امروز: يکشنبه 21 خرداد 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 24 فروردين 1392 - 11:46

 شماری از زلزله زدگان شهرستان دشتی می گویند:دركنار اقدامات خوبی كه دولت در زمینه كمك و خدمت رسانی به زلزله زدگان در دست اقدام دارد راه اندازی سرویس های بهداشتی و حمام نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

 شماری از زلزله زدگان شهرستان دشتی می گویند:دركنار اقدامات خوبی كه دولت در زمینه كمك و خدمت رسانی به زلزله زدگان در دست اقدام دارد راه اندازی سرویس های بهداشتی و حمام نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
  
 باتوجه به اینكه عمده حمام و سرویس های بهداشتی بر اثر زلزله تخریب شده است هنور اقدامی برای این مهم كه از ضرورت های منطقه است انجام نشده است.

اصغر رضایی یكی از شهروندان شنبه ای گفت: بدلیل تخریب واحدهای مسكونی هم اینك بیشتر مردم در چادر زندگی می كنند و با گذشت پنج روز از وقوع زلزله در مورد راه اندازی سرویس های بهداشتی عمومی اقدامی نشده است.

وی افزود: گرمی هوا و مشكلات ایجاد شده برای مردم ضرورت راه اندازی حمام ها را دوچندان كرده است.

رضا رجبی یكی دیگر از زلزله زدگان گفت: با آوربرداری انجام شده منازل مردم به زمین صافی تبدیل شده است و هیچ گونه فكری نیز برای سرویس بهداشتی و حمام نشده است.

وی یادآورشد:در كوتاه مدت سرویس بهداشتی و حمام عمومی شاید نیاز مردم را برطرف كند اما بدلیل اینكه مردم در منازل خود در زیر چادر زندگی می كنند باید سرویس های بهداشتی و حمام های كوچك در اختیار هر خانواده قرار گیرد تا این مشكل اساسی نیز برطرف شود.

یكی دیگر از اهالی گفت: هرچند دیوار و سقف سرویس های بهداشتی و حمام منازل زلزله زدگان تخریب شده است اما چاه های جزبی موجود قابلیت استفاده دارند كه اگر سرویس پیش ساخته در اختیار خانواده ها قرار گیرد به این نیاز ضروری مردم نیز پاسخ داده شده است.

یكی از امدادگران مستقر در شهر شنبه نیز گفت: كسانی كه برای امداد رسانی و ارایه خدمات لازم به زلزله زدگان از دیگر مناطق اعزام شده اند نیز نیاز به حمام و سرویس های بهداشتی دارند.

حسین صنوبری افزود: شمار افرادی كه از طریق دستگاه های مختلف به این منطقه اعزام شده اند چندین برابر مردم بومی هستند و وجود حمام و سرویس بهداشتی بر كیفیت خدمات دهی آنها تاثیر دارد.

وی ادامه داد:افزون بر گرمی هوا بدلیل آوربرداری گرد و خاك زیادی هوای منطقه را آلوده كرده است كه این امر نیز نیاز مردم به دوش گرفتن را دوچندان كرده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر نیز گفت: 30 چشمه دستشویی و هشت چشمه حمام به شهر شنبه شهرستان دشتی ارسال شده است كه برای نصب نیاز به ماشین آلات مكانیكی است.

دكتر عبدالمحمد خواجه ییان افزود: از شب وقوع زلزله در بخش های شنبه، طسوج و كاكی شهرداری بوشهر این سرویس ها را به منطقه منتقل كرده است و حتی اكیپ های نصب آن نیز در منطقه حضور دارند.

وی یادآورشد: باتوجه به تاكید استاندار تلاش می شود تا امشب سرویس های موجود نصب شود اما این شمار نیز جوابگو نیست.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر ادامه داد: تاكنون 100 هزار كیسه حمع آوری زباله توسط این دانشگاه توزیع شده است و هلال احمر نیز نسبت به این مهم اهتمام دارد.

دكتر خواجه ییان اظهاركرد: برای حمل و دفن زباله ها نیز باید برنامه ریزی شود تا از شیوع بیماری های واگیر و جانوران موزی و ایجاد منظره نامطلوب جلوگیری شود كه تحقق این مهم نیاز به همكاری بین بخشی است.

وی گفت: تاكنون بیماری خاصی در منطقه زلزله زده دشتی نبوده است و بیماران قلبی، فشار خونی، دیابت و كودكان و مادرانی كه نیاز به مراقبت های ویژه دارند نیز از قبل شناسایی و در حال مراقبت هستند.

دكتر خواجه ییان افزود: باتوجه به تقسیم منطقه زلزله زده به هفت منطقه هم اینك تیم های ثابت بهداشتی و درمانی در این مناطق حضور دارند و تیم های سیار بهداشت محیط و روشناس و روانپزشك نیز در حال كمك به وضعیت روحی مردم آسیب دیده هستند.

زلزله ای به بزرگی 1/6 ریشتر ساعت 16 و 22 دقیقه و 49 ثانیه روز سه شنبه هفته گذشته بخش های شنبه و طسوج و كاكی شهرستان دشتی در جنوب استان بوشهر را لرزاند و باعث كشته شدن 37 تن و مصدومیت یكهزارو 50 نفر و تخریب سه هزار و 100 واحد مسكونی شد./ص

 

ایرناکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 6 ساعت قبل گفت: با سلام حادثه ها ...
 • .: جواد حدود 15 ساعت قبل گفت: تناقض در گفتار شما ...
 • .: علی حدود 22 ساعت قبل گفت: با سلام . چرا ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق 1 روز قبل گفت: با سلام چقدر کیف ...
 • .: بهنام حدود 2 روز قبل گفت: کاملا مشخصه که این ...
 • .: پاکدخت حدود 2 روز قبل گفت: این عکس گلشیفته فراهانی ...
 • .: برازجان حدود 3 روز قبل گفت: درود بر آقای زاهدی ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 3 روز قبل گفت: با سلام مطمئنا کار ...
 • .: صدرالله حدود 4 روز قبل گفت: سلام ما خریدارن زمینهای ...
 • .: شهروند.دشتستان. حدود 4 روز قبل گفت: هه هه .گندم وارداتی ...