امروز: چهارشنبه 24 مهر 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 10 بهمن 1397 - 07:45
اختصاصی اتحاد خبر

اتحاد خبر _ امید دریسی:از آخرین یادداشتم قریب به ۲۱ ماه می‌گذرد! درست خرداد ماه سال ۹۶ و قبل از انتخابات ریاست جمهوری بود که در دفاع از صندوق ‌رای و در دفاع از رئیس جمهور فعلی سیاهه‌ای نوشتم و پس از آن بود که شرایط و شادابیِ ماقبلِ انتخابات حداقل برای نویسنده‌ی این سطور رخت بر بست و البته دوری از فعالیت‌های فرهنگی نیز مزید بر علت بود...

...نزد ما ایرانیان است و بس!

*امید دریسی

از آخرین یادداشتم قریب به ۲۱ ماه می‌گذرد! درست خرداد ماه سال ۹۶ و قبل از انتخابات ریاست جمهوری بود که در دفاع از صندوق ‌رای و در دفاع از رئیس جمهور فعلی سیاهه‌ای نوشتم و پس از آن بود که شرایط و شادابیِ ماقبلِ انتخابات حداقل برای نویسنده‌ی این سطور رخت بر بست و البته دوری از فعالیت‌های فرهنگی نیز مزید بر علت بود تا قدرتِ "قلم" نزد من سست گردد.. قلمی که هماره آن‌ را "توتم" خود می‌دانم.


روزها و ماه‌ها گذشت، حوادثی اتفاق افتاد و مسائلی به وجود آمد که همگی قابلیت پردازش و قلم‌فرسایی داشت، لیکن دل و دماغی برای نوشتن ترغیب نشد تا این‌که شامگاه هشتمِ بهمن‌ماه موجی از رفتار‌های عجیب و البته باسابقه‌ی هم‌وطنانم را در فضای مجازی و محافل مشاهده نمودم! رفتارهایی که پس از باخت تیم ملی فوتبال با نتیجه‌ی سه هیچ به ژاپن شروع شد...!


این نوشتار نه قصد تحلیل فنی مسابقه‌ی پیش‌گفته را دارد و نه قصد پرداختن به چگونگی حذف از گردونه‌ی رقابت‌ها را.


هدف از نگارش یادداشت جستجو در چرایی رفتاری است که نزد ما ایرانیان است و بس!


بعد از سوت پایان بازی بود که نقدها و مقابله‌ها از سوی مردم در رد کیروش شروع شد و شدت گرفت. دقیقاً منظور نویسنده همان کیروشی‌ست که همین تابستان بابتِ باختِ خفیف به پرتقال و اسپانیا در جام جهانی به خیابان‌ها آمدیم، برایش هورا کشیدیم، پرستیدیمش، سرمستِ حضورش بودیم و قراردادش را نوش‌جانش پنداشتیم. در جریان مناقشه‌ی کیروش - برانکو، مردمی که اکنون برانکو ایوانکوویچ را چون چماقی بر فرق کیروش فرود می‌آورند دقیقاً قسمتی از همان مردمی‌ هستند که برانکو را پس از جام جهانی‌ ۲۰۰۶ آن‌چنان شماتت کردند که وی از ترس افکار عمومی‌ که علیه‌اش شکل گرفته بود ناگزیر به ترک ایران از همان جا شد و به ایران برنگشت!


ایرانیان سال‌هاست در تولید بی‌اخلاقی گوی سبقت را از همه‌ی ملت‌ها ربوده‌اند!


نیازی به یادآوری بی‌اخلاقی‌ها و رفتارهای غیرحرفه‌ای که از سوی بازیکنان ایران مقابل ژاپنی‌ها صورت گرفت نیست که ملال‌آور است و تکراری، همگان نیز دیدند.
این رفتار ناپسندی که هشدارش را می‌دهیم دامن سرمایه‌هایی چون پروین، حجازی، دایی، قلعه‌نویی و خیلی‌های دیگر را گرفته و کماکان نیز خواهد گرفت! ما حتی از حشمت مهاجرانی هم نگذشتیم و او نیز مشمول هُو شد!! نگارنده یادداشت قصد اطاله‌ی کلام و طولانی کردن مطلب را ندارد اما به ناچار برای جستجوی چرایی یک رفتارِ مخرب مجبور است اشاراتی دیگر را یادآور شود. رفتاری که از آن می‌گوییم شوربختانه محدود به فوتبال هم نیست و با تلاش همه جانبه! گستره‌ای بیش از فوتبال دارد! هیچ به این فکر کرده‌ایم دلیل استقبالِ بد از تمامی رئیسان‌جمهور در پایان دوره‌ی ریاست‌جمهوری‌شان در چیست؟!


چه، تمامی آن‌ها در پایان کارشان با لعن و طعن و گلایه و ناله از سوی مردمی مورد استقبال قرار گرفته‌اند که خودشان موجب روی‌کار آمدن‌شان را فراهم کرده بودند! در سال ۷۶ آن‌قدر برای رفتنِ مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بی‌تاب بودیم که حضور پررنگ و با رای بی‌سابقه‌‌ای خاتمی‌ را بر سر کار آوردیم تا مبادا ناطق‌نوری‌ که فکر می‌کردیم با هاشمی‌ست به پاستور برود، عجبا که چند دوره بعد مجدداً بی‌تاب آمدنِ همان هاشمی‌ شدیم! جوری که با ثبت‌نامش در سال ۹۲، بازار هم تحت تاثیرش قرار گرفت و روی خوش نشان داد. خاتمی را آوردیم و در پایانش تا توانستیم او را هُو کردیم تا آن جمله‌ی معروف‌ را خطاب به دانشجویان حاضر در سالن بگوید که: من می‌روم و بعد از من را هم خواهید دید! و باز عجبا که دو دوره بعد به همانی رای دادیم که خاتمی ندای تَکرارش را داد!!
همین رفتار با احمدی‌نژاد تکرار شد، آوردیمش و برای رفتنش دوباره دست به دامان هاشمی‌یی شدیم که در سال ۸۴ با احمدی‌نژاد رقابت کرده بود و ما گفته بودیم نمی‌خواهیمت!!!
و... روحانی نیز از کمند این رفتار در امان نخواهد بود، آسیاب به نوبت... این رفتارِ ناپاک و زشت برای همه‌ی ما در آب‌نمک خوابیده است! فرقی هم ندارد که سرمربی باشی یا رئیس فدراسیون، رییس جمهور باشی یا نماینده مجلس، فعال فرهنگی باشی یا کارگری ساده، خاله باشی یا عمه! و قس علیهذا ... یقه‌ی همه را می‌گیرد ...


ما داریم از رفتار سخیفی صحبت می‌کنیم که دامن همه‌مان را گرفته است. به ندرت پیش می‌آید مدیری یا مسئولی در اداره‌‌ای با خوبی و خوشی تودیع شده باشد! اکثریت قاطع پرسنل آن اداره پس از آمدن رئیس جدید شروع به غر زدن و بدگویی‌ از مسئول قبلی می‌کنند. دقیقاً داریم از رفتار ضعیفی سخن می‌رانیم که جزیی از فرهنگ ما ایرانیان گشته است.


این رفتار معلول سال‌ها بی‌اخلاقی‌ست که در همه جای این ملک ریشه دوانده، از بین مردم در ورزشگاه‌ها و مراکز آموزشی بگیر تا اصحاب رسانه و صدا و سیما، از کارگر و کارمند و ندار گرفته تا پیمانکار و دلال و دارا، در سطوح بالا و در بین سیاسیون و مقامات نیز که الحمدالله موسم انتخابات به خوبی از خجالت هم در می‌آیند...


احساس حق به جانب داشتن، قضاوت و داوری کردن جزو فرهنگ ما شده است، به نظر می‌رسد داد و بیداد کردن، اعتراض کردن و دنبال مقصر گشتن جزیی از ذهنیت ما شده است، ذهنیتی که در آن صحنه‌ی آموزشی، پنج بازیکنِ ما هنگام آن اعتراضِ کذایی توپ را رها کردند و با داور چانه ‌زدند غافل از این‌که بازیکن ژاپن از زمین برخاسته و ادامه داده و ما همچنان آوار بودیم روی داور مسابقه که باید کارت بدهی!!


جان کلام این که برخی رفتارها نزد ما ایرانیان است و بس!کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/11/13 - 16:35
0
0
اميد جان قلمت همچون نامت اميد دهندست
از كمي و كاستي ها گفتن هنره نه از داشته ها
ان شاالله موفق باشي
1397/11/12 - 21:57
0
1
با سلام. بنده در جهت احترام به نظر خوانندگان محترمِ سایت وزین اتحادخبر، نظرات را مطالعه کردم. تشکر می‌کنم از همه‌ی شما. در پاسخ به دوست عزیزمان با نام "همولایتی" باید عرض کنم هدف از این جستار پرداختن به کارنامه‌ی هیچ شخصی چه سرمربی چه رییس‌جمهور و چه هر مسئول دیگری نبوده است. هدف از نگارش متن فوق، تحلیل و ابراز مصادیقی از رفتارِ مرسومِ ناپسندِ "بد بدرقگی" است که در بین ما سال‌هاست ریشه دوانده.
با احترام، امید دریسی/ دوازدهم بهمن‌ماه نود و هفت.
1397/11/12 - 07:15
0
1
سلام احسنت بر شما واقعا حقیقتو گفتید .
1397/11/11 - 21:30
0
1
درود بر امید دریسی و قلمش
1397/11/11 - 21:01
0
1
سلام
لینک این مطلب از طریق یکی دوستام برام ارسال شد و رفیقم هر چیزی رو برام نمی فرسته.
خوندم لذت بردم واقعا
1397/11/11 - 17:15
0
1
چه جالب گفته یه جاییش نوشته برانکو رو میکوبن تو سر کیروش اما با همین برانکو هم همین رفتار رو کردن قبلا بلکم بدتر. اینو عین راست گفته. در کل در مورد مردم و این خصوصیتشون درست حرف زده
1397/11/11 - 17:09
1
0
سلام. خدمت دوستی که بنام (همولایتی) گفته آقای دریسی خراب گفته و کیروش موفق نبوده باید بگم که متنی رو که من خوندم اصلا ربطی به کیروش نداشته که. این آقای دریسی بنده خدا داره میگه مردم ایران یه همچین ایرادی رو دارن. اصلا نگفته که کیروش موفق بود یا نبود. حتی مثال های دیگه ای هم زده تو مطلبش. من قبلا هم چند تا مطلب ازاین آقا خوندم خداییش قشنگ و عموم فهم می نویسه. متشکرم
1397/11/11 - 09:42
1
1
بسیار متین و به جا ممنونم امید جان دریسی
رفتارهای زیادی بین ما ایرانیها غلط و سخیفه که عموم جامعه هم به این مسائل اذعان دارند ولی غافل از اینکه اونها نیز خودشون ایرانی اند و هرکسی ابتدا باید از خودش شروع کنه اصلاح رو
1397/11/11 - 00:35
0
1
درود بر شما جناب آقای دریسی تحلیل بسیار عالی و جالبی بود
1397/11/10 - 23:07
0
1
حرف دل من رو هم زدی ،قلمت روان ودستانت پرتوان
1397/11/10 - 19:21
0
1
متاسفانه ما ملتی هستیم که زود یه کسی رو بت میکنیم و زود هم به بت خودساخته مان کافر میشویم و در کل حد میانه ای نداریم
1397/11/10 - 18:58
0
0
با عرض سلام جناب آقای امید دریسی مطلب کامل خوبی هست متشکر
1397/11/10 - 18:45
0
2
با عرض ارادت خالصانه ی همیشگی خدمت جناب دریسی عزیز.
قلمتان مانا باد دوست عزیزم .
با نظر شما کاملا موافقم و لذت بردم از توصیف زیبایتان بله همانطور که فرمودید این فرهنگی غلطی است که گریبان جامعه ی ما را گرفته است و تا کجاها مرا خواهد کشاند را خدا داند و بس.
امید است شاهد مطالب بیشتری از شما دوست عزیز باشیم.
موفق باشید.
1397/11/10 - 17:53
0
0
امان از جهل و ساده لوحی مردم که فرصت هر گونه سوء استفاده ای رو فراهم میکنه،صبور و شکیبا نبودن این مردم،نتیجه گرا بودن و انتظار بازدهی زود در همه ی امور ما رو به اینجا رسانده است.
1397/11/10 - 12:58
0
0
درود بر شما
بسیار عالی و رسا بود
1397/11/10 - 12:51
0
0
بسیار عالی امید جان
1397/11/10 - 11:46
1
1
پیش فرض نویسنده که سنگ بنای بقیه نوشته اوست غلط است.
کی روش حتی در جام جهانی نیز موفقیت چندانی نداشته است و به یمن شانس و لابی قدرتمند پشت سرش، سرمربی ایران باقی ماند.
تا ده دقیقه پیش از سوت پایان در روسیه، ایران در رده چهارم قرار داشت.
ضمنا دعوا در مورد کی روش یا برانکو نیست، فراتر از این موضوع است.
1397/11/10 - 10:53
0
2

درسته که در مطلب فوق گاهی کاملا موافق و همراه، گاهی سفید و گاهی بشدت مخالف رای و نظر نویسنده بودم، اما این قدرت به چالش کشیدن اذهان رو پاس داشته و قلم سلیس، فصیح و قدرتمند رو میستایم.

*برقرار باشید*
1397/11/10 - 09:37
0
0
باسلام و عرض ارادت خدمت نگارنده محترم و بزرگوار و سپاس از نگارش مطالب.
1397/11/10 - 09:19
0
0
سپاس از جناب دریسی.جالب بود و دردناک
1397/11/10 - 09:19
1
1
درود بر این قلم توانا ،واقعا عالی و جالب و کامل بود،نقدی منصفانه ، بی طرفانه و کاملا آشنا ه خصوصیات جامعه ایرانی
ممنونم امید جان
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین