امروز: سه شنبه 26 شهريور 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 20 تير 1398 - 19:45
به بهانه روز عفاف و حجاب

اتحادخبر- سعید غلامی: همه ساله در روز ۲۱ تیرماه در بسیاری از نقاط کشور همایش ها و تجمعاتی برگزار می شود با عنوان: «تجمع عفاف و حجاب». موضوعی که سئوالات مختلف و متعددی را در اذهان تداعی می کند که از آن جمله این سئوال مطرح می شود که برگزاری این تجمعات و همایش ها به چه میزان در کنترل و آسیب اجتماعی، بد حجابی و اصلاح وضع موجود....

 تجمع عفاف و حجاب و تاثیرات آن

سعید غلامی:*


همه ساله در روز ۲۱ تیرماه در بسیاری از نقاط کشور همایش ها و تجمعاتی برگزار می شود با عنوان: «تجمع عفاف و حجاب». موضوعی که سئوالات مختلف و متعددی را در اذهان تداعی می کند که از آن جمله این سئوال مطرح می شود که برگزاری این تجمعات و همایش ها به چه میزان در کنترل و آسیب اجتماعی، بد حجابی و اصلاح وضع موجود تاثیرگذار است؟
 دراین یادداشت کوتاه و مختصر با یک مقدمه ، به سئوال مطرح شده پاسخ خواهیم گفت.
اما مقدمه: درابتدای مسیر، همه متولیان فرهنگی و دلسوزان مساله عفاف و حجاب بایستی به این نکته مهم توجه داشته باشند که مساله حجاب و پوشش موضوعی بسیار دقیق و باظرافت های متعدد است که با نامگذاری یک روز در طول سال بنام روز عفاف و حجاب ، به این سادگی درمان نمی شود. و آنچنان که دشمن با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده در گذر زمان این ناهنجاری اجتماعی را درمیان نسل جوان و نوجوان ایران اسلامی رواج داد بدون شک، برای اصلاح وضع موجود در جامعه نیازمند سلسه برنامه ها و عوامل مختلفی هستیم.

 

یکی از مهمترین و مبنایی ترین اصول در کار فرهنگی، موضوع داشتن نقشه راه و با برنامه حرکت کردن و پرهیز از برنامه های صرفا سلبی است. متاسفانه امروزه بسیاری از متولیان تربیت، بویژه خانواده و خصوصا مادر خانواده به مزایای پوشش و عفاف در محیط جامعه کمترین آگاهی را ندارد و بی شک از کانون خانواده وقتی این معضل شروع شد بدون شک به گذشت زمان، بایستی منتظر آسیب های مختلف و متعددی در سطح جامعه هم بود.

 

نکته دومی که توجه به آن بسیار ضروری است این مطلب است که بزرگ نمایی ها  و تبلیغات رسانه ای فراوان خارج و داخل کشور طوری القاء می شود که گویا در این کشور دیگر زنان پاکدامن و عفیف کامل از بین رفته اند: این درحالی است در تجمعات مختلف می بینیم  که چگونه جمع کثیری از بانوان عفیف و پاکدامن حضوری باشکوه پیدا نموده و خط بطلان به این تصور غلط می کشند که هنوز هم درجامعه چنین بانوانی ،حضور فعال دارند.

 

نکته سوم: توجه به این مساله است که ظاهر افراد در سطوح مختلف٬ بطور کامل شخصیت درونی آنان را نشان نمی دهد و غالبا از سر کم آگاهی و ضعف بینش و باورهای نادرستی که برای افراد حاصل شده است اینچینین در سطح خیابان ها و معابر حاضر می شوند. پس یکی از مهمترین وظایف متولیان فرهنگی در سطح جامعه آگاهی بخشی و برطرف نمودن شبهات و باورهای نادرست نسل نوجوان و جوان است.

 

مساله دیگری که غالبا مورد غفلت قرار می گیرد موضوع مسائل و مشکلات اقتصادی بسیاری از مردم ،باعث آن می شود که درجامعه شاهد بروز چنین ناهنجاری هایی باشیم و این بازخورد، نشان می دهد که مساله اقتصاد و معیشت بسیار حائز اهمیت و قابل توجه است و می تواند آسیب های متعددی را بدنبال داشته باشد. وقتی شرایط تشکیل خانواده و انتخاب همسر برای جوانان ،دشوار میشود و امکان آغاز یک زندگی مشترگ را نداشته باشند ،باید آمادگی هر نوع صدمه روحی و روانی برای این نسل راداشته باشیم.

 

مساله مهم دیگری که بدلیل تغییر سبک زندگی درمیان مردم کشورمان قابل تامل است موضوع کم توجهی و بی مهری بسیاری از خانواده ها به فرندان بویژه دختران خانواده است. دخترانی که کانون محبت و عاطفه هستند اگر در کانون گرم خانواده به این اصل مهم تربیتی آنان توجهی نشود یکی از راهکارهای جلب توجه دیگران برای جذب محبت، انتخاب پوشش و لباسی است که امروزه در اجتماع با آن روبرو هستیم.

 

و در پایان سوالی که درآغاز این یادداشت بدان اشاره شد: می بایست اینچینن پاسخ داد که اینگونه تجمعات و همایش ها نقطه آغاز و حرکتی است به سمت اصلاح این ناهنجاری اجتماعی برشمرده می شود، ولی همه مسیر، این مراسم ها و تجمعات نیست.

کار فرهنگی کردن ، موضوعی است زمانبر و همراه باحوصله همچنین همراه با داشتن برنامه و نقشه راه. درپایان به متولیان موضوع مهم حجاب،پیشنهاد میشود کتاب ارزشمند و گرانسنگ «مساله حجاب» استاد شهید مرتضی مطهری ،جهت مطالعه در دستور کار متولیان و دلسوزان فرهنگی جامعه قرار گیرد.

 والحمدلله رب العالمین.

20 تیرماه 98 برازجان

 

*فعال فرهنگی و مدرس دانشگاه

کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین