امروز: يکشنبه 10 فروردين 1399
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 28 اسفند 1398 - 12:41

اتحاد خبر - سعيد فريدون پور: فرض كنيد كه شخصي مبتلا به ويروس كرونا شده و مي داند كه به اين ويروس آلوده شده و يا در واقع مبتلا هست ولي اطلاع و آگاهي ندارد كه به ويروس كرونا مبتلاست. سوال شماره ١- اگر شخص مبتلا به كرونا (خواه بداند يا نداند كه مبتلا هست) قرنطينه خانگي را رعايت نكند و به بيرون از منزل رفته و آن را به ديگري انتقال دهد، آيا شخصي كه مبتلا بوده و در منزل نمانده مسئوليت كيفري دارد يا به اصطلاح ...

ويروس كرونا و مسئوليت كيفری انتقال غيرعمدی آن به ديگری

سعيد فريدون پور

فرض كنيد كه شخصي مبتلا به ويروس كرونا شده و مي داند كه به اين ويروس آلوده شده و يا در واقع مبتلا هست ولي اطلاع و آگاهي ندارد كه به ويروس كرونا مبتلاست.

سوال شماره ١- اگر شخص مبتلا به كرونا (خواه بداند يا نداند كه مبتلا هست) قرنطينه خانگي را رعايت نكند و به بيرون از منزل رفته و آن را به ديگري انتقال دهد، آيا شخصي كه مبتلا بوده و در منزل نمانده مسئوليت كيفري دارد يا به اصطلاح عموم وي مرتكب جرم شده و مستوجب مجازات است؟

پاسخ: ماده ٢٩٢ قانون مجازات اسلامي مصوب ١٣٩٢ مقرر مي دارد كه جنايات در موارد ذيل خطاي محض محسوب مي شود:
الف- جنايت در حال خواب و بيهوشي و مانند آن
ب- جنايت بوسيله صغير يا مجنون ارتكاب يابد
پ- جنايتي كه در آن مرتكب نه قصد جنايت بر مجني عليه را داشته و نه قصد ايراد فعل واقع شده بر او را مانند آنكه تيري به قصد شكار رها كند و به فردي برخورد كند.

پاسخ سوال ما در بند پ ذكر شده است و مهم نيست كه فرد مبتلا، علم به ابتلاي خويش داشته باشد و قرنطينه را رعايت نكند و موجب ابتلاي ديگران شود يا اينكه آگاه و متوجه به ابتلاي خويش نباشد و باز هم رعايت نكرده و به ديگران انتقال دهد و مضافا اينكه وفق بند <پ> ماده مذكور مهم نيست كه فرد مبتلا قصد مبتلا كردن ديگران را داشته باشد و يا چنين قصدي نداشته باشد و در هر دو حالت به ديگري انتقال دهد.

سوال شماره ٢- اگر شخص غيرمبتلا، از فرد مبتلا اين بيماري را بگيرد ولي فوت نكند، مسئوليت كيفري فردي كه ابتدا مبتلا بوده و به وي خواسته يا ناخواسته منتقل كرده چيست؟

پاسخ: مطابق نظر پزشكان حتي اگر شخص مبتلا به كرونا بهبود يابد، باز هم آثار مخرب اين بيماري از جمله مشكلات ريوي مادام العمر با شخص مي ماند كه وفق قانون مجازات اسلامي به وي ارش ( يعني ديه غير مقدر و طبق نظريه پزشكي قانوني) تعلق مي گيرد و شخصي كه مبتلا بوده بايد به وي ديه بپردازد.

البته ممكن است نظر برخي حقوقدانان متفاوت باشد كه قابل احترام است.



کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

  • زیرزمین
  • نامه منظوم مرحوم حاج علی مرادی به دکتر هیبت الله مالکی
  • بهبودی ۶۱ بیمار مبتلا به کرونا در استان بوشهر/ تأیید یک مورد جدید
  • طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان بوشهر عملیاتی شد+تصاویر
  • پسته کوهی ارمغان طبیعت بهاری مناطق کوهستانی استان بوشهر/ گزارش تصویری
  • سه نفر به مبتلایان کرونا در بوشهر افزوده شد/ بهبودی ۶۳ بیمار
  • تامین پارچه مخصوص تولید ۲ میلیون ماسک و توزیع ۶۲۰ هزار دستکش یکبار مصرف توسط منطقه ویژه اقتصادی بوشهر
  • هر چه کند همّت مردان کند
  • اولین واریزی بسته کمک معیشتی ۹۹، ساعت ۲۴ یکشنبه ۱۰ فروردین
  • جهش تولید منجر به حل مشکلات اساسی اقتصادی می‌شود
  • روند ابتلا به کرونا در فارس نزولی شد؛ همچنان در خانه بمانید
  • ورود و خروج مردم استان بوشهر با حضور ناجا و بسیج کنترل می‌شود
  • محدودیت های شدید حضور در بوستانها و اماکن عمومی در نیمه دوم تعطیلات نوروز/مردم در خانه بمانند
  • حمله تند رائفی‌پور به تنابنده و پایتخت
  • بایدها و نبایدهای تغدیه برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از کرونا