امروز: پنجشنبه 30 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 11 دي 1397 - 17:41
گفتگوی اختصاصی اتحاد خبر با جوان نخبه بوشهری در بخش کشاورزی؛

اتحاد خبر- نرگس چتر سحر: حسين مهرابي با بيش از ٢٠ سال سابقه كشاورزي در زمينه سبزي و صيفي،گياهان زينتي،گياهان دارويي،پروژه هاي فضاي سبز نيروگاه و پالايشگاه هاي عسلويه و شهر جم،كشت فضاي باز،گلخانه و...رد فعاليت خود را از شهرستان جم و استان بوشهر به استراليا رساند و امروز تجربه و نظراتش را جهت بهبود وضعيت كشاورزي ميخوانيم...

حسين مهرابي: به تغییر نگرش در بخش کشاورزی محتاجیم/ هنر کارآفرین تبدیل بحران به فرصت است

اتحاد خبر- نرگس چتر سحر: حسين مهرابي با بيش از ٢٠ سال سابقه كشاورزي در زمينه سبزي و صيفي،گياهان زينتي،گياهان دارويي،پروژه هاي فضاي سبز نيروگاه و پالايشگاه هاي عسلويه و شهر جم،كشت فضاي باز،گلخانه و...رد فعاليت خود را از شهرستان جم و استان بوشهر به استراليا رساند و امروز تجربه و نظراتش را جهت بهبود وضعيت كشاورزي ميخوانيم.

به تغییر نگرش در بخش کشاورزی محتاجیم

به اعتقاد وي نياز به انقلاب در بخش كشاورزي يعني تغيير نگرشي كه بتوان طي آن بحران ها را به فرصت تبديل كرد.بعنوان مثال رفع بحران ريزگردها كه فاز يك آن در حال حاضر خوزستان و فاز دو آن كرمان و بر اساس پيش بيني ها فاز سه آن بوشهر است در انتظار يافتن راه حل مناسب است. در حاليكه مشكل ريزگردها و افزايش دما و كم آبي يكي از مشكلات جهاني است.استفاده از آب دريا و تصفيه آن از روش اسمز معكوس كه منجر به استفاده از نمك باقي مانده از آن در صنعت و غذا و دارو ميشود يكي از روش هاي حل مشكل كم آبي و همچنین دوستدار محیط زیست است.

 جنگل های اقتصادی بحران زدا و درآمدزا هستند

بهره برداري از زمين هاي نوار ساحلي به منظور ايجاد جنگلهاي اقتصادي علاوه بر حل مشكل ريزگردها،كشاورزي پايدار را به دنبال دارد كه در واقع خود ايجاد كارخانه هاي پول سازي براي مردم منطقه مي باشد كه استان بوشهر به دليل داشتن شرايط مناسب كشت خرما و آلوئه ورا بالاترين پتانسيل را در كشور داراست.در مبحث كاشت خرما لازم به ذكر است كه استفاده از ارقام كم آب و اقتصادي مانند مجول مدنظر است.در بحث كشت آلوئه ورا نيز بايد توجه داشت كه در زمينه هاي دارويي،بهداشتي و آرايشي،غذايي حائز اهميت است.


حسين مهرابي تاکید کرد:  برپايي جنگلهاي اقتصادي مستلزم وارد كردن تكنولوژي و حذف روش هاي سنتي هزينه بر و زمان بر، جهت پايدار نمودن ارز و جلوگيري از گسترش بيابان ها   و ايجاد اشتغال با هدف جلوگيري از مهاجرت  و هم چنين جذب سرمايه گذار می باشد.


ارائه تسهيلات با زمان بازپرداخت و دوران تنفس مناسب اگر متناسب با نوع كشت صورت پذيرد براي دولت نيز سود آور خواهد بود.

دولت بجای کاشت کهور، کنترل بیابان ها را به بخش خصوصی واگذارد

دربيان رفع مشكلات بيابان زدايي اگر به جاي كاشت كهور توسط دستگاه هاي دولتي كنترل بيابانها رابه بخش هاي خصوصي بدهيم نتيجه اي متفاوت با آنچه تا امروز در كشورمان وجود دارد مشاهده مي گردد.


آنچه كه امروزه در كشورهاي نيمه گرمسيري و گرمسيري دنيا مشاهده مي گردد حاصل همين تغيير نگرش است و بهره گيري از سه شاخص منطقه اي همچون گرمسيري بودن استان،تنوع محصولات گرمسيري و استفاده از آب دريا به تنهايي مشكلات بيابان زايي،افزايش دماي زمين،كم آبي،كمبود اشتغال را حل نموده و جذب توريست كشاورزي،ارز آوري و همزمان استفاده از زمين هاي شور براي گياهان بيوديوزيلي همچون جاتروفا از مهمترين دستاوردهاي اين امر به حساب مي آيند.
 آقای اسحاق جهانگیری از این طرح استقبال کرد ولی فراموش کردن پیگیری کنند

 جهت اجرايي نمودن اين طرح  نشستی با آقاي اسحاق جهانگيري داشتم که خیلی استقبال شد ولی  مسئولان بلند پايه استان پیگیری نکردند. ولی اکنون نیزدر صورت موافقت جهت ارائه زمين توانايي اجراي آن را داریم. واین طرحی ست که بیش از پنج سال وبا سفرهای کاری متعدد به کشورهای مختلف درباره ش تحقیق و تجربه اندوزی کردیم.

هنر کارآفرین تبدیل بحران به فرصت است

در پايان خبرنگار اتحاد خبر از آقاي حسين مهرابي خواست كه  پيشنهاد ايشان بعنوان شخصيت فعال و برجسته كشاورزي کشور به دانشجويان  و بهره برداران و مسئولان اين بخش را بيان كند و وی گفت: كارآفريني يك هنر است همانگونه كه يك ذوق براي شاعر در زمان و مكاني منجر به سرایش يك شعر مي شود.


خيلي از كشاورزان و فعالان بخش خصوصي داراي اين هنر مي باشند و نياز به يك نيروي فعال كننده هست تا آنها را به سمت كارآفريني سوق دهد.

بعنوان مثال من در ابتداي فعاليتم با ديدن يك گونه گياهي يا يك شاخه گل زمينه هاي كارآفريني در ذهنم تداعي ميشد و در همان ابتدا شايد مخالفت هايي با من حتي از جانب خانواده يا دوستان صورت ميگرفت. اما اگر من نكات مثبت اجراي طرح را عملي و بيشتر از جنبه هاي منفي آن ميديدم به راه خود ادامه ميدادم به طوري كه مطمئن بودم حتي اگر زمين بخورم اين كار ارزش انجام دادن را دارد و كم كم به عشق و علاقه تبديل شد به طوريكه تمام زندگي من كار و كارآفريني شد.

در ابتدا از خريد يك ماشين قرضي خریدیم و ایرانگردی به سبک کشاورزی شروع کردم  و ٢٥ گونه گياهي خارج از استان را به منطقه جم آوردم و آداپته كردم و با اينكار ديده شدم، همه من را باور کردند و مورد تشویق قرار گرفتم.

يك كارآفرين داراي يك استعداد ذاتي است و يك انگيزه دروني او را در اين راه هدايت ميكند،به طوريكه شايد فارغ التحصيلان زيادي در مقطع كارشناسي و بالاتر وجود داشته باشد اما اگر انگيزه كارآفريني نداشته باشيد در نهايت تنها يك مهندس هستند،يا كساني كه وام هاي كلاني را گرفتند و بدليل نداشتن توانايي كارآفريني تنها مانعي براي كارآفرينان شده اند.من در ابتدا از حيات خانه خود شروع كردم وامسال سطح زيركشت محصولاتم به ٢/٥ هكتار رسيده است.
يك كارآفرين از هر بحراني به چشم يك فرصت نگاه ميكند./صکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/11/23 - 12:17
0
1
باسلام
با تشکر از اطلاعات مفید و مهم سایت در صورت امکان راه های ارتباطی با جناب اقای مهندس حسين مهرابي را ذکر کنید جهت همکاری و توسعه پروژه های کشاورزی.

با تشکر
کیانی 09391815009-09131815009
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین