امروز: دوشنبه 05 اسفند 1398
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 16 بهمن 1398 - 08:15

اتحادخبر- وحید عبد علی پور:هم وطنان عزیز در ایام الله دهه مبارکه فجر به سر می بریم و یوم الله 22 بهمن را پیش رو داریم. این روزها فرصتی دست داده است تا اتحاد، انسجام و وحدت ملی خود نسبت به نظام و میهن اسلامیمان را به رخ جهانیان بکشیم و وظایف سنگینی را که نسبت به انقلاب بر عهده داریم را بار دیگر مرور نماییم. همچنین بصیرت و آگاهی جمعی خود را...

انقلاب اسلامی و چهار دهه حرکت در مسیر اصول و ارزش ها

وحید عبد علی پور:

هم وطنان عزیز در ایام الله دهه مبارکه فجر به سر می بریم و یوم الله 22 بهمن را پیش رو داریم. این روزها فرصتی دست داده است تا اتحاد، انسجام و وحدت ملی خود نسبت به نظام و میهن اسلامیمان را به رخ جهانیان بکشیم و وظایف سنگینی را که نسبت به انقلاب بر عهده داریم را بار دیگر مرور نماییم. همچنین بصیرت و آگاهی جمعی خود را با سر دادن شعار های اصیل انقلابی نظیر مبارزه با استکبار، نفی ظلم پذیری، توسعه مفاهیم دینی و... ارتقاء دهیم.


در این میان انقلاب اسلامی ایران یکی از رخدادهای بی نظیر دوران معاصر و فجر جدیدی در تاریخ بشریت است که با حضور طبقات مختلف مردم و حضور پررنگ ایدئولوژی اسلام گرایی در 22 بهمن 57 تولد یافت و نظام 2500 ساله شاهنشاهی را سرنگون و زمینه روی کار آمدن نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی را فراهم کرد. انقلاب اسلامی ایران یک وجه تمایز عمده با سایر انقلاب های بزرگ جهان از جمله انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب استقلال آمریکا، انقلاب بلشویکی روسیه و ... دارد و آن هم جنبه مردمی بودن آن است. یعنی با اتکا به توان مردم و خواست و اراده ملت به پیروزی رسید و در کل حمایت بخش اعظم جامعه ایرانی را به دنبال داشت.


موضوعی که در اینجا می خواهیم درباره آن صحبت کنیم مربوط به اصول و ارزش های انقلاب اسلامی است. اینکه اصول و ارزش های انقلاب اسلامی حول چه محورهایی می چرخد و آیا در طول این چهار دهه و چهل و یک سالی که از عمر نظام جمهوری اسلامی می گذرد این اصول و ارزش ها تغییر کرده اند و یا بر مدار همان اصول و ارزش ها در حرکت هستیم. انقلاب ایران در بهمن 57 بر اساس اصول و ارزش هایی نظیر: «نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی، استکبار ستیزی، اعلام برائت از مستکبرین و حمایت از مستضعفین عالم، حمایت از جنبش های آزادی بخش جهان، عدالت خواهی، ساده زیستی، ایجاد حکومت دینی، ایجاد جامعه ای اسلامی و ...» شکل گرفت.


در این راستا ولی فقیه یا همان رهبری انقلاب، بر اساس اصل 110 قانون اساسی وظیفه تعیین چارچوب سیاست های کلی نظام در جهت حرکت عملی به سمت تحقق اصول و ارزش های انقلابی را بر عهده دارد و وظیفه تحقق و اجرای سیاست های کلی نظام هم بر عهده قوه مجریه است. در این میان از آغاز انقلاب اسلامی تا به امروز دولت های مختلفی روی کار آمده اند که مجری سیاست های انقلاب و اصول و ارزش های انقلابی بوده اند. مانند دولت سازندگی، اصلاحات، اصول گرایی و تدبیر و امید که مشخصه اصلی و بارز این دولت ها هم وجه انقلابی بودن آنان است حالا با یک وزن کمتر یا بیشتر و ما نمی توانیم بگوییم که فلان دولت یک دولت انقلابی بود و دولت دیگر غیر انقلابی و همه دولت ها کم و بیش اصول و ارزش های انقلابی را رعایت کرده اند و از خط قرمز ها خارج نشده اند.


برای نمونه یکی از اصول انقلاب اعلام سیاست نه شرقی و نه غربی بود. همانطور که می دانید ایران در قبل از انقلاب در بلوک غرب به رهبری آمریکا قرار داشت و در عرصه بین المللی یک کشور وابسته به آمریکا بود. اما بعد از انقلاب ایران سیاست مستقل ملی را در عرصه سیاست خارجی در پیش گرفت و در اوج جنگ سرد راهش را از آمریکا و شوروی جدا کرد و به جنبش عدم تعهد پیوست. پس از پایان جنگ سرد هم این سیاست ادامه یافته است به گونه ای که امروزه ایران در عرصه بین المللی وابسته و تحت حمایت هیچ کشوری نیست و خود بازیگری مستقل در عرصه بین المللی است. امروزه رابطه ما با روسها و چینی ها بر اساس منافع ملی، احترام متقابل و همکاری دوجانبه است و اگر روابطمان با آمریکا را تا به امروز عادی سازی نکرده ایم بدین خاطر است که آمریکاییها هنوز بر ادامه سیاست های استکباری و امپریالیستی خود اصرار می ورزند و تا زمانی که آنها به این سیاست های ضد بشری و غیر اخلاقی خود ادامه می دهند. امکان هیچ گونه همکاری با آنها وجود ندارد.


یکی از اصول دیگر انقلاب اسلامی حمایت از جنبش های آزادی بخش در سراسر جهان بود. جمهوری اسلامی از بدو تولد در 22 بهمن 57 اعلام کرد که به هر گونه صدای تظلم خواهی ملت های ستمدیده و دربند قدرت های استکباری و زورگویان پاسخ مثبت خواهد داد و دست آنان را خواهد گرفت. در این راستا شروع به حمایت عملی از جنبش هایی نظیر جنبش استقلال خواهی فلسطینیان، جنبش ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی، جنبش آزادی خواهی مسلمانان در لبنان، بحرین، عراق، عربستان سعودی و ... نمود. ایران از زمان شروع انقلاب حمایت عملی خود از مردم فلسطین را در مقابل غاصبان صیهونیسم اعلام کرد و تا به امروز این حمایت بی کم و کاست ادامه دارد و ذره ای از آرمانهای فلسطین فاصله نگرفته است. ما پس از پیروزی انقلاب فروش نفتمان را به رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی قطع کردیم و پس از سقوط رژیم نژاد پرست آپارتاید و پیروزی جنبش سیاهان در این کشور به رهبری نلسون ماندلا دوباره فروش نفت به این کشور را از سر گرفتیم و امروزه هم روابط خوبی با آفریقای جنوبی داریم.


در لبنان جنبش مقاومت حزب الله را به وجود آوردیم و به واسطه مبارزات همین گروه بود که رژیم صیهونیستی از جنوب لبنان خارج شد. در سوریه به کمک دولت قانونی این کشور شتافتیم و نگذاشتیم یکی از بازوهای مقاومت در منطقه شکست خورده و به دست داعش و گروه های تکفیری بیفتد. در عراق پس از پیروزی انقلاب حمایت عملی خود را از ملت مظلوم این کشور و به خصوص شیعیان و کردها به عمل آوردیم، حمایتی که تا به امروز ادامه دارد و موجب روی کار آمدن دولتی شیعه در این کشور پس از 500 سال شده است. امروزه عراق متحد ایران و جزئی از محور مقاومت است. در یمن جنبش انصارالله را تقویت نمودیم و این جنبش با کمک مردم یمن قدرت را در دست گرفت. در بحرین از چهل سال پیش به این سو از مردم این کشور در مقابل رژیم آل خلیفه حمایت کردیم. در عربستان و سایر کشور های عربی منطقه هم از ملت های دربند در مقابل حکومت های دیکتاتوری حمایت کردیم و این حمایت ها تا به امروز هم ادامه دارد.


در این راستا بازوی اجرایی ایران در جهت حمایت عملی از مستضعفین و جنبش های آزادی بخش در سراسر جهان بر عهده سپاه قدس قرار دارد. در اینجا نکته ای که لازم است بیان شود، این است که برخی مخالفین و سبک مغزان این گونه اظهار می کنند که حمایت از جنبش های آزادی بخش مانند حماس در فلسطین، انصارالله در یمن، حزب الله در لبنان و ... چه سود و منفعتی برای کشور و مملکت دارد که از بودجه مملکت این همه برای آنها هزینه می کنیم. در پاسخ باید گفت: وقتی که این جنبش های آزادیبخش و گروه های مورد حمایت ایران در کشور هایشان قدرت را به دست می گیرند. در واقع این کشور ها به دوست و متحد ایران تبدیل می شوند و حوزه نفوذ ایران در منطقه و جهان را افزایش خواهند داد.


اگر امروزه اروپاییان و آمریکاییها اعتراف می کنند که ایران به یک ابرقدرت منطقه ای تبدیل شده است نه تنها به خاطر قدرت نظامی ایران است، بلکه به خاطر نفوذی است که ما در برخی کشور های منطقه داریم. ایران امروز بر پایتخت چهار کشور عربی لبنان، سوریه، عراق و یمن مسلط است و این کشور ها متحدین ایران در منطقه هستند و محور مقاومت را در مقابل امپریالیسم جهانی و صیهونیسم جهان خوار شکل داده اند و بنابراین ما وظیفه داریم که از این جنبش ها حمایت کنیم.
در حوزه عدالت خواهی جمهوری اسلامی توانسته عدالت اجتماعی را در کشور برقرار کند، فاصله طبقاتی نسبت به قبل از انقلاب کاهش یافته و توضیع ثروت به صورت عادلانه ای صورت گرفته است. در حوزه ساده زیستی فقط کافی است نگاهی به زندگی مسئولان جمهوری اسلامی از آغاز انقلاب تا به امروز بی اندازیم. چه فرقی میان نحوه زندگی امام خمینی با مقام معظم رهبری وجود دارد. کدام یک از رهبران جهان را سراغ دارید که زندگی اش مثل آیت الله خامنه ای ساده و بی آلایش باشد. مسئولان نظام هم موظف به پیروی از راه امام و رهبری در این زمینه هستند.


چندی پیش شبکه معاند بی بی سی فارسی مستندی درباره مقام معظم رهبری پخش کرد که در بخشی از آن بنی صدر رئیس جمهور مخلوع و از مخالفان نظام اعتراف می کند: که آیت الله خامنه ای راه و شیوه حکومت داری امام خمینی را بی کم و کاست ادامه داده است. این یعنی چهار دهه حرکت در مسیر اصول و ارزش های انقلابی که همان خط امام و رهبری است و تا زمانی که در این مسیر در حرکت هستیم هیچ گزندی به نظام و انقلاب نمی رسد. اما اگر زمانی از این ارزش ها و اصول انقلابی عدول نمودیم، آنگاه است که باید گفت: زمان مرگ انقلاب فرا رسیده است.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/11/28 - 15:01
0
1
مطالبی سراسر شعاری و به دور از واقعیات! گویا نویسنده، در این جامعه زندگی نمی کنند.
1398/11/16 - 19:55
1
0
با تشکر
متن پر محتوا و تحلیل دقیق و جالبی بود. موفق باشید
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • آخرین نتایج یازدهمین دوره انتخابات مجلس
 • پیام تشکر شهردار برازجان از حضور مردم شریف شهرستان دشتستان و استان بوشهر در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
 • تصویر روز اتحادخبر(453)/ خرداد همین نزدیکی هاست
 • کشندگی "کرونا" کمتر از "آنفلوآنزا"/ اعلام آمار بیماری، روزانه ساعت ۱۳
 • فرجامِ شگفتانه‌ی معجونِ اصولگرایانِ برخوردار و اصلاح‌طلبان بدلی!
 • در هنگام خرید چگونه کیفیت لباس را بسنجیم؟
 • جدول/ میزان رای منتخبین تهران تاکنون
 • ماسک رایگان در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد؛ خرید و فروش ماسک توسط داروخانه‌ها ممنوع شد
 • لولوها برنده انتخابات تهران شدند
 • کشتی چینی پس از گذارندن دوره کمون بیماری کرونا در بندر دیر بوشهر پهلو گرفت
 • برگزاری نمایشگاه پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی در دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر /تصاویر
 • مشارکت ۴۷ درصدی واجدان شرایط رأی استان بوشهر در انتخابات
 • استان بوشهر با هجوم ملخ‌های صحرایی روبرو شده است
 • تاکنون موردی از ویروس کرونا در بوشهر گزارش نشده است
 • نمایشگاه "شیشعر" در بوشهر گشایش یافت
 • باز کردن کمرگ بوشهر و آزاد کردن کالاهای تجاری/ مشکل بیمه عمر صیادان حل خواهد شد+تصاویر
 • تکذیبیه مجمع اصلاح طلبان دشتستان/ این مجمع از هیچ کاندیدایی حمایت نمی کند
 • حل مشکل مسکن مردم در تنگک / انتخاب مردم بر اساس شاخصه توانمندی+تصاویر
 • احداث بزرگترین مرکز خرید جنوب کشور در عالیشهر با امکانات رفاهی و ورزشی
 • توسعه کشت سیفی جات با بهره مندی بهینه از منابع آبی /تصاویر
 • نتیجه رسمی انتخابات دشتستان اعلام شد/ رضایی نماینده منتخب؛ مختاری دوم +آرا تمام کاندیداها
 • استقبال با شکوه از غلامرضا هوائی در جزیره خارگ/ با اجرای طرح جامع خارگ مشکل اسناد املاک حل خواهد شد / تصاویر
 • همیشه شعار داده ایم و دنبال توسعه نبوده ایم / تشکیل فراکسیون خلیج فارس در مجلس / تصاویر
 • انتخاب نماینده مجلس بر اساس توانمندی/ ساماندهی مشاغل خانگی با برنامه ریزی مدون+تصاویر
 • بازدید معاون عمرانی استاندار و هیات همراه از پروژه های عمرانی و گردشگری بخشهای شبانکاره و آبپخش/ تصاویر
 • استقبال پرشور و بی نظیر مردم گناوه در آخرین شب تبلیغات از دکتر هوائی / تصاویر
 • حل مشکلات آب زمین های کشاورزی منطقه با برنامه های کوتاه مدت/ در انتخابات گرایشی کاملا مردمی دارم/تصاویر
 • پیگیری حل مشکل احداث فرودگاه در منطقه / به کارگیری نیروهای بومی در رأس دستگاهها دولتی
 • انتخابات
 • نسخه اینترنتی هفته نامه اتحاد جنوب/شماره 1080
 • استفاده از ظرفیت اشتغال آزاد در بخش چغادک/ تصویب طرح جامع شهری چغادک با همکاری مسئولین /تصاویر
 • تاسیس هواپیمایی بومی " لیان ایر " در بوشهر/ برخورداری نیروهای بومی از ظرفیت های موجود اشتغال در استان
 • گفتگو با حقوقدان اصغر صفرپور کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه دشتستان
 • گفتگو با دکتر سید حبیب الله بحرالعلوم کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه دشتستان
 • حضور پرشور هواداران غلامرضا هوائی در ستاد مرکزی این کاندیدا/تصاویر
 • اسامی 9 کاندیدای تایید صلاحیت شده جدید در دشتستان
 • حضور سلیقه های مختلف در انتخابات موجب حضور حداکثری مردم می شود/ استیضاح شهردار آبپخش در اولین فرصت بررسی خواهد شد/ اتحاد جنوب در مسائل شهرستان و استان تاثیرگذار است
 • حل مشکل اشتغال با برنامه ریزی مدون/ به کارگیری جوانان بومی در دستگاهها دولتی
 • بازدید کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم از روستاهای تابعه حوزه انتخابیه خود/تصاویر
 • توسعه و ساماندهی بندر و گمرک گناوه/ جذب افراد بیکار در شرکت ها و تاسیسات منطقه / تصاویر
 • آغاز جشنواره اقوام ایرانی در بوشهر / تصاویر اختصاصی
 • نبود یک نماینده مقتدر و توانمند در حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم/ رد صلاحیت نمایندگان فعلی زنگ خطری جدی است
 • ستاد مرکزی انتخابات غلامرضا هوائی در بوشهر افتتاح شد / تصاویر
 • آیا اصولگرایان دشتستان از کاندیدای دور قبل خود عبور می کنند؟
 • اشتغال جوانان و افراد بیکار/ ساماندهی فوری بندر و گمرک ریگ / تصاویر