امروز: يکشنبه 03 شهريور 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 21 مرداد 1398 - 20:00
گفتگوی اتحاد خبر با خبرنگاران استان بوشهر به مناسبت روز خبرنگار(14)

اتحاد خبر: هفدهم مرداد ماه  روز خبرنگار است. به همین مناسبت به سراغ تعدادی از خبرنگاران پرتلاش استان بوشهر رفتیم تا با طرح چند سئوال کوتاه ضمن گرامی داشت روز خبرنگار، قدردان زحمات آنها باشیم. ثریا شیری خبرنگار هفته‌نامه اتحاد جنوب و خبرگزاری‌ ایرنا:علاقه به نوشتن و رویای نویسندگی اولین و مهم‌ترین دلیلی بود که مرا به عرصه‌ی رسانه کشاند...

مهم‌ترین مشکل خبرنگاران مسائل مالی‌ست/ مسئولین از انتقادها آزرده نشوند

اتحاد خبر: هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد. به همین مناسبت به سراغ تعدادی از خبرنگاران پرتلاش و زحمتکش استان بوشهر رفتیم تا با طرح چند سئوال کوتاه ضمن گرامی داشت روز خبرنگار، قدردان زحمات آنها باشیم. گفتگوی ما را با ثریا شیری خبرنگار هفته‌نامه اتحاد جنوب و خبرگزاری‌ ایرنا بخوانید:

 

-با سلام و تبریک روز خبرنگار، چه شد که خبرنگار شدید؟

علاقه به نوشتن و رویای نویسندگی اولین و مهم‌ترین دلیلی بود که مرا به عرصه‌ی رسانه کشاند، در کنار آن کنجکاوی برای دانستن و کشف چیزهای جدید این علاقه را شاخ و برگ داد و روزنامه‌نگاری‌‌ غیرحرفه‌ای در زمان تحصیل از جمله محرک‌های من برای ورود به عرصه خبرنگاری بود. ماحصل دوازده سال وبلاگ‌نویسی‌ام راه‌اندازی یک رادیوی مجازی به نام رادیوبلاگی‌ها که به کمک چند وبلاگ‌نویس دیگر بود. آقای جاگرانی که از فعالین رسانه‌ای استان و بخصوص جنوب استان است به من آموزش‌های اولیه را ارائه داد و سپس با حمایت خانواده در دوره‌های متفاوت آموزش خبرنگاری شرکت کردم که از جمله موثرترین این دور‌ه‌ها دوره‌ی حقوق رسانه در دانشکده خبر تهران و دوره آموزش خبرنگاری که مدرس آن آقای حاجی‌زاده،‌ گزارشگر حرفه‌ای، کاربلد و موفق صدا و سیما بود. اخذ رشته دانشگاهی مرتبط و همکاری کوتاه‌ مدت با سایت جام‌جم آنلاین مرا در این عرصه ماندگار کرد. و  سپس با هفته‌نامه اتحاد جنوب شروع به کار کردم که در حال‌ حاضر در کنار کار خبری برای هفته‌نامه، در خبرگزاری‌ ایرنا نیز فعالیت می‌کنم.


- خاطره‌ای از روزهای آغازین خبرنگاری‌ اگر دارید بیان کنید.

روزهای ابتدایی شروع خبرنگاری‌ که هنوز یک خبرنگار نوپای بی‌تجربه بودم برای تهیه گزارشی از نمایشگاه صنایع دستی بانوان در شهر گناوه رفته بودم وقتی شروع به گرفتن مصاحبه کردم یکی از خانم‌ها مرا در آغوش گرفت و گفت: «تا به حال خبرنگار‌ به این مظلومی ندیدم» آن زمان این حرف برایم بسیار تعجب‌برانگیز بود اما به مرور و با کسب‌ تجربه‌های‌ بیشتر، تازه فهمیدم منظور او چه بود.

 

- اگر به عقب برگردید باز هم خبرنگاری را انتخاب می‌کنید؟

شاید به شکلی دیگر وارد این عرصه می‌شدم. و تنها در حوزه‌های خاص ورود می‌کردم که بتوانم به شکل قوی‌تر و موثرتری فعالیت کنم.

- به نظر شما بزرگترین مشکل خبرنگاران استان بوشهر چیست؟
بزرگترین و مهم‌ترین مشکل خبرنگاران مسائل و مشکلات مالی‌ست که سایر مسائل را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد، بعد از آن می‌توان به مشکلات بیمه و نداشتن آزادی بیان اشاره کرد.

- انتظار شما از مدیران دستگاه های اجرایی چیست؟

تعامل بیشتر با رسانه‌ها، از مسئولین انتظار دارم از انتقادها آزرده نشوند و هر نقدی را بر مبنای کینه شخصی ندانند و به انتقادها به عنوان یک نردبان برای پیشرفت فکر کنند چرا که تا عیب کاری آشکار نشود پیشرفتی حاصل نمی‌شود.

 

- با توجه به اینکه خبرنگاران و روابط عمومی های هر دستگاه اجرایی بیشترین تعامل و ارتباط را با همدیگر دارند چه پیشنهادی برای روابط عمومی های دستگاه های اجرایی دارید؟
به روابط‌عمومی‌ها که بیشترین ارتباط کاری را با خبرنگاران دارند پیشنهاد می‌کنم به عنوان بخش ارتباطی هر سازمان با ارائه راهکارهای نوین و کاربردی به مدیران در جهت ارتقای عملکرد آن دستگاه و سازمان موثر واقع شوند.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین