امروز: جمعه 01 آذر 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 10 تير 1398 - 07:57

اتحادخبر- وحید پورخوبیاری : خاکستری، رنگی میان رنگ های سیاه و سفید که نگاهی خنثی به انسان القا می کند. رنگی که بیشتر در طبیعت و صنعت مُد کاربرد دارد و از رنگ های فرعی می باشد.به قول هنری ها تصویری که رنگ خاکستری نمایش می دهد تصویری تک فام است.خنثی بودن این رنگ در‌نگاه هنر و سینما را می توان در سینمایی خاکستری...

کاندیدای خاکستری؛ خنثی یا سیاس

وحید پورخوبیاری:

خاکستری، رنگی میان رنگ های سیاه و سفید که نگاهی خنثی به انسان القا می کند. رنگی که بیشتر در طبیعت و صنعت مُد کاربرد دارد و از رنگ های فرعی می باشد.


به قول هنری ها تصویری که رنگ خاکستری نمایش می دهد تصویری تک فام است.خنثی بودن این رنگ در‌نگاه هنر و سینما را می توان در سینمایی خاکستری( ساخته جو کارنهان سال ۲۰۱۱) مشاهده کرد،اگر با دیدی مبسطانه تر نگاه کنیم جدای از رنگ خاکستری گرگ ها در فیلم، اندیشه خنثی نقش اول فیلم بخوبی بیانگر خاکستری بودن نگاه وی به زندگی است و اوج این نگاه را در پلانی که بعد از مرگ همسرش و همچنین بی اعتقادی به وجود خدا تصمیم به خودکشی می گیرد مشاهده می کنیم.


حال به موضوع اصلی که سبب نگارش این متن شد بپردازیم که چرا سیاست از هیچ قانون نوشته یا نانوشته ای تبعیت نمی کند؟ چرا باید سیاست تافته جدا بافته در هر زمینه ای باشد؟ و چرا سیاست همه مردم را به بازی می گیرد؟


در سیاست افراد خاکستری بر خلاف دیگر عرصه ها به افرادی  سیاس و غیر قابل پیش بینی گفته می شود، آن دسته از افرادی که سمت و سوی مشخصی را نمایان نکرده و موضعی مشخص اعلام نمی کنند افرادی با دو روی متفاوت  و عمل کننده سیاست یکی به نعل زدن و یکی به میخ، تا بتوانند در همه گروه ها و جناح ها و دسته بندی ها عرض اندام کنند. در‌گذشته در سیاست کلان به بعضی افراد چنین لقبی به اشتباه  داده شد زیرا افراد مورد خطاب دقیقا یکسویه بازی می کردند و جبهه و هدف و عمل مشخص داشتند.


اما امروزه این حرکت و رویه به سیاست خرد در استان ها و شهرها با هدف رسیدن به تعالی بی ارزش و زودگذر و جلب رضایت مردم برای دوره ای کوتاه مشاهده می شود.


با عملکرد منفی و ضعیفی که نمایندگان دوره کنونی مجلس در این سه سال از خود برجای گذاشتند و با توجه به اینکه اکثر قریب به اتفاق نمایندگان مجلس دوره کنونی با شناسنامه جناحی اعم از اصول و اصلاح و امید به مجلس راه پیدا کردند پیش بینی می شود در دوره بعد که  به انتخاباتش نزدیک می شویم با نامزدهایی که با رنگ خاکستری وارد این عرصه شوند مواجه شویم‌. افرادی که با بازی نخ نما شده مستقل بودن وارد می شوند.


حال با سوالات مطرح شده مواجه می شویم که چرا سیاست از هیچ قانون نوشته یا نانوشته پیروی نمی کند و چرا بازی نخ نما شده سیاسیون هر بار تکرار شده و بعضا شاهد به نتیجه رسیدن آن  می شویم؟


مهمترین دلیل یا شاید تنها دلیل ، عدم مطالبه گری مردم می باشد. مردمی که با وعده های بی ربط و پوچ و غیر کارشناسی نامزدها که در اکثر مواقع در چهارچوب و حیطه وظایفشان نمی باشد اغوا شده و سطح دغدغه و خواسته ها را از مسائل ملی و حساس و انقلابی پایین می آورند و منافع شخصی را بر منافع عمومی ترجیح می دهند نباید انتظار داشتن نماینده ای راستین و شفاف و حق محور را داشته باشند.

مردمی که  گرفتار بازی سیاسیون می شوند و بخاطر رسیدن به اندک منفعتی زودگذر باعث انتخاب فردی ضعیف و ناصالح برای حساس ترین پست یک شهرستان یا استان می شوند با گذشت زمان و مشاهده ناکارآمدی نماینده،منطقی است که دیگر حق هیچگونه اعتراض به خود ندهند زیرا خود سبب چنین انتخابی می باشند.با اندکی مطالعه در مورد وظایف نمایندگان مجلس در می یابیم که مهمترین وظایف نمایندگان مجلس وضع قانون در چهارچوب قانون اساسی کشور و دیگری نظارت بر اجرای قانون می باشد. در کنار این وظیفه اصلی وظایف دیگری در حوزه انتخابیه هر نامزد وجود دارد که با بررسی آن ها متوجه می شویم که یک نماینده مجلس صلاحیت انجام هیچگونه کار اجرایی ندارد و حتی در کارهای اجرایی نیز نمی تواند دخالت داشته باشد. با این نگاه جایگاه نامزدهایی که قول انجام کارهایی را می دهند که در چهارچوب وظایف یک‌نماینده مجلس نمی باشد چگونه می باشد؟چنین کاندیدی از دو حالت رفتاری خارج نخواهد بود:


۱. از وظایفی که قانون در مورد یک نماینده مجلس وضع کرده اطلاع ندارد که خوشبینانه ترین حالت می تواند باشد.


۲. در حال سیاسی بازی و فریب مردم می باشد.

با شروع شدن محافل خصوصی نامزدهای انتخابات مجلس پیش رو انتظار می رود همه کسانی که به این محافل دعوت می شوند فرد مورد نظر را با سوالات متعدد و گوناگون به چالش کشیده تا ماهیت اصلی و بدون پشت پرده مشخص شود و با تحقیق و عدم  نگاه تعصبی و  جناحی افراد، به یقین برسیم فردی لایق تر و حاذق تر برای این برهه حساس مملکت وجود نداشته است.


آیا وقت آن نرسیده ، نماینده ای انتخاب شود که موافق شفافیت آرا نمایندگان باشد؟ که این مهم را الزاما بایستی از نامزدهای واجد شرایط سوال کرد.


آیا قبل از انتخاب یک نماینده و اجبار به در معرض دید قرار دادن املاک و دارایی( امری که به تازگی و بعد از چند سال به تعویق انداختن توسط قوه قضاییه در حال پیگیری برای اجرا می باشد) بهتر نیست مردم حوزه انتخابیه از آن دارایی ها خبر داشته باشند؟


یکی دیگر از سوالات متداول و پیش نیازی که از یک کاندید مجلس باید سوال شود طرح و برنامه برای دوسال هم دوره بودن با دولت دوازدهم است؟ آیا در سیاست های اجرایی توسط دولت هم نظر و هم عقیده می باشد یا خیر؟
از دیگر سوالات رایج و متداولی که متاسفانه نادیده گرفته می شود طرح و برنامه نامزد مذکور برای وارد شدن به کدام یک از کمیسیون های مجلس است، با تحلیل پاسخ نامزدها می توان پی برد که از نظر هر نامزد مهمترین مشکل هر حوزه انتخابیه چیست و آیا این تفکر، تفکری کارآمد برای حوزه انتخابیه می باشد یا خیر.
به ضرس قاطع می توان گفت سوالات فراوان و به چالش کشیدن نامزدها شناخت را بیشتر کرده و مستقل واقعی بودن یا جناحی بودن نامزد را نمایان خواهد کرد. به یاد داشته باشیم که مردم نقش اصلی و اساسی در پیشبرد اهداف جامعه آرمانی را دارند.


در‌پایان نظرها رو به کلام مولای متقیان در مورد نقش مردم برای داشتن زمامداران صالح جلب می کنم.


حضرت علی (ع):


پس رعیت اصلاح نمی شود جز آن که زمامداران آن اصلاح گردند و زمامداران اصلاح نمی شوند مگر با درست کاری مردم؛ بدین معنی که، یک کشور اصلاح نمی شود مگر این که کارگزاران، زمام داران و مسئولین اش صالح باشند و آن ها اصلاح نمی شوند مگر به استقامت و پشت کار مردم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین