امروز: چهارشنبه 26 تير 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 28 اسفند 1397 - 09:00

اتحاد خبر - اکبر صابری: خروج آمریکا از برجام تبعات اقتصادی زیادی برای ایران ایجاد کرد. به تبع افزایش بیش از 3 برابری قیمت دلار، قیمت اجناس و کالاهای خارجی نز بیش از 3 برابر افزایش یافت... گرچه امسال بارندگی خوبی در کشورمان داشتیم ولی بحران آب در ایران همچنان زندگی مردم را تهدید می کند... از سرگیری عملیات اجرایی  پروژه راه آهن استان بوشهر....

مروری بر مهمترین اتفاقات کشوری، استانی و شهرستانی سال 1397

اکبر صابری*

 

سال 1397 نیز مثل همه سال های گذشته شاهد حوادث و اتفاقات تلخ و شیرین مهمی بودیم که به رسم سال های گذشته به مهمترین آنها اشاره می کنم:

 

کشور:
خروج آمریکا از برجام
یکی از مهمترین اتفاقات سال  1397 خروج آمریکا از برجام بود. ایالات متحده در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ رسماً از برجام خارج شد.  
برجام، طرح جامع اقدام مشترک که توافقنامه‌ای بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای ایران است که در ژوئیه ۲۰۱۵ بین ایران، گروه (1+5) پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد - چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده- آلمان و اتحادیه اروپا به تصویب رسید.
پنج عضو دیگر که این توافق را امضا کرده بودند از این اقدام ابراز تاسف کردند و اظهار داشتند تمام تلاش خودشان را برای حفظ برجام خواهند کرد. اما عملا یا توان این 5 قدرت جهانی کمتر از توان آمریکا بود و یا نخواستند همه توان شان را برای حفظ برجام به کار ببندند.
تبعات خروج آمریکا از برجام باعث شد ارزش ریال ایران به شدت کاهش یابد و هر دلار آمریکا با قیمت بیش از 150000 ریال ایران مبادله شود. پیش از این دلار به قیمت کمتر از 40000 ریال مبادله می‌شد.
عللاوه بر این صادرات نفت ایران کاهش یافت و درآمدهای دولت برای اداره کشور نیز کاهش یافت.


بحران معیشت و اقتصاد
خروج آمریکا از برجام تبعات اقتصادی زیادی برای ایران ایجاد کرد. به تبع افزایش بیش از 3 برابری قیمت دلار، قیمت اجناس و کالاهای خارجی نز بیش از 3 برابر افزایش یافت. کالاهای تولید داخل هم که عمدتا مواد اولیه و قطعات خارجی داشتند گرانی قابل ملاحظه ای را تجربه کردند.
در مجموع سال 1397 سخت به ملت ایران گذاشت. قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافت و بسیاری از اقلام مورد نیاز مردم یا کمیاب شد یا آنقدر گران که بیشتر مردم قدرت خرید نداشتند.
در صورت  ادامه تحریم های آمریکا پیش بینی می شود سال 1398 نیز سال سختی برای اقشار ضعیف و حتی متوسط جامعه باشد.


بحران تامین آب
روزنامه واشینگتن‌پست در تیرماه ۱۳۹۳، اعلام داشت ایران در بین ۲۴ کشوری قرار دارد که وضعیت آب در آن‌ها خطرناک است.
عیسی کلانتری، وزیر اسبق کشاورزی جمهوری اسلامی ایران، بحران آب در ایران را تهدیدآمیزتر از خطر اسرائیل خوانده‌است. همچنین وی اظهار داشته اگر تا چند سال آینده این معضل رفع نشود هفتاد درصد جمعیت کشور مجبور به ترک ایران می‌شوند. 
گرچه امسال بارندگی خوبی (برخی مناطق حدود 3 برابر سال گذشته) در کشورمان داشتیم ولی با عنایت به آنچه که به اختصار گذشت بحران آب در ایران کمتر از بحران اقتصاد و معیشت، زندگی مردم را تهدید نمی کند و باید مسئولان امر تدبیر جدی اندیشه کنند.


 بیکاری
یکی دیگر از مواردی که در کشورمان از مرز مشکل گذشته و به بحران رسیده است بیکاری جوانان است.
در 27 شهریور ۱۳۹۶ علی ربیعی وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران طی گفتگویی در زمینه مقابله با معضل بیکاری و ایجاد شغل گفت که «باید سالانه ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کرد»
این در حالی است که در خوشبینانه ترین حالت دولت در 5 سال گذشته متوسط سالانه 600 هزار شغل ایجاد کرده است.
یعنی دولت به هر دلیلی نتوانسته بحران بیکاری را در کشور مهار کند.
نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ٢٥.٥ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ١٣٩٧ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار١٣٩٦( کمتر از یک  درصد کاهش یافته است. 
همین مختصر بیانگر واقعیت تلخی است که جوانان جویای کار را در این کشور سرخورده و ناامید کرده است.
به هرحال در کنار بحران ها و مشکلات جدی کشور، بیکاری معضلی برای خانواده های ایرانی است که نه تنها دولت، بلکه حاکمیت باید برای برون رفت از این بحران تدبیری اتخاذ کند.
رونق کسب و کار، جذب سرمایه گذاری خارجی (که در این شرایط سخت تر از گذشته شده است) و .... می تواند از جمله راهکارهای این مهم باشد.


انتخابات، اقتصاد و نگرانی از ادامه گرانی ها
- انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند سال 1398 و ادامه تحریم ها و نگرانی مردم از وضعیت بی ثبات بازار و ادامه گرانی ها؛ دو موضوع مهم دیگر در سال پیش رو است که تحلیل مفصل و خاص خود را می طلبد.


استان بوشهر
سال 1397 مردم در استان بوشهر با مشکلات خاصی گریبانگیر بودند.
بحران آب و کمبود برق که منجر به خاموشی و نوبت بندی برق در استان شد از جمله این مشکلات بود.
1. بحران آب: تقریباً در تمام مناطق استان آب نوبت بندی شد. کم آبی تابستان را برای مردم استان بوشهر سخت تر کرد؛ و مردم البته نگران تابستان 98 خود هستند.
تدابیر و پیگیری جدی استاندار بوشهر و همچنین نمایندگان مجلس و معاون عمرانی استاندار و سایر مسئولان باعث شد مجوز ساخت چند واحد آب شیرین کن به ظرفیت ۱۵۰ هزار متر مکعب برای شهرها و روستاهای استان بوشهر گرفته شود. ولی از آنجا که برخی از این آبشیرین کن ها حداقل دو سال دیگر به بهره برداری خواهند رسید، طبیعی است که باید از سایر راهها مشکل کمبود آب را مدیریت کرد.


2. کمبود برق: در کنار بحران آب، مشکل کمبود برق که دامنگیر کل کشور بود به استان بوشهر نیز سرایت کرد. حدود دو ماه سخت تابستان مردم با قطع برق در ساعاتی از روز روبرو بودند.
در این مورد هم من اطلاع دارم که جناب استاندار به جد پیگیر بودند و با رایزنی که با تهران داشتند با این توجیه که قطعی برق اگر روزانه حتی چند ساعت در فلان استان خوش آب و هوا اتفاق بیفتد قابل تحمل است اما در استان گرمسیری مثل بوشهر روزی چند دقیقه قطعی برق هم قابل تحمل نیست؛ لذا در ابتدا قطعی برق برای دشتستان را کنسل کردند و دو سه هفته پس از آن برای کل استان قطعی برق لغو شد.
قطع برق در قرن بیست و یکم که پیشرفت و توسعه علم و صنعت همه مرزها را درنوردیده غیر قابل توجیه است. این مورد هم امید که تکرار نشود. گرچه پیش بینی ها حاکی از مشکلات برقی در تابستان آینده نیز باشد.


3. مشکلات ملوانان و کالای همراه مسافر(ته لنجی): نیاز به توضیح نیست که بخش قابل توجهی از معیشت مردم استان بویژه در شهرهای بندری بسته به «ته لنجی» است. مشکلی که از دو سه سال قبل برای مرزنشینان ایجاد شد و در سال 97 ادامه پیدا کرد.

 

در کنار مشکلات یادشده و برخی مشکلات دیگر مثل گرانی و تورم و... اتفاقات خوبی هم سال 97 در استان بوشهر رقم خورد:
4- از سرگیری عملیات اجرایی  پروژه راه آهن استان:  عملیات اجرایی قطعه 10 راه آهن شیراز - بوشهر با اعتبار 2هزارو 343 میلیارد ریال 27 دی ماه 97  در آئینی با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و استاندار بوشهر آغاز شد.
قرارداد ساخت راه آهن بوشهر- شیراز با شرکت چینی در نیمه اسفند ماه 1396 با حضور وزیر راه و شهرسازی و استانداران بوشهر و فارس به ارزش 700 میلیون دلار امضا شده بود. اوایل بهمن 97 نیز اتصال بوشهر به خط ریلی کشور در شورای اقتصاد تصویب شد. این مصوبه وزارت راه را مکلف می کند پروژه راه آهن بوشهر را جدی تر پیگیری نماید و ردیف بودجه مستقلی در بودجه سالانه کشور لحاظ شود.
مجموعه اتفاقات یادشده در حوزه راه آهن را می توان مهمترین دست آورد مدیریت ارشد استان با همکاری و حمایت نمایندگان استان دانست.


 شهرستان دشتستان
شهرستان دشتستان هم در سال 1397شاهد اتفاقات خوب و بدی بود.
بحران آب:
گرچه کمبود آب مشکل تمام مردم استان بوشهر بود؛ اما در دشتستان و به خصوص شهر برازجان مشکل آب به حد بحران رسید و برخی محلات هر 10 روز فقط چند ساعت آب داشتند. بحران بی آبی مردم را به ستوه آورد و از سر ناچاری مردم در تیرماه دست به تجمع اعتراضی زدند. پس از آن بود که سهمی از خط کوثر به برازجان اختصاص یافت و چند حلقه چاه نیز لایروبی و آب آنها به شبکه آب شهری متصل شد تا نوبت بندی آب به هر 3 روز یک بار رسید. (برخی محلات هر 4 روز یکبار)
آنچه از شواهد و قرائن پیداست تابستان پیش رو نیز مشکل کم آبی گریبانگیر مردم دشتستان خواهد بود.
افزایش سهمیه آب برازجان از خط کوثر، فعال کردن چاه های حفر شده و حفظ سهمیه آب از خط کازرون در کنار صرفه جویی مردم می تواند راهکارهایی برای کمتر کردن فشار کم آبی بر مردم باشد.
ضمن اینکه روند کند احداث آبشیرین کن برازجان باید تسریع شود شاید به داد مردم در تابستان  پیش رو برسد.  
نکته ای که در بحث بحران آب نمی توان از آن گذشت تعامل نیروهای امنیتی و انتظامی با مردم در جریان تجمعات اعتراضی آنها بود. برخوردها معقول و با درک شرایط سخت مردم همراه با مدارا و تسامح بود که جای تقدیر دارد. 


انتصاب اولین بخشدار زن
با تاکید دولت و تدبیر استاندار بوشهر، ناهید دشتی در فروردین ماه 97 به عنوان اولین بخشدار زن در شهرستان دشتستان منصوب شد. انتصاب بانوان در پست های مدیریتی استان بوشهر در سال 97 نسبت به سال 1396 بیش از 100 درصد رشد داشته است.
در دشتستان نیز این اتفاق در کنار مسئولیت های دیگری که به بانوان در این شهرستان داده شد می تواند اتفاق مبارکی باشد و گامی رو به جلو برای تحقق عدالت جنسیتی باشد.


تالار شهر برازجان
18 بهمن 97عملیات اجرایی فاز اول پروژه تالار شهر برازجان به گنجایش 700 نفر با حضور استاندار و جمعی از مسئولان آغاز شد. این پروژه شامل ساختمان مجموعه فرهنگی و آمفی تئاتر و برآورد کل 15 میلیارد تومان می باشد.
پروژه تالار برازجان از جمله مطالبات مهم مردم برازجان بود که سالها دنبال انجام آن بودند و خوشبختانه در اواخر امسال عملیات اجرایی آن آغاز شد.


تغییر فرماندار
دکتر ارسلان زارع  سوم اسفند 1392 به عنوان فرماندار فرماندار دشتستان آغاز به کار کرد. وی پس از پنج سال خدمت در دشتستان، به پیشنهاد دکتر مصطفی سالاری و موافقت وزیر کشور به استان گیلان منتقل شد تا معاونت سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری را به عهده بگیرند. وی روز شنبه 27 بهمن در رشت معارفه و آغاز به کار کرد.
دکتر زارع شخصیتی متین، اصیل و باسواد بود که به جایگاه فرمانداری شخصیت داد. گرچه انتقاداتی به خصوص در این چند ماهه آخر خدمت متوجه ایشان بود ولی معدل عملکرد ایشان قابل قبول بود. برای ایشان آرزوی موفقیت در منصب جدید داریم. 


ورزش
در زمینه ورزشی نیز دشتستان در سال 97 یک اتفاق تلخ و چند اتفاق شیرین را تجربه کرد.
واگذاری امتیاز تیم پرسپولیس برازجان در لیگ دسته 3 کشور و عدم حضور تنها نماینده دشتستان در لیگ فوتبال بزرگسالان کشور مایه تاسف و ناراحتی ورزش دوستان دشتستانی شد.
با صحبت هایی که اخیرا با جناب کمارج حاجی رییس دلسوز اداره ورزش و جوانان دشتستان داشتم قول دادند سال آینده پرسپولیس را مجددا احیا کنند.
اما در کنار این اتفاق تلخ، چند اتفاق ورزشی خوب هم در شهرستان داشتیم که از جمله آنها درخشش تیم هندبال باشگاه ستارگان دشتستان در لیگ دسته یک کشور بود. این تیم جدا از پیروزی ها و صعود به مرحله بعد لیگ، موفق شد ورز دوستان دشتستانی را با سالن های ورزشی آشتی دهد. برای هر مسابقه این تیم صدها و بعضا دو سه هزار نفر به سالن آمدند و این تیم را حمایت کردند.
- کسب مدال های رنگانگ کشوری و بین المللی توسط ورزشکاران دشتستان
-کسب مدال طلای پرتاب وزنه بانوان کشور
- کسب مدال طلای دو و میدانی کشور
- قهرمانی جوانان و نوجوانان دشتستانی در والیبال استان
- و ... (شرح موفقیت های ورزشی شهرستان در همین ویژه نامه آمده است)

 
*مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب
و مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبرکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1398/01/09 - 11:09
0
0
بحران تامین آب را امسال هم باید جدی گرفت. فریب بارندگی خوب امسال را نباید خورد.
1398/01/09 - 09:07
0
0
موارد مهم سال 97 به درستی انتخاب شده بود. یادآوری و مرور خوبی بر اتفاقات سال گذشته صورت گرفت. دستتان درد نکند.
1397/12/29 - 01:06
0
0
مردم قدرشناس دشتستان بزرگ هرگز دوره خدمت خوب و ماندگار فرماندار زارع را فراموش نخواهند کرد. دکتر زارع به تمام معنا انسان و فرهیخته و مدیر است.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین