امروز: يکشنبه 30 شهريور 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 21 بهمن 1398 - 09:06
اتحادخبر: رییس جمهوری روسیه قانونی را تایید کرده است که به دانشجویان خارجی از جمله ایرانی‌ها که در روسیه مشغول به تحصیل هستند، فرصت کار همگام با تحصیل می‌دهد.

اتحادخبر: رییس جمهوری روسیه قانونی را تایید کرده است که به دانشجویان خارجی از جمله ایرانی‌ها که در روسیه مشغول به تحصیل هستند، فرصت کار همگام با تحصیل می‌دهد.

 

این قانون را که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه امضا کرده است می‌توان در پورتال اخبار رسمی روسیه مشاهده کرد.

 

گفتنی است، دومای روسیه این قانون را روز ۲۳ ماه ژانویه و شورای فدراسیون (مجلس سنا) نیز روز ۳۰ ماه ژانویه تصویب کرد و ۱۸۰ روز پس از انتشار رسمی آن (از روز ششم ماه فوریه) اعتبار اجرایی می‌یابد.

 

دانشجویان ایرانی در روسیه اجازه کار پیدا کردند

 

این قانون فقط دانشجویانی را شامل می‌شود که در بخش حضوری دانشگاه‌های روسیه (نه آموزش غیابی و غیرحضوری) مشغول به تحصیل هستند و فقط دانشجویان دانشگاه‌های دارای مجوز فعالیت دولتی حق کار کردن بدون مجوز را دارند.

 

مطابق این قانون، قراردادهایی که دانشجویان با مراکز مختلف برای کار کردن یا ارائه خدمات امضا می کنند پس از پایان دوره تحصیل باطل می‌شود و کارفرما برای ادامه کار باید تقاضای روادید نیروی مد نظر خود را بدهد.

 

در زمان حاضر دانشجویان خارجی در روسیه حق دارند در دوره تعطیلات یا دوره فارغ از آموزش کار کرده و خدمات ارائه کنند. این دسته از دانشجویان همچنین حق دارند در مراکز خدماتی و اقتصادی وابسته به دانشگاهها و سایر موسسات آموزش عالی روسیه به کار مشغول شوند.

 

البته برای کار در این مراکز نیاز به مجوز کار وجود دارد که صدور آن با تسهیلات و بدون نیاز به مدارک همانند مجوزهای کاری دیگر انجام می گیرد و در صدور این مجوزها نیز سهمیه کاری که برای اتباع خارجی وجود دارد درنظر گرفته نمی‌شود.

 

بر اساس اطلاعات موجود، در روسیه نزدیک به ۲۵۰ هزار دانشجوی خارجی در مراکز آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل هستند.

 

گفتنی است پس از فروپاشی شوروی در دسامبر سال ۱۹۹۱، از بین رفتن دیوار آهنین و تشکیل روسیه نو با رویکرد ارتباط بیشتر با کشورهای مختلف در بخش های گوناگون از جمله علمی و دانشگاهی، دانشجویان ایرانی نیز با توجه به گستردگی دانشگاهها و مراکز آموزشی این کشور راهی روسیه شدند.

 

تا شش سال پیش تعداد دانشجویان ایرانی در روسیه به سختی به ۲۰۰ تن می‌رسید اما با توجه به گسترش روزافزون روابط تهران و مسکو، این تعداد ۲۰ برابر شد و گفته می‌شود هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ دانشجوی ایرانی در شهرهای مختلف روسیه مشغول به تحصیل هستند که اکثر آنان را متقاضیان دندانپزشکی تشکیل می دهند افرادی که اکثرا در بازگشت به ایران نیز با مشکل تایید مدرک دانشگاهی توسط وزارت علوم مواجه می‌شوند.

 

دانشجویان ایرانی در روسیه با توجه به تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران اکثرا با مشکلات مالی روبرو هستند و دادن اجازه کار به آنها بدون نیاز به اخذ مجوز، باری از دوش این افراد و خانواده‌های آنها خواهد برداشت.

 

 

 

ایرناکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • شب ششم محرم در برازجان/ تصاویری از عزاداری و رعایت پروتکل های بهداشتی
 • آقایان مسئول دیر بجنبید باید فاتحه ی فوتبال استان را بخوانیم !!
 • آرزو دارم به عنوان یک خانم دشتستانی جام جهانی را قضاوت کنم/ تست های خوبم را مدیون هوای گرم برازجان هستم
 • کشف جسد با هویت ناشناس در ساحل بوشهر/ تصاویر
 • تصاویر اتحاد خبر از مراسم شب تاسوعا در مسجد دلگشا برازجان
 • پیکر طنز پرداز دشتستانی در کنار فرج الله کمالی آرام گرفت/ تصاویر اختصاصی
 • بازدید معاون بهداشتی وزارت بهداشت و درمان از بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان / تصاویر
 • آئین افتتاح و بهره بردای از جاده گردشگری آب پخش/ تصاویر
 • امرو هیچستانی طنز پرداز شاخص دشتستانی هم آسمانی‌ شد
 • واکنش رییس شورای اسلامی شهر برازجان به خاکبرداری اطراف آرامگاه غضنفرالسلطنه
 • پیکر نویسنده و تاریخ پژوه برازجانی تشییع شد / تصاویر
 • تصاویر اتحاد خبر از مراسم شب عاشورا در مسجد دلگشا برازجان
 • مشکلات کشتارگاه های شهرستان های مجاور/ درخواست های قصابان برازجانی/ توضیحات فرماندار دشتستان، رییس دامپزشكی و رییس صنف قصابان
 • توپخانه طنز
 • آگهی پذیرش دانش آموز بهیاری هنرستان کار و دانش رشته بهیاری