امروز: چهارشنبه 02 بهمن 1398
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 23 دي 1398 - 12:30
اتحادخبر: بسیاری از ما باور داریم که به سادگی فریب نمی‌خوریم، اما حس چشایی مان خیلی ساده توسط حس بینایی فریب می‌خورد. دلیلش این است که انسان‌ها انتظار‌های خاصی از چگونگی ظاهر غذا دارند. وقتی رنگ غذا بد باشد یا با آنچه انتظار داریم فرق داشته باشد مغزمان می‌گوید حتما طعمش نیز متفاوت است.

اتحادخبر:  بسیاری از ما باور داریم که به سادگی فریب نمی‌خوریم، اما حس چشایی مان خیلی ساده توسط حس بینایی فریب می‌خورد. دلیلش این است که انسان‌ها انتظار‌های خاصی از چگونگی ظاهر غذا دارند. وقتی رنگ غذا بد باشد یا با آنچه انتظار داریم فرق داشته باشد مغزمان می‌گوید حتما طعمش نیز متفاوت است. نتایج پژوهش‌ها نشان دادند که انسان از سرنخ‌های دیداری رنگ‌ها برای شناسایی و قضاوت کیفیت و مزه آنچه می‌خورد استفاده می‌کند.

 

تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها

 

غدد چشایی نقش مهمی در مشخص کردن چهار گروه اصلی مزه‌ها (شیرین، نمکی، ترش و تلخ) ایفا می‌کنند. وقتی غدد چشایی با غذا ارتباط برقرار می‌کنند سیگنال‌هایی به مغز ارسال می‌کنند تا طعم را تفسیر کنند. از آنجایی که قبل از خوردن غذا آن را می‌بینیم چشم‌ها پیش از غدد چشایی به مغز پیام می‌فرستند. در نتیجه این اتفاق روی طعم و مزه غذا اثر می‌گذارد. تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها معمولا رنگ اولین عنصریست که در ظاهر غذا مورد توجه قرار می‌گیرد. انسان‌ها از ابتدا برخی رنگ‌ها را با انواع مختلفی از غذا‌ها همراه می‌بینند.

در نتیجه رنگ غذا‌ها را برابر با طعم‌هایی خاص می‌دانند. مثلا از پودینگ زرد انتظار داریم طعمی موزی یا لیمویی داشته باشد و یا ژله قرمز را برابر با طعم آلبالو، انار یا هندوانه می‌دانیم. در غذا‌های تازه مانند میوه‌ها و سبزیجات از رنگ‌ها کمک می‌گیریم تا سطح رسیدگی و تازه بودنشان را بسنجیم. امروزه برخی رنگ‌ها را به عنوان زبانی بین المللی می‌شناسند و از آن استفاده‌های زیادی می‌کنند. مثلا اگر نگاهی به رنگ فست فود‌ها و رستوران‌ها بیندازید، بیشتر آن‌ها دارای رنگ زرد و قرمز هستند.

 

دلیلش هم این است که این رنگه ا اشتها را افزایش می‌دهند. هنگام دیدن این رنگ‌ها نورون‌ها در بخشی از مغز به هیپوتالاموس که مسئول تنظیم اشتهاست خبر می‌دهد. اگر رنگ مدنظر مغز باشد تولید بزاق دهان افزایش می‌یابد تا برای غذا خوردن آماده شود. کسانی که سعی در کاهش یا افزایش وزن دارند با افزایش آگاهی خود از تاثیر رنگ‌ها روی اشتها می‌توانند در کنار دیگر تلاش‌های خود از این ترفند نیز استفاده کنند. در ادامه می‌خواهیم درباره رنگ‌های اشتها آور و ضد اشتها صحبت کنیم.

 

تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها؛ رنگ‌های افزایش دهنده اشتها

 

۱. سفید

 

دکوراتور‌ها می‌گویند اگر فضای اطرافتان الگو‌های بسیاری دارد و ذهنتان خسته می‌شود دور خود را با رنگ سفید پر کنید تا ذهنتان تازه شود. اما این چه ربطی به غذا دارد؟ غذا‌های سفید رنگ را به سادگی برمی داریم و فراموش می‌کنیم که کالری دارند.

به همین دلیل است که در خوردن میان وعده‌هایی مانند نان سفید و پاپ کورن زیاده روی می‌کنیم. البته این رنگ می‌تواند برای کسانی که دچار کمبود وزن هستند بسیار کارساز باشد.

تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها

۲. سبز

 

زیبایی طبیعت حاصل رنگ سبز است. سبز رنگ آرامش و آسودگی است. این رنگ با تازگی، خنکی، تمیزی و رشد در ارتباط است. سبز در مغز، بدن و روح هارمونی ایجاد می‌کند و ما را به یاد بهار و شروع مجدد می‌اندازد. وقتی غذایی سبز باشد آن را سالم می‌دانیم از این رو مغز با دیدن این رنگ اشتها را افزایش می‌دهد. خوردن غذا‌هایی که رنگشان سبز است باعث می‌شود فرد بدون داشتن احساس گناه مقدار زیادی غذا بخورد؛ بنابراین سبز نیز از رنگ‌های اشتها آور به حساب می‌آید.

 

 ۳. قرمز

 

شدت و قدرت این رنگ نه تنها باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود بلکه سطح اشتها را نیز افزایش می‌دهد. اکثر محیط رستوران‌ها و … رنگ قرمز را دارند، چون سبب تحریک مردم به غذا خوردن می‌شود. با این حال امیدتان به رنگ قرمز را از دست ندهید می‌توانید از افزایش انرژی که رنگ قرمز ایجاد می‌کند در ورزش استفاده کنید. این یعنی هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی لباس قرمز رنگ استفاده کنید.

 

برخی باشگاه‌های ورزشی نیز دیوار‌های خود را به این رنگ در می‌آورند تا از آن به عنوان یک عامل برانگیزاننده برای ورزش بیشتر استفاده کنند.

 

تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها

 

تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها؛ رنگ‌های کاهش دهنده اشتها

 

۱. آبی

 

رنگ آبی طبیعتی آرامش بخش دارد. پژوهشگران معتقدند این رنگ تغییرات شیمیایی در بدن ایجاد می‌کند که آرامش بخش هستند و سوخت و ساز را کاهش می‌دهند. همچنین بررسی ثابت کردند آبی رنگی ضد اشتهاست. محققان می‌گویند رنگ آبی به این دلیل ضد اشتهاست که در طبیعت به ندرت یافت می‌شود (گوشت‌ها و گیاهان). برخی از متخصصان کاهش وزن توصیه می‌کنند افراد از بشقاب‌ها و ظروف غذاخوری آبی رنگ استفاده کنند.

حتی می‌توانید نوری آبی رنگ روی یخچال بدهید تا شب‌ها از دستبرد‌های شبانه به یخچال جلوگیری کند. افرادی هم که سعی دارند وزن خود را افزایش دهند تا جای ممکن نباید از ظروف آبی استفاده کنند و یا در فضا‌هایی غذا بخورند که به این رنگ هستند.

 

۲. قهوه ای،خاکستری و مشکی

 

همه این رنگ‌ها با کاهش اشتها در ارتباط هستند. به دلیل اینکه خاکستری و مشکی تصور کپک زدگی و خرابی را در ذهن فرد به وجود می‌آورند و قهوه‌ای نیز ذهن را به سمت سوختگی می‌برد. همه این موارد می‌توانند روی کاهش اشتها کمک کنند. حتما بخوانید: چطور برای ورزش و کاهش وزن به خودتون انگیزه بدید؟

 

تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها

 

تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها تاثیر رنگ‌ها بر روی اشتها؛ رنگ‌هایی که می‌توانند به همه کمک کنند

 

۱. نارنجی

 

بسیاری از آموزش‌های جامع و جایگزین پزشکی از نارنجی به عنوان تقویت کننده انرژی استفاده می‌کنند. نارنجی رنگی مناسب برای انگیزه بخشی برای ورزش است. هنگام خواب لباس نارنجی بپوشید تا صبح‌ها هنگام دیدنش انرژی تان زیاد شود.

 

۲. بنفش

 

این طیف رنگ برای افرادی که دچار مشکل اختلال خواب هستند بسیار مناسب است. رنگ آمیزی دیوار‌های اتاق خواب به رنگ بنفش موجب تشویق فرد به خواب و آرامش گرفتن می‌شود. دفعه بعد که خواستید رخت خواب خریداری کنید رنگ بنفش را در نظر بگیرید. فراموش نکنید کمبود خواب موجب می‌شود بیشتر هوس غذا‌های شیرین و کربوهیدرات کنید.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از سد ارغون بخش بوشکان/ تصاویر اختصاصی
 • پروژه سد دالکی 18 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است+ تصاویر
 • استاندار بوشهر از سد دالکی بازدید کرد+تصاویر اختصاصی
 • بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از سالن همایش هزار نفری در حال اجرای شهرداری برازجان / تصاویر اختصاصی
 • سامانه جدید بارشی وارد استان بوشهر می‌شود/ احتمال آب‌گرفتگی معابر
 • حضور معاون عمرانی استاندار بوشهر در دفتر اتحاد جنوب و دیدار با مدیر مسئول و تحریریه این نشریه/ تصاویر
 • جلسه شورای اداری دشتستان با حضور معاون عمرانی استانداری بوشهر / تصاویر اختصاصی
 • عدم صلاحیت
 • تشریح وضعیت پروژه های شهر برازجان و قول هایی که مهرداد ستوده به دشتستانی ها داد
 • ایران اعلام کرده ورزشکاران ایرانی به زودی می‌توانند با ورزشکاران اسرائیلی مسابقه دهند
 • نهمین شب اجرای نمایش «رویای خیس در حوالی پلکهایت» / تصاویر اختصاصی
 • بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از تملک و تعریض ادامه گذر بلوار شریعتی برازجان / تصاویر اختصاصی
 • فعال بودن 11 پروژه عمران شهری در آب پخش+تصاویر
 • بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از پروژه در حال اجرای بیمارستان 17 شهریور برازجان / تصاویر اختصاصی
 • دهمین شب اجرای نمایش «رویای خیس در حوالی پلکهایت» / تصاویر اختصاصی
 • جزئیاتی از چگونگی شهادت سردار سلیمانی؛ حمله به خودروی حاج قاسم در حوالی فرودگاه بغداد
 • اسامی 12 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه دشتستان
 • ولید صفری : عملکرد هیأت فوتبال در ۶ سال گذشته مملو از تنش های مختلف بود / محتشم ویرانگاهی را تحویل خواهد گرفت !
 • پوشش خاص محسن رضایی در تشییع‌ سردار شهید سلیمانی + عکس
 • مراسم گرامیداشت یاد و خاطره سردار سرافراز شهید حاج قاسم سلیمانی در برازجان برگزار شد+ تصاویر
 • تجمع بزرگ مردم برازجان در پاسداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد / تصاویر اختصاصی
 • وضعیت صلاحیت کاندیداها به فرمانداری ها ابلاغ شد
 • اسامی 14 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان
 • اجتماع مردم برازجان در عزای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی / تصاویر اختصاصی
 • بهترین خاطره آشنایی با همسرم بود / از مسئولین می خواهم سختی های کار ما را ببینند / تعداد پرستاران با تعداد بیماران تناسب ندارد/ تصاویر
 • تصویر روز اتحادخبر (432)/ سد زیبای رئیس علی دلواری در شبانکاره
 • تصویر روز اتحادخبر (429) / زمستان بهاری در دشتستان
 • حکم مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر ابلاغ شد / تصویر حکم
 • اسامی 24 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم
 • اسامی 13 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه کنگان، دیر، جم و عسلویه