امروز: جمعه 31 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 07 دي 1397 - 11:25

اتحاد خبر: کارگاه یکروزه خبرنگاری به همت هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر و همچنین همکاری اداره فرهنگی، اجتماعی شهرداری برازجان و اداره فنی و حرفه ای دشتستان صبح پنجشنبه 6 دی ماه برگزار گردید. در ابتدای این کارگاه که بیش از 120 نفر از اصحاب رسانه و علاقمندان به عرصه خبر و اطلاع رسانی حضور داشتند خانم کهنسال با بیان....

اتحاد خبر-زهره عرب: کارگاه یکروزه خبرنگاری به همت هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر و همچنین همکاری اداره فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری برازجان و اداره فنی و حرفه ای شهرستان دشتستان صبح پنجشنبه 6 دی ماه برگزار گردید.

به گزارش "اتحاد خبر"، این کارگاه با حضور و تدریس خانم سلیمه کهنسال، کارشناس ارشد علوم ارتباطات و مدرس روزنامه نگاری و استقبال کارآموزان از شهرهای مختلف استان بوشهر همراه بود.


در ابتدای این کارگاه که بیش از 120 نفر از اصحاب رسانه و علاقمندان به عرصه خبر و اطلاع رسانی حضور داشتند، مدیرمسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر عنوان کرد: امروز میزبان شما در کارگاه فشرده خبرنگاری با تدریس خانم کهنسال، کارشناس ارشد علوم ارتباطات و از بهترین مدرسان روزنامه نگاری استان هستیم.

اکبر صابری با اشاره به لزوم یادگیری روش های خبرنویسی اظهار داشت: لازم است اطلاعات خود را به روز نماییم و بتوانیم در فرآیند کاری خود حرفه ای تر عمل نماییم. همانطور که می دانید بحث خبر محدود به کانال خبری و نشریه نیست، هر کسی در گروه مجازی فعالیت می کند و اتفاقی در سطح شهر رخ می دهد و می خواهد آن اتفاق را به اطلاع هم گروهی ها و دوستانش برساند، او هم کار خبرنگاری می کند. لذا کار خبری برای هر کسی که به شکلی درگیر انتقال اخبار است ضروری است، فعالان فضای مجازی، فعالان مدنی و حتی یک شهروند عادی نیز نیازمند دانستن اصول کار خبری و اطلاع رسانی و یادگیری آن است.


وی با بیان اینکه لازمه یادگیری هر مهارتی پایداری در تمرین است، گفت: خواهش من این است که اگر علاقمند هستید و برای اینکه دانسته هایتان را فراموش نکنید، با یکی از رسانه های استان و شهر خود همکاری نمایید، ما به سهم خود در هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری اتحاد خبر علاقمند هستیم تا دوستانی که مایل هستند را به جهت همکاری و گذراندن دوره کارآموزی بپذیریم تا اینکه به مرور به یک خبرنگار حرفه ای و خوب تبدیل شوند.

مدیر مسئول اتحاد جنوب خاطرنشان کرد: جا دارد که از آقای محمدرضا کوهکن، رییس اداره فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری برازجان و همچنین خانم برازجانی رییس واحد خواهران و آقای فرامرزی رییس واحد برادران اداره فنی و حرفه ای شهرستان دشتستان به جهت همکاری بسیار خوب ایشان در برگزاری این کارگاه تشکر نمایم.

صابری تاکید کرد: گواهینامه شرکت در این دوره برای دوستان حاضر در کلاس صادر خواهد گردید، آرزو می کنم که بهره لازم را از این کلاس دریافت نمایید.

 

چکیده سخنان و تدریس استاد کارگاه خبرنگاری


سلیمه کهنسال با بیان اینکه فرآیند کار خبری اتفاقی است که هر روز در گفتگوهای روزمره مردم رخ می دهد، افزود: خبر در حالت کلی اطلاع دادن درباره چیزی تازه و جالب است و دانستن علائق مردم چراغ راهنمایی در دست خبرنگاران است. پدیده های طبیعی و اتفاقات معمولی نمی توانند تبدیل به خبر شوند اما یک رویداد تا وقتی که مطرح نشود تبدیل به خبر نشده است.


وی تصریح کرد: خبر بیان یا گزارش برخی از رویدادهای عینی است که دارای ارزش های خبری هستند و در فرآیند تبدیل رویداد به خبر از میزان عینیت آن کاسته می شود، برای مثال نرخ بنزین، قیمت نان و گندم، و حواشی کنکور که همیشه مطرح و مورد توجه است چون در زندگی همه ما تاثیر می گذارد و همه مردم به نوعی با آن سروکار دارند.

این کارشناس ارشد ارتباطات با اشاره به اجزای تیتر و اصول نگارش آن ابراز داشت: نوشتن تیتر بعد از لید، هماهنگی لید و تیتر اما با استفاده از کلمات مترادف نه دقیقا مثل لید، نوشتن تیتر حول یک موضوع، جامع، دقیق، بدون ابهام، استفاده از واژه های جذاب، بدیع و پرمعنا از ویژگی های اصلی یک تیتر است.

وی یادآور شد: خبر مانند یک قصه است و یک رویداد به شکل یک ماجرا یا داستان روایت می شود. تولید محتوا راحت نیست و باید پیگیری، تماس و دوندگی زیادی برای تهیه مطالب و تولید یک محتوا نمود. متاسفانه بعضی از مسئولین بلد نیستند با خبرنگاران ارتباط برقرار کنند و روابط عمومی خوبی هم ندارند.

کهنسال با اشاره به برخی از مفاهیم اصلی در خبر گفت: روشنی، جامعیت، درستی و صحت از مفاهیم اصلی خبر هستند.

وی ادامه داد: در تیتر باید چرایی وجود داشته باشد. ارزش های خبری نیز شامل دربرگیری، مجاورت، شهرت، فراوانی، برخورد، عجیب و استثناء و تازگی می باشند.

این مدرس روزنامه نگاری با بیان اینکه اخبار را به یکدیگر ربط بدهید، گفت: سعی کنید از اطلاعات پس زمینه ای در خبرهایتان استفاده کنید، چون اثرگذاری بسیار خوبی دارد. این مهم است و خود شما از این که اطلاعات دم دست شما است و از آنها استفاده می کنید لذت خواهید برد.

سلیمه کهنسال با بیان اینکه ما در خبر هیچ اظهارنظری نمی کنیم، اظهار داشت: اظهارنظر مربوط به مقاله و یادداشت و تحلیل است و ما به عنوان خبرنگار حتی در گزارش هایمان نیز حق اظهار نظر نداریم.

وی تاکید کرد: خبر را بایست بلافاصله پس از وقوع کار کنید، برای نمونه پس از یک مسابقه ورزشی، حضور وزیر کشور، و یا رییس جمهور در استان، و... چون سرعت در خبر بسیار مهم است و در دنیای اخبار و رسانه حتی ثانیه ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

مدرس کارگاه یک روزه خبرنگاری اذعان داشت: پرسش هایی که باید هنگام خبر دادن پاسخ داد شامل "که" (افراد، کسانی که در یک خبر دخیل هستند)، "چه" (چه چیزی)، "کجا" (در چه مکانی)، "کی" (چه زمانی)، "چرا" (دلیل رویداد)، و "چگونه" (چطور این اتفاق افتاد) می باشند که ما این پرسش ها را تحت عنوان عناصر خبر می شناسیم. بسیاری از اشکالاتی که در اخبار منتشر شده در سایت های مختلف وجود دارد این است که به این سئوالات پاسخ داده نشده و خبر دارای ابهام است.

کهنسال با بیان اینکه باید به مخاطبان خود احترام بگذاریم و اطلاعات درست به آنها بدهیم، عنوان کرد: اینکه خبر را چطور ارائه بدهیم مربوط به سبک های ارائه خبر است. این سبک ها شامل سبک تاریخی (به ترتیب رخ دادن ماجرا) ، سبک هرم وارونه (اولویت بندی بر اساس اهمیت)، و سبک تاریخی همراه با لید (تلفیقی از سبک اول و دوم) می باشند.

وی با اشاره به اصول نگارش تیتر گفت: استفاده از ماضی ساده برای افعال گذشته و مضارع اخباری برای آینده، پرهیز از تیترهای منفی، سوالی و امری، در پایان تیتر نقطه نمی گذاریم، تیتر اصلی مستقل از اجزای تیتر است، و معمولا هر خبر غیر از تیتر اصلی فقط یک روتیتر و زیرتیتر می تواند داشته باشد.

این کارشناس ارشد علوم ارتباطات با بیان برخی از جزییات و ظرافت های کار خبری اضافه کرد: شخص مدیر است نه مدیریت، رییس است نه ریاست، استاندار است نه استانداری، و همه اینها شغل یا سمت است. همچنین باید سمت ها را دقیق و درست بنویسید، مثلا در محاوره و گفتاری می گوییم رییس شبکه بهداشت یا رییس آموزش و پرورش. در حالی که نام کامل شبکه بهداشت و درمان درست است و در آموزش و پرورش عنوان مدیر صحیح است نه رییس. همچنین باید دقت داشته باشیم که ممکن است عناوین وزارتخانه ها و ادارات و نهادها تغییر کنند و ما نیز باید در این زمینه به روز باشیم. معرفی کامل سازمان ها و نهادها نیز یک موضوع مهم است.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد هماهنگی در خبر اظهار داشت: تکرار به موقع موضوع یا محور اصلی خبر، کلمات یا عبارات ربط دهنده (مثل نیز یا همچنین و در ادامه)، استفاده به موقع از نام مکان های مختلف و نوع رویداد از اصول مهم است. اگر پاراگراف های خبر انسجام نداشته باشد، در نهایت یک متن از هم پاشیده خواهیم داشت.

سلیمه کهنسال تصریح کرد: معرفی افراد در خبر به این شکل است که ابتدا سمت و بعد نام و نام خانوادگی، بعد ضمیر مرتبط و ادامه ی خبر. برای کسانی که چند سمت دارند در ابتدا مهم ترین سمت را قید می کنیم و یا از عنوان مرتبط با خبر استفاده می کنیم. بیان سمت های علمی فقط در زمان ارتباط میان خبر و آن سمت نوشته می شود. اگر فرد مورد اشاره سمتی ندارد، بایست از ویژگی های او و یا تخصصش (مثل فعال مدنی، معترض، روزنامه نگار یا دانشجو) استفاده کرد.

وی در پایان با بیان برخی از ویژگی های یک خبرنگار اذعان داشت: به عنوان یک خبرنگار مراقب رفتارتان باشید، با طمانینه برخورد کنید و مطلب خود را درست ارائه دهید و از دعوا و حواشی کناره گیری نمایید.


به گزارش "اتحاد خبر"، در پایان کارگاه خبرنگاری از خانم سلیمه کهنسال به سبب تدریس در این دوره، با اهداء لوح، تقدیر شد.

 

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/10/08 - 14:23
0
1
با سلام
تشکر ازهمه کسانی که زمینه برگزاری این دوره را مهیا کردن علی الخصوص جناب صابری مدیر سایت وزین اتحاد خبر. من هم در این کارگاه یکروزه حضور داشتمکه مطالب بسیارخوبی دران ارائه شد.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین