امروز: شنبه 28 دي 1398
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 07 دي 1398 - 15:26

اتحاد خبر _ امید دریسی:چندی پیش در بهار سال جاری و پس از تعلیق شفرِ آلمانی از ادامه کار با استقلال، طی سطوری نه چندان طولانی به نقد رفتار مدیران دولتی خاصه هیئت مدیره باشگاه استقلال با تیتر "وینفرد، قربانیِ دیگرِ دور باطل..." پرداختم. هدف از این جستار گرچه تکرار مکررات است لکن این دورهای باطلِ مدیریتِ فشل راهی جز پردازش مجدد باقی نگذاشته است...

جای رعـد شعله‌ور ، باران رحمت شو ببــار / تا ببـینی بین فروردین و بهمن دوستــی

امید دریسی

چندی پیش در بهار سال جاری و پس از تعلیق شفرِ آلمانی از ادامه کار با استقلال، طی سطوری نه چندان طولانی به نقد رفتار مدیران دولتی خاصه هیئت مدیره باشگاه استقلال با تیتر "وینفرد، قربانیِ دیگرِ دور باطل..." پرداختم.

هدف از این جستار گرچه تکرار مکررات است لکن این دورهای باطلِ مدیریتِ فشل راهی جز پردازش مجدد باقی نگذاشته است، باشد که گوش شنوایی پیدا شود!
نویسنده سطور مشتاق است در دو وجه به موضوع بپردازد.
۱. مختصری از آنچه در استقلال گذشت.
۲. نگاهی کلان به وضعیت کلی ورزش.

یک:
وضعیت نیمکت استقلال و آندره‌آ سرمربی موفق و شدیداً محبوب آبی‌ها بالاخره مشخص شد. پایان همکاری و یک دورِ باطلِ دیگر!

استراما شروع جالبی با استقلال نداشت، از نتایج ضعیف و عصبانیت در یکی دو کنفرانسِ ابتدایی فصل گرفته تا برافروختگی‌ها در کنار زمین بابت اشتباهات داوری در اوایل فصل. کم‌کم اما ورق برگشت.. به ترکیب دلخواه رسید، رقیبان را یکی پس از دیگری از پیش رو برمی‌داشت، فوتبالی چشم‌نواز و زیبا ارائه می‌داد تا همگان را به تحسین و تمجید وادارد، تماشگران زیادی را به ورزشگاه کشاند و در نهایت استقلال را پس از قریب به ۴ سال در صدر جدول لیگ برتر ایران نشاند تا جدی‌ترین مدعی قهرمانی این فصل لقب بگیرد. به جرات می‌توان گفت کمتر مربی‌یی در ایران بوده که عرض کمتر از ۶ ماه به این درجه از محبوبیتی شگرف دست پیدا کرده باشد. این محبوبیت چنان عمیق بود که پس از رفتنش، حربه‌هایی چون آمدن فتح‌الله‌زاده محبوب‌ترین مدیر تاریخ باشگاه و وعده‌ی سرمربی‌گری فرهاد محبوب‌ترین بازیکن سال‌های نه چندان دور استقلال هم گشایشی حاصل نکرد و خشم هواداران را فرو ننشاند. استراما طی دوران حضور کوتاهش یک جمله را همیشه بر لب داشت: "با این وضعیت نمی‌مانم."
جمله‌ی فوق نشانگر این بود که مشکلی وجود دارد. مشکلی که خیلی زود سر باز زد و مشخص شد مدیران ما که خود را دانای کل می‌دانند صادق نیستند. هواداران نیز به خوبی و هوشیارانه متوجه عمق فاجعه شده بودند. چه، قبل از ورود استراما نیز به دلیل عملکرد ضعیف تیم مدیریتی باشگاه دل خوشی از آنان نداشتند، لذا در روزهایی که حال تیم‌شان خوب بود باز هم روی سکوها مدیریت باشگاه را به باد انتقاد می‌گرفتند و شعار "حیا کن رها کن" سر می‌دادند... خواسته‌ای که در راس آن وزارت ورزش می‌بایست توجه می‌کرد ولی هیچگاه نشنید. به زعم نویسنده‌ی سطور، واکنش وزیرِ بی‌کفایت ورزش قطعاً در نابسامانی ایجاد شده دخیل بود. واکنشی از جنس بی‌خیالی و عدم دخالت صحیح و به موقع. دقیقاً کاری که عرب در باشگاه رقیب با برانکو کرد فتحی نیز در استقلال با استراما کرد. فراری دادن مربیان محبوب و موفق و سپس وعده‌های پوچ در راستای بازگشت آنان و آنگاه دخالت وزارتخانه و برکناری مدیران! گویی شبیه به یک پروژه از پیش مشخص شده..!
در وصف تراژدی غم‌انگیز قطع همکاری آندره‌آ با آبی‌های پایتخت در زمستان و کمی قبل‌تر در بهار با وینفرد شفر شاید شعر ذیل بی‌ربط نباشد..
شاعر می‌گوید: (جای رعد شعله‌ور ، باران رحمت شو ببار/ تا ببینی بین فروردین و بهمن دوستی!)
مقصود شاعر این است که می‌توان به جای سر و صدا و رعب و حرف بی عمل، سازنده مثل باران باشیم، بباریم، طراوت و تازگی و اميد را با خود بياوریم و آن وقت می‌بینیم كه بين خشکی و مرگ(زمستان) و شکفتن و رویش(بهار) می‌توان دوستی و رفاقت به وجود آورد، چه، هر دو نیز در توالی هم هستند.
رفتار ما تعيين كننده است، كنش‌ها و واكنش‌ها را توليد می‌كنند و مدیریت باشگاه استقلال فاقد توانایی و برقراری این توالی و دوستی بود. نه بهار را درک کرد نه زمستان را و شد آنچه که نباید.
مسئولان بدانند خواستگاه باشگاه بزرگ تاج سابق و استقلال کنونی با موفقیت‌های بین‌المللی درآمیخته است و جنبه‌ی استقلال در آسیا بر صبغه‌های داخلی تمامی باشگاه‌های ایرانی می‌چربد. مبرهن است هیچ مؤلفه‌ای مانند تاریخ یک باشگاه به دوام و قوام آن یاری نمی‌رساند و اساساً عیار و ارزش‌گذاری یک تیم از طریق افتخاراتش سنجیده می‌شود. مثال داخلی پاس تهران است که ما نابودش کردیم اما کماکان نامش هم در بین قهرمانان لیگ ایران به چشم می‌خورد و هم در بین قهرمانان آسیا در AFC نامش می‌درخشد. با این حال چه از نظر قدمت چه افتخارات داخلی، چه افتخارات آسیایی و چه هر سه توامان باهم، همگی را استقلال به تنهایی یدک می‌کشد آن‌وقت مدیران نالایق تیشه برداشته‌اند بر ریشه‌اش!

دو:
در این حین عده‌ای دغدغه‌ی آبرو و شان استقلال و کشور و نظام دارند و عده‌ای نیز بر این باورند که ناز و منت کسی را نباید کشید و استقلال و پرسپولیس و کشور و چه و چه از هر شخص و چیزی بزرگ‌تر است!
با احترام باید خدمت این دست از عزیزان یادآور شد که این نوع ادبیات قطعاً شعار است! اولاً سربلندی ایران در گرو پیشرفت‌هاست. ورزش به عنوان یک صنعت جدید و تاثیرگذار در سطح جهانی قلمداد می‌شود و قطع به یقین می‌بایست به هر طریق ممکن از خارجی‌ها برای پیشرفت کمک گرفت. کاری را که در فوتبال از آن عاجز بوده‌ایم در والیبال انجام دادیم و نتیجه‌اش را گرفتیم و در سطح جهانی نام ایران را با افتخار و رسا فریاد زدیم و می‌زنیم. این فریاد این‌گونه است: والیبال ایران سال‌هاست در سطح اول جهان حضور دارد و تازه شاخ و شانه هم برای کشورهایی که سال‌ها قهرمان جهان بوده اند می‌کشد. نه شاکی دارد نه تحقیر می‌شود و نه آبروی نظام را می‌برد!
به همین سادگی، بدون شعار زدگی و توهم. توقع قهرمانی جهان را هم نداریم و همین که در سطح اول جهان هستیم فعلاً کفایت می‌کند. حتماً به یاد داریم والیبال ایران که در حال حاضر آسیا برایش کوچک است و تیم دومش را برای مصاف در آسیا روانه مسابقات می‌کند همان تیمی‌ست که قبلاً آرزوی پیروزی مقابل چین و ژاپن را داشت ...!

شوربختانه در فوتبال تا تقی به توقی می‌خورد ما شان و منزلت را پیش می‌کشیم غافل از اینکه با این تفکر بیش از چهار دهه تیم ملی کشورمان رنگ فینال آسیا را ‌ندیده و از قهرمانی باشگاه‌های ما در آسیا نیز چیزی حدود سه دهه گذشته است! آیا این افتخار است یا عقب‌ماندگی؟
ثانیاً آبروی کشور در پرونده‌های بی‌شماری‌ست که در فیفا وجود دارد، آبروی رفته‌ی ما در کلک‌هایی‌ست که در مباحث مالی به ای‌اف‌سی ارائه می‌کنیم. اتفاقاً برعکس قضیه، منزلت ما دقیقاً در این است که خارجی‌ها بیایند بهره‌مان را هم ببریم و پس از خروج از کشور بهترین نمونه‌ی تبلیغ زنده از شرایط مملکت باشند نه اینکه هر که رفت کارش به شکایت بکشد و در تمامی شکوائیه‌ها هم بازنده کسی نباشد جز ما!
اینک قضاوت با خوانندگان محترم، ببینید شان و آبروی ما آیا توسط خود ما به حراج گذاشته نشده؟
آن فعال مایشاء که در عالم سیاست از جانب مردم حرف می‌زند به‌خوبی می‌داند خواسته‌ی مردم چیست اما طفره می‌رود و خواهان جزیره‌ای شدن مملکت است. همین نوع تفکر و ادبیات در ورزش و خاصه فوتبال هم تسری پیدا کرده است و آن‌قدر در حوزه مدیریتی بد عمل کرده‌ایم که اگر حق با آن مربیِ فوتبالی یا آن دشمنِ سیاسی هم نباشد باز قدرت اقناع جمع را نداریم و از روی سکوها یا شبکه‌های اجتماعی شعار "حیا کن رها کن" یا استعفا می‌شنویم. دلیل نیز واضح است، دیوار بی‌اعتمادی روز به روز بلندتر شده و حرف‌مان نزد عام باور ناپذیرتر. من سال‌های دور که رویگردانی مردم از صندوق‌های صدقات را دیدم تَرَک که چه عرض کنم متوجه شکاف عمیق بی‌اعتمادی بین مردم گردیدم.

در پایان یادداشت لازم به اشاره است اگر خواهان حرکت رو به جلو هستیم ادبیات‌های شعارگونه را کنار بگذاریم و برای پیشرفت نه فقط در فوتبال بل در هر حوزه‌ای که نیاز به انتقال علم و فن‌آوری وجود دارد ناز و منت آن خارجیِ کاربلد را بکشیم تا بساط همین بساطِ چندین دهه‌ی گذشته نباشد که در آن غوطه‌ور باشیم و به عنوان مثال با پافشاری در بومی‌سازی صنعت خودرو صاحب ارابه‌های مرگِ پر مصرف و پر استهلاک باشیم!
امیدوارم با مقدمات ورود مربیان و بازیکنان با کیفیت خارجی و صد البته پایبندیِ ما به قراردادهای‌شان، در نهایت موجب طنین‌انداز شدن نام ایران با افتخار در عرصه‌های بین‌المللی باشیم.

 

پ.ن: بعد از بیانیه‌ی رسمی باشگاه استقلال مبنی بر قطع همکاری با استراماچونی و پس از اتمام این یادداشت و ارسال جهت نشر، خبرهایی مبنی بر مذاکره مجدد مابین استقلال و استراماچونی در حال وقوع است.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/10/09 - 01:15
0
1
درود بر امید عزیز،
بسیار زیبا بود،به امید درست شدن همه ی مشکلات موجود،
اتفاقات بدی که داره سر این مملکت میاد ،قطع شدن دست مدیران بی کفایت
1398/10/08 - 15:08
0
0
سلام. خداوکیلی درست نوشته دم این سایت و نویسنده گرم. اگر واقعا قراره در برون مرزی موفق باشیم باید ناز و منت اون خارجی رو بکشیم و تجربه و عقل هم ثابت کرده کسی که از شعار پوچ نده و دنبال پیشرفت باشه در نهایت موفق میشه. مثل خیلی از کشورهای صاحب فوتبال. یه چیز دیگه هم اینکه رفتم مطلب وینفردش رو هم خوندم مرسی
1398/10/08 - 15:04
0
0
سلام.درود بیکران بر آقای دریسی.باید اینرو گفت که مقصر اصلی سیستم فوتبال ماست،نه فتحی و نه هیچ کس. حالا اگر با این شرایط هرکی تونست بگه تحریم خوبه.البته شانس ما هم استرا از یه جایی اومده که اینجور مشکلات هم براش خیییییلی عجیبه. خدایا که برگرده.
1398/10/08 - 00:35
0
0
سلام و عرض ادب خدمت شما نویسنده عزیز ، در ورزش کشور کسی به فکر پیشرفت ورزش نیست، چون ورزش در سیاست گره خورده، درصورتی که در تمام دنیا، ورزش از سیاست جداست، اگه تونستیم ورزش رو خصوصی سازی کنیم،البته خصوصی سازی هم خودش بسیارمقوله ای جداگانه داره که باید فهمیدش،که متاسفانه در کشور عزیز ما کسی نمیفهمش ،ولی تا زمانی که این دو تیم در چنگال سیاست باشد ،روزگار همچنین است ،انشاالله که سیاست دست از سر تمام روزگار ما بردارد ...
1398/10/07 - 23:20
0
0
درود و ناز قلمت امید همیشه عزیز
و نوشته هایت چه شباهت کلی رو بین مدیریت ناقص و بی تدبیر در سطح کلی کشورداری رو نشون میده
حداقل پست های مدیریتی رو میسپردیم به مدیران لایق
استقلالی که چنان چشم نواز بازی میکرد رو اینگونه زمین زدن واقعا خودش خیلی هنر میخواهد 😁
1398/10/07 - 21:51
0
1
کاملا موافقم با نظرتون و چه زیبا و منطقی،بیان کرده اید.
1398/10/07 - 20:41
0
0
درود. دقیقا این فرمایشات تماما همان دلیل و علت عقب ماندگی ایران و ایرانی میباشد. و کاملا درست است
1398/10/07 - 18:47
0
0
درود بر شما
1398/10/07 - 17:48
0
0
تا مدیران سیاسی بالای سر فوتبال هستند آش همین است و کاسه همین
1398/10/07 - 17:28
0
0
با عرض سلام به جناب آقای دریسی این مطلب هم جالب بود احسنت به شما
1398/10/07 - 17:27
0
0
درود بر جناب دریسی که خیلی زیبا و شفاف هرآنچه بر سر استقلال می آورند را بیان فرمودند، ورزش ما می بایست از وجود مدیران بی سواد بین المللی عاری گردد تا راه پیشرفت خود را بازیابد، خطیر فرد دانای بین المملی مامور بازگرداندن آندره آ گردیده و سواد خود را به مدیران بیسوادی همچون فتحی و خلیل زاده و ماجدی و ایضاً منزوی خواهد کشید.
1398/10/07 - 17:25
0
0
درود بر امیدخان دریسی و قلم شیوایش.
1398/10/07 - 17:21
0
0
عالی بود به امید التیام مغزهای زنگ زده ونجات مردم از این وانفسا
1398/10/07 - 17:12
0
0
درود بر این قلم زیبا ،احسنت عالی نوشتی
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • سامانه جدید بارشی وارد استان بوشهر می‌شود/ احتمال آب‌گرفتگی معابر
 • استاندار بوشهر از سد دالکی بازدید کرد+تصاویر اختصاصی
 • ایران اعلام کرده ورزشکاران ایرانی به زودی می‌توانند با ورزشکاران اسرائیلی مسابقه دهند
 • پروژه سد دالکی 18 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است+ تصاویر
 • نهمین شب اجرای نمایش «رویای خیس در حوالی پلکهایت» / تصاویر اختصاصی
 • اعتماد عمومی تنزل پیدا کرده است/خطاها باید جبران شود
 • عصر شعر "خاتم سلیمانی" در شاهچراغ شیراز برگزار شد
 • برگزاری راهپیمایی دفاع از آرمان‌های انقلاب در ۲۵ نقطه استان بوشهر
 • بافت گلیم ۶۰ متری در قیروکارزین فارس
 • فاج تیرامیسو؛ دسر لذیذ ایتالیایی
 • اظهار امیدواری برای ساخت سریال «موسی»
 • سخنان خودسرانه، بازارهای صادرات کالا را با چالش مواجه می‌کند
 • نشاط و امید آفرینی دوای درد آسیب‌های اجتماعی است
 • برگزاری مسابقه استانی موی تای به مناسبت پاسداشت شهید حاج قاسم سلیمانی+ عکس
 • قرص فارماتون؛ عوارض و موارد منع مصرف آن
 • اسامی 12 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه دشتستان
 • وضعیت صلاحیت کاندیداها به فرمانداری ها ابلاغ شد
 • اسامی 14 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان
 • اسامی 24 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم
 • اسامی 13 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه کنگان، دیر، جم و عسلویه
 • جلسه شورای اداری دشتستان با حضور مدیرکل بازرسی استانداری بوشهر/ تصاویر اختصاصی
 • بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت
 • دستگیری عامل انتشار تصویر شخصی در اینستاگرام
 • تفکیک قوا در آبپخش
 • دور تند حوادث در ایران و آنچه هوشیاری می‌طلبد
 • تاخیر غیر قانونی هیات نظارت در استان بوشهر
 • سرقت اینترنتی نیروی خدماتی از حساب بانکی کارفرمای پزشک
 • اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر وضعیت مناسبی ندارد/ استان بوشهر فاقد فصل پنجم حمایت مالی فرهنگی و هنری در سطح استان است
 • قرار است مملکتمان را آباد کنیم، نه آب
 • تاکید فرماندار دشتستان بر سلامت، امنیت و مشارکت حداکثری در انتخابات مجلس
 • جزئیاتی از چگونگی شهادت سردار سلیمانی؛ حمله به خودروی حاج قاسم در حوالی فرودگاه بغداد
 • اسامی 12 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه دشتستان
 • فیلم می سازم که حرفم را بزنم /همیشه می خواستم خودم باشم و این بزرگترین موفقیت من است / تصاویر
 • ولید صفری : عملکرد هیأت فوتبال در ۶ سال گذشته مملو از تنش های مختلف بود / محتشم ویرانگاهی را تحویل خواهد گرفت !
 • پوشش خاص محسن رضایی در تشییع‌ سردار شهید سلیمانی + عکس
 • انصراف یادگار شهید گنجی از کاندیداتوری در انتخابات مجلس / متن بیانیه
 • مراسم گرامیداشت یاد و خاطره سردار سرافراز شهید حاج قاسم سلیمانی در برازجان برگزار شد+ تصاویر
 • تجمع بزرگ مردم برازجان در پاسداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد / تصاویر اختصاصی
 • افتتاح واحد پرواربندی سه هزار راسی گوساله در شهرستان دشتستان با حضور معاون اول رییس جمهوری/ تصاویر اختصاصی
 • وضعیت صلاحیت کاندیداها به فرمانداری ها ابلاغ شد
 • اجتماع مردم برازجان در عزای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی / تصاویر اختصاصی
 • اسامی 14 کاندیدای تایید صلاحیت شده حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان
 • شب سرد چله و جمع گرم شهردار با پاکبانان شهرداری برازجان / تصاویر
 • بهترین خاطره آشنایی با همسرم بود / از مسئولین می خواهم سختی های کار ما را ببینند / تعداد پرستاران با تعداد بیماران تناسب ندارد/ تصاویر
 • تصویر روز اتحادخبر (432)/ سد زیبای رئیس علی دلواری در شبانکاره