان حاکم ایران است و بیشتر از این نیامده است.

بعید نیست رهبری سید خراسانی باشد

در صحبتی گفته بودید که بعید نیست رهبر معظم انقلاب خراسانی معروف در روایات باشد.

به عنوان امید می‌توان گفت. ولی به صورت قطعی نمی‌توان گفت. چرا که اگر قطعی بگوئیم رهبری سید خراسانیاست توقیت (تعیین وقت برای ظهور) می‌کنیم. یعنی امام زمان در زمان حیات مقام معظم رهبری ظهور خواهند کرد؛ و این کار درست نیست چرا که از توقیت در روایات نهی شده است.

حتی در خصوص شعیب ابن صالح هم دروغ زیاد گفته می‌شد. به علی شمخانی می‌گفتند این همان شعیب ابن صالح است، چون پدرش صالح هست. من می‌گفتم که این اسمش علیاست شعیب نیست.

روایات ویرانی تهران در آخر الزمان جعلی است

در برخی روایات آمده است، در آخر الزمان ویرانی در تهران قطعی خواهد بود.

ابدا درست نیست. چه کسی چنین ادعایی را مطرح کرده است؟

در کتاب بحار الانوار نقل شده است.

بحار یعنی دریا. همه چیز در آن هست. بحار الانوار از نظر تحقیقی منبع حساب نمی‌شود. منابع معتبر تاریخی ما کتاب‌هایی همچون طبری، بلاذری، ابن مسعود، تفسیر قمی، تفسیر طوسی، بخاری، مسلم هستند. اما بحارالانوار احادیث صحیح و غیر صحیح را جمع کرده است.

ببینید احادیث ویرانی ایران از سوی اموی‌ها جعل شده است. در اصل امیرالمومنین فرمود:: پسرم مهدی دمشق را ویران خواهد کرد. در جواب این حدیث اموی‌ها نوشتند بغداد، کوفه و ری ویران خواهد شد. این جواب حرف امیرالمومنین هست. دروغ‌های اموی زیاد هست؛ و نمی‌توانیم قبول کنیم. مگر اینکه سندی بیاید که واقعا اهل بیت گفته باشند.

برای زیر سوال بردن نظام جمهوری اسلامی عده‌ای به روایاتی استناد می‌کنند که قیام قبل ظهور را به هر گونه‌ای که باشد طاغوتی می‌داند. آیا واقعا چنین احادیثی وجود دارد؟

۱۷ روایت صحیح السند در رسائل در حرمت قیام قبل از ظهور امام زمان آمده است؛ و می‌گوید هر پرچم قبل از ظهور حضرت قیام کند طاغوت است.

امام خمینی این حدیث را تفسیر کردند؛ و گفتند که پرچم مقابل قیام حضرت، طاغوت محسوب می‌شود. نه قیامی که در راستای ظهور حضرت باشد؛ لذا قیام امام خمینی در خط ظهور است؛ و این مسئله تابع تقلید مجتهدین است.

بعضی از مراجع از جمله رهبر انقلاب حتی در مسئله معتقدند که ولایت مطلقه فقیه هستند و برخی نیز مثل آقای سیستانی و آقای خوئی می‌گویند خیر. ولی رابطه علما با هم بهترین رابطه است؛ و این اجتهاد است؛ و فقه شیعه وسعت برای نظرات مختلف دارد.

معتقدم وهابیت در عرض ۱۰ سال نابود خواهد شد

حدودا ۲ سال پیش رهبر معظم انقلاب گفتند که ان شا الله تا ۲۵ سال آینده اسرائیل نابود خواهد شد. نظر حضرتعالی در خصوص این مطلب چیست؟ و آیا تصور می‌کنید ارتباطی به علایم آخرالزمانی دارد؟

من خیلی با این مطلب رهبری موافقم؛ و تمایل دارم بین حزب الله و اسرائیل جنگ صورت بگیرد. معتقدم اگر الان جنگ صورت بگیرد در عرض یک هفته اسرائیل آتش بس اعلام می‌کند؛ و الان شرایط ما خیلی خوب است. حتی این را به سید حسن نصرالله هم گفته ام.

حتی ببینید پیش بینی می‌شد داعش ۳۰ سال حداقل در عراق بماند، ولی دیدیم که چه شد.

حتی معتقدم وهابیت در عرض ۱۰ سال از بین می‌رود. چراکه در روایات داریم در عربستان خلا سیاسی رخ می‌دهد و این علامت ظهور است. حرف رهبری هم با استناد به بینش سیاسی و روایت هست؛ و من به این مطلب اضافه می‌کنم که وهابیت هم در عرض ۱۰ سال ان شا الله از بین خواهد رفت.

حجت الاسلام پناهیان به صحبتی از شما استناد کرده اند و گفتند که علامه کورانی مصاحبه کرده است و گفته است که بعد از مرگ عبدالله پادشاه عربستان ظهور نزدیک خواهد بود؛ و شما از ایشان ناراحت شدید. بفرمایید ماجرا از چه قرار است.

بله درست است. روایتی داریم که از نظر من معتبر است. در روایت آمده است شاهی در عربستان به نام عبدالله خواهد آمد و بعد فوت خواهد کرد و بعد بر سر قدرت اختلاف میان خانواده اش رخ می‌دهد و حکومت شان فقط یک سال عمر می‌کند و بعد حضرت ظهور خواهند کرد. خب الان سه سال گذشته است و این عبدالله که فوت کرد همان عبدالله روایات نیست؛ و بر این عبدالله منطبق نشده است. باید منتظر عبدالله دیگری باشیم. مسئله قطعی در عربستان خلا سیاسی و جنگ قبیله‌ایاست. خب حالا در زمان این عبدالله رخ نداده است و در زمان عبدالله دیگری ممکن است رخ بدهد.

 

سلاح جنگی امام زمان

با توجه به پیشرفت سلاح‌های نظامی حضرت حجت با ابزارا آلات روز قیام می‌کنند یا با شمشیر؟

بر حسب روایات قطعی بین شیعه و سنی حضرت حجت از وسایل روز استفاده می‌کند و خود ایشان هم وسائل پیشرفته می‌آورند و از معجزه هم استفاده می‌کنند.

نقش دمشق در آخرالزمان را هم بفرمایید.

در روایات آمده است که بعد از اشغال عراق توسط غربی‌ها و بعد از رفتن غربی‌ها از عراق، سفیانی‌ها که همان وهابیت است، معرکه‌ای در دیرالزور رخ به پا می‌کنند. بین سفیانی‌ها و ترک هاجنگ رخ می‌دهد. بعد از این معرکه یک زمین لرزه شدید در سوریه رخ می‌دهد و بعد از این زمین لرزه اگر ۱۰۰ هزار نفر کشته بشوند مرحله بعد از علایم ظهور از جمله سفیانی و یمانی شروع می‌شود.

علامت دجال و سفیانی چیست؟

سفیانی حرکتی مقابل امام زمان انجام خواهد داد و یک شخص خاصی از ذریه بنی سفیان و بنی امیه هست؛ و حاکم سوریه می‌شود. فلسطین و اردن با سفیانی خواهند بود. سفیانی با غربی‌ها پیمان خواهد داشت و مقابل امام زمان خواهد بود؛ و امام زمان جنگ‌های مهمی دارد که محور آن‌ها دمشق و قدس است.

اما در خصوص دجال؛ دجال حدود ۳۰ الی ۴۰ سال بعد از ظهور حرکت برعلیه حضرت راه خواهد انداخت؛ و بعد‌ها از یهودیان و ناصبیان هم حمایت می‌گیرد و حرکتش از بلخ که سمت طالبان کنونیاست هست شروع خواهد شد.

برخی جوانان می‌گویند تمام این احادیث را اگر قبول کنیم نمی‌توانیم طول عمر هزار و چندصد ساله امام زمان را بپذیریم.

به جوانان بگوئید دادن طول عمر برای یک انسان از سوی خداوند راحت‌تر است از تمدید گذرنامه توسط انسان هاست.
دجال به واسطه یک کلمه از عمر ابن خطاب متولد شد. حضرت خضر از ۴۰۰۰ سال قبل تا کنون زندهاست، سامری هنوز زنده است و حضرت عیسی زندهاست. دشمنان خدا هستند، ولی خدا نباشد؟

چه میزان افراد در زمان ظهور کشته خواهند شد؟

خیلی کم؛ و در عرض ۸ ماه کل منطقه در تصرف حضرت خواهد شد؛ و بعد ۷ سال با غربی‌ها صلح خواهد شد؛ و بعد جنگی خواهد شد و خود غربی‌ها با حضور حضرت مسیح یک حکومتی تشکیل می‌دهند که تحت فرمان امام زمان و حضرت مسیح خواهد بود.

ویژگی حکومت جهانی امام زمان چیست؟

حکومت امام زمان کرامت انسان را احیا می‌کند. امام زمان تمام مردم را شیفته خود می‌کنند. ملت هاعاشق او می‌شوند. ثروت‌های مادی و معنوی در بهترین حالت ممکن خواهد بود. افرادی که زنده هستند می‌گویند دوست داریم مردگان زنده شوند و بیایند و ببینند چه زندگی‌ای داریم. ارتباطات حتی ارتباط با سیارات دیگر هم میسر خواهد شد.

ماجرای اسقف اعظم لبنان که کتاب عصر ظهور را به جوانان مسیحی توصیه کرده بودند چیست؟

یک فصلی در این کتاب هست که اسقف لبنان می‌گوید این کتاب را میان مسیحیان منتشر کنید تا این فصل را بخوانند؛ و مسیحیان بدانند که عالم مسلمانان می‌گویند که حضرت مسیح خواهد آمد، تا کسانی که کافر به حضرت مسیح شدند بفهمند که مسلمانان هم معتقدند که مسیح خواهد آمد.

آیا حضرت حجت دین جدیدی خواهند آورد؟

خیر. تطبیق‌ها جدید خواهد شد. «حلال محمد، حلال الی یوم القیامه» حضرت حجت فقط برخی از احکام را احیا می‌کند و احکام جدیدی که در جامعه نیاز هست را پیاده می‌کند.

در کلام آخرتان توصیه‌ای به جوانان دارید؟

جوانان قدر ایران را بدانند. به جای اینکه کشور‌های دیگر را آباد کنید در همین جا بمانید و کشورشان را آباد کنند. قدر ایران و قدر ارزش‌ها را بدانید. درست است که دولت هم شاید تقصیر‌هایی داشته باشند و کم گذاشته باشد، ولی قدر ایران را بدانید.

 

 

منبع: خبر فوری به نقل از فرداکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1401/09/01 - 00:18
0
0
آقا یا خانم خودم: دین‌های جدید دین های قدیم رو بروزرسانی کردن و کاملترش کردن
1401/09/01 - 00:17
0
0
سلام بعضی حرفات اشتباهه مثل دجال و ۷سال بعد با غرب صلح میشه و غرب با حضور مسیح حکومت تشکیل میده که تحت فرمان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشن
1400/06/06 - 20:14
5
0
نمیدونم چقدر با الاهیات کاتولیکی و حتی فقه یهودی آشنائی دارید ولی وقتی مطالب بالا را می‌خواندم تفاوتی با روایات یوحنای رسول ویا افکار فلوطن ندیدم .
مثل آنکه این دو مذهب از روی هم کپی کرده باشند
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • 🎥ویدئو اختصاصی اتحاد خبر/ شور موتورسواری دشتستانی ها در پیست بهمرد
 • آپارتمان هایی که پیر شدند و تحویل نشدند
 • پرگان؛ کلکسیونی از افتضاحات فنی و ایمنی
 • محموله تریاک در دشتستان زمین‌گیر شد/ توقیف محموله گازوئیل قاچاق
 • فصلی تازه در ورزش شهر وحدتیه
 • از درون ابر و بیرون آفتاب
 • مهمترین هدف مرکز رشد تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی است/ مشکل عدم وجود ساختمان مستقل و مورد نیاز
 •  عمران شهر سرعت می گیرد/ تمامی پروژه های عمرانی برازجان فعال است / تصاویر
 • تجلیل فرماندار و امام جمعه دشتستان از پرستاران شاغل در بیمارستان شهید صادق گنجی / تصاویر
 • ورزش مسیر زندگی را تغییر می دهد/ باشگاه کاراته جزو شلوغ ترین هاست / در جستجوی اسپانسر
 • اتمام پروژه های نیمه تمام ورزشی ۲۰ سال طول می کشد/جیبم خالی است! / تصاویر
 • کاش پرستاران درک می شدند/ آه از دوران وحشتناک کرونا
 • کلینیک تخصصی- فوق تخصصی و دندانپزشکی ولایت در برازجان راه‌اندازی شد
 • صعود به غاردوقلو گیسکان برازجان
 • علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد
 • .: رضا حدود 3 روز قبل گفت: امسال بی رمق ترین ...
 • .: رها حدود 3 روز قبل گفت: باورش سخته .برازجان بدون ...
 • .: اکبری حدود 3 روز قبل گفت: بالاخره عفت و پاکدامنی ...
 • .: نامی نظری حدود 6 روز قبل گفت: ضمن عرض ادب و ...
 • .: مهدی 963 حدود 7 روز قبل گفت: رنگ رخساره نشان میدهد ...
 • .: رسول یوسفوند حدود 7 روز قبل گفت: ان شاء الله مبارک ...
 • .: روح اله حدود 9 روز قبل گفت: امید جان من و ...
 • .: آرمان هنیشوری پور حدود 9 روز قبل گفت: تحلیل بسیار زیبا جامع ...
 • .: مرادی حدود 9 روز قبل گفت: تنشون سلامت ان شاالله ...
 • .: احمد حدود 12 روز قبل گفت: داخل اقوام نزدیک خود ...