امروز: چهارشنبه 02 مهر 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 02 بهمن 1398 - 11:17

اتحادخبر- بانو بوشهری/ برازجان: روزهایی که بر ملت و البته دولت جمهوری اسلامی گذشت، به جرأت هم از یک سو عمیق و قابل تأمل و هم از سویی دیگر تلخ و جانسوز بود. دولتِ گرفتار در دامِ انواع تحریم های نفتی و بانکی و اقتصادِ به معنی واقعی کلمه بیمار، و ملتی به مراتب سخت تر فرورفته در فقر و تبعیض طبقاتی که معیشت ذکر خواب و...

هوش هیجانی،بلی یا خیر؟

بانو بوشهری/ برازجان:

روزهایی که بر ملت و البته دولت جمهوری اسلامی گذشت، به جرأت هم از یک سو عمیق و قابل تأمل و هم از سویی دیگر تلخ و جانسوز بود.


 دولتِ گرفتار در دامِ انواع تحریم های نفتی و بانکی و اقتصادِ به معنی واقعی کلمه بیمار، و ملتی به مراتب سخت تر فرورفته در فقر و تبعیض طبقاتی که معیشت ذکر خواب و بیداری اش است.


هدف نگارنده از قلم راندنِ این سطور تحلیل مسائل مملکت و ارائه راه های برون رفت از وضع اسفناک فعلی نیست.


گر چه دیر زمانی است به روزها و ماه های پُر حادثه عادت داریم اما آنچه در این مقال قصد اندکی واکاوی آن را دارم نحوهٔ واکنش جامعه به اتفاقات ریز و درشت ملی و بین المللی است.


دختر آبی، کیک های حاویِ قرص، حضور سفیر انگلیس در اغتشاشات دانشجویی، سقوط هواپیما... اینکه اساس و واقعیت یک ماجرا چیست یک بخش از روی دادنِ یک بحران است اما آنچه آن اتفاق را بُلد می کند و به دامنه دار شدن آن می انجماد واکنش های ما ملتِ همیشه هیجان زده است.


تأیید و تخریب آدم های حقیقی و حقوقی به راحتی آب خوردن در حالی روی می دهد که کمترین مجالی به خود نمی دهیم که آیا مسئله پیش آمده تا چه اندازه داری اهمیت و تقدم است.


 از سویی دیگر فضایِ ولنگار مجازی دستمان را آنقدر باز گذاشته که همگی را یک پا کارشناس و تحلیلگر کرده است تا بدان جا که با عوض کردن پروفایل ها و استوری گذاشتن های بی وقفه اعلام حمایت ،انزجار ،یا بی طرفی می کنیم،که بخش اعظم این واکنش های هیجانی متأثر از سایت ها،تیتر روزنامه ها و لیدرهای جناح هاست.


من و مایی که شتاب زده و گاه از سر احساساتِ ناسیونالیستی، و برخی جَو زده و مُقلّدِ رسانه های مُعاند و غربی، اتفاقی را مطلوب می دانیم یا محکوم می کنیم ، همان افرادی هستیم که در فضای مجازی و گروه های عضو، از بام تا شام در بابِ قضاوت و پیش داوری داد سخن می دهیم و مدام قضاوت ممنوع را لایک می کنیم.


پیش داوری های هیجان زدهٔ ما تا آنجا پیش رفته است که حتی سایت های معتبر و گاهی روزنامه های ملی و سراسری نیز از آن مُبرّا نیستند.


در همین حادثه سقوط هواپیما هر چند خبرها ضد و نقیض بود و اگر چه روشنگری با تأخیر صورت گرفت،  اما هوش هیجانی بر بسیاری چیره شده بود و تشخیص سره از ناسره را سخت تر کرده بود.


سوایِ از روی دادنِ هر اتفاقی در هر بُعد و ژانری اَعم از شخصی، ملی و مملکتی و غیره، آنچه به قضاوت صحیح و دوری از تنش می انجامد تأمل،تفکر و در صورت لزوم  سنجیده سخن گفتن است.


کلامم را به پایان می برم امّا، بد نیست همگی به کمپینِ:


 لطفاً بی جهت هیجان زده نشویم بپیوندیم.

کانال تلگرام اتحادخبر

مرتبط:
» طنز/ مفسده روی جلد کتاب [حدود 2 روز قبل]
» مهاجرت [8 ماه قبل]
» نظرسنجی گالوپ [حدود 1 سال قبل]
» عکس: داماد ذوق زده! [بيش از 6 سال قبل]
» صادرات مسئولین [8 ماه قبل]

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • شب ششم محرم در برازجان/ تصاویری از عزاداری و رعایت پروتکل های بهداشتی
 • آرزو دارم به عنوان یک خانم دشتستانی جام جهانی را قضاوت کنم/ تست های خوبم را مدیون هوای گرم برازجان هستم
 • کشف جسد با هویت ناشناس در ساحل بوشهر/ تصاویر
 • تصاویر اتحاد خبر از مراسم شب تاسوعا در مسجد دلگشا برازجان
 • پیکر طنز پرداز دشتستانی در کنار فرج الله کمالی آرام گرفت/ تصاویر اختصاصی
 • بازدید معاون بهداشتی وزارت بهداشت و درمان از بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان / تصاویر
 • آئین افتتاح و بهره بردای از جاده گردشگری آب پخش/ تصاویر
 • واکنش رییس شورای اسلامی شهر برازجان به خاکبرداری اطراف آرامگاه غضنفرالسلطنه
 • امرو هیچستانی طنز پرداز شاخص دشتستانی هم آسمانی‌ شد
 • پیکر نویسنده و تاریخ پژوه برازجانی تشییع شد / تصاویر
 • تصاویر اتحاد خبر از مراسم شب عاشورا در مسجد دلگشا برازجان
 • مشکلات کشتارگاه های شهرستان های مجاور/ درخواست های قصابان برازجانی/ توضیحات فرماندار دشتستان، رییس دامپزشكی و رییس صنف قصابان
 • توپخانه طنز
 • درباره امام حسین (ع) و واقعه ی کربلا
 • محمد جواد فخرایی هم آسمانی شد