امروز: پنجشنبه 02 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 17 بهمن 1397 - 11:02

اتحاد خبر-محمد مهدی فلاحی: حدود ده سال قبل و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موضوع برگزاری مناظره میان نامزدهای انتخاباتی مطرح شد و پس از کش و قوس های فراوان و ابراز تمایل بسیار مردم و اقبال عمومی جالب توجه، بالاخره سازمان صدا و سیما با دیده ی تردید و احتیاط پذیرفت که به صورت بسیار کنترل شده مناظره را برگزار نماید. جدای از ...

دکتر محمد مهدی فلاحی*


حدود ده سال قبل و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موضوع برگزاری مناظره میان نامزدهای انتخاباتی مطرح شد و پس از کش و قوس های فراوان و ابراز تمایل بسیار مردم و اقبال عمومی جالب توجه، بالاخره سازمان صدا وسیما با دیده ی تردید واحتیاط پذیرفت که به صورت بسیار کنترل شده مناظره را برگزار نماید.


جدای از اینکه چه میزان کمی و کاستی در برگزاری مناظره ی مذکور مطرح باشد، پذیرش این خواسته ی به حق نامزدها و همچنین عموم مردم باعث شد تا حدی اجرای عدالت اجتماعی وحق شناخت بهتر نامزد ها توسط مردم و همینطور امکان معرفی نامزدها و برنامه های آنان وانتقاد از تصمیم گیری های مدیران، آن هم به طور مستقیم و چالش برانگیز فراهم آید؛ چیزی که در سراسر دنیای امروزی به صورت مسئله ای کاملا پذیرفته شده وجود دارد و آثار مثبت آن نیز انکار ناشدنی ست.


البته قابل ذکر است که سازمان صدا و سیما هم پس از آن دوره، در مقاطع بعدی و در برخی مسائل اجتماعی نیز به صورت کمتر کنترل شده و گاها کاملا باز به برگزاری مناظره مبادرت نمود که نشان دهنده ی پذیرش تقریبا کامل این نوع برنامه ها در سازمان می باشد؛ اما موضوعی که امروز می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم برگزاری مناظره در سطحی پایین تر از انتخابات ریاست جمهوری یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی است. جایی که نمایندگان مردم در مورد تمام موضوعات کشور تصمیم گیری و قانون گذاری می کنند؛ انتخاباتی که قطعا با توجه به وظایف نمایندگان حاضر در آن مجلس، بسیار تعیین کننده و شاید مهمتر از انتخابات ریاست جمهوری نیز باشد؛چرا که هر زمان نمایندگان یک ملت قوی تر باشند و در تصمیم سازی ها با دید عمیق تر مبادرت به قانون گذاری نمایند، کشور در حل معضلات خود سریع تر به شرایط مطلوب دست می یابد.


حال و با توجه به تمامی صحبت های مطرح شده به نظر می رسد وقت آن رسیده که سازمان صدا وسیما در راستای تحقق عدالت اجتماعی و امکان شناخت بیشتر و بهتر نامزد های انتخاباتی مجلس توسط مردم وهمچنین حق نامزدها در شناساندن خود و برنامه هایشان به عموم در شرایطی مناسب و منصفانه، با ابلاغ به مراکز استانها مبادرت به برگزاری مناظره میان نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در سال آینده نماید، تا کسانی که برنامه های مناسبتر و شخصیت صادقانه تری دارند بتوانند برنامه ها و انتقادات خود را به طور مستقیم با مردم حوزه ی خود و در مناظره با سایر نمایندگان ارائه کنند.


موضوعی که قطعا باعث خواهد شد نامزدها کمتر به هزینه کردهای گاها نامشروع جهت بدست آوردن آرا مردم روی آورده و به تبع آن مردم نیز با شناخت صحیح تر و بهتری دست به انتخاب بزنند. امیدوارم این موضوع مورد توجه تصمیم گیران صدا و سیمای ملی و همچنین مراکز استان ها قرار گرفته و در راستای تحقق عدالت اجتماعی گام مثبت دیگری برداشته شود. ان شالله ...

 

*مدرس دانشگاهکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/11/17 - 11:44
0
1
باسلام استاد فلاحی

با آرزوی موفقیت در مراحل زندگی، پیروز باشی
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین