امروز: پنجشنبه 27 تير 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 10 ارديبهشت 1398 - 22:52

اتحاد خبر _ مختار فیاض:در کشورِ ما، دوازدهم اردیبهشت ماه را روز "معلم" نامگذاری کرده اند.اگرچه روزِ معلم، در ایران هم می توانست، همان پنجم اکتبر باشد- که یونسکو به عنوانِ روزِ جهانی معلم  اعلام کرده است- با این حال چون در دوازدهم اردیبهشت ماه نیز یادی از معلمان می شود و مقامِ این پرچمدارانِ دانایی گرامی داشته می شود، بنظر می رسد  مشاجره و جَدل...

"تکریمِ معلم، تکریمِ فرزانگی"

مختار فیاض

در کشورِ ما، دوازدهم اردیبهشت ماه را روز "معلم" نامگذاری کرده اند.اگرچه روزِ معلم، در ایران هم می توانست، همان پنجم اکتبر باشد- که یونسکو به عنوانِ روزِ جهانی معلم  اعلام کرده است- با این حال چون در دوازدهم اردیبهشت ماه نیز یادی از معلمان می شود و مقامِ این پرچمدارانِ دانایی گرامی داشته می شود، بنظر می رسد  مشاجره و جَدل بر سرِ  تاریخِ دقیقِ آن، در درجه ی دوّمِ اهمیّت قرار داشته باشد.
  اکنون در آستانه ی روزی که در جمهوری اسلامی ایران، به نامِ "معلم" است، ضمن عرضِ شادباش به جامعه ی فرهنگی، بنا دارم نکاتی پیرامونِ جایگاهِ این قشرِ ممتاز و مبرّز، در جامعه و فرهنگ ایرانِ امروز  بیان کنم:
بنده با اقرار و ایمانِ به این که تنها، اظهارِ نظرِ محققانه و عالمانه، سزاوار توجه و اعتناست، به عنوانِ عضوی از اعضایِ جامعه ی امروز ایران، با اطمینانِ کامل، می توانم ادعا و اثبات کنم که جامعه ی ما، یک جامعه ی به تمام معنا"بیمار" است. و این امر را صرفاً از شرایط معلمان و  مقایسه ی اجمالیِ آنان با بعضی از اقشار،می توان به وضوح تشخیص داد.
معلم را می شود با اقشارِ مختلفی مقایسه کرد امّا فکر می کنم وکلایِ دادگستری، از مناسب ترینشان باشد:
-همه ی ما، بدونِ استثنا، به نقشِ معلمان در ارتقاءِ سطحِ دانش و فرهنگِ  افراد جامعه، وقوف و اذعانِ کامل داریم و بی گمان جامعه ی بدون معلم را حتی لحظه ای نمی توانیم تصور کنیم. به دلیلِ آنکه جامعه ی بدون معلم، یعنی جامعه ی بدون پزشک، بدون اقتصاددان، بدون هنرمند، بدون ادیب، بدونِ جامعه شناس، بدون مورخ، بدون فیلسوف،  بدون قاضی  و ...
درحالیکه جامعه ی بدونِ وکیل دادگستری- با تمام احترامی که برای وکلایِ شرافتمندِ دادگستری قائلم- جامعه ای، دور از ذهن نخواهد بود؛ کما این که سالیانِ سال، جوامعِ مختلف، بدونِ این قشر، به حیاتِ طبیعیِ خود ادامه داده اند.
-کارِ معلم، علم آموزی و آگاهی بخشی  و آماده کردن کودکان، نوجوانان و جوانان، برای اداره ی امور کشور است اما کارِ وکیلِ دادگستری، دفاع از فردی است که در محاکمِ قضایی، صاحبِ پرونده است و بواسطه ی وجهی که از او دریافت کرده است، ملزم است در برابر مخالف یا مخالفانش-به هر شکلِ ممکن- ادای دَین کند.
-فزونیِ تعداد معلم در هر جامعه، نشان از فزونیِ فراگیرانِ دانش و  رواجِ فضل و فرهنگ دارد و فزونیِ وکیل در یک جامعه، بیانگرِ افزایش  مخاصمات و منازعاتِ فردی و اجتماعی است.
-بی گمان در جامعه ای که معلم، صدرنشین  است و ارج می بیند و نهایتا در رفاه کامل به سر می برد، زمینه برای شکوفاییِ دانش و مهارت های علمی فراهم است و بعکس، در جامعه ای که وکلای دادگستری بواسطه افزایش مخاصمات، مورد توجه و تاکیدند، زمینه برای ازدیاد و افزایشِ بزه کاری ایجاد می شود.
با این مقدمه، می توان به خوبی، تندرستی یا بیماریِ جامعه یِ امروزِ ایران را تشخیص داد:
آیا معلمان، در صدرند  یا وکلای دادگستری؟
میزانِ حقوق، مزایا و نهایتا رفاهِ معلمان در جامعه بیشتر است یا وکلای دادگستری؟
رغبتِ جوانانِ تحصیل کرده ی جامعه، بیشتر به سویِ معلمی است یا وکالت؟
همه واقفیم که در جامعه ی امروزِ ما، وکالت از جمله مشاغل نان و آب دار است و وکیل از اقشار ِ پردرآمد و متموّل به شمار می رود؛ در حالیکه معلمی، از مشاغلِ کم درآمد و معلم-دستِ کم از بُعدِ اقتصادی-از طبقاتِ پایین و کم بضاعت. (که البته این نتیجه، خود  می تواند دلیل و عاملی مهم، برای افزایش بزه و نهایتا نیازِ بیشتر به  وکیل و محاکمات قضایی باشد.)
مع الوصف، عقلِ سلیم حکم می کند که برای کاهشِ همین بیماری ها، معضلات و  بزه کاری هایِ اجتماعی که منجر به تشکیلِ محاکمِ قضایی و ورودِ وکیل به عرصه می شود،  پیشگیری در اولویّت قرار گیرد. و تحقیقا این مهم، محقّق و میسّر نخواهد شد مگر با فرهنگ سازی و آموزشِ اصولی. آموزشی که فقط و فقط، معلمِ صَدرنشین و قَدربین ، بانی و متولی حقیقیِ آن باشد.


(مختار فیاض-اردیبهشت ماه هزار و سیصد و نود و هشت )کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/02/12 - 21:32
0
0
درود بر قلم زیبایی شما
خوشحالم که در استان ما کسایی هستند که قدر معلمان را بهتر از خود معلم می دانند.خدا کند وضعیت ما معلمان بدتر نشود بهترش را نمی خواهیم
1398/02/10 - 23:31
0
0
بدبخت تر از معلم کسی نیست چرا وکیلان را می گویی کارمندان خیلی از ادارهای کم اهمیت هم بیشتر از معلمان حقوق می گیرند.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین