امروز: دوشنبه 11 فروردين 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 01 دي 1398 - 00:18

اتحاد خبر:آیین ها و سنتهای اقوام و سرزمینهای مختلف را می توان آیینه‌ی تمام نمای فرهنگ و اصالت هر قوم دانست زیرا این آیین ها در گذر زمان و و در بستر اندیشه‌ها و فرهنگهای سرزمینی شکل گرفته یا در اثر مبادلات فرهنگی با دیگر اقوام و ملتها وارد فرهنگ سرزمینهای هدف شده و مورد پذیرش عموم مردم قرار گرفته است. سرزمین عزیز و اسلامی...

اتحاد خبر:آیین ها و سنتهای اقوام و سرزمینهای مختلف را می توان آیینه‌ی تمام نمای فرهنگ و اصالت هر قوم دانست زیرا این آیین ها در گذر زمان و و در بستر اندیشه‌ها و فرهنگهای سرزمینی شکل گرفته یا در اثر مبادلات فرهنگی با دیگر اقوام و ملتها وارد فرهنگ سرزمینهای هدف شده و مورد پذیرش عموم مردم قرار گرفته است. سرزمین عزیز و اسلامی ما ایران نیز با توجه به پیشینه‌ی بلند تاریخی و قومی خود نه تنها از این قاعده مستثنی نیست بلکه مجموعه‌ای از ارزشمندترین جلوه‌های فرهنگی بشر را در خود جای داده و سرآمد بسیاری از اقوام و ملل بوده و همچنان هست. در سرزمین پرافتخار ما ایران، باورها و فرهنگهای تاریخی در تعامل با آیین مقدس اسلام به چنان پیوند مبارکی رسیده‌اند که بدون اغراق می‌توان فرهنگ ایرانی-اسلامی را کلکسیونی از مترقی ترین و انسانی ترین آیینها و سنت‌های فرهنگی نوع بشر قلمداد کرد.

 


یکی از این آیین‌ها، آیین زیبای شب چله یا به تعبیری شب یلداست. آخرین ساعتهای پاییز زیبا و نخستین ساعات زمستان که در فرهنگ ایرانی فرصتی برای همنشینی با خانواده، خویشان و بستگان است و محملی برای شادی و شکرگزاری. در دشتستان و شهر برازجان نیز بزرگان خانواده به تبعیت از نیاکان خود و همزمان با مردم دیگر شهرها و روستاهای ایران اسلامی در شب چله، سفره‌ای پهن میکنند و همه‌ی اعضای خانواده را دور هم جمع میکنند و زمینه‌ای فراهم میکنند تا سنت حسنه‌ی صله‌ی رحم که مورد تاکید فرهنگ ایرانی-اسلامی سرزمین پرافتخار ما بوده، به بهترین شکل ممکن جلوه‌گری کند.

 


در این شب زیبا و در میان آیین‌های زیبای شب یلدا باید یادی کرد از هموطنانی که به دلیل موقعیت اجتماعی یا شرایط شغلی خود در چنین ساعاتی در محل کار خود حضور دارند و مشغول خدمت به همنوعان خود هستند یا توان خود را صرف خدمت به کشور عزیزمان در بخش‌های صنعتی می‌نمایند. نیروهای شب‌کار بخش صنعت، پرسنل خدوم بخش درمان و بسیاری مشاغل دیگر که شبها در حال خدمت هستند و نیز جمع بزرگ کارگران پرتلاش و سختکوش شهرداریها که در شبهای سرد زمستان نیز همچون دیگر اوقات سال در عرصه‌ی حفظ پاکیزگی و سلامت محیط زیست شهری به تلاش و خدمت مشغولند. این عزیزان که اکثریت مطلق آنان از اقشار آسیب‌پذیر و کمتر بهره‌مند جامعه به شمار می‌روند در حالی ردای خدمت بی منت به جامعه و دیگر شهروندان را بر تن پوشیده‌اند که گاه از حداقل بهره‌مندیهای اجتماعی و اقتصادی برخوردارند و به همین سبب در دین مبین اسلام و نیز در فرهنگ اصیل ایرانی مورد احترام آحاد مردم قرار دارند.

 

شب چله و بلندای این شب سرد، بهانه‌ی خوبی شد تا شهردار برازجان، معاونین و مشاورین وی و جمعی از مدیران این شهرداری به میان این کارگران زحمتکش رفته و با دور هم جمع کردن این انسانهای زحمتکش، ساعتی را با این عزیزان سپری کنند.

 


در این حرکت خداپسندانه، مهندس محمدحسن محمدی شهردار برازجان و همراهان وی در شب چله به میان کارگران خدماتی شهرداری رفتند و با گستراندن سفره‌ای ساده با شیرینی و چای از کارگران زحمتکش خدماتی شهرداری که مشغول خدمت در خیابانهای شهر بودند پذیرایی کردند و ساعتی را در جمع کارگران گذرانده، پای درد دل‌ها و دغدغه‌های این عزیزان نشستند و از کارگران زحمتکش شهرداری تقدیر و تشکر نمودند. همچنین شهردار برازجان به معاونت اجرایی و معاونت اداری-مالی شهرداری اختیار داد در راستای به جا آوردن سنت حسنه‌ی صله‌ی رحم ساعاتی را به عنوان مرخصی تشویقی به نیروهای کارگری شب‌کار بخش خدمات شهرداری در نظر بگیرند و زمینه را برای حضور این عزیزان در جمع خانواده‌هایشان مهیا نمایند.

 

کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/10/05 - 01:33
0
1
از تلاش شهردار در جهت بروز رسانی مبلمان شهری و فعالیت در زیباسازی و منظر شهری در حد توان خود تشکر میکنم اما خواهش هم دارم کارهای اساسی مثل ایجاد سرویسهای بهداشتی و محل بازی و تفریح سرپوشیده. فضاسازی دره ها ساخت پارکینگ در خ چمران و بازگشایی گذر دلگشا وپیاده روسازی محیط پشت دیوارسپاه به سمت شیراز هر دو طرف و به موازات آن ایجاد پارک روبروی شهدای گمنام که فضای سبز مساعدی دارد کنار خروجی شیراز و همچنین اصلاح خروجی به سمت شیراز که باعث سر در گمی نباشد و اصلاح وبهداشتی سازی فواره های اب پارک لاله وفضاسازی و موزاییک کردن پیاده رو خیابان جوان واطراف بیمارستان مهر فضاسازی محیط روبروی استادیوم کارگران و تامین اجتماعی مبارزه با زمین خواری و تصاحب مازاد گذرها در خیابانهای جوان و میدان شهیدان حسینی به سمت مجتمع حافظ اصلاح و سنگفرش کردن خیابان جلوی دژ و ایجاد فضای گردشگری وعقب نشینی به کلانتری روبروی دژ و اصلاح ورودی خیابان چمران و دستور تسریع ساخت بانک ملی مرکزی با نمای درخور شهر و لکه گیری آسفالت از پاساژ استوار تا بعد از پل خروجی تالار پیوندو کنترل جمعیت سگهای ولگرد و.............‌که بسیار اولویت دارند نسبت به چراغانی درختها و برپا سازی پرچم و چندبار هزینه کرد در کارهای در معرض دید و مراکز شهر چون پیاده روسازی بپردازد به نظر میرسد در کارهای زیربنایی و عمرانی همانقدر ضعیف هستند که در زیباسازی منظر شهری زحمت می کشن اما کاملا واضح است پروژه های ماندگار برای شهر عمرانی هستند نه زیباسازی که هر شهردار سلیقه خود را اجرا میکند و چه بسا چند سال بعد مجددا این تجهیزات وپیاه رو های خیابانهای مرکزی مجددا تغییر نماید!!!؟
1398/10/01 - 20:21
0
2
تا کی کارهای تبلیغی و در نقاط شلوغ شهر پروژه کار کردن؟
کارهای زیربنایی و اساسی شهر را هم فراموش نکنید.
1398/10/01 - 20:19
1
4
بجای این کار به هر کدام دوکیلو آجیل می دادید و یه بن خرید و بهشون اجازه می دادید امشب در جمع خانواده اشون باشن بهتر بود
......................................
1398/10/01 - 19:22
0
1
سپاس مهندس محمدی شهردار محترم وخستگی ناپذیر شهر برازجان آفرین دیشب کارخیلی خوب انجام داده ای در میان پاکبانان شب یلدا راجشن گرفته ای
1398/10/01 - 19:19
2
0
درود بر شهردار محبوب و پرتلاش شهرم که کاری انجام داده که تا به حال کسی انجام نداده درود بر شما مهندس محمدی سپاس
1398/10/01 - 11:01
0
0
افرین بر شهردار مردمی و عرض خسته نباشید به پاکبانان عزیز
1398/10/01 - 01:28
0
1
درود وهزاران درود بر شهردار شهریار برازجان
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • از شول تا شاهگوش با جهانگیر اژدری/ بین سینما و مادرم گیر کرده ام + تصاویر
 • یک صفحه پر از خلاصه ی شوق
 • تعرفه‌های سال ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ معتبر است/ شهروندان کارها را به سال جدید موکول کنند/ اجاره بهای غرفه‌داران ماهی گلی عودت داده خواهد شد
 • محمدحسن محمدی: تمام مستاجرین دکه‌های تحت تملک شهرداری از پرداخت اجاره بهای اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ معافند!
 • ای که دستت می رسد کاری بکن
 • واحدهای صنفی شهر برازجان به مدت ۶ روز تعطیل می شوند
 • یکمین سالگرد درگذشت نویسنده و روزنامه‌نگار دشتستانی
 • انتصاب یک دشتستانی دیگر در سازمان تامین اجتماعی / عکس
 • برازجان پایتخت زمستانی کورش ؛ سرزمینی از جنس دلتنگی و‌خاطره
 • قدردانی خانواده صابری از مردم،مسئولان و تیم پزشکی
 • آقایان مسئول! کرونا اینجاست... چشمتان را بازتر کنید!!
 • کرونا
 • هرگز به دنبال نان و نام نبوده ام؛ گاه نان هم بر سر قلم و آرمانم گذاشته ام
 • آیا ویروس کرونا اقتصاد جهان را وارد کما خواهد کرد؟!
 • این‌گونه_باهم _شکستش_دهیم؟!