امروز: جمعه 20 تير 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 25 مهر 1398 - 22:14

اتحاد خبر- محبوبه محسنی فرد: من رو به دسته ا‌م بردن. دستور دادم: "دسته! به جای خود!" اما دسته حتی از جاش تکون هم نخورد. یکی دراز کشیده بود، یکی نشسته بود و سیگار می ‌کشید، یکی هم که گردنش رو با صدا می‌چرخوند، گفت: "آخی!". خلاصه، وانمود کردن اصلاً منو ندیدن. براشون سنگین بود؛ اونا مرد بودن، بچه‌ های شناسایی، حالا باید از یه دختر بیست‌ ساله ...

سياست چهره زنانه ندارد

اتحاد خبر- محبوبه محسنی فرد*: من رو به دسته ا‌م بردن. دستور دادم: "دسته! به جای خود!" اما دسته حتی از جاش تکون هم نخورد. یکی دراز کشیده بود، یکی نشسته بود و سیگار می ‌کشید، یکی هم که گردنش رو با صدا می‌چرخوند، گفت: "آخی!". خلاصه، وانمود کردن اصلاً منو ندیدن. براشون سنگین بود؛ اونا مرد بودن، بچه‌ های شناسایی، حالا باید از یه دختر بیست‌ ساله فرمان ببرن. من این رو خیلی خوب درک می‌کردم ولی مجبور بودم فرمان بدم: "بلند شید ببینم."

آنچه خوانديد پاراگرافي است كوتاه از كتاب فاخر "جنگ چهره ی زنانه ندارد"، كتابي كه نويسنده اش بخاطر يك مستندنگاری جايزه نوبل گرفت. كتاب با وضوح بسيار بالايی ارزش زنان در جنگ را به تصوير می كشد. زناني كه در نهايت ظرافت و طراوت اقدامات عجيبی را در جنگ دوم جهاني رقم  می زنند. زناني كه در نتيجه جنگ اثرگذارند. زناني كه از وحشت جنگ نمی هراسند و شجاعت هايی از خود بروز می دهند كه مردان از خواندن شان اشك می‌ريزند، اما اين كتاب داستان نيست بلكه واقع نگاري است.

برای من به عنوان يكی از فرزندان جمهوری اسلامي چالشی هميشگي وجود داشته است، زنان و مردان چگونه نسبتی در عرصه اجتماعی باهم دارند؟ تفكيك شوند يا باهم باشند؟ مساوی باشند يا هركسي در جای خود قرارگيرد؟ عدالت در رابطه با آنها چه مي گويد؟ انقلاب ٥٧ مدعی است كه همه اقشار و گروه‌ها را در دل خود جای داده است حتي زنان، اما هنوز جای زنان، خالي است. اكنون بعد از چهل سال و چندماه از عمر جمهوری اسلامی هنوز شعار استفاده از ظرفيت زنان در ايران دلربا و فريبنده است. هنوز هم برای انتخابات و سياست كاركرد ابزاري دارد. اما جاي خالی زنان از تهی، سرشار است.

آيا ايده استفاده از ظرفيت بانوان در دولت های يازدهم و دوازدهم شكست خورده است؟ اگر اين سوال را از روشنفكران و منتقدان سياسي-اجتماعي بپرسیم برای تاكيدهای راديكالی در شكست دولت از يكديگر پيشی خواهند گرفت و پرچم سفيد را براي اعلام شكست دولت روحانی را به راحتي بالا می گيرند. كاملا حق با منتقدان است. بايد هم به سبك آوانگاردي از دولت در اين زمينه انتقاد كنند. دولت روحاني حتي جرات معرفی وزير زن هم نداشت و اين فرصت را از ظرفيت عظيم زنان دريغ كرد.

اما داستان برای استان بوشهر متفاوت است. آمارهايی كه اخيرا منتشر شده‌اند، نشان می دهند به لحاظ كمي زنان در استان بوشهر بيشترين مسئوليت در سرتاسر استان های كشور برعهده گرفته اند و در حوزه های انتخابيه استان، جنوب بوشهر بيشترين زنان مدير را دارد. هرچند آمارها هميشه صادق نيستند و بعضا ما را به غلط هاي بزرگی مي اندازند. از اين رو بايد بررسی كنيم كه زنان در استان بوشهر به لحاظ كيفي چه جايگاهی دارند. براي اين مهم لازم است استانداری بوشهر دقيقا اعلام كند چه تعداد بانو و در چه جايگاهي مسئوليت گرفته اند.

آنچه از آمارهای رياضي منتشر شده استنباط می شود فی المجلس می توان نتيجه گرفت كه استانداری بوشهر نمره نسبتا خوبی كسب می‌كند. دقيقا نمی دانم چرا انتقادات از استاندار و تضعيف وي در فضاي مجازي و رسانه ها رونق بسيار دارد و نقل محافل مختلف است. هرچند برخي از نقدها راجع به استاندار و مجموعه تحت مديريت وی كاملا منطقي به نظر می رسند. اما اگر يك نقطه عطف در كارنامه گراوند باشد دقيقا همينجاست، جايي كه كسی فكرش هم نميكرد استان مرزي و  دور از مركز افتاده بوشهر بيشترين آمار استفاده از ظرفيت بانوان در عرصه مديريت داشته باشند. اين كارنامه گراوند است.

اين آمار و ارقام ها به هيچوجه بانوان استان بوشهر را راضی نميكند، يقينا بانوان يك سر و گردن بالاتر بوده اند كه توانسته اند در جامعه مردسالار و زن ستيز مسئوليت بگيرند، به اين جهت انتظار می‌رود حمايت های استاندار و نمايندگان براي بيشتر شدن سهم بانوان از مديريت استان ادامه يابند تا حقوق تضيع شده بانوان در سال های اخير احقاق شوند./ص

 

*کارشناسی ارشد مدیریتکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • پیام تسلیت مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر به مناسبت شهادت دومین شهید مدافع سلامت استان
 • پیام تسليت جمعی از اصلاح طلبان دشتستان به مناسبت‌ درگذشت مرد صلح و اصلاح، از بزرگان شهر دالکی حاج غلامرضاحاجی زاده
 • پیام تسلیت شهردار برازجان در پی عروج دکتر خلیلی رئیس پزشکی قانونی شهرستان دشتستان
 • لایو در اینستاگرام عامل تهدید به انتشار تصاویر شخصی شد
 • عزم جدی ستاد شهرستان با اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند
 • تعمیرات مبل؛ قیمت و درخواست بهترین رویه کوبی
 • طرز تهیه پودر چیلی؛ چاشنی تند پرطرفدار
 • خون قلم در رگهای جامعه
 • ۱۸میلیون ایرانی تاکنون کرونا گرفته‌اند
 • شناور باری در بندر محمدعامری تنگستان دچار حریق شد
 • پیام تبریک سرپرست شهرداری بندر بوشهر به مناسبت 14 تیر ماه روز شهرداری ها و دهیاری ها
 • مبتلا شدن به کرونا ننگ و عار نیست/از فردا ماسک‌زدن اجباری است
 • شمار جان‌باختگان کرونا در استان بوشهر 3 رقمی شد
 • جزییات اجباری شدن "ماسک" / عدم دسترسی ایران به واکسن کرونا تا یک‌سال آینده
 • صعود باشگاه کوهنوردی سهند برازجان به قلل استان خراسان رضوی وشمالی/تصاویر