کد خبر: 114869 ، سرويس: سیاست
تاريخ انتشار: 20 تير 1398 - 07:33
عراقچی: پنجره دیپلماسی کماکان باز است

اتحادخبر: به نقل از روابط عمومی وزارت امور خارجه، پنجمین نشست رایزنی‌های سیاسی ایران و جمهوری بلاروس در سطح معاونان وزرای امور خارجه دو کشور، در تهران برگزار شد.

اتحادخبر: به نقل از روابط عمومی وزارت امور خارجه، پنجمین نشست رایزنی‌های سیاسی ایران و جمهوری بلاروس در سطح معاونان وزرای امور خارجه دو کشور، امروز در تهران برگزار شد.

 

در این نشست سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اندره داپکیوناس همتای بلاروسی خود ملاقات و در خصوص طیف گسترده ای از موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

 

عراقچی با توجه به حساسیت و اهمیت تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه، همتای بلاروسی را در جریان آخرین تحولات مربوط به برجام، رفتار دولت آمریکا در نقض برجام به عنوان یک موافقتنامه بین المللی و راه اندازی یک جنگ اقتصادی علیه کشورمان و تأثیر این نوع رفتار بر صلح و امنیت منطقه و جهان قرار داد.

 

عراقچی: پنجره دیپلماسی کماکان باز است

 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران در یک سال گذشته در قبال نقض برجام از طرف آمریکا و ناتوانی اروپا در این باره، سیاست هوشمندانه اخیر کشورمان در کاهش گام به گام تعهدات برجامی را فرصتی برای دیپلماسی دانست و تاکید کرد: پنجره دیپلماسی کماکان باز است.

 

عراقچی درخواست امریکا برای برگزاری نشست شورای حکام اژانس انرژی اتمی را در شرایطی که این کشور ناقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد، یک طنز بزرگ در تاریخ دیپلماسی عنوان کرد که در نشست آژانس با اقبال هیچ کشوری حتی متحدان آمریکا روبرو نشده است.

 

وی رفتار سیاست خارجی آمریکا بالاخص در منطقه خاورمیانه و در قبال جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی، نه تنها برای صلح و امنیت منطقه، بلکه برای جامعه بین الملل عنوان و تاکید کرد ضروریست تمامی کشورها با چنین رویکردی مقابله کنند.

 

داپکیوناس معاون وزیر امور خارجه بلاروس نیز با اشاره به روابط خوب دو کشور در گذشته و حال، و تمجید از تمدن و فرهنگ تاریخی ایران بر حساسیت شرایط کنونی برای صلح و امنیت بین المللی و منطقه‌ای تاکید کرد.

 

وی افزایش تنش و ناامنی در منطقه غرب آسیا را تهدیدی نه تنها برای کشورهای منطقه بلکه برای اروپا و جهان عنوان و ابراز امیدواری کرد: موضوع هسته‌ای ایران از راه‌های مسالمت آمیز و گفتگو حل و فصل شود.

 

معاون وزیر امور خارجه بلاروس رویکرد کشورمان در بازگذاشتن راه و پنجره دیپلماسی را ابتکاری مدبرانه و عاقلانه توصیف و بر آمادگی کشورش برای استفاده از همه ظرفیت‌های موجود سیاسی برای کمک به حل و فصل این موضوع تاکید کرد.

 

در ادامه این نشست درباره موضوعات متنوع سیاسی و اقتصادی دو کشور و راههای توسعه و تحکیم روابط و همکاری‌های ایران و بلاروس در حوزه‌های مختلف بحث و تبادل نظر شد و دو طرف بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود اقتصادی فیمابین در راستای افزایش حجم مبادلات تجاری تا سقف مورد نظر مقامات عالی دو کشور تاکید کردند.

 

 

  مهر
لينک خبر:
http://www.ettehadkhabar.ir/fa/posts/114869