امروز: جمعه 22 آذر 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 22 تير 1398 - 11:27
کنشگری حقوقی:

اتحادخبر: مصطفی زارعی: نقدی بر معرفی نامزدهای معرفی شده برای تصدی مناصب سه نفر حقوقدان شورای نگهبان :امیدوارم اندیشمندان حقوقی و یا لااقل طلایه داران حقوق اساسی و حقوق عمومی، این تیتر خبری را با تدقیق بیشتری کنکاش و مورد توجه قرار می دادند!! و الا در غیر اینصورت می بایست در ماهیت ایجادی و ایجابی انجمن های حقوقی و نقش آفرینی آنها...این آقایان کجای جامعه حقوقی ایران هستند؟

مصطفی زارعی:


نقدی بر معرفی نامزدهای معرفی شده برای تصدی مناصب سه نفر حقوقدان شورای نگهبان :


امیدوارم اندیشمندان حقوقی و یا لااقل طلایه داران حقوق اساسی و حقوق عمومی، این تیتر خبری را با تدقیق بیشتری کنکاش و مورد توجه قرار می دادند!! و الا در غیر اینصورت می بایست در ماهیت ایجادی و ایجابی انجمن های حقوقی و نقش آفرینی آنها در سیاستگذاری حقوق با دیده تامل نگریست!


از دوازده عضو شورای نگهبان قانون اساسی که وظیفه نظارت بر مصوبات مجلس و نیز نظارت بر انتخابات های مهم کشور را دارند، شش نفر نیز حقوقدان هستند.


دوره شش ساله سه نفر از این آقایان (و نه خانم های حقوقدان!) تمام شده و رییس محترم قوه قضاییه باید چندین حقوقدان متبحر را به مجلس معرفی نماید تا از میان ایشان سه نفر را انتخاب شوند.


اما هر چقدر به تصاویر این نامزدها نگاه می کنیم رد و اثری از ایشان در میان طلایه داران و جامعه متبحر حقوقی نمی شود یافت!


واقعا  به عنوان یک کنشگری حقوقی، باید از جناب رئیسی پرسید، چرا بزرگان حقوقی مانند:دکتر محمد آشوری، دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی، دکتر سید حسین صفایی، دکتر محقق داماد(که مجتهد نیز هستند)، دکتر محمد علی اردبیلی، دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی، دکتر محمد علی مهدوی ثابت، دکتر علی حسین نجفی آورند آبادی، دکتر نسرین مهران، دکتر محمود عرفانی، دکتر نجاد علی الماسی، دکتر لعیا رستمی تبریزی، دکتر سید علی آزمایش و... که هیچ گاه در این لیست ها جایی نداشته اند، مجددا پشت خط مانده اند!؟


براستی چه زمانی از این سرمایه های ملی و بین المللی باید استفاده کرد؟


هر کدام از این اساتید و صدها استاد هم طراز اینها، زینت بخش هر مجلس و محفل علمی و حقوقی و راهبران  واقعی حقوقی این کشور هستند، آنوقت اشخاصی که ابدا برای جامعه حقوقی کشور شناخته شده و مقبول نیستند باید انتخاب شوند.


چنانچه در صدر مطلب نیز اشاره رفت، جامعه حقوقی و خصوصا انجمن های حقوقی می بایست نقش کنشگرانه و رویکرد کاربردی خود را با گذر از اسلوب های صرف سقراطی ایفا نمایند!کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/04/31 - 17:13
2
1
خدمت دوستانم عرض بدارم که وقتی از حقوق و حقوقدان صحبت می شود، یعنی باید از عالم سیاست خودتان را فرا کنید تا حقوق دچار انحطاط نشود. کاش می دانستید وظیفه این شش نفر حقوق دان محترم در شورای نگهبان صرفا، تاکید می کنم صرفا رویکرد و نگاه حقوقی و هیییییچ ربطی به سیاسیت و اجرا ندارد. و این بزرگانی که در این مجال مرقوم داشتم، پیشینه بس فاخری دارند که نیازی به تعریف و تمجید بنده ندارند. شما را دعوت می کنم که بدون هیییچ حب و بغضی، وظایف شورای نگهبان و خصوصا شش نفر حقوق دان منتخب شوای نگهبان و همچنین در بحث انگاره های حقیقت و واقعیت اندک مجالی برای مطالعه باقی بگذارید.تاخت و تاز در نقد، هنر می خواهد و این جز بر اسب روشنگری سوار نمی شود.و پیشنهاد دیگر-نه پند دیگر-لطفا کتاب چرا درمانده ایم از حسن نراقی را هم مطالعه بفرمایید. موفق و موید باشید.
1398/04/27 - 10:11
1
1
جناب زارعی! این حقوقدان با حقوقدان های مد نظر شما تفاوت دارند. این افرادی که نام بردید ممکن است فقط حقوقدان خوبی باشند. اما هیچ کدام در عالم سیاست تجربه ای ندارند.
1398/04/25 - 08:59
1
4
سلام. این به اصطلاح مقاله شما اصلا از منطق و سود حقوقی برخوردار نیست به این دلیل که مرحوم کاتوزیان در خاطراتش که نیاز هست مطالعه کنید وقتی قاضی در شهر مشهد بودند به این نتیجه رسیدند که قضاوت کار ایشان نیست و در صدور آرا دچا تشویش می شدند بنابراین هر حقوقدان برجسته که نباید وارد سیاست یا کار اجرایی شود.. اصلا این ایراد شما به انتخاب رییس قوه وارد نیست.. دنبال سودگرایی جمعی در مقالات خود باشید. سپاس
1398/04/23 - 09:57
2
4
جناب زارعی همین اندازه که حقوقدانها متبحر در نتیجه عالی برجام به این مملکت سود رساندند کافی است
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین