امروز: پنجشنبه 30 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 29 دي 1397 - 13:11
نقدی به "آی لاو برازجان"

اتحادخبر- قدرت مظاهری: مثل خیلی از چیزهایی که آدم را به وجد می آورند و شادش می کنند ، انبوه چیزهایی هم هستند که او را عصبی می کنند و آزارش می دهند . یکی از این معجون های آزاردهنده ، همین کج سلیقگی هایی است که گاه گداری آدم این ور و آن ور می بیند . کج سلیقگی با بی سلیقگی خیلی متفاوت است .آدم بی سلیقه بعد از مدتی خودش هم...

آلکاتراز ما

 *قدرت مظاهری

مثل خیلی از چیزهایی که آدم را به وجد می آورند و شادش می کنند ، انبوه چیزهایی هم هستند که او را عصبی می کنند و آزارش می دهند . یکی از این معجون های آزاردهنده ، همین کج سلیقگی هایی است که گاه گداری آدم این ور و آن ور می بیند . کج سلیقگی با بی سلیقگی خیلی متفاوت است .

 

آدم بی سلیقه بعد از مدتی خودش هم به این خاصیتش آگاه می شود و کم کم یاد می گیرد روی مخ دیگران راه نرود . کج سلیقه اما نه تنها پیاده روی روی مخ دیگران را تعطیل نمی کند ، بلکه توی این پیاده روی سنج و دمام هم می زند و ساز و نقاره هم می نوازد که مبادا یک نفر خواب مانده باشد و نتواند این شق القمرش را ببیند . آدم های کج سلیقه بر خلاف بی سلیقه ها ، به کج سلیقگی خودشان افتخار هم می کنند و اگر مجالی دست بدهد ، توی هر جمع و موقعیتی ، نوشابه ای هم برای خودشان باز می کنند . بگذارید مثال بزنیم : فکر کنید میهمان خانه ای شده اید که کدبانویش بلوز ابریشم صورتی  ترک را روی دامن فاستونی سبز پوشیده و یک مینار جنوبی هم روی سرش انداخته .

 

یا اینکه مثلا آقای خانه کت چرمش را روی زیرشلواری راه راه قرمز پوشیده و با کدبانوی خانه راست راست راه می روند و از خوش سلیقگی شان تعریف هم می کنند . این جور وقت ها آدم دلش می خواهد بردارد سرش را به سنگی ، دیواری چیزی بکوبد تا این همه فشار عصبی را تحمل نکند . مثال دیگرش اینکه توی بوفه ی تزیینی خانه ی میزبان ، کنار منشور کورش کبیر ، حجم زشت و بدقواره ای از لب جگری رنگ یار هم دیده شود که روی خطوط میخی باستانی منشور را پوشانده باشد .

 

این تناقض ها و پارادکس های نچسب، غیر از کج سلیقگی صاحبان شان ، چه تعریف و تعبیر دیگری دارند؟  این ها را گفتم تا به مطلب اصلی ام برسم: کاروانسرای مشیرالملک یکی از بناهای تاریخی و یکی از مفاخر تاریخ فرهنگی و اجتماعی دشتستان و بلکه هم ایران است. علاوه بر وجاهت تاریخی ، این مکان زندان آدم های عالیقدری هم بوده است که نظاره ی ابهتش از دور هم  تن آدم را مور مور می کند. مع الاسف این روزها ، کج سلیقگی آدم یا آدم هایی این بنای مفخم را به سوژه ای برای خنده و لودگی های عوامانه تبدیل کرده است. حجم نازیبا، ابتدایی و لوس ،،آی لاو برازجان،، که برای زدن رکورد لوسی فقط رد شدن پیکانی از قلب سرخش را کم دارد ، درخور و در شان این بنای ملی نیست. اسفناک تر اینکه پیج های صفحات مجازی دشتستانی ها هم پر شده است از سلفی های لوس تری که از زوایای مختلف با این اثر به یادماندنی! گرفته اند و آن را مثل مدال افتخاری با خودشان به این سو و آن سو می برند و با دیگران به اشتراک می گذارند.


 یادم می آید دهه ی هفتاد ماهنامه ی گردون گفتگویی خودمانی و جذاب با منیرو روانی پور کرده بود که تازه از سفر آمریکا می آمد . یکی از خاطرات منیرو ، ملاقاتش با زنده یاد صادق چوبک در آمریکا بود. گویا چوبک او را به بازدید از زندان مخوف آلکاتراز دعوت کرده بود و پس از بازدید و توی کشتی بازگشت شان آهی کشیده بود و گفته بود : ،،منیرو ، آلکاتراز هم موزه شد ، دژ برازجون کی موزه می شه !؟،،


حالا سال های سال است که دژ برازجان هم موزه شده و مثل آلکاتراز ابهتی جاودانه پیدا کرده است . این ابهت اما به شرطی جاودانه باقی می ماند که آدم های امی و نابلد با کج سلیقگی شان آن را به حقارت و ابتذال نکشانند.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/11/06 - 15:08
1
0
برعکس بعضیها که به بانک و خزانه وصلند و دنیا را روئیت کردند اونم در هشتاد روز !!!! ما به پریز وصلیم تنها اثر تاریخی که رویت کردیم هاسپیتال سوخته بود ! چهل سال از عمر انقلاب ما می گذرد ،ضمن احترام به شهرداران سابق ،تنها شهردار متعهد ،دلسوز و باتجربه در یک کلام شایسته سالار شهردار فعلی برازجان هست .بهترین دلیل بر ادعایمان پروژه های شهرداری است که در گوشه و کنار شهر ،از محلات قدیمی و جدید را هر روز به چشم می بینیم . چهلمین سال انقلاب را با احترام به تفکر و سلایق متفاوت ،دور از تنش و حسادت ،کینه توزی ،اختلافات حزبی و سیاسی ،گذشت (نصب تندیس غضنفر السطنه ) و در یک کلام اعتقاد به شایسته گزینی و شایسته سالاری شروع کنیم .
1397/11/03 - 11:33
1
0
مثل همیشه حرف دل جامعه رو زدید..ولی متاسفانه همین کج سلیقه ها هم جزو جامعه هستن...از ماست که برماست
1397/11/03 - 11:18
0
0
درود ناشناس
با عرض پوزش باید عرض کنم که همچنین چیزی اصلا امکان ندارد اگر مثالی هست دکر فرمایید در مرکز شهر وین، خانه موتسارت در کنار کلیسای استفهان و ساختمان اپرا با هم همخوانی دارد در مسکو خیابان آربات و مجموعه میدان سرخ و موزه هنرهای زیبا قدمت و زیبایی دارند در سنپترزبورگ نیز بهمین ترتیب، هیچ جای دنیا و هیچ کجای اون شان و منزلت یک بزرگ را با اجسام و آدمهای کوچک همطراز و همنشین نمیکنند.
1397/11/01 - 14:56
0
1
اگر نگاهی به آثار تاریخی در بعضی کشورهای اروپایی بیندازیم ،چنین اِ لمانهایی رو می بینیم ،که با توجه به شرایط ویژه مثلا جلو اثر تاریخی نباشد و یا اندازه آن استاندارد باشد. وجود دارد. کار تلفیقی بسیار زیبایست و مطمئنا نصب چنین اِلمانی با نظر کارشناسی بوده . «البته زیباتر !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! از این تخریب سایبان جاده سلامت است ».
1397/11/01 - 09:56
1
0
درود بر جناب مظاهری.
این ریزبینی حضرتعالی بی شک نشانه دلسوزی حضرتعالی برای شهر است.. امیدوارم مسئولین محترم نیز همچون شما در کار های اجرایی ریزبینانه عمل کنند.
1397/10/30 - 04:07
1
2
مقوله ی «سلیقه» همونطور که از نامش هم پیداست، عام نیست. شاید موردی که به نظر شما کج سلیقگی هست، از دید افراد دیگری بسیار هم زیبا و بجا باشد.
اگر هم از دیدگاه «هنری» میخواهید این سازه را و محل نصبش را بررسی کنید، باید المان های علمی تری را در نوشتار خود تحلیل فرمائید. وگرنه نوشته ی شما بی ارزش خواهد بود. که در حال حاضر اینطور است.
البته با حفظ احترام برای شما جناب مظاهری که مطالب مفیدی مینویسید.
1397/10/29 - 22:50
1
0
یکی از تحلیل های عالی راجب موضوع کج سلیقگی هستش
1397/10/29 - 21:08
1
1
جالب است جناب مهندس. نكته ظريفي را اشاره كرديد. آن هم روبروي دژ. واقعا چه فكر كرده اند؟
1397/10/29 - 20:31
1
1
درود بر شما مهندس جان واقعا بجا حرف زدین
1397/10/29 - 20:16
1
1
عالی ....
1397/10/29 - 19:21
1
1
بسیار زیبا بود ⁦👏🏻⁩⁦✌🏻⁩🌺
1397/10/29 - 18:55
1
2
این مملکت سالهاست که جولانگاه کج سلیقه ها شده که ای کاش ردپایشان فقط بر روی بنای یک موزه یا طراحی یک لباس هویدا بود نه اینکه با آن همه اریب بودن پهنای ذوق و سلیقه، ساختار فکری و فرهنگی افراد خوش سلیقه را به گوشه ای رانده و جز حرص خوردن بر سر این همه کج سلیقگی راهی باقی نگذارند...

و شهر ما همچنان به داشتن افراد خوش سلیقه و خوش فکری همچون شما می بالد جناب مهندس،قلمتان پویا باد
1397/10/29 - 18:47
1
1
با سلام . بسیار دقیق و بجا . واقعا جای مناسبی نصب نشده و موجب خدشه دار شدن عظمت و نمای دژ برازجان گردیده . درود بر تیزبینی جناب مظاهری که همواره با جدیت و حس مطالبه گری این مهم را از مسئولین خواستار شده است. باعث افنتخار و مسرت است چنین استباط و دیدگاهی. مستدام باشید
1397/10/29 - 18:20
1
1
دمت گرم که خیلی ریز بینی والله، میگم چرا اکثر سوژه های طنز مال شهر ماست مثلا همین که اشاره کردی یا ریختن کامیون خاک جلوی درب تامین اجتماعی یا همین سکته ناقص آقای نماینده، والله کلا شدیم سوژه. شورا و شهرداری هم که کلا تفاوتی بین میراث فرهنگی با سیب زمینی قائل نیستند. مطلب بسیار مفیدی و قابل تفکری بود اگر گوش شنوایی باشه و البته اینکه آقای فرماندار شما دیگه چرا ؟؟؟
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین