امروز: چهارشنبه 05 تير 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 17 دي 1397 - 12:00
طنز اختصاصی اتحاد خبر/جاروف

اتحاد خبر-بانو بوشهری/برازجان: چشم زخم ،که در فرهنگ و دیار ما به عنوان نظر زدن و (چیش سوری) از آن یاد می شود از اعتقادات بسیار قوی مردمان این خطه است. خونه می خریم میگیم فعلا سی کسی نگو نظرت می زنن. بچش آروم و ساکتِ ولی می شینه میگه :اِی خدا سر شوم تا صبح خو ندارم وو دسش، تئوریشم اییه که بچش نظر نخاره....

نظر و نظر بُر..

*بانو بوشهری/برازجان

 

چشم زخم ،که در فرهنگ و دیار ما به عنوان نظر زدن و (چیش سوری) از آن یاد می شود از اعتقادات بسیار قوی مردمان این خطه است.

خونه می خریم میگیم فعلا سی کسی نگو نظرت می زنن. بچش آروم و ساکتِ ولی می شینه میگه :اِی خدا سر شوم تا صبح خو ندارم وو دسش، تئوریشم اییه که بچش نظر نخاره.
یادم هست وقتی به اتفاق مادر و خاله و خلاصه دسته جمعی در کوچه و گذر برای رفتن به خانه اقوام پیاده می رفتیم ننم می گفت: پی هم رو نکنین،نظرتون می زنن. جل الخالق! 
این اعتقادات همین طور پاک و دست نخورده به نسل ما و ماها هم رسیده و تکنولوژی و استعمار پیر و تورم هم  نتوانسته اند کوچکترین خللی به آن وارد کنند.
 همی خمونل تا بچه مریض ویمو سریع بساط  زاغ دینشت سیش عَلم می کنیم که بِل چه نظرش زدنه. یا وقتی بچی دیارِی سفید مِفیدی می بینیم جلو دی بواش تُفکه وش می زنیم که یعنی اِی بعد رفتی خونه بچت ناآرومی کرد نگین فلانی نظرش زده،! 
یعنی نظر رو میشه با اندکی شربت دهن خنثی کرد گاهی.
یادُم میا سالِل ناتَر که اینجانت برای چندین روز کسالت داشتم و خونه خوس شده بودم،اقوام و نزدیکان که تماس می گرفتن برای احوالپرسی متذکر میشدن که دده جونی نظرت زدنه! وو بنده سراپا تقصیر نمی فهمیدم دقیقا نظر چنوم زدنه؟ پول؟ قیافه؟ کمالات؟ جمالات؟..بگذریم.
چشم زخم و نظر زدن اگر چه پایه و ریشه ای صحیح و حقیقی دارد اما ما انسان های معمولی و عوام برای بسیاااری از مشکلات از بیماری تا طلاق و گرفتاری و بچه درس نخونُ شوهرِ بیکار پاکش وو چیش سورِ زن همساده و اون همکاری که با ما لجِ و غیره ربط میدیم..
بگذارید سخن را با این جمله به پایان ببرم که شدتِ کاربردِ چیشِ سور ِ مُدعی هم با این جمله تعیین می شد: چیشش سنگِ دو کَل می کنه.


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/11/03 - 02:08
0
0
مثل همیشه عالی
😊😊
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین