امروز: چهارشنبه 30 مرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 21 خرداد 1398 - 09:31

اتحادخبر: در راستای اجرای تقویم شش ماهه اول سال ۹۸ باشگاه کوهنوردی شاهین دژ برازجان موفق به صعود به قله ۴۵۰۱ متری هزار واقع در شهرستان راین در استان کرمان گردیدند.

اتحادخبر: در راستای اجرای تقویم شش ماهه اول سال ۹۸ باشگاه کوهنوردی شاهین دژ برازجان موفق به صعود به قله ۴۵۰۱ متری هزار واقع در شهرستان راین در استان کرمان گردیدند.

معرفی قله

کوه هزار، کوهی است در استان کرمان که در بخش راین در جنوب این شهرستان قرار دارد و بلندترین قله استان کرمان می‌باشد. ارتفاع آن با اندازه‌گیری دقیق به‌وسیله دستگاه جی پی اس ۴۵۰۱ متر برآورد شده است.

کوه هزار، به دلیل داشتن هزار نوع گیاه گوناگون، هزار نامیده شده است. و چهارمین کوه بزرگ ایران و مرتفع‌ترین قله جنوب کشور است. روستاهای دامنه کوه هزار، با آب و هوایی دلپذیر و آبشار راین که در دل این کوه قرار دارد، در فصل بهار و تابستان پذیرای میهمانان زیادی است. هزار با مساحت ۹۰۰ کیلومتر مربع، سرچشمه رودخانه ظهرود می‌باشد.

مرتفع‌ترین منطقه مسکونی ایران روستای باب زنگی از توابع بخش راین است که با ارتفاع ۳۳۰۹ متر در کوه هزار قرار دارد. روستای باب زنگی را در زنگی هم می‌نامند.
برای صعود این قله ۳ جبهه (مسیر) اصلی وجود دارد :

۱ – مسیری که از آبشار شروع و در مسیر آب ادامه دارد ودر دو راهی بز کش دره سمت راست را تا پناهگاه ادامه داده واز آنجا یال شمالی غربی وپشت پناهگاه را انتخاب کرده که تا تاج خروس و سپس تا قله ادامه دارد؛

۲ – مسیری که از روستای میر شادی و در شمال غربی قله شروع میشود واز دره به سمت جنوب شرقی تا تاج خروس و سپس تا قله ادامه دارد ؛

۳- مسیری که از روستای باب زنگی در جنوب قله شروع می شود وتا قله با شیب زیاد ادامه دارد.

گزارش صعود:


طبق برنامه ریزی های قبلی تیم ۱۰ نفره باشگاه صبح روز سه شنبه مورخه ۹۸/۰۳/۱۴ بوسیله خودروهای سواری از برازجان به سمت استان کرمان و شهرستان راین حرکت و پس از پشت سر گذاشتن شهرهای شیراز، نی ریز و کرمان به شهر راین رسیده و جهت اسکان به مدرسه ای که از قبل هماهنگ گردیده بود مراجعه نمودند.


پس از کمی استراحت جهت تهیه وسایل مورد نیاز صعود و همچنین بازدید از آبشار راین که با ارتفاع ۷۰ متر در دامنه های کوه هزار قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری شهر راین میباشد، مراجعه و شب هنگام جهت استراحت و آماده شدن برای صعودی لذت بخش به محل اسکان برگشتند.
صبح روز چهارشنبه مورخه ۹۸/۰۳/۱۵ پس از بیدار باش و آماده شدن مسیر ۱۵ کیلومتری تا آبشار بوسیله خودرو طی شده و پس از پارک نمودن ماشین ها ساعت ۵ صبح استارت صعود زده شد.


مسیر صعود با شیب نسبتا تندی به سمت بالا آغاز و پس از کمی پیمایش به سطح هموار بالای آبشار رسیده و بر خلاف مسیر آب رودخانه حرکت را به سمت پناهگاه ادامه داده و با رسیدن به دو راهی، مسیر پناهگاه را که بوسیله تابلو مشخص گردیده بود ادامه و پس از حدود دو ساعت کوهپیمایی ساعت ۷ صبح به پناهگاه در ارتفاع ۳۰۰۰ متری رسیدند. پناهگاه ظرفیت حدود ۲۵ نفر را دارد و در کنار آن لوله آبی نیز برای استفاده وجود دارد. چادرهای زیادی در کنار پناهگاه برپا شده بود که نوید از شلوغی مسیر در آن روز را میداد.


تیم پس از کمی استراحت، مسیر پاکوب پشت پناهگاه را به سمت قله ادامه دادند که مسیر کاملا مشخص بود و از نظر مسیریابی مشکلی وجود نداشت. پس از حدود یک ساعت کوهپیمایی جهت استراحت و صرف صبحانه توقفی کوتاه کرده و مجددا پس از تجدید قوا مسیر را به سمت قله ادامه داده تا به تخته سنگ بسیار بزرگی که به تاج خروس معروف است و تقریبا در میانه راه و ارتفاع ۳۸۷۰ متری میباشد، رسیدند. با استراحتی کوتاه تیم مجددا حرکت خود را از سر گرفت. شیب مسیر در این قسمت بیشتر میشد تا جایی که در بعضی نقاط مجبور به دست به سنگ شدن داشت. این شیب سخت تا قله ادامه داشت ولی تیم توانست با یک نظم عالی و نگه داشتن ریتمی منظم و آرام مسیر را پشت سر بگذارد و ساعت ۱۴:۰۰ بر فراز قله بایستد.


پس از کمی استراحت و گرفتن عکسهای یادگاری در کنار تابلو قله، مسیر برگشت به سمت پایین در پیش گرفته شد که تیم با استراحت های کوتاه و مفید حدود ساعت ۱۹:۰۰ به پناهگاه رسیده و با استراحت و تجدید قوا در کنار پناهگاه مجددا ادامه مسیر داده و ساعت ۲۱:۰۰ به محل پارک ماشینها رسیدند. پس از آن به خوابگاه بازگشته و شب را در آنجا به صبح رساندند.


روز پنجشنبه مورخه ۹۸/۰۳/۱۶ نیز جهت بازدید از مکان های دیدنی از جمله ارگ راین، حمام گنجعلی خان و بازار قدیم در شهرهای راین و کرمان سپری شد. و بالاخره روز جمعه مورخه ۹۸/۰۳/۱۷ مسیر بازگشت به سمت برازجان در پیش گرفته شد و عصر همان روز تیم با صحت و سلامت کلیه نفرات به مقصد رسیده و چهارمین برنامه باشگاه در سال ۹۸ نیز به پایان رسید.


نفرات شرکت کننده در برنامه:


مختار هادی نژاد(سرپرست باشگاه)، رضا ملکمی(راهنما)، منصور نوذری(سرپرست برنامه)، بهرام نوذری(عقب دار)، مختار نوذری، رضا نوذری، اعظم اثنی عشری، زهرا تیباش، حلیمه نوذری، مریم نوذری

کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین