امروز: پنجشنبه 08 خرداد 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 12 تير 1398 - 09:26

اتحادخبر- عبدالخالق عبدالهی: حدود یک هفته است که خبر استعفای بی مقدمه رئیس بیمارستان گنجی برازجان نقل محافل و نُقل مجالس و به قول خودمان "بینزه دهن خلق" شده است. بطوریکه هر مکان حقیقی پا می گذاری  یا هر صفحه مجازی را که باز می کنی ، می بینی  موضوع این استعفا و پشت بند آن ، مشکلات بیمارستان  برازجان در صدر اخبار است  و ...

داستان دنباله دار مشکلات بیمارستان گنجی برازجان

عبدالخالق عبدالهی :

 


حدود یک هفته است که خبر استعفای بی مقدمه رئیس بیمارستان گنجی برازجان نقل محافل و نُقل مجالس و به قول خودمان "بینزه دهن خلق" شده است. بطوریکه هر مکان حقیقی پا می گذاری  یا هر صفحه مجازی را که باز می کنی ، می بینی  موضوع این استعفا و پشت بند آن ، مشکلات بیمارستان  برازجان در صدر اخبار است  و عارف و عامی از آن صحبت می کنند.


من نمی خواهم درباره مشکلات بیمارستان برازجان و کمبودها و چالشها و امکاناتی که باید در این مرکز درمانی بزرگترین شهرستان استان موجود باشد و نیست حرفی بزنم چرا که اولأ این گفتن و نوشتنها هیچ فایده ای ندارد و حضرات بالانشین خصوصأ مسئولین علوم پزشکی استان  کماکان خر بی تدبیری و بی تعهدی و گاه  لجبازی خود را می رانند و برای حرف بنده و امثال بنده  تره هم خرد نمی کنند ثانیأ امیدوارم خیر نبیند آن وزیر سابق بهداشتی  که با طرح ابتر تحول سلامتش، هم شاخ در جیب مردم گذاشت و هم بیمارستانها را  ورشکست کرد، خودش هم آخر شو گریز کرد و رفت که رفت. آنچه باقی ماند حقوق عقب افتاده پزشکان و پرستاران و پرسنل و ورشکستگی بیمارستانهای دولتی بدون اعتباری بود که باید جوابگوی هزار جور خواسته به حق مردم باشند  که البته بیشتر مواقع هم نیستند . خداوند از سر تقصیرات این وزیر چشم پزشک مشهدی میلیاردر بگذرد. 


اما از این حرفها  که بگذریم موضوع چیز دیگری است . ظاهرأ  داستان دنباله دار اخراج ، تغییر یا استعفای روسای بیمارستان گنجی برازجان تمام شدنی نیست و سردراز دارد . اصلأ ماجرای ریاست بیمارستان گنجی برازجان و تغییرات پیاپی  این پست ، آنقدر لوث و مسخره و زبانزد شده که ما هم هر روز صبح که از خواب بیدار می شویم  باید از هم بپرسیم : رئیس بیمارستان گنجی برازجان همان آقای دیروزی است؟


این  چه حکمتی است که رئیس بیمارستان ، دو- سه ماه که ماند هنوز جایش گرم نشده  و اسبش سمات نینداخته ، یا خودش قهر می کند و می رود یا فراریش می دهند یا اخراجش می کنند ؟ واقعا شهرهای دیگر مثلا بوشهر ، گناوه ، اهرم ، خورموج و کنگان هم  همینطور است ؟

 

البته بعضی از این انتصابات از همان روز اول و از بیخ و بن غلط و غیر کارشناسی  بود آنقدر غلط که من غیر متخصص ناوارد هم آن را می فهمم . مثلأ آخرین رئیس بیمارستان گنجی ، یک فوق تخصص خون یا بهتر بگویم تنها فوق تخصص خون استان بود که با یک تصمیم اشتباه  به عنوان رئیس بیمارستان گنجی حکمش صادر شد .


من واقعا نمی دانم  مسئولین علوم پزشکی استان  در کله شان چه می گذرد  و ملاکشان برای انتخاب رئیس بیمارستان  چیست ؟ آخر چرا باید یک فوق تخصص آنهم فوق تخصص خون که هر ساعت حضورش در مطب و بیمارستان شاید بتواند زندگی را به یک بیمار سرطانی که این روزها علی ماشالله فراوان است برگرداند را معطل یک  پست  مدیریتی می کنند ؟ آنهم ریاستی که یک پزشک عمومی هم می تواند انجامش دهد. این کار درست مثل این است که دست یک تیمسار را بگیرند ببرند فرمانده یک پاسگاه کنند. تازه این پزشک فوق تخصص که آدم شریف و باشخصیتی  است و شنیده ام بسیارقاطع و  پاک دست است ، عضو هیئت علمی دانشگاست و مجبور بوده هر روز صبح تا ساعت 12 ظهر یا  سرکلاس درس باشد یا در بخش آنکولوژی بیمارستان خلیج فارس حضور داشته باشد ، عصر هم راس ساعت 4 باید در مطبش در بوشهر می بود .  می ماند دو سه ساعت سرِ ظهر ، که تا بیاید و خودش را از بوشهر به برازجان برساند وقت اداری تمام شده است  . لابد قبول دارید در این مدت کم یعنی هفته ای 6 ساعت حضور در یک پست مدیریتی  نمی شود یک مجموعه درمانی  ولنگ و واز و بحران زده مانند بیمارستان گنجی برازجان را مدیریت کرد .


این پزشک چه کند ؟  از کلاس درس و تربیت دانشجویش بزند ؟ از بخش خون و بیماران اورژانسی بیمارستان بوشهرش بگذرد  یا بیماران سرطانیش را معطل نگه دارد که چه ؟ می خواهد مرخصی ساعتی فلان کارمند بیمارستان  برازجان را امضا کند یا اضافه حقوق فلان پرستار را بپردازد یا دستور خرید سرم را پاراف کند ؟ این که می شود معامله سه سر سوخت .


من هنوز هم نمی دانم واقعأ چرا مدیران ارشد درمان استان با این انتخاب ناصواب هم مردم استان را از خدمات یک فوق تخصص منحصربفرد  محروم کردند هم به کلاف سردرگم بیمارستان گنجی یه گره کور دیگر زدند و آن را بدتر و پِندوتر کردند ؟


آنچه  گفته شد  فقط  مشتی از خروار مدیریت الله بختکی و شلم شوربایی علوم پزشکی استان بود .


بنده معتقدم  مشکلات بیمارستان برازجان غیر ازعناد  و اغراض چند نفر با هم  و البته منافع شخصی  عده ای ،  فقط یک  دلیل  دارد و آن هم نبود پول و اعتبار است . دشتستان  مثل همیشه مظلوم و مهجور بوده و هست  همیشه مدیریت شهرستان ما صفحه شطرنج بازی های سیاسی و عرصه آزمون و خطا حضراتی بوده که مشکلات دشتستان را یا ندیده اند یا اگر دیده اند برایشان محلی از اعراب نداشته و اراده ای جدی برای حل آنها وجود نداشته است  . بنظر بنده با همه انتقادات بسیار جدی  که به مدیران بیمارستان گنجی و حتی رئیس شبکه بهداشت و درمان وارد است اگر پول و اعتبار نباشد حتی بهترین  مدیران هم قادر به مدیریت و برآوردن انتظارات مردم نخواهند بود و مدیریتشان نتیجه  رضایت بخشی نخواهد داشت .

 


اجازه دهید در پایان  داستانی تعریف کنم . ما یک آشنایی داشتیم که خیلی دلش پسر می خواست . هر بار که زن این بنده ی خدا  حامله می شد مادرش می آمد کنارش می نشست و می گفت : مادر ! دیشب پدرت به خوابم آمد و یک تفنگ بهم داد ، حتما پسری گیرت میاد . زن وضع حمل کرد اما نوزاد دختر بود . حاملگی دوم،  باز مادر آمد کنار پسرش نشست و گفت : پدرت دیشب به خوابم آمد یک تفنگ دو لول شکاری بهم داد اینبار حتما دوقلوی پسر داری . اما باز نوزاد دختر بود . حاملگی سوم که شد  پسر رو کرد به مادرش و گفت : "دی ! یه خواهشی دارم ، اینبار اگه پدرم به خوابت آومد سلامش رو برسون بگو تفنگ دولول نخواستم  یه ترقه ای هم بدی  من راضی ام" . حالا حکایت ریاست بیمارستان برازجان است . جناب مدیر کل علوم پزشکی استان ،  ما  برای ریاست  بیمارستان برازجان فوق تخصص و متخصص با فلان و بهمان عنوان نخواستیم  کار ما با یک پزشک عمومی هم راه می افتد . درهمین شهر و همین دشتستان خودمان  کم نیستند پزشکان  دلسوز و آشنای به مشکلات  که می توانند با درایت ، کشتی به گل نشسته بیمارستان گنجی برازجان را اندکی به سامان  برسانند.

 

به قول شیخ مصلح الدین سعدی :

 

کهن خرقه خویش پیراستن

به از جامه ی عاریت خواستنکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/04/25 - 22:32
0
0
سلام. این که مطلبی درباره بیمارستان نوشتید و در این باره دغدغه داشتید خیلی خوب است. اما تجربه نشان می دهد ادبیات کثیف مانا نیستند. الان اشعاری که برای نمونه ایرج میرزا سروده است و الفاظ رکیک در آن بکار برده است جایی در اذهان مردم ندارد.
بکار بردن واژه هایی مانند خر و الله بختکی و ... در این متن از نظر من نوعی درست نیست. در حالی که نوشتن یادداشت، نوعی از ادبیات روزنامه نگاری است و ادبیات یعنی ادب.
موفق باشید.
1398/04/22 - 20:03
0
1
سلام.جناب عبدالهی عزیز مثل همیشه عالی
1398/04/18 - 19:30
0
0
تا یار که را خواهدو میلش به که باشد...
کدوم انتصاب در این مملکت بر اساس شایسته سالاری بوده،اصلا از بین انتصابات توی این ادارات ببینیدبیش از 90 درصدشون ، کدومشون سر جای خودشون نشستن....
1398/04/13 - 18:21
2
2
تا وقتی که نظام بیمه توانمند نشود... و بیمارستان ها با کمبود بودجه و اعتبار مواجه باشند ... و قدرت در دست رییس شبکه بهداشت و درمان نباشد این تغییر و تحول ها ادامه دارد
با سلام ؛ جناب آقاي عبدالهي بنظر بنده بايد كار به كاردان سپرده شود ، ما در بيمارستان هاي استان مشكل رياست نداريم ، مشكل مديريت داريم و هيچ نيازي به حضور پزشك در رأس امور حوزه سلامت نيست ، تجارب موفق نشان داده از بين كارشناسان مي توان مديران لائق انتخاب و انتصاب كرد ، يكي از دوران طلايي مديريت در بيمارستان شهيد صادق گنجي سرپرستي جناب آقاي نظر غلامي بود . ايشان با توجه به داشتن سوابق و تجارب موفق بعنوان مدير اتاق عمل ، مدير پرستاري شهرستان ، عضو سازمان نظام پزشكي و ...در بيمارستان حضور داشته و بر كليه امور بيمارستان إشراف دارند . اعتماد به كارشناسان خصوصاً كارشناسان پرستاري ، گره گشاي بسياري از مشكلات حوزه سلامت مي باشد . موفق باشيد
1398/04/13 - 00:29
1
5
جناب عبدالهی ! چنانچه یه پزشک و متخصص بومی هم جایگزین شود باز یه عده که منفافعشان تامین نیست سنگ اندازی خواهند کرد. به نظر چاره ی کار همان تامین اعتبار و رسیدگی به کادر و خدمه بیمارستان هست که حداقل بیشتر دل بکار بدهن و مریض اورژانسی مجبور نباشد یه همراه همه چیز دان بهمراه داشته باشد ...
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • جزئیات ابتلای 77 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /کرونا در شهرستان بوشهر ترمز برید
 • پیکر مطهر شهید ناوچه کنارک در روستای نظرآقا تشییع و خاکسپاری شد / تصاویر اختصاصی
 • جزئیات ابتلای 17 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ابتلای 14 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ابتلای 41 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • راز قتل خشونت‌بار در وحدتیه؛ قاتل جوان برای مقتول تله گذاشت
 • سحر پولادی نژاد: اولویت مجلس یازدهم احیای جایگاه حقیقی مجلس و مقارن نمودن آن با جایگاه واقعی باشد
 • خاطره ای از آزادی خرمشهر/ جلو چشمم دل و روده دوستم بیرون ریخت/ سال ها است که هیچ مسئولی به ما سر نزده است
 • اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا ۱ خرداد
 • مدیریت به سبک بی خردی
 • آتش سوزی در دهرود دشتستان مهار شد / تصاویر
 • طلای ۱۸ عیار نرخ ارز دلار سکه طلا / امروز ۴ خرداد ۹۹
 • استان بوشهر رنگ و بوی شهادت گرفت/ استقبال گرم از شهدای ارتش
 • احمد غلامی پور: این مجلس نمی تواند کارآمد باشد/ معیشت مردم و توجه به منافع ملت ایران در اولویت باشد
 • جزئیات ابتلای 105 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • قبیله گرایی سیاسی و قومیتی را قبول ندارم/ سعی می کنم در برابر نقدها زودرنج‌ نباشم/ از اولین شماره های اتحاد جنوب مخاطب این نشریه هستم
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر اختصاصی
 • آینه ی اقلیم دشتسون درگذشت
 • سالشمار زندگی استاد فرج الله کمالی؛ آینه ی شعر دشتسون
 • دیدار منتخب دشتستان در مجلس یازدهم با مدیر مسئول و تحریریه اتحاد جنوب و اتحاد خبر/ تصاویر
 • جزئیات ابتلای 16 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر+نقشه
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر (2)
 • جزئیات ابتلای ۲۳ مورد جدید به کرونا در استان بوشهر / یک نفر به فوت شدگان اضافه شد / فوت خانم ۷۱ ساله دیلمی
 • جزئیات 4 مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر/ وضعیت دشتستان همچنان فوق قرمز
 • سیر تا پیاز این روزهای بورس
 • جزئیات ابتلای 77 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /کرونا در شهرستان بوشهر ترمز برید
 • چالش‌ها و فرصت‌های روابط عمومی
 • توضیحات روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر پیرامون رویداد بیمارستان سلمان فارسی
 • جزئیات ۱۹ مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر
 • معلمان مدارس غیردولتی امنیت شغلی ندارند/ عرصه آموزش و پرورش عرصه عشق و محبت است