امروز: سه شنبه 01 مرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 21 بهمن 1397 - 09:54

اتحادخبر؛ گزارش محرمانه‌ای که از سفارت یک کشور حاشیه خلیج‌فارس در واشنگتن لو رفته است، نشان می‌دهد که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که بر روابط آمریکا با خارطوم نظارت دارد، به دنبال ایجاد تغییر در دولت سودان نیست اما این امر تضمین‌کننده حمایت غیر مشروط آمریکایی‌ها از البشیر نیست.

اتحادخبر:  گزارش محرمانه‌ای که از سفارت یک کشور حاشیه خلیج‌فارس در واشنگتن لو رفته است، نشان می‌دهد که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که بر روابط آمریکا با خارطوم نظارت دارد، به دنبال ایجاد تغییر در دولت سودان نیست اما این امر تضمین‌کننده حمایت غیر مشروط آمریکایی‌ها از البشیر نیست.

 

طبق گزارش وبگاه «اینتلیجنس آنلاین»، در این گزارش آمده است که دولت سودان با سیا همکاری دارد و سیا اطلاعات باارزشی درباره گروه تروریستی الشباب در سومالی، لیبی و به طور کلی اخوان‌المسلمین در اختیار دولت سودان قرار می‌دهد.

 

شبکه الجزیره به نقل از این وبگاه گزارش داد که سیا اعتراضات در سودان را دنبال می‌کند و هر زمان که احساس کند این اعتراضات به تضعیف جایگاه البشیر منجر شده است، سریعا برای برکناری او اقدام خواهد کرد و سرلشگر «صلاح عبدالله محمد صالح» ملقب به «صلاح قوش» رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت ملی سودان را به عنوان جانشین البشیر تعیین کرده است.

 

طبق این گزارش، ژنرال قوش روابط بسیار خوبی با دستگاه‌های اطلاعاتی مصر اعم از دستگاه اطلاعات عمومی به ریاست «عباس کامل» و دستگاه اطلاعات نظامی به ریاست سرلشگر «محمد الشحات» دارد.

 

قوش سپتامبر گذشته نیز در سفری به واشنگتن و دیدار با مقامات آمریکایی متعهد شد که سودان از طریق دستگاه امنیت و اطلاعات و دفتر ریاست‌جمهوری، روابط تنگاتنگ با سیا را حفظ خواهد کرد.

 

بر پایه این گزارش، البشیر به دنبال کناره‌گیری از قدرت نیست اما بقای دولت وی به جلب رضایت مردمی بستگی دارد و در همین رابطه وی به عنوان نخستین گام، به متحدان خود اعم از ترکیه و عربستان سعودی متوسل شد تا نیازهای سودان اعم از گندم و نفت را تأمین کنند و گذشته از آن یک هیأت سیاسی عالی‌رتبه سعودی نیز برای ارزیابی اوضاع و تضمین حمایت از البشیر به سودان سفر کرد.

 

 

 

 

 فارسکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین