امروز: چهارشنبه 13 فروردين 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 08 اسفند 1398 - 11:00

اتحادخبر: مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه تنها در حدود ۱۰ درصد حوضه‌های آبخیز کشور فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام شده است، گفت: هر هکتار فعالیت آبخیزداری و آبخوان‌داری با احتساب نرخ تورم به دو میلیون تومان بودجه احتیاج دارد.

اتحادخبر: درحالی لرستان از ابتدای امسال تاکنون دو سیل خسارت‌بار را از سر گذرانده است که سازمان هواشناسی هشدار می‌دهد در آینده اقلیم کشور به سویی حرکت خواهد کرد که میانگین بارش‌ها کم اما بارش‌های سیل‌آسا بیشتر خواهد شد. فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری همواره به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با سیل که سازگار با طبیعت نیز هستند معرفی می‌شوند. برای مثال سازمان جنگل‌ها اعلام کرده است که بر اساس مطالعه مراکز تحقیقاتی کشور  اجرای پروژه های آبخوانداری و پخش سیلاب در کوهدشت لرستان باعث شد که طی سیل فروردین امسال ضریب سیلاب از ۱۰ به دو کاهش پیدا کند و به عبارتی ۸۰ درصد جلوی وقوع سیل شدید گرفته شود.

 

ابوالقاسم حسین‌پور - مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری- در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین اقدامات سازمان جنگل‌ها برای کنترل سیل در لرستان اظهار کرد: حوضه آبخیز استان لرستان ازجمله حوضه‌های سیل‌خیز کشور است و در سال ۹۸ نیز به یکی از نقاط پرمخاطره سیل در کشور تبدیل شد. سازمان جنگل‌ها مطالعات آبخیزداری در سطح حوضه‌های آبخیز لرستان را توسعه داده و در نقاط جدیدی از جمله بالادست شهر پل‌دختر فعالیت‌های آبخیزداری را اجرایی کرده است.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی تنها در حدود ۱۰ درصد حوضه‌های آبخیز کشور فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام شده است، تصریح کرد: این رقم برای استان لرستان نیز تاحدودی صادق است. لرستان در حال حاضر یکی از استان های سیل‌خیز و آسیب‌پذیر ما است و نیاز به فعالیت‌های بیشتری برای کنترل سیل دارد.

به گفته مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، استان لرستان سرشاخه حوضه آبخیز استان خوزستان است و ما اگر به دنبال کنترل سیل و کاهش خسارت آن در استان خوزستان هستیم باید در استان‌هایی مانند لرستان که سیلاب آن‌ها به دشت خوزستان منتهی می‌شود فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری را انجام دهیم.

حسین‌پور در ادامه با بیان اینکه به سازه‌های آبخیزداری در لرستان طی سیل دو روز اخیر خوشبختانه آسیبی وارد نشد، گفت: ما فاصله زیادی تا پوشش تمام حوضه‌های آبخیز کشور به فعالیت‌های آبخیزداری داریم البته طی دو سال اخیر با اختصاص منابع مالی از صندوق توسعه ملی ، فعالیت‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود و امیدواریم که این اقدامات متناسب با نیاز کشور تداوم داشته باشد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، در پایان اطهارکرد: هر هکتار فعالیت آبخیزداری و آبخوان‌داری با احتساب نرخ تورم به دو میلیون تومان هزینه احتیاج دارد اما متاسفانه این رقم برای اختصاص بودجه به سازمان جنگل‌ها یک میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود که برای انجام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به طور مطلوب کافی نیست.

 

 

ایسناکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • شهردار بندر بوشهر اعلام کرد: تندیس بانوی منتظر در ساحل بوشهر نصب گردید / عکس
 • امام جمعه بخش شبانکاره در بازرسی ایستگاه های تب سنجی مطرح کرد؛ تلاش های گروه های مردمی یادآور دوران دفاع مقدس هست+تصاویر
 • نسیم مهر رضوی در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر وزیدن گرفت/ تصاویر
 • پلیس تکذیب کرد
 • مجموعه شهرداری با تمام توان در کنار مردم ایستاده است+ تصاویر
 • شناسایی، جذب و ساماندهی متکدیان در بوشهر انجام شد+ تصاویر
 • لغو چهلمین روز درگذشت مرحوم حاج فلکناز انبارکی
 • ارائه خدمات غیرحضوری و الکترونیکی از اولویت های سازمان بیمه سلامت است
 • ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در نانوایی‌ها، بانک‌ها و ادارات
 • تجهیزات مورد نیاز بخش کرونا در بیمارستان زینبیه خورموج تامین شد
 • پیش‌بینی خرید ۱۰۸ هزار تن گندم در استان بوشهر
 • امحای پسماندهای عفونی مراکز درمانی استان بوشهر نظارت می‌شود
 • تمهیدات ویژه پلیس برای روز طبیعت 13 فروردین در استان بوشهر
 • 5هزار وعده غذای متبرک رضوی در بیمارستان‌های درگیر کرونا استان بوشهر توزیع می‌شود
 • پیام شهردار خارگ به مناسبت فرارسیدن ۱۲فروردین؛ روز جمهوری اسلامی